Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Mozambique

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostAmivea, on 08 aprilie 2016 - 15:49, said:

...
Ma speriasei cu pretul la Malarone. In Grecia o cutie de 12 pastile costa 22 de euro. Am cumparat 2.
...
N-a fost cu intenție, eu atât am plătit (decontat de firmă). Să-ți faci calculul bine la pastile, eu am avut altceva că tratament în caz de boală dar în prospect scrie că se poate folosi și Malarone dar cu alte doze ( parcă 4 dimineața și 4 seara timp de 3 zile).
În cazul nefericit, dacă ești în România, dă-mi PM, eu mai pastile și te-aș putea ajuta dacă la Victor Babeș nu au tratament. N-am verificat data expirării dar cred că ce am sunt valabile până în 2017 (sper să treacă criza și să le folosesc eu dar la urgență ajut pe cei în nevoie).

Edited by Bogdansv1, 08 April 2016 - 16:00.


#56
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostBogdansv1, on 08 aprilie 2016 - 15:59, said:

N-a fost cu intenție, eu atât am plătit (decontat de firmă). Să-ți faci calculul bine la pastile, eu am avut altceva că tratament în caz de boală dar în prospect scrie că se poate folosi și Malarone dar cu alte doze ( parcă 4 dimineața și 4 seara timp de 3 zile).
În cazul nefericit, dacă ești în România, dă-mi PM, eu mai pastile și te-aș putea ajuta dacă la Victor Babeș nu au tratament. N-am verificat data expirării dar cred că ce am sunt valabile până în 2017 (sper să treacă criza și să le folosesc eu dar la urgență ajut pe cei în nevoie).


Esti dragut, multumesc :) Nu sunt in Romania acum, ci in Grecia. Aici se gasesc si dupa cum spuneam o cutie costa 22 de euro. Voi lua doua cutii deoarece trebuie sa le incepi cu 2 zile inainte de calatorie si sa se termini la 7 dupa calatorie. Gluma, gluma...dar de azi intr-o luna plec :) Pfff...nu imi vine sa cred ca voi merge in Mozambic :)

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAmivea, on 01 aprilie 2016 - 15:43, said:

Update 2.
- Am facut si vaccinul de febra galbena + alte 6. Pentru malarie ni s-a dat Malarone.


Cat te-au ajuns vaccinurile? Eu am nevoie de un cocktail maricel (febra galbena, difterie, tifoidic, hep A/B, tetanos, polio, TBE ) + reteta de malarone pe o durata lunga pe care probabil o voi lua din Turcia pentru ca...noi n-avem :D
Eu am itrebat la cluj (ca mi-s si eu in sistem) de preturi. In farma nu am prea multe, la infectioase mi-au zis sa sun la Bals si ca unele se importa o data sau de doua ori pe an, so, dupa noroc.
Si daca e asa cum am auzit (scumpe astea exotice) apai mai bine le fac tot la turci :lol:

#58
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postlex404, on 11 aprilie 2016 - 15:02, said:



Cat te-au ajuns vaccinurile? Eu am nevoie de un cocktail maricel (febra galbena, difterie, tifoidic, hep A/B, tetanos, polio, TBE ) + reteta de malarone pe o durata lunga pe care probabil o voi lua din Turcia pentru ca...noi n-avem Posted Image
...

Lex404, spr sa nu-ti dau informatii tampite dar pe mine m-au costat vreo 800-900 lei total vccinuri facute prin Medicover. Uita de Turcia cyu Malarone, ei nu au asa ceva (stiu de la colegul turc cu care lucram). La ei peventia impotriva malariei este gratuita si furnizata de stat si e cu doxiciclina sau mefloquine (am uitat care din ele se ia o pastila pe saptamana dar ala e tratamentul). Beleaua cu tratamentul turcesc este ca rata de preventie e mai scazuta si la contraindicatii intra expunerea la lumina puternica (lucru greu de evitat in Africa) si am impresia ca sunt contraindicate si condusul masinii sau manevrarea utilajelor.
Vezi daca n-ai cunostinte in Franta sau Elvetia (si Grecia din ce spune colega) si sa faci rost de acolo. Producatorul e GlaxoSmithKline.

#59
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostAmivea, on 08 aprilie 2016 - 15:49, said:




Am inteles. Noi daca nu trecem in Mozambic, vom fi nevoiti sa ramanem in Africa de Sud. Cel mai probabil vom sta in Kruger vreo 2, 3 zile dupa care o luam catre Durban pana in Elisabeth port. Nu cred ca apucam sa facem mai mult in 11 zile.
Oricum, daca trecem in Moz, la intoarcere vrem sa stam 2 zile in Kruger. Ma voi uita dupa rezervatia mentionata de tine :) In Kruger ati avut safari organizat sau ati luat-o hai hui cu masina din dotare (conform hartii pe care ti-o da)



Ma speriasei cu pretul la Malarone. In Grecia o cutie de 12 pastile costa 22 de euro. Am cumparat 2.




Inca ceva, de unde ati inchiriat voi masina? Care companie? Noi inca nu ne-am decis ce companie sa folosim. Mi-ar fi de folos un sfat in aceasta privinta, mai ales ca ai fost recent :)

Am inchiriat masina de la Avis pentru Cape Town si imprejurimi. Safariul a fost organizat de cei din Thornybush, nu ne-am obosit cu masina in Kruger. Asa am putut sa ma bucur de berea namibiana si de shiraz-ul sud-african.

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlex404, on 11 aprilie 2016 - 15:02, said:



Cat te-au ajuns vaccinurile? Eu am nevoie de un cocktail maricel (febra galbena, difterie, tifoidic, hep A/B, tetanos, polio, TBE ) + reteta de malarone pe o durata lunga pe care probabil o voi lua din Turcia pentru ca...noi n-avem Posted Image

View PostBogdansv1, on 11 aprilie 2016 - 17:31, said:


Lex404, spr sa nu-ti dau informatii tampite dar pe mine m-au costat vreo 800-900 lei total vccinuri facute prin Medicover. Uita de Turcia cyu Malarone, ei nu au asa ceva (stiu de la colegul turc cu care lucram). La ei peventia impotriva malariei este gratuita si furnizata de stat si e cu doxiciclina sau mefloquine (am uitat care din ele se ia o pastila pe saptamana dar ala e tratamentul). Beleaua cu tratamentul turcesc este ca rata de preventie e mai scazuta si la contraindicatii intra expunerea la lumina puternica (lucru greu de evitat in Africa) si am impresia ca sunt contraindicate si condusul masinii sau manevrarea utilajelor.
Vezi daca n-ai cunostinte in Franta sau Elvetia (si Grecia din ce spune colega) si sa faci rost de acolo. Producatorul e GlaxoSmithKline.

@lex: doxiciclina are efecte secundare foarte urate. Poti sa uiti de ea linistit. Eu am folosit mefloquine (Eloquine denumire comerciala - se gaseste in Ro), o pastila pe saptamana, 6 saptamani in total, inceput cu 2 saptamani inainte de plecare.
Mi-am facut si cocktailul ala de vaccinuri (alea de febra galbena si hep le aveam valabile de anul trecut).
Am facut dultavax-ul + typherix pentru restul. M-a costat vreo 700 de lei, prin Medlife.

#61
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View Postlex404, on 11 aprilie 2016 - 15:02, said:



Cat te-au ajuns vaccinurile? Eu am nevoie de un cocktail maricel (febra galbena, difterie, tifoidic, hep A/B, tetanos, polio, TBE ) + reteta de malarone pe o durata lunga pe care probabil o voi lua din Turcia pentru ca...noi n-avem Posted Image
Eu am itrebat la cluj (ca mi-s si eu in sistem) de preturi. In farma nu am prea multe, la infectioase mi-au zis sa sun la Bals si ca unele se importa o data sau de doua ori pe an, so, dupa noroc.
Si daca e asa cum am auzit (scumpe astea exotice) apai mai bine le fac tot la turci Posted Image


Buna Lex, din pacate nu te pot ajuta cu niste preturi deoarece eu le-am facut in Grecia. Singur vaccin platit a fost cel de febra galbena (23 de euro) iar restul le-am facut prin intermediul unei prietene care lucreaza la o clinica de stat. Practic ni le-a scris pe carnetul de sanatate si le-am facut gratuit aici. Noi am facut 7 vaccinuri pana acum si mai avem unul, tetanosul.
Vezi ca de polio am intrebat si eu si se pare ca nu prea mai exista pe nicaieri. Daca ai peste 30 de ani, exista posibilitatea sa fi facut deja polio cand erai la scoala :)

View Postlex404, on 11 aprilie 2016 - 15:02, said:



Cat te-au ajuns vaccinurile? Eu am nevoie de un cocktail maricel (febra galbena, difterie, tifoidic, hep A/B, tetanos, polio, TBE ) + reteta de malarone pe o durata lunga pe care probabil o voi lua din Turcia pentru ca...noi n-avem Posted Image
Eu am itrebat la cluj (ca mi-s si eu in sistem) de preturi. In farma nu am prea multe, la infectioase mi-au zis sa sun la Bals si ca unele se importa o data sau de doua ori pe an, so, dupa noroc.
Si daca e asa cum am auzit (scumpe astea exotice) apai mai bine le fac tot la turci Posted Image


Ps. Pentru prevenirea malariei, cand am fost la centrul de boli tropicale, medicul ne-a spus ca pentru o perioada scurta de timp se recomanda malarone, dar pentru una mai lunga se da Larion.

#62
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Lariam, nu Larion
https://en.wikipedia...wiki/Mefloquine

Dar parca nu ai vrea sa te confrunti cu niste probleme neuro-psihice (Lariam) fata de niste tulburari ca greata si varsaturi (la Malarone), nu crezi?
Am fost de doua ori in Africa, ultima oara 4 saptamani. Nici un efect advers la Malarone
Daca gasesti la pret ok, ia Malarone. Nu te juca cu creierii tai!
Vezi ca compania Glenmark are un generic la Malarone, patentul a expirat in 2013.

Edited by coco$u, 20 April 2016 - 22:43.


#63
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View Postcoco$u, on 20 aprilie 2016 - 22:35, said:

Lariam, nu Larion
https://en.wikipedia...wiki/Mefloquine

Dar parca nu ai vrea sa te confrunti cu niste probleme neuro-psihice (Lariam) fata de niste tulburari ca greata si varsaturi (la Malarone), nu crezi?
Am fost de doua ori in Africa, ultima oara 4 saptamani. Nici un efect advers la Malarone
Daca gasesti la pret ok, ia Malarone. Nu te juca cu creierii tai!
Vezi ca compania Glenmark are un generic la Malarone, patentul a expirat in 2013.

Eu voi lua Malore deoarece stau doar 12 zile. Lariam (ai dreptate) se recomanda pentru cei care stau perioade indelungate. Lex, mai sus, zicea ca sta mai mult.
Spun doar ce mi-a comunicat doctorul. Cat stam a fost prima intrebare cand a venit vorba de malarie.

#64
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Cum a fost pana la urma, Amivea?

#65
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
@adysab...nu a mai fost de niciun fel! Idiotii de la ambasada Africii de Sud mi-au dat viza doar pentru o intrare, iar mie imi trebuia pentru doua Posted Image   ( Drept urmare, calatoria s-a anulat cu doua zile inainte de plecare si m-am carat in Tanzania!
Karma!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate