Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Dolby a,b,c vs s si dbx

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
La celebrul Akai 747 cu DBX(exista si modelul fara) citez din specificatii:

''''DynamicRange: 128 dB (dbx switch: ON, 1 kHz, peak recording level)'''

Bineinteles chestia asta e valabila daca se face inregistrarea de pe alta sursa decat vinil . La vremea aia(1981) te poti gandi la un master tape scos direct din studio ceva..

Edited by edigee, 10 February 2016 - 21:04.


#20
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Am scris dinamica aparenta.
Daca asculti un vinil original american pe un sistem serios de zeci de mii euro vei constata la o comparatie directa cu CD-ul ca sunetul are mai multa viata, mai mult corp, CD-ul este doar curat, corect, dar limitat, ii lipseste vana.

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Asta nu-i din cauza ca e vorba de vinil ci doar de un master mai bun. Din fericire pentru fanii analogicului inca se mai folosesc mastere superioare pentru aparitiile pe vinil. (Se) merita probabil prin prisma pretului mai ridicat al produsului respectiv. Cat priveste chestia ce se vehiculeaza cu folositul masterelor originale de pe benzi in realizarea vinilurilor moderne sa stam linistiti si cuminti. Acestea nu mai exista deloc in multe cazuri ,iar daca exista sunt aproape de nefolosit. Cand si-au trecut in format digital arhivele incepend de prin anii '90 ,casele de disuri si-au bagat dupa aia efectiv picioarele in master tape-urile alea ,le-au aruncat sau depozitat ca naiba.
Tocmai am daramat un mit cu "superioritatea" vinilului printr-un blind test foarte simplu facut la mine la studio cu niste amici. Pot detelia si exact procedura si conditiile in care a fost facut.

Edited by edigee, 11 February 2016 - 10:33.


#22
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,885
  • Înscris: 10.02.2011

 edigee, on 11 februarie 2016 - 10:32, said:

Tocmai am daramat un mit cu "superioritatea" vinilului printr-un blind test foarte simplu facut la mine la studio cu niste amici. Pot detelia si exact procedura si conditiile in care a fost facut.
Ce doza de pick-up ai folosit ?

Sper ca nu din aia de la radio Pacific.Posted Image

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Ortofon

Edited by edigee, 11 February 2016 - 11:51.


#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 edigee, on 11 februarie 2016 - 10:32, said:

Tocmai am daramat un mit cu "superioritatea" vinilului printr-un blind test foarte simplu facut la mine la studio cu niste amici. Pot detelia si exact procedura si conditiile in care a fost facut.

Nici nu-i nevoie. Trebuie sa fii surd de-a binelea sa nu auzi paraiturile de pe vinil.

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nu, ca am adaugat paraituri si pe track-urile de pe CDPosted Image

#26
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 FC72, on 11 februarie 2016 - 09:40, said:

Am scris dinamica aparenta.

Un termen interesant. :)

Recomand sa se testeze dinamica "aparenta" a vinilurilor ( fie ele si originale, americane ) vs Deutsche Gramophon - Verdi - Macbeth ( cu Abbado, Verrett, Cappuccilli ) - cd 1, track 1 si 2. Acest CD prezinta o inregistrare de prin 77 si are o dinamica "aparenta" excelenta.

#27
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Superioritatea vinilului am sesizat cel mai tare la Yura pe un sistem cu incinte German Physiks "tomberoane" amplificator 845 Unison Reserch cu turntable Goldmund.Pe partea digitala era Accuphase cu al sau cap de serie.Am incercat si amplificator Accuphase dar la fel se pierdea ceva din fluiditatea si atacul lampasului.
Cat de bun era playerul CD...sa zice ca nimeni nu se putea insela cand reda cd-original si cd-r facut prin orice metoda dupa discul original.Chiar lumea se mira de ce sunt diferente atat de mari, toti afirmau ca acasa pe sisteme personale nu sesizau diferente intre original si copie.Copia suna a mp3, se pierdea din transparenta, scena era mai mica, dinamica limitata, etc.
Nu mai stiu exact ce am ascultat, cred ca Eagles, pe vinil trupa canta langa tine, fiss si pacanituri se auzeau in afara scenei ca si cum era un zgomot in camera alaturata.Pe CD se duce tot farmecul sunau de parca erau in studio si fiecare sunet era bibilit, procesat...omorat!
Asa daca nu aveai vinil spre comparatie, suna impecabil deasupra oricarei critici.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Superioritatea vinilului fata de cine ? Gramofon ?

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
E interesant ca acesta asazisa ''superioritate a vinilului'' apare doar pe scule high end. Ma intreb de ce nu ,o superioritate asa de evidenta nu poate fi observata pe mid level sau entry level ? Sau acolo e o suprioritate mai putin evidenta?
Pe mine chiar incep sa ma amuze auzeniile astea  care devin masini de scos bani multi din buzunar. Poate fara voie e o influenta a curentului hipster in audio.

FC72
Nu stiu ce copii ai auzit tu ,dar la mine 3 din 5 incercari au indicat copia digitala drept vinil. Am facut o mica " magarie" ce-i drept si am adaugat pocnituri(e un VST in Cubase-Grungelizer) apoi am transferat fisierele wav obtinute pe CD cu Nero si le-am rulat pe un CD player prost aka Pioneer CD RW 555. Dire Straits - Brothers In Arms. Variante nemasterizate atat de pe vinil cat si pe CD(prima editie ,CD american). Vinil de la Carturesti luat acu' vreo 2 ani. CD din ala scurt de 43 min ,nu varianta cu piese extinse de peste 50 min. Placa de sunet Onyx 1220 Firewire ,KRK V8 si Dynaudio BM6 (alea vechi ,nu MK2). Pick Up Rega RP1(mersi unui amic) si ,atentie, Unitra RS 431. Rip-urile nici macar nu l-am facut cu RP1 ca n-a fost disponibil. Preu de pick-up NAD 106 ,semi reconditionat.

Edited by edigee, 11 February 2016 - 15:33.


#30
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Revenind la disputa legata de dinamica : CD vs vinil - discutam despre diferente intre inregistrari ( masterizari ) sau despre diferente tehnice intre formate ?

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Conteaza foarte mult si sursa. CD-ul ca format poate mai mult decat au scos unii berbeci din el cu diverse albume masterizate ca dracu.

 edigee, on 11 februarie 2016 - 15:16, said:

E interesant ca acesta asazisa ''superioritate a vinilului'' apare doar pe scule high end. Ma intreb de ce nu ,o superioritate asa de evidenta nu poate fi observata pe mid level sau entry level. Sau acolo e o suprioritate mai putin evidenta.

Eu ma intreb altceva. OK, oamenii au scule high-end, surse high-end, dar au si urechi high-end ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 February 2016 - 15:25.


#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
O fi treaba cu urechile! Acum la biotehnologia existenta....

#33
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 11 februarie 2016 - 15:27, said:

CD-ul ca format poate mai mult decat au scos unii berbeci din el cu diverse albume masterizate ca dracu.

Cam asa zic si eu ..

#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 bibiaudiofil, on 11 februarie 2016 - 15:16, said:

Revenind la disputa legata de dinamica : CD vs vinil - discutam despre diferente intre inregistrari ( masterizari ) sau despre diferente tehnice intre formate ?
Cred ca e vorba mai mult de diferente audibile care cica ar deriva din faptul ca o inregistrare e analogica. Si daca se mai aud si  "fass si pocnituri" ,am citat, poate fi Nirvana sunetului. Ce am mai inteles eu e ca o trupa nu trebuie sa se auda strict cum au prestat ei acolo in studio ,aia insemnand ca suna procesat ,bibilit(atentie Bibi, esti implicat!) si compresat. Oare ,ma intreb la ce se refera treaba cu compresatul in conditiile in care se recunoaste totusi ca ala e sunetul original? Adica erau mai putini din trupa in studio?
Stau si eu si incerc sa gasesc explicatii logice...
Ma gandesc ce e foarte OK sa spui : "mie imi place mai mult cum suna vinilul" ,dar de aici pana a prerora "superioritatea vinilului" e cale intortochiata.

Edited by edigee, 11 February 2016 - 15:59.


#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Potentialul CD-ului este enorm, asa cum spunea cineva mai sus, 90dB, da nu se foloseste nici pe departe. De ce?

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 vata_pa_batz, on 11 februarie 2016 - 16:02, said:

Potentialul CD-ului este enorm, asa cum spunea cineva mai sus, 90dB, da nu se foloseste nici pe departe. De ce?
Pentru a scoate bani din buzunarul publicului cu "alternative". Unu la mana. Doi . Masterizari de cacao ,ludness war & stuff ,tot pentru a pacali urechea ascultatorului de car audio ,gadget-uri ,soundbar-uri si alte chestii trendy. Si trei: Moda hipster(asta e mai noua,la noi cel putin). Daca nu ai ceva vintage ,nu existi. Eu tocmai ma laud cu un fotoliu fain de prin anii '50 cred ,asa ca ma simt protejat oarecum.

Edited by edigee, 11 February 2016 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate