Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Error 53

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Vad de cateva zile taifun mare pe net cu error 53 care apare in urma brick-uirii telefonului dupa update de soft ca urmare a schimbarii butonului touch ID (sunt afectate modelele de la 6 in sus).
A patit cineva chestia asta? Ca astia vorbesc de sute de mii de useri care au facut update la telefon si s-au trezit cu telefoanele moarte.
Mi s-ar parea o chestie super OK ca masura de siguranta daca Apple ar fi anuntat treaba asta. Sau hai sa zici, ca daca anunta nu mai faceau infractorii update de soft, dar macar sa le resusciteze telefoanele celor care pot face dovada proprietatii legitime a terminalului.
In orice caz, una peste alta, eu salut aceasta miscare pentru faptul ca un iphone furat este de-a dreptul inutil. Pe langa blocajul itunes, mai nou nici pentru piese nu mai poate fi folosit. Asta e un lucru foarte bun. Sa ii informeze cineva pe ciordeiasi cat mai repede de fenomen ca sa nu mai riste aiurea pentru un telefon absolut inutil atat hard cat si soft.

===ADM edit ===

How to Fix an iPhone Bricked by Error 53

Edited by Adm, 19 February 2016 - 10:46.
link fix


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu cred ca daca aveai parola si schimbai butonul de Home/Touch deodata il puteai accesa.
2. In iPhone exista multe piese care pot fi refolosite.
3. Problema mare este ca totusi sunt multi afectati si fara solutie.

#3
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Apare doar daca schimbi touchid într-un service de cartier. Apple a luat-o razna cu securitatea dar e bine. Sa speram ca scade interesul pentru iPhoane din partea ciorditorilor �

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAdm, on 07 februarie 2016 - 09:11, said:

2. In iPhone exista multe piese care pot fi refolosite.

Deocamdata. Orice piesa care se conecteaza printr-un cablu la placa de baza poate fi codata incat sa functioneze doar cu o singura placa de baza.

Parerea mea este ca asta e doar inceputul. Pe viitor nici bateriile nu vor mai putea fi schimbate la service-uri neautorizate. Nici macar difuzoarele.

#5
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Asta nu-i neaparat bine, ca sa nu spun ca-i rau ca naiba.
Daca nu-mi mai pot repara telefonul/masina/etc acolo unde doresc eu, e mai rau decit in comunism. O asemenea masura ar lovi si in cei cinstiti dar cu buget redus, nu doar in ciorditori.
Asa ca nu prea cred sa vedem asta, insa ingrijorator e faptul ca exista persoane care isi doresc o asemenea lume.

#6
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
E bine totusi, mai multa securitate, si vor muri de foame si service-urile de cartier care de obicei deservesc clientii cu telefoane furate.
Problema e ca inteleg ca e posibil ca si cei care au schimbat in service autorizat e posibil sa aiba problema asta, iar Apple refuza rezolvarea.

#7
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
era previzibil ca se va ajunge la asta. Apple doreste control total asupra intregului lant al valorii ca sa-si ia banul cat mai gros de peste tot, vedeti ce se intampla in zona de accesorii electronice, unde majoritatea nu mai functioneaza decat pe sistem de "licentiere".

da, sigur, se descurajeaza furaciunile, dar asta e doar praf in ochi. Daca grija pentru securitatea clientului este singurul motiv pentru care Apple restrictioneaza masiv lantul de service (cine e autorizat sa faca si ce face la reparatii)... de ce nu ofera aceste autorizari gratuit...? Motivul principal este banul. Vedeti cum reparatiile la produse Apple, desi in principiu ar trebui sa fie relativ banale, au devenit aproape imposibil de facut (baterii lipite, module "securizate" etc)

Odata momiti in ecosistemul Apple, utilizatorii sunt mulsi de bani de catre Apple orice ar cumpara (aplicatii, muzica, carti, reparatii, accesorii). Si odata ce utilizatorii au cumparat destule, ei devin captivi in ecosistem, fiindu-le greu sa renunte la sumele semnificative investite.

Oricum, Apple e expert la inchis gura fraierilor, probabil in cateva zile vor inchide scandalul cu un mesaj de marketing, gen "pentru brick-uri oferim discount mare la achizitia unui iPhone nou". Si toata lumea va pune capul in pamant, se va intoarce multumita la pascut like-uri de Facebook pe pajistea mereu verde a iPhone-ului :lol:

Edited by glumetu, 07 February 2016 - 10:40.


#8
radurdx

radurdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 14.05.2011
Înainte să îi informăm pe ciordelași mai bine îi informăm pe cei paraleli cu tehnica cum ești tu că schimbarea butonului Home nu permite accesarea iPhone-ului și are ca efect secundar imposibilitatea folosirii Touch ID până și de către proprietarul ale cărui amprente sunt înregistrate în telefon. De aceea cei afectați de acest Error 53 sunt în proporție de 99,99% proprietari legitimi ai telefonului.
Ar fi bine înainte să deschizi un topic să ai habar măcar despre ce vorbești.

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postradurdx, on 07 februarie 2016 - 10:53, said:

De aceea cei afectați de acest Error 51 sunt în proporție de 99,99% proprietari legitimi ai telefonului.
este evident, altfel nu s-ar fi plans pe forumurile de suport ale lui Apple... :)

#10
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ai ramane surprins cati sunt care au furate sau la mana a 7-a care probabil provin tot dintr-un furt si se plang pe forum.
Nu e ca si cum nu te lasa pe forum decat daca ai factura pe numele tau si o si verifica.

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
sunt convins ca sunt din astia, doar ca si ei stiu ca se plang degeaba, pentru ca atunci cand va exista o solutie lor nu li se va aplica.

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca era o chestie de securitate, ar fi trebuit ca SO sa faca aceasta verificare a hardware-ului la fiecare boot, nu la update de sistem. De unde rezulta clar ca este o chestie legata strict de bani, asa cum s-a mai spus.
Daca cineva poate pune apple in cap, acel cineva este apple insasi, si probabil ca la un moment dat vor reusi daca insista cu practici de genul asta.

#13
radurdx

radurdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 14.05.2011

View Postmmm3, on 07 februarie 2016 - 11:20, said:

Ai ramane surprins cati sunt care au furate sau la mana a 7-a care probabil provin tot dintr-un furt si se plang pe forum.
Nu e ca si cum nu te lasa pe forum decat daca ai factura pe numele tau si o si verifica.
Câți au telefoane furate și se plâng pe forum este irelevant. Cel care a deschis topicul inducea ideea greșită că cei afectați de această eroare ar fi cei cu telefoane furate la care s-a schimbat Touch ID-UL. Vezi, doamne, un nou feature de la Apple și nu software de securitate care funcționează defectuos.

#14
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Aparent se poate scapa de eroarea 53. Iti trebuie butonul original si trebuie schimbata panglica care vine de la buton la placa de baza, este foarte firava si se rupe usor la schimbarea butonului. Asta e mai tricky, trece prin ansamblul ecranului, dar se gaseste de cumparat daor acea placheta metalica din spatele ecranului cu tot cu panglica.

Edited by old_jhon, 08 February 2016 - 09:21.


#15
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
6-le meu nu are panglica aia. Doar la 5S am văzut aia.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Dupa mare scandal, Apple a facut ceva:
http://news.softpedi...53-500645.shtml

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate