Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Mozambique

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAmivea, on 08 februarie 2016 - 11:45, said:


Asa ca ne vom lua viza de la granita cu Africa.

Pasaportul e romanesc sau ai cetatenie din alta tara?
Pe site-ul de la MAE era precizat faptul ca nu se poate lua viza la punctele de trecere frontiera: Viza pentru Republica Mozambic se poate obţine numai de la o misiune diplomatică şi nu se acordă la punctele de trecere a frontierei.

Verifica temeinic conditiile de obtinere vizam ar fi pacat sa va intoarca la granita :)

#20
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
https://en.wikipedia...ki/Afric_Simone

View PostAmivea, on 08 februarie 2016 - 11:37, said:

Mno, sper doar sa aiba voce buna! Urasc afonii!  Posted Image
Nu fi naiva 'Amivea', naivitatea produce pagube, naivitatea si creulitatea poate ucide la fel ca si coruptia mozambicana , una de toate felurile si  absolut omniprezenta !

#21
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostAlexEn, on 08 februarie 2016 - 11:53, said:

Pasaportul e romanesc sau ai cetatenie din alta tara?
Pe site-ul de la MAE era precizat faptul ca nu se poate lua viza la punctele de trecere frontiera: Viza pentru Republica Mozambic se poate obţine numai de la o misiune diplomatică şi nu se acordă la punctele de trecere a frontierei.

Verifica temeinic conditiile de obtinere vizam ar fi pacat sa va intoarca la granita Posted Image

Buna observatie! Posted Image

#22
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostAlexEn, on 08 februarie 2016 - 11:53, said:

Pasaportul e romanesc sau ai cetatenie din alta tara?
Pe site-ul de la MAE era precizat faptul ca nu se poate lua viza la punctele de trecere frontiera: Viza pentru Republica Mozambic se poate obţine numai de la o misiune diplomatică şi nu se acordă la punctele de trecere a frontierei.

Verifica temeinic conditiile de obtinere vizam ar fi pacat sa va intoarca la granita Posted Image

Pasaportul este romanesc. Deoarece peste tot pe unde am citit spune ca daca vii dintr-o tara in care Mozambic nu este reprezentata diplomatic atunci viza se obtine la vama, nu se pupa cu ce spune MAE. Am trimis un email ambasadei din Africa de Sud si astept sa vad ce imi vor spune. Pe toate forumurile de calatorii, cam toti au obtinut viza la punctele de intrare in tara. Bineinteles ca exista si riscul s anu le placa fata ta si sa nu te lase sa intrii. Sa speram ca nu vom fi noi asa de ghinionisti.

Am cautat pe forumurile noastre si site-urile de calatorii si nu am gasit pe careva care sa fi fost acolo. Am gasit destul de multe indicatii referitoare la Africa de Sud, asta in cazul in care ne vom decide sa schimbam traseul si sa facem coasta dintre Johannesburg si Cape Town. Dar  nimic despre Mozambic. Se pare ca nu s-a riscat nimeni sa viziteze aceasta tara frumoasa :)

#23
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Suna la MAE si intreaba! Au call-center.

Nu fa greseala sa mergi pana acolo si sa nu poti intra Posted Image

Acolo nu cred ca merge aia cu "Sunt cetatean european si am drepturi". N-ai! Posted Image

Edited by Bucifon, 08 February 2016 - 12:11.


#24
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostAmivea, on 08 februarie 2016 - 11:42, said:

Citisem si eu despre pastile ca nu sunt neaparat cea mai buna alegere. Deocamdata sunt in faza de explorare a optiunilor. Noi nu vom sta in orase mari gen Johannesburg sau Maputo in Mozambic, din Kruger Park vom trece vama prin Komatipoort, iar de acolo catre Arhipelagul Bazaruto, cu vreo doua opriri in statiuni turistice. Din ce am citit pe net, nu reprezinta neaparat vreun pericol eminent aceasta ruta. Dar, asa cum am spus si initial, m-ar fi ajutat daca ar mai fi fost careva pe acolo Posted Image
"Dar  nimic despre Mozambic. Se pare ca nu s-a riscat nimeni sa viziteze aceasta tara frumoasa ..."
Naivitatea ta  specifica, una "hipsterist-multicultural-corect-politica" Posted Image , pur si simplu ma inspaimanta, tu chiar nu vrei cu nici un chip sa intelegi pericolele multiple si omnipreznte la care te vei expune, eu iti doresc tot binele din lume, insa se pare Posted Image ca tu iti doresti cu totul altceva, ceva cu totul opus Posted Image  ...

Edited by Teophileos, 08 February 2016 - 12:15.


#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostTeophileos, on 08 februarie 2016 - 11:58, said:

https://en.wikipedia...ki/Afric_Simone


Nu fi naiva 'Amivea', naivitatea produce pagube, naivitatea si creulitatea poate ucide la fel ca si coruptia mozambicana , una de toate felurile si  absolut omniprezenta !
Vorbesti din auzite, si numai prostii.
N-ai tu treaba cu coruptia lor, si pe strada nu te maninca nimeni. Mozambic este o tara mai sigura decit Angola, iar in angola sint de 4 ani, si sint bine. Lasati povestile pentru cind veti vorbi din proprie experienta, nu din ce ati auzit de la unul si altul.

#26
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Pentru malarie sunt mai multe medicamente, cel mai eficient este Malarone/Malanil dar care nu se găsește în România. Dacă pleci prin Paris, găsești la farmacia de la ieșirea din terminalul E, costă 50 euro 12 pastile. Trebuie luată o pastilă cu o zi înainte de a ajunge, câte una pe zi în perioada șederii și 7 zile după. Pastilele se iau în timpul mesei.
Recomand și repelent cu factor mare de protecție și tricouri cu mânecă lungă.
Fără vaccinul contra febrei galbene, nu intri în vreo țară africană, recomand și cele contra hepatitei, meningitei, tetanosului și mai sunt.
Din vorbe, am înțeles că în Mozambic este ok, asta când am vorbit cu colegi care au experiență africană de ani buni...
Nu vorbesc de pe net, eu am fost în Africa Centrală dar exceptând masurile de protecție medicală nu pot extrapola, țările sunt la mii de km de unde am fost eu.

#27
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostBucifon, on 08 februarie 2016 - 12:10, said:

Suna la MAE si intreaba! Au call-center.

Nu fa greseala sa mergi pana acolo si sa nu poti intra Posted Image

Acolo nu cred ca merge aia cu "Sunt cetatean european si am drepturi". N-ai! Posted Image

Calatoresc de ani de zile si stiu ca atitudinea de rasfatat care a descoperit gaura la covrig nu te duce, in general, nicaieri :)) Astept sa vad ce imi vor raspunde cei de la ambasada noastra in Africa de Sud.

#28
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'dan78rom', alooo, alooo, alooo, esti cumva Che Guevara reincarnat, Mao sau Pol-pot in alta etapa a "Metempsihozei", chiar nu ai un minim bun simt,
nu mai ii ridica in slavi pe niste salbatici absolut incurabili, ai inteles "tovarase"?
Nici macar nu ai auzit de 'Afric Simone" Posted Image

#29
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostBogdansv1, on 08 februarie 2016 - 12:20, said:

Pentru malarie sunt mai multe medicamente, cel mai eficient este Malarone/Malanil dar care nu se găsește în România. Dacă pleci prin Paris, găsești la farmacia de la ieșirea din terminalul E, costă 50 euro 12 pastile. Trebuie luată o pastilă cu o zi înainte de a ajunge, câte una pe zi în perioada șederii și 7 zile după. Pastilele se iau în timpul mesei.
Recomand și repelent cu factor mare de protecție și tricouri cu mânecă lungă.
Fără vaccinul contra febrei galbene, nu intri în vreo țară africană, recomand și cele contra hepatitei, meningitei, tetanosului și mai sunt.
Din vorbe, am înțeles că în Mozambic este ok, asta când am vorbit cu colegi care au experiență africană de ani buni...
Nu vorbesc de pe net, eu am fost în Africa Centrală dar exceptând masurile de protecție medicală nu pot extrapola, țările sunt la mii de km de unde am fost eu.

Nu plec din Paris ci din Atena, cu schimbare in Doha.
Vaccinul pentru febra galbena il am programat in martie. Restul le incep astazi. Am descarcat o lista de pe site-ul celor de la CDC. Le voi face pe toate, pana la urma. Nu's decat vreo 10 :))
In ce tari ai fost tu? Desi imi este oarecum teama de aceasta destinatie, pe de alta parte sunt si incantata. Mi-ar placea sa aud pareri despre Africa, in limba romana :)

#30
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@Bogdansv1
Malarone este ok, dar trebuie prescriptie pentru el, chiar si din ro.
De asemenea, nu e ok ca si preventie, dar este foarte bun ca si tratament. Eu am doua cutii cu mine, din fericire nu am avut nevoie sa le folosesc vreodata. Ce ar fi insemnat ca de 4 ani sa iau zilnic o pastila asa, preventiv? Sau sa ma intoxic cu repelenti tot asa, zilnic?

View PostTeophileos, on 08 februarie 2016 - 12:24, said:

@'dan78rom', alooo, alooo, alooo, esti cumva Che Guevara reincarnat, Mao sau Pol-pot in alta etapa a "Metempsihozei", chiar nu ai un minim bun simt,
nu mai ii ridica in slavi pe niste salbatici absolut incurabili, ai inteles "tovarase"?
Nici macar nu ai auzit de 'Afric Simone" Posted Image
Bun venit in lista mea de ignore, nu discut cu trolii, nici macar cu aia cu multe postari.

#31
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Dan, eu am luat un an de zile, n-am avut efecte secundare vizibile, văd în timp cum stau cu ficatul. Fiind în Africa Subsahariana, unde e falciparium frecvent, n-am vrut să risc...

PS: cred că suntem în aceeași industrie, eu am fost numai pe uscat...

Pentru inițiatoare: eu am fost cu munca și nu de plăcere... Adică am stat mai mult izolat, interacțiunile cu cultura locală erau doar în zilele de plecare și sosire. Indiferent cât încerci să te informezi, imaginea va fi diferită de ceea ce găsești acolo.

Edited by Bogdansv1, 08 February 2016 - 12:41.


#32
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostBogdansv1, on 08 februarie 2016 - 12:20, said:

Lucrezi in industria petroliera sau in telecomunicatii, ca (presupun eu :ninja: )in servicii de securitate si paza sigur nu lucrezi :naughty: ?

#33
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Impactul Africii este major pentru cine ajunge prima oara aici, in special intr-o tara mai saraca. Iar ca si turist, e chiar mai complicat, pentru ca in citeva zile nu ai timp sa-ti formezi cu adevarat o opinie corecta.

@Bogdan
Nu sint petrolist, sint constructor.
Dar eu am contact amplu cu localnicii, zi de zi, si e foarte ok. Am vizitat o groaza in ditamai tara asta, si in afara de obisnuitele filtre de politie de care scapi cu citiva firfirei sau cu o sticla de apa si un pachet de biscuiti, nu am avut probleme. Oamenii sint foarte prietenosi atita timp cit le arati respect si esti politicos.

#34
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Prima. Am spus-o în Poiană în anumite topice dar nu am considerat că ar fi relevant...

De fapt, am lucrat, acum încerc o reconversie, nu cred că trebuie să explic de ce.

#35
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
Baieti, daca tot sunteti in zona sunteti draguti sa imi spuneti cum este cu condusul pe acolo? Ma refer, permisul nostru merge? Eu l-am reinnoit pe al meu in urma cu doua luni si am constatat, cu stupoare, ca nu este in engleza. Cum mama naibii faci permis de conducere, ipotetic, european si il ai doar in limba romana?
Ulterior, zilele acestea m-am interesat cum este cu permisul international. Pe langa faptul ca te costa vreo 140 de euro, acest asa zis permis nu este altceva decat o traducere legalizata a permisului normal in vreo 7 limbi, valabil doar 1 an de zile.

#36
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
De obicei poti conduce 3luni cu permisul tau, chiar daca nu avem conventie cu ei. Dar grija mare, ca regulile sint inexistente, si traficul haotic. Nu-i neaparat recomandabil sa conduci, doar daca n-ai alta optiune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate