Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Denuvo va eradica pirateria online?

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBB-8, on 08 februarie 2016 - 00:40, said:

Ok,   sa ma anunti si pe mine in ziua cand vor reusi piratii sa sparga Origin de exemplu incat sa joci Star Wars Battlefront sau Battlefield pe servere private.  Sau sa sparga Battle.net sa jucam meciuri in Starcraft 2 pe servere private.  
Crezi ca daca niste jocuri mai vechi au fost sparte acum 10 ani inseamna ca se pot sparge toate?
Pui problema putin gresit cu spartul asta... ca sa depasesti un obstacol nu este musai nevoie sa-l spargi head-on, il poti ocoli, virtualizarea si emularea de servere e solutia Posted Image
In lumea moderna trebuie sa iei in calcul si variante indirecte, inslusiv sa vezi daca produsul in sine merita osteneala, daca nu e asa grozav pai faci mai bine press any key to continue... Posted Image Intotdeauna vor fi suficiente produse accesibile si crackerilor.
Foarte putini se vor ralia tehnologiilor cu encodare continua pentru ca le strica bugetul de putere de calcul iar userii vor avea load continuu pe cpu, consum mare etc. Cateva nume pana acuma... e fix zero.

O consideratie generala, softul in sine intotdeauna va fi aranjat, suport hardware onboard, memory protection si altele... e deja e alta poveste, asta nu se intampla acuma (trusted e o gluma) iar cand se va intampla va fi greu de vandut asemenea scule in est :)

Edited by andreic, 08 February 2016 - 10:59.


#56
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai observ ca felul in care sunt scrise aceste programe e unul greoi atat pentru om cat si pentru procesor/hdd probabil..... ceea ce inseamna multe resurse consumate....ceea ce inseamna hardware scump....ceea ce inseamna ca numai o nisa restransa de cumparatori vor exista....
exista solutie pentru companii...scad preturile dar pun cele mai ale naibii protectii....si ce castigau inainte din publicitate castiga acum din pretul mic si numar urias de cumparatori....
in alta ordine de idei s-a vorbit aici de usb...ce vroiati sa ziceti cu asta?
uite o protectie super tare care ar putea exista ....toate programele de pe lumea asta sa functioneze pe ssd-uri care nu pot fi citite oriunde ca hdd-urile... de acolo exista un cod care evita exact ca codul sursa sa fie printat pe ecran sau citit ci doar rulat....

iar ordinea citirii codului sa fie una singura

#57
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ce facui io acum? ma uitai pe wikipedia....dupa top selling games .... asa GTA iv s-a vandut in vreo 60 milioane copii.....
ia inmultiti voi 60 milioane copii cu vreo 50 euro ca sa vedem cat revine companiei....acum cd-uri treburi magazine de vanzari si etc ce mai au deschise companiile costa....dar ma indoiesc ca nu isi opreau ei 1 milion 2 acolo..... la urma urmei intinzi reteaua de distribuitie pe dvd cat poti si tu si restul .....vinzi online.... si asa multe din vanzari sunt online ....care costa mai putin pe companie decat reteaua de distributie....deci se fac bani nu gluma.... asa ca da e bine si cu pirateria in conditiile in care jocurile astea nu ar trebui sa depaseasca 20 euro /copie

#58
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
auziti eu zic ca daca se apuca al nostru hacker Sir Vic termina cu toate protectiile astea :)

#59
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Slabe sanse ca un incepator intr-ale informaticii din Romania sa aiba mai mare succes decat grupul 3DM (care apropo, a anuntat ca ia o pauza din crackuit jocuri).

Edited by Hider141, 09 February 2016 - 09:17.


#60
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
apropo aveti cumva vreo pagina pe undeva unde pot vedea care sunt realizarile lui Sir Vic in materie de asa ceva?

bun incepator incepator dar eu consider ca are potential.....si inca unul destul de mare.....
si asa ca informatie cam pe unde se plaseaza romania in materie de asa ceva comparativ cu alte natii?

#61
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Tendinta de a crackui este in scadere. Si nu neaparat ca inoveaza producatorii si/sau denuvo, ci prin faptul ca nu mai exista concurenta intre grupurile de hackeri.

In trecut era un sport, o faceau din pasiune si castigau cei care erau primii. Acum, ii cam doare la banana. S-au plictisit, mai pe romaneste.
Cred ca 2 grupuri mari au mai ramas, dintre care unul la menopauza. Cand exista monopol in warez nu mai faci nimic pentru ca nu ai rewards.


Si uite asa dispar piratii, prin disparitia drupurilor de crackeri. Eu ma bucur, nu mi se pare o avere 30€/joc (cam asta e media day 0). Si atata timp cat ai bani de i5 si gtx 960+, banuiesc ca ai bani si de jocuri.


Eu sunt multumit ca nu am niciun program/joc piratat in PC :D jocurile le-am cumparat pe cele care merita (serii pe care le-am mai jucat sau jocuri noi cu rate foarte mare). Intradevar, sunt reticent sa cumpar un joc nou, intr-o serie noua. Dar no, asta e.
Cat despre programe, la ce am avut nevoie am gasit dealuri okay, antivirusul e vesnic gratuit (bit defender, astia dau licente moca pe banda rulanta), pentru poze GIMP, pentru office libre, pentru muzica iTunes.
Win 10 Pro licentiat (licenta de 10, nu upgrade. Am si o licenta de 8.1 momentan nefolosita)
Si ma simt mult mai bine cand stiu ca nu imi baga nimeni carcaleti in PC via crack.


Eu sunt impotriva pirateriei :D bine, pe osx am avut situatii amuzante in care unele jocuri descarcate din Origin functionau doar cu crack...dar asta pentru ca aia de la EA sunt prea inteligenti in dos cand porteaza jocurile pe mac :facepalm:

#62
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postlex404, on 09 februarie 2016 - 10:08, said:

Si uite asa dispar piratii, prin disparitia drupurilor de crackeri. Eu ma bucur, nu mi se pare o avere 30€/joc (cam asta e media day 0).
Mai adauga un 20 sau chiar 30€ la cei 30 existenti. Toate titlurile AAA costa 50-60€ la lansare, si sunt destul de putine cazurile cand mai prinzi cate-un deal pe g2a (sau alte site-uri) ori cate-un cupon Nvidia/AMD la un pret apropiat de 25-30€.

P.S.: e sigur site-ul din semnatura ta? Intreb fiindca creau sa pun mana exact pe Rise of the Tomb Raider si ma uit sa vad pe unde gasesc la un pret cat de cat ok, nu la 50€ cat costa pe Steam.

Edited by Hider141, 09 February 2016 - 11:25.


#63
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eu de pe IG cumpar de peste 2 ani, doar de acolo. O data am cumparat din Steam ca sa pot baga frienzi.

Da, e sigur. Nu am avut niciodata bai cu ei. Nu is mai multi reselleri ca pe g2a sau kinguin, sunt doar ei. Si din cate am citit pe trust, cei care au avut probleme le-au rezolvat repejor (pentru ca is doar ei, nu si altii).

De asta zic, is cam 30E la lansare (pe IG sau alte siteuri), nu te pune nimeni sa cumperi dinrect din steam.
Si din cate am observat de exemplu la JC3, pretul se mentine (in ciuda faptului ca jocul a fost blamat) atata timp cat nu-i pirat :)

View PostHider141, on 09 februarie 2016 - 11:21, said:

Mai adauga un 20 sau chiar 30€ la cei 30 existenti. Toate titlurile AAA costa 50-60€ la lansare, si sunt destul de putine cazurile cand mai prinzi cate-un deal pe g2a (sau alte site-uri) ori cate-un cupon Nvidia/AMD la un pret apropiat de 25-30€.

P.S.: e sigur site-ul din semnatura ta? Intreb fiindca creau sa pun mana exact pe Rise of the Tomb Raider si ma uit sa vad pe unde gasesc la un pret cat de cat ok, nu la 50€ cat costa pe Steam.


#64
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
si totusi 30euro ....120 lei  pentru un joc....

#65
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 12:51, said:

si totusi 30euro ....120 lei  pentru un joc....

Sa zicem ca lucrezi la acel joc. Ti-ar conveni sa muncesti un an si sa primesti 200$ / luna, a cate 8 ore de munca pe zi, poate chiar mai mult? Tine cont ca lucrezi in unul dintre cele mai stresante domenii, unde o singura linie de cod poate ruina 5 ore de munca.

#66
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asa cum am facut calculul mai sus stiu ca un joc bun se vinde cu macar 1 milion de copii....
inmulteste 1 milion cu cele 30 euro si aflii cam cat primesc astia pentru un joc bun ( sa nu spunem top of za top ...)

sa luam de exemplu gta cu 20-30 milioane pe fiecare joc in parte cel putin.....

#67
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

View PostGlontzZz, on 09 februarie 2016 - 12:59, said:

Sa zicem ca lucrezi la acel joc. Ti-ar conveni sa muncesti un an si sa primesti 200$ / luna, a cate 8 ore de munca pe zi, poate chiar mai mult? Tine cont ca lucrezi in unul dintre cele mai stresante domenii, unde o singura linie de cod poate ruina 5 ore de munca.
Nu conteaza cat de mare e profitul si cat de crescut e pretul jocului, tu ca dezvoltator tot iei salariul ala, chit ca jocul e vandut si intr-un 1 miliar de exemplare.  
Si da, comparativ cu tarile din vest, pretul ala e prea mare raportat la salariile de la noi  , dar oricum, cui i-ar pasa de niste romanistanezi de la coada Europei?

Edited by BB-8, 09 February 2016 - 13:38.


#68
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
adica vrei sa spui ca el patronul isi trage toata partea din bani si lasa za core of the game adica developerii fara nici un sfant in afara de salariul lor de baza ala mizer? uite suntem pe un forum cu siguranta frecventat si de oameni de la marile companii de software romanesc ....ia sa intrebam chiar asa stau lucrurile?

mark my words...performanta se plateste ....si inca foarte bine....sa nu crezi ca programatorii astia saracesc...in afara de aia de duzina bineinteles....

#69
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postlex404, on 09 februarie 2016 - 12:23, said:

Eu de pe IG cumpar de peste 2 ani, doar de acolo. O data am cumparat din Steam ca sa pot baga frienzi.
Da, e sigur. Nu am avut niciodata bai cu ei. Nu is mai multi reselleri ca pe g2a sau kinguin, sunt doar ei. Si din cate am citit pe trust, cei care au avut probleme le-au rezolvat repejor (pentru ca is doar ei, nu si altii).
Mersi de raspuns. Tocmai ai facut fericit un "copilas" de vreo douazeci si ceva de ani.  Posted Image

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 13:43, said:

adica vrei sa spui ca el patronul isi trage toata partea din bani si lasa za core of the game adica developerii fara nici un sfant in afara de salariul lor de baza ala mizer? uite suntem pe un forum cu siguranta frecventat si de oameni de la marile companii de software romanesc ....ia sa intrebam chiar asa stau lucrurile?
mark my words...performanta se plateste ....si inca foarte bine....sa nu crezi ca programatorii astia saracesc...in afara de aia de duzina bineinteles....
In loc sa vorbim degeaba mai bine sa lasam cifrele sa vorbeasca:

Quote

A fuller breakdown (remember these are averages):
Programmers: $93,251
Artists and animators: $74,349
Game Designers: $73,864
Producers: $82,286
Quality Assurance: $54,833
Audio: $95,682
Business & management: $101,572
Desigur, in comparatie cu Republica Bananiera Rromanistan salariile sunt uriase. Dar sa nu uitam ca cifrele astea reprezinta o medie, si sunt luate tinand seama de salariile din U.S.of A.

Edited by Hider141, 09 February 2016 - 14:14.


#70
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai hai sa luam spre exemplu un salariu de 90 000 $ pentru programatori.....asta inseamna 7000 $ pe luna...un salariu de top.... cand pretul unei case decente cam tot pe acolo ajunge .... poate chiar mai jos de atat....
si asta la un programator bun nu cel mai bun

#71
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
pretul unei case decente trece de 150.000 USD.

Si ala e salarul neimpozitat.

Edited by lex404, 09 February 2016 - 14:41.


#72
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 14:29, said:

pai hai sa luam spre exemplu un salariu de 90 000 $ pentru programatori.....asta inseamna 7000 $ pe luna...un salariu de top.... cand pretul unei case decente cam tot pe acolo ajunge .... poate chiar mai jos de atat....
si asta la un programator bun nu cel mai bun
Inca o data iti spun. Tine cont ca salariile astea sunt din SUA. Asa ca trebuie sa ne raportam si cu pretul casei tot la SUA.
Iar daca luam de exemplu studiourile Rockstar, ce sunt situate in NY atunci ajungem la preturi apropiate de 200.000$ pentru o casa cat de cat decenta si nu prea mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate