Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motoburghiu sau foreza de pamant

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ok . Multumesc mult pentru raspunsuri .

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Ati recomanda un motoburghiu pt. o zona mai pietroasa? Pe unde l-as folosi s-au mai aruncat, acum multi ani, resturi de constructii si se intampla pe la sapaturi sa dau de bolovani, grinzi, fier beton.

Ma gandesc ca si daca jumatate de groapa (pt. stalpii de gard/pomi) reusesc sa sap cu el tot ar fi mai rapid decat manual (plus ca vreau sa fac un gard de gladita care inseamna 2 randuri de gropi la 20-50 cm, pe minim 40 de metrii)...

Btw, am gasit Fuxtec pe olx la cineva care se lauda a fi distribuitor autorizat si la un magazin online Bricomax. Diferenta de pret e destul de mare ..

Edited by shiva, 15 March 2017 - 13:21.


#39
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Ala ce se lauda a fi reprezentant fuxtec este un neserios, sa nu zic altfel, de 2 ori am vb cu el la telefon pentru a cumpara un burghiu si de ambele ori cand ramanea sa ne intalnim nu mai raspundea la telefon

#40
nea-nelu

nea-nelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2008
Buna ziua.

Am luat si eu un Fuxtec + burghiu de 300mm.
Pamantul meu e argilos (cam 34% argila) si relativ umed.
Avantajul e ca nu sunt pietre nici radacini de pomi, doar iarba scurta.
Cu burghiu de 100mm intra ca-n branza, cam 20s pe gaura de 70cm adancime.
Cu burghiu de 200mm merge o idee mai greu dar tot bine.
La burghiu de 300mm merge destul de greu si de pe la vre-o 60cm adancime in jos si mai greu.
Ma asteptam la asta asa ca nu-i bai.

Am citit ca cei care au acest model sau similar au schimbat uleiul de la reductor.
Am vrut sa fac si eu asta insa nu am riscat sa stric ceva.
In afara de supapa de eliberare a presiunii nu am gasit alt orificiu pe reductor.
Am lasat-o deschisa si am intors toata hardughia cu dosu-n sus insa a curs doar cateva picaturi in cateva minute.
Nu am vrut sa desfac tot busonul supapei.

Voi cum ati schimbat uleiul ?

#41
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Am desfacut busonul de umplere si l`am intors in cap!

#42
nea-nelu

nea-nelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2008
Ma gandeam ca asta e singura varianta, mai ales ca are si acea garnitura alba.
Voi face operatiunea zilele astea.

Multam.

#43
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Fuxtec e ok. Eu am luat de la Oradea. Pret bun...peomti...factura garantie 2 ani....deocamdata nu am avut prob cu garantia deci nu stiu cat de seriosi sunt.

#44
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 12.02.2014
Am nevoie de un motoburghiu pentru săpat gropi pentru stâlpi de lemn 8m. Adâncime: 120-140 cm, circumferință 30-40 cm.
Aveți vreo recomandare pentru un buget de maxim 2500 lei?

#45
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 12.02.2014

Am nevoie de un motoburghiu pentru săpat gropi pentru stâlpi de lemn 8m. Adâncime: 120-140 cm, diametru 30-40 cm.
Aveți vreo recomandare pentru un buget de maxim 2500 lei?


#46
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Sunt proaspat posesor de FUXTEC! vad ca sunt cativa posesori de astfel de aparat............La ce sa ma astept?
O zi buna!

#47
katalin_84

katalin_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.10.2014
Am si eu fuxtec, am facut 2000 gropi pt zmeur, am facut 200 gropi pt pomi, am facut imprejumit toata gradina, am facut gropi pt prieteni etc, sia scos banii de 10 ori, este foarte robust si puternic, recomand clar.Urmatorea foreza tot fuxtec va fi, mai am si motocoasa fuxtec.

#48
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Am un motoburghiu leotec seamna cu fuxtecu tot trei burghie in set, motor 52 cm si grup lateral. In manual nu am gasit informatii despre uleiul din grup(reductor) , fiind similara cu fuxtecu am gasit pe net ca ar intra 280 ml ulei 85w90 gl5. Am intors o invers au curs maxim 100 ml si am pus cam 250 ml pana s a umplut ochi. Am pus o la treaba am dat cam 300 gropi dar a improscat ulei peste tot, si nu doar pe la supapa aceea.Oricum toate suruburile erau slabe, le am luat pe toate la strans. Azi am intors o iar nu mai are niciun gram de ulei. Sa i pun iar 200 ml sau sa o las asa? Se incalzeste foarte tare grupul dupa 10-15 gropi cu burghiul de 200 mm nu poti tine mana pe el. E normal?

#49
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Nu`i normal sa friga la mina.
Nici sa piarda uleiul, probabil cind ai umplut`o "ochi" din cauza suprapresiunii a puscat ceva simering.
Se pune ulei T90 pina depaseste coroana, se vede prin orificiul busonului de umplere, altele au un buson lateral tocmai
pentru asta.

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vin si eu cu o rugaminte : am de facut  cam 200 gropi pt a imprejmui terenul + cateva pt a planta niste tuja si molizi si sincer nu ma vad sa fac manual treaba asta . Bani nu dispun de prea multi dar am gasit asta : https://foreza-paman...erea-produsului
daca ma tine sa fac aceste gropi ( nu le fac toate intr-o zi, deci nu voi forta scula ) pt mine ar fi super .
A utilizat cineva produsul asta ?
Terenul e cu pamant afanat , sfaramicios ( in zona se cultiva cartofi in special , altitudine 1000 m ) .
Mersi pt eventuale pareri .

#51
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Brate sa ai,  scula tine!

#52
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Brate sunt , tari , muncitoresti ! Deci voi cumpara scula si o sa postez la momentul punerii in practica Posted Image

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Azi a venit curierul cu motoburghiul . Va trebui sa-i fac rodajul si am o intrebare ( am citit cartulia dar nu am gasit raspunsul ) , ce ulei folosesc la amestecul cu benzina ? Ca si la motocoasa ? E ok ? La motocoasa folosesc ulei rosu 2T .
Motorul motoburghiului de pamant este 1E44F-5 daca are importanta .
Multu !

Attached Files



#54
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Acelasi ulei dar sa fie de calitate, la motoarele astea china putin mai mult 25-30ml. la litru, sunt mai sensibile. Ce rodaj, o lasi 20 min. sa mearga, si treci la treaba fara sa o fortezi la maxim.

Edited by calinus68, 14 August 2018 - 10:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate