Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mozambique

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostAmivea, on 08 februarie 2016 - 13:17, said:

Baieti, daca tot sunteti in zona sunteti draguti sa imi spuneti cum este cu condusul pe acolo? Ma refer, permisul nostru merge? Eu l-am reinnoit pe al meu in urma cu doua luni si am constatat, cu stupoare, ca nu este in engleza. Cum mama naibii faci permis de conducere, ipotetic, european si il ai doar in limba romana?
Ulterior, zilele acestea m-am interesat cum este cu permisul international. Pe langa faptul ca te costa vreo 140 de euro, acest asa zis permis nu este altceva decat o traducere legalizata a permisului normal in vreo 7 limbi, valabil doar 1 an de zile.

asa cum ti-am zis, permisul nostru este valabil; Dar este de dorit sa fie international doar pentru ca nu cunosti politia de acolo;
(pur si simplu nu stii peste cine dai acolo;);

#38
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Amivea, unde am fost eu, prin regulament intern, doar localnicii puteau conduce mașina pentru a evita șantajul sau înscenările în cazul unui eveniment în trafic... Ar trebui să te gândești și la asta.
Repet,nu fă generalizări, Angola sau Ciad sunt țări diferite, este ca și cum ai încerca să-ți faci o impresie despre România tu analizând Suedia... De fapt diferențele sunt și mai mari în Africa, unde am fost eu era o aventură să mergi 25 km în orice direcție iar diferența dintre cei din orașe și cei din savana era uriașă...

Încearcă să-ți închipui a analiza diferența dintre un bucureștean din cluburile din Dorobanti și un localnic dintr-un sat de pe lângă Prut și să o multiplici de câteva ori.

Referitor la condus, vezi să nu fie ceva diferențe, în Ciad la giratoriu aveau prioritate cei ce voiau să intre și nu cei aflați în giratoriu, cum a fost și la noi până în 2002.

Edited by Bogdansv1, 08 February 2016 - 13:33.


#39
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostBogdansv1, on 08 februarie 2016 - 13:30, said:

Amivea, unde am fost eu, prin regulament intern, doar localnicii puteau conduce mașina pentru a evita șantajul sau înscenările în cazul unui eveniment în trafic... Ar trebui să te gândești și la asta.
Repet,nu fă generalizări, Angola sau Ciad sunt țări diferite, este ca și cum ai încerca să-ți faci o impresie despre România tu analizând Suedia... De fapt diferențele sunt și mai mari în Africa, unde am fost eu era o aventură să mergi 25 km în orice direcție iar diferența dintre cei din orașe și cei din savana era uriașă...

Încearcă să-ți închipui a analiza diferența dintre un bucureștean din cluburile din Dorobanti și un localnic dintr-un sat de pe lângă Prut și să o multiplici de câteva ori.

Referitor la condus, vezi să nu fie ceva diferențe, în Ciad la giratoriu aveau prioritate cei ce voiau să intre și nu cei aflați în giratoriu, cum a fost și la noi până în 2002.


Imi dau seama. Vom fi 3 soferi experimentati in grupul de 4 :) Ideea era sa inchiriem o masina din Johannesburg pentru toata perioada vacantei. Nu este complicat sa treci vama cu masina, preturile sunt mai mult decat ok, iar despre politia din Mozambic am citit destule. Te opresc la fiecare colt si tre' sa le dai un euro sau un biscuite :) Am citit despre ceva experiente in care nimeni nu a platit nimic, cu o atitudine corecta. Bineinteles ca experientele difera de la caz la caz. Ma gandeam ca poate ar fi mai bine sa ne traducem permisele de conducere in engleza si sa le legalizam, just in case. Nu vad rostul a plati 140 de euro (atat costa si in Grecia). Vom vedea ce vor spuen si cei de la compania de inchirieri.
Offf....aveam asa de multe detalii de pus la punct incat mai ca iti taie cheful :(

#40
DarkShadow123

DarkShadow123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.05.2014

View PostAmivea, on 08 februarie 2016 - 10:49, said:

Buna,

Asadar, in luna Mai voi merge in Africa de Sud si Mozambic. In Africa de sud voi sta doar doua zile, in Kuger Park iar restul de 9 voi trece in Mozambic
A fost cineva recent in aceasta tara? Informatiile pe care le adun de pe net referitoare la vaccinuri, viza, politia de acolo, daca pot conduce cu permisul nostru, etc...sunt confuze, iar minunata noastra ambasada in Africa de Sud nu a fost de ajutor mai mult ca o masea stricata.

Multumesc pentru ajutor Posted Image


Si cat te costa vacanta?

#41
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Poate gasesti pe aici ceva informatii care sa te ajute:

http://www.bemytrave...My Travel Muse)

Este de astazi postul. Si in plus vei mai gasi cateva articole despre calatoria tipei respective in Mozambic in care vorbeste destul de mult despre securitate. Pentru ca ea a calatorit ca femeie singura si era destul de ingrijorata cand a plecat.

#42
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostDarkShadow123, on 08 februarie 2016 - 17:46, said:


Si cat te costa vacanta?


Noi am inchis biletele cu Qatar. Au avut luna trecuta un festival si pentru o saptamana toate bilete, catre toate destinatiile, au fost la jumatate de pret. Acum, bilete + cazare + masina, 11 zile ne ajunge undeva la vreo 700 de euro de persoana. Plus ce mai cheltui pe acolo pe mancare, apa, acces prin parcuri nationale + 100 de dolari o zi in Arhipelagul Bazaruto. Eu cred ca ne va ajunge undeva la vreo 1000 si ceva, fara prea mulat economie :) Long live airbnb!

View Postsomething00, on 08 februarie 2016 - 18:26, said:

Poate gasesti pe aici ceva informatii care sa te ajute:

http://www.bemytrave...My Travel Muse)

Este de astazi postul. Si in plus vei mai gasi cateva articole despre calatoria tipei respective in Mozambic in care vorbeste destul de mult despre securitate. Pentru ca ea a calatorit ca femeie singura si era destul de ingrijorata cand a plecat.


Oh, iti multumesc pentru link :) Pana la urma, se pare ca nu este atat de rau pe cat se speculeaza :)

#43
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAmivea, on 09 februarie 2016 - 10:13, said:



Oh, iti multumesc pentru link Posted Image Pana la urma, se pare ca nu este atat de rau pe cat se speculeaza Posted Image


Niciodata nu e pe atat de rau pe cat spune cineva care a vazut o tara doar pe wiki :)
Multa bafta.

Mozambique este si in bucket list-ul meu. Nu se prevede ca vom ajunge curand dar cine stie ce ne rezerva viitorul.

#44
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View Postsomething00, on 09 februarie 2016 - 12:08, said:



Niciodata nu e pe atat de rau pe cat spune cineva care a vazut o tara doar pe wiki Posted Image
Multa bafta.

Mozambique este si in bucket list-ul meu. Nu se prevede ca vom ajunge curand dar cine stie ce ne rezerva viitorul.


A, super :) Voi actualiza acest post din cand in cand cu noutati :)

#45
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAmivea, on 09 februarie 2016 - 12:41, said:



A, super Posted Image Voi actualiza acest post din cand in cand cu noutati Posted Image


Saru mana.
Pe mine m-a facut curioasa o tanti din Sudia care facea voluntariat in vestul, sudul si centrul Africii de prin 1992. La un pahar de vorba ne-a zis ca pentru genul nostru de calator sfatul ei din tot ceea ce a vazut ar fi Uganda sau Mozambique.
In Uganda am fost si ne-a nimerit perfect.
Deci cine stie cand vine si a doua:)

#46
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostAlexEn, on 08 februarie 2016 - 11:39, said:


Mai ingrijoratoare e asta: Malaria şi holera sunt boli comune în Mozambic. + obtinerea vizei de la rusi.

@initiator: cu vaccinurile te ajuta un medic de boli infectioase. Iti recomand sa mergi la Institutul de boli tropicale Victor Babes, daca poti sa ajungi, si sa iti recomande un doctor de acolo vaccinurile potrivite.
Ca fapt divers, o sa ma duc in Vietnam (care mi se pare mai civilizat si cu risc mai mic de a contracta dubiosenii) in martie si mi-am facut o carca de vaccinuri: febra galbena, tetanos, poliomielita, febra tifoida (+ antihepaticul pe care il aveam deja facut).

Mai gandeste-te cu destinatia asta...


Alex, vaccinul de poliomielita trebe' musai? Se pare ca in Grecia nu mai exista acest vaccin de vreo 6 luni :((  Nu am inteles exact ce reprezinta. Pe site-urile de specialitate am gasit doar chestii negative la adresa acestuia si nicio explicatie pentru ce D-zeu este.

#47
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Amivea, ce vârstă ai? Vaccinul se făcea în copilărie așa că e posibil să fii deja vaccinată. Nu știu când a fost considerată eradicată boală în România și s-a renunțat la vaccinare.

Vezi dacă poți vedea lista vaccinurilor din copilărie dar cred că ești deja vaccinată!!!

Edited by Bogdansv1, 19 February 2016 - 15:04.


#48
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
Update 1: Ambasada Mozambicului din Moscova recomanda sa nu trimitem pasapoartele prin curier catre ei pentru ca...se fura :)
Ne-au indicat sa procuram viza de la Ambasada Mozambicului din Roma, Berlin sau Bruxelles. De la Roma ne-a trimis in Berlin.
Din Berlin nu ni s-a raspuns. Din Bruxelles nu ni s-a raspuns.
Asadar, vom merge la vama si, avand in vedere ca venim din tari nerprezentate diplomatic si in urma unor discutii cu localnici pe diferite forumuri, vom trece pur si simplu.
Cam asta este treaba cu viza pentru Mozambic pana acum.

Si un ps: cetatenii greci nu au nevoie de viza pentru Africa de Sud. Cei romani...da :) 52 de euro viza + o gramada de hartogaraie.

View PostBogdansv1, on 19 februarie 2016 - 15:01, said:

Amivea, ce vârstă ai? Vaccinul se făcea în copilărie așa că e posibil să fii deja vaccinată. Nu știu când a fost considerată eradicată boală în România și s-a renunțat la vaccinare.


35 :) O voi intreba pe mama.

#49
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAmivea, on 19 februarie 2016 - 15:02, said:

Update 1: Ambasada Mozambicului din Moscova recomanda sa nu trimitem pasapoartele prin curier catre ei pentru ca...se fura Posted Image
Ne-au indicat sa procuram viza de la Ambasada Mozambicului din Roma, Berlin sau Bruxelles. De la Roma ne-a trimis in Berlin.
Din Berlin nu ni s-a raspuns. Din Bruxelles nu ni s-a raspuns.
Asadar, vom merge la vama si, avand in vedere ca venim din tari nerprezentate diplomatic si in urma unor discutii cu localnici pe diferite forumuri, vom trece pur si simplu.
Cam asta este treaba cu viza pentru Mozambic pana acum.

Si un ps: cetatenii greci nu au nevoie de viza pentru Africa de Sud. Cei romani...da Posted Image 52 de euro viza + o gramada de hartogaraie.




35 Posted Image O voi intreba pe mama.


Cica din Johanesbourg obtii viza in aceeasi zi.
Deci daca astai o zi in Johanesbourg dati o fuga la consulat.

#50
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
Update 2.
- Am facut si vaccinul de febra galbena + alte 6. Pentru malarie ni s-a dat Malarone. Eu mai am de scos viza pentru Africa de Sud si usor, usor...ma apropii de plecare Posted Image Apropo de viza, au o gramada de cerinte pentru a o obtine, inclusiv act doveditor de la locul de munca virgula cum ca muncesti la ei si ca au luat la cunostinta ca in data respectiva tu vei fi in concediu. Iti mai trebuie si extract de cont pe ultimele 3 luni; bilete de avion; rezervare hotel; poze; copie dupa pasaport; formular de completat. Mai lipsea sa imi ceara contractul de casa si certificatul de casatorie pentru ca tacamul sa fie complet.

- Pentru a conduce in AS si Mozambic este nevoie de permis international (acea traducere in 7 limbi). In Romania, nemernicii de la ACR cer vreo 6 milioane pentru eliberarea acestuia pe un an. In Irlanda costa 20 de euro, iar in Grecia 50. Asadar, eu nu voi putea conduce acolo deoarece mi se pare stupid sa platesc 150 de euro aiurea. Vor conduce grecii.

- De asemenea, este nevoie de o asigurare privata...just in case. Noi ne-am facut la Interamerican cu 27 de euro pentru ambele tari (Africa de Sud -desi doar o tranzitam- si Mozambic). Relativ moca, dar acopera ceea ce ne doream, gen: daca isi rupe careva vreun picior, daca ia veunul malarie sau altceva, analize de sange la plecare.

Cam asta este pana acum Posted Image

Edited by Amivea, 01 April 2016 - 15:49.


#51
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostAmivea, on 01 aprilie 2016 - 15:43, said:

Update 2.
- Am facut si vaccinul de febra galbena + alte 6. Pentru malarie ni s-a dat Malarone. Eu mai am de scos viza pentru Africa de Sud si usor, usor...ma apropii de plecare Posted Image Apropo de viza, au o gramada de cerinte pentru a o obtine, inclusiv act doveditor de la locul de munca virgula cum ca muncesti la ei si ca au luat la cunostinta ca in data respectiva tu vei fi in concediu. Iti mai trebuie si extract de cont pe ultimele 3 luni; bilete de avion; rezervare hotel; poze; copie dupa pasaport; formular de completat. Mai lipsea sa imi ceara contractul de casa si certificatul de casatorie pentru ca tacamul sa fie complet.

- Pentru a conduce in AS si Mozambic este nevoie de permis international (acea traducere in 7 limbi). In Romania, nemernicii de la ACR cer vreo 6 milioane pentru eliberarea acestuia pe un an. In Irlanda costa 20 de euro, iar in Grecia 50. Asadar, eu nu voi putea conduce acolo deoarece mi se pare stupid sa platesc 150 de euro aiurea. Vor conduce grecii.

- De asemenea, este nevoie de o asigurare privata...just in case. Noi ne-am facut la Interamerican cu 27 de euro pentru ambele tari (Africa de Sud -desi doar o tranzitam- si Mozambic). Relativ moca, dar acopera ceea ce ne doream, gen: daca isi rupe careva vreun picior, daca ia veunul malarie sau altceva, analize de sange la plecare.

Cam asta este pana acum Posted Image

Pentru a conduce in Africa de Sud NU e nevoie de permis international. Iti spune cineva care a fost in Africa de Sud in decembrie 2015 si care a inchiriat masina, iar permisul de conducere emis de autoritatile romane a fost suficient pentru a conduce in SA.


#52
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View Postrazvanait99, on 06 aprilie 2016 - 00:01, said:

Pentru a conduce in Africa de Sud NU e nevoie de permis international. Iti spune cineva care a fost in Africa de Sud in decembrie 2015 si care a inchiriat masina, iar permisul de conducere emis de autoritatile romane a fost suficient pentru a conduce in SA.


Oh, serios? Ar fi suuuper daca as putea conduce si eu. In ce zona din AS ai fost?

#53
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Am fost in Johannesburg, Kruger NP, Cape Town si imprejurimi, toata excursia fiind organizata pe cont propriu.
Din Cape Town am fost in Stellenbosch, Betty's Bay, Muizenberg, Boulders Beach, Cape of Good Hope, Blougberstrand, Constantia, Kirstenbosch.
In Cape Town am urcat pe Table Mountain, am fost la Victoria Harbour.
In Kruger am stat intr-o rezervatie privata (Thornybush) si am reusit sa vedem Big5 ceea ce nu reusisem in Kenya desi vizitasem 4 parcuri nationale inclusiv Masai Mara.

#54
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View Postrazvanait99, on 07 aprilie 2016 - 21:17, said:

Am fost in Johannesburg, Kruger NP, Cape Town si imprejurimi, toata excursia fiind organizata pe cont propriu.
Din Cape Town am fost in Stellenbosch, Betty's Bay, Muizenberg, Boulders Beach, Cape of Good Hope, Blougberstrand, Constantia, Kirstenbosch.
In Cape Town am urcat pe Table Mountain, am fost la Victoria Harbour.
In Kruger am stat intr-o rezervatie privata (Thornybush) si am reusit sa vedem Big5 ceea ce nu reusisem in Kenya desi vizitasem 4 parcuri nationale inclusiv Masai Mara.


Am inteles. Noi daca nu trecem in Mozambic, vom fi nevoiti sa ramanem in Africa de Sud. Cel mai probabil vom sta in Kruger vreo 2, 3 zile dupa care o luam catre Durban pana in Elisabeth port. Nu cred ca apucam sa facem mai mult in 11 zile.
Oricum, daca trecem in Moz, la intoarcere vrem sa stam 2 zile in Kruger. Ma voi uita dupa rezervatia mentionata de tine :) In Kruger ati avut safari organizat sau ati luat-o hai hui cu masina din dotare (conform hartii pe care ti-o da)

View PostBogdansv1, on 08 februarie 2016 - 12:20, said:

Pentru malarie sunt mai multe medicamente, cel mai eficient este Malarone/Malanil dar care nu se găsește în România. Dacă pleci prin Paris, găsești la farmacia de la ieșirea din terminalul E, costă 50 euro 12 pastile. Trebuie luată o pastilă cu o zi înainte de a ajunge, câte una pe zi în perioada șederii și 7 zile după. Pastilele se iau în timpul mesei.
Recomand și repelent cu factor mare de protecție și tricouri cu mânecă lungă.
Fără vaccinul contra febrei galbene, nu intri în vreo țară africană, recomand și cele contra hepatitei, meningitei, tetanosului și mai sunt.
Din vorbe, am înțeles că în Mozambic este ok, asta când am vorbit cu colegi care au experiență africană de ani buni...
Nu vorbesc de pe net, eu am fost în Africa Centrală dar exceptând masurile de protecție medicală nu pot extrapola, țările sunt la mii de km de unde am fost eu.

Ma speriasei cu pretul la Malarone. In Grecia o cutie de 12 pastile costa 22 de euro. Am cumparat 2.

View Postrazvanait99, on 06 aprilie 2016 - 00:01, said:

Pentru a conduce in Africa de Sud NU e nevoie de permis international. Iti spune cineva care a fost in Africa de Sud in decembrie 2015 si care a inchiriat masina, iar permisul de conducere emis de autoritatile romane a fost suficient pentru a conduce in SA.


Inca ceva, de unde ati inchiriat voi masina? Care companie? Noi inca nu ne-am decis ce companie sa folosim. Mi-ar fi de folos un sfat in aceasta privinta, mai ales ca ai fost recent :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate