Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Revoltător! Ministerul Educației vrea desființarea istoriei din școli și licee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#127
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postpro-civilizatie, on 11 februarie 2016 - 18:10, said:

aceasta identitate locala de care vorbesti eu o consider diabolica.
identitatea planetara e cea care va aduce iubirea ,nu egoismul local numit identitate nationala.
Identitatea planetara? Ce-ai zice de identitatea inter-stelara domnule Cheptăn Picard?

#128
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postpro-civilizatie, on 12 februarie 2016 - 09:06, said:

nu glumeste nimeni.amuzanti sunt aia care cred ca istoria si nationalismul sunt importante.
engleza e utila pentru unificarea lumii .ca sa ne intelegem ca umanitate e util sa ne intelegem intr-o singura limba .ca asta e si scopul limbii .sa ne intelegem intre noi.daca fiecare ar vorbi intr-o alta limba nu ar mai exista comunicare intre oameni.
romgleza e un fenomen natural si evolutiv .nu trebuie invatata in scoala ci lasat sa se dezvolte de la sine.
cum am zis,istoria se poate invata si de la televizor ,din documentare ,nu e necesara invatarea in scoala.
sentimentul national razboinic se va forma la ora de educatie civica si militara,copii practicând inclusiv cu mitraliere si aruncatoare de rachete at.
Engleza nu este utila pentru unificarea lumii ci pentru ca lumea  se globalizeaza. Noi, romanii, nu suntem in pozitia sa decidem daca lumea se va globaliza. Tot ce putem face este sa ne educam copii ca sa poata performa intr-o lume globalizata. Cum pot ei performa intr-o lume globalizata daca nu vor putea comunica cu ceilalti? Ma doare in cot de unificarea lumii dar ma intereseaza ce vor face copii nostrii. Vrei ca ai tai copii sa stie ca romana se trage din latina si sa le arati niste asemanari. Foarte bine, le faci vreo doua lectii la limba romana despre asemanarile cu limba latina dar nu ii pui sa invete intr-un an de zile gramatica limbii latine cand ei nu pot invata bine gramatica limbii romane in 4 ani de zile.
Nu stiu dar parca noi suntem anacronici. Toata lume spune ca avem nevoie de meseriasi. Nu zic, avem nevoie si de meseriasi dar parca avem nevoie mai mare de oameni creativi cu un nivel ridicat al educatiei. Uita-te si tu ce se intampla in lumea dezvoltata: aia din Austria (exemplu ales la intamplare) daca vor sa construiasca o cladire se apuca de studii, se apuca de proiectare, manageriaza proiectul si apoi face o cerere de oferta la o firma din Romania pentru executie. Aia din Romania vin cu muncitorii, castiga cei mai putini bani si apoi pleaca acasa. Vrem sa ne apropiem si noi de lumea dezvoltata sau vrem sa ramanem palmasii?

L.E dupa ce am postat am vazut articolul asta:
http://www.digi24.ro...re inca nu exis

Edited by cipri1981, 12 February 2016 - 13:27.


#129
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcipri1981, on 12 februarie 2016 - 13:20, said:

Uita-te si tu ce se intampla in lumea dezvoltata: aia din Austria, daca vor sa construiasca o cladire se apuca de studii, se apuca de proiectare, manageriaza proiectul si apoi face o cerere de oferta la o firma din Romania pentru executie. Aia din Romania vin cu muncitorii.............

PE BUNE!!!! Posted Image Posted Image Posted Image Asta e gluma saptamanii. Mai ai?

Edited by Balamache, 12 February 2016 - 13:26.


#130
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostBalamache, on 12 februarie 2016 - 13:25, said:

PE BUNE!!!! Posted Image Posted Image Posted Image Asta e gluma saptamanii. Mai ai?
Mai Balamache, eu stiu sigur ca se intampla asa. Companiile mari in domeniul constructiilor din occident asa fac. Ah, ca inca nu fac numai asa asta este cu totul altceva. Dar asta este trendul.
De fapt cred ca ai vazut si tu, chiar si la noi, cand vrem sa facem o autostrada. Vine Bechtel-ul, contracteaza autostrada, subcontracteaza executia la firme romanesti si gata. Au facut autostrada (vorba vine ca astia ne-au dat teapa) fara sa aduca un muncitor american in Romania. Vrea neamtul sa-si faca o termocentrala, subconteacteaza executia la firme din Romania, Bulgaria, Polonia si bineinteles ca anumite parti le subcontracteaza si la firme din Germania ca mai au si ei meseriasi.

#131
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcipri1981, on 12 februarie 2016 - 13:39, said:

Mai Balamache, eu stiu sigur ca se intampla asa. Companiile mari in domeniul constructiilor din occident asa fac. Ah, ca inca nu fac numai asa asta este cu totul altceva. Dar asta este trendul.
De fapt cred ca ai vazut si tu, chiar si la noi, cand vrem sa facem o autostrada. Vine Bechtel-ul, contracteaza autostrada, subcontracteaza executia la firme romanesti si gata. Au facut autostrada (vorba vine ca astia ne-au dat teapa) fara sa aduca un muncitor american in Romania. Vrea neamtul sa-si faca o termocentrala, subconteacteaza executia la firme din Romania, Bulgaria, Polonia si bineinteles ca anumite parti le subcontracteaza si la firme din Germania ca mai au si ei meseriasi.
Deja ai dat-o rau de gard. Zi mai bine ca n-ai habar si vorbesti sa te afli-n treaba. N-o sa-ti taie nimeni capul.

#132
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostBalamache, on 12 februarie 2016 - 13:46, said:

Deja ai dat-o rau de gard. Zi mai bine ca n-ai habar si vorbesti sa te afli-n treaba. N-o sa-ti taie nimeni capul.
A, pai atunci lumineaza-ma tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate