Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Motivatie pentru respingerea in urma interviului

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Tavi, amesteci lucrurile de nu se mai intelege mare lucru, in afara faptului ca esti putin frustrat.

Da-i unde vrei tu, si mergi mai departe.

Habar nu ai ce vei face peste ceva timp, insa ar fi bine sa te eliberezi putin de resentimente.

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 Tavi24, on 04 februarie 2016 - 19:24, said:

Tu esti angajator? Esti de la resursele umane? Dai niste raspunsuri tipizate, in discordanta cu realitatile "nescrise".

Sau trollezi?

Eu iti spun de ce nu te angajezi. Daca vrei sa intelegi, inveti si-ti faci analiza, daca nu, continua..
Cate interviuri ai picat?

Nu e nimic tipizat.
Sunt raspunsuri logice la ceea ce scrii tu aici. Incerc sa te ajut.
Take it or leave it, mie imi e tot una

#21
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

 jumborom, on 04 februarie 2016 - 19:26, said:

Tavi, amesteci lucrurile de nu se mai intelege mare lucru, in afara faptului ca esti putin frustrat.

Da-i unde vrei tu, si mergi mai departe.

Habar nu ai ce vei face peste ceva timp, insa ar fi bine sa te eliberezi putin de resentimente.

Cred ca tu nu intelegi mare lucru. Dar e treaba ta. Si probabil ca nu te opreste nimeni sa intervii. On-subiect, ma interesa strict legal, conform intrebarii din primul post (pentru cine se pricepe).

PS: Discutia a evoluat de o asa natura incit sa se "amestece" lucrurile. Nu eu am dezvoltat-o, doar am replicat in consecinta. In plus, e foarte normal sa fiu "frustrat", in conditiile date si exprimate sumar pe acest topic.

Edited by althea, 09 May 2016 - 13:32.
editare atac la persoana


#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Tavi24, on 04 februarie 2016 - 18:08, said:

M-ar interesa sa stiu daca am dreptul sa-i solicit angajatorului o motivatie in baza careia m-a respins dupa interviu?
Lumea are perceptia gresita ca la interviu te duci sa primesti un job. Total fals la interviu te lupti sa obtii o oferta, pe care daca o obtii o accepti sau nu. Deci nu te-a respins nimeni, doar nu ti-au facut oferta....foloseste-ti timpul pt chestii mai constructive in cazul asta

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 Tavi24, on 04 februarie 2016 - 19:38, said:


Cred ca tu nu intelegi mare lucru. Dar e treaba ta. Si probabil ca nu te opreste nimeni sa intervii. On-subiect, ma interesa strict legal, conform intrebarii din primul post (pentru cine se pricepe).

Tu pana la urma ce vrei, sa te angajezi sau sa citesti un raspuns care probabil nu va fi adevarat?
Eu ti-am scris pe la inceput cum arata un tipizat de la HR de care am primit si eu.

Si ti-am mai scris ca problema e la tine, cum arati, cum te porti, cum vorbesti, cum te imbraci si ce spui
Pentru ca daca nu ar dori sa te angajeze NU AR PIERDE NIMENI TIMPUL cu tine, pur si simplu nu te-ar chema.
Daca te-au chemat si nu ai un raspuns satisfacator ceva s-a intamplat intre momentul alegerii rezumeului tau pentru interviu si momentul in care ai plecat din interviu.

#24
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Tavi24, on 04 februarie 2016 - 19:38, said:

ma interesa strict legal, conform intrebarii din primul post (pentru cine se pricepe).
strict legal ai dreptul sa intrebi orice...angajatorul nu e obligat la nimic

#25
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Cum ai proceda in situatia in care angajatorul te informeaza ca ai o calificare superioara nevoilor sale si nu poate plati conform abilitatilor tale?

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 ct13mey, on 04 februarie 2016 - 19:46, said:

Cum ai proceda in situatia in care angajatorul te informeaza ca ai o calificare superioara nevoilor sale si nu poate plati conform abilitatilor tale?

Nu-i zice de plata, cel mult ii spune, daca e sincer, ca-i este teama sa nu-l pregateasca iar el sa plece pe un post conform calificarii lui mai tarziu...
Dar pentru asta nu-l mai chema la interviu.
La interviu te cheama numai cand ai sanse de oferta.

Daca Tavitzu ar fi istetz ar povesti aici ce si cum si ne-am da cu parerea despre refuz
Dar mandria castiga, :)

#27
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Poate nu ai fost acceptat in momentul acela.Putina rabdare,candidatul admis in urma interviului poate sa nu corespunda in perioada de proba,asa ca nu se stie.

#28
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

 Octavian_SK, on 04 februarie 2016 - 19:44, said:

strict legal ai dreptul sa intrebi orice...angajatorul nu e obligat la nimic

Aici nu-i vorba despre "lume", presupuneri proprii luate ca ipoteze de lucru si nici despre constructii de cuvinte. In rest, mentalitatea iti apartine. N-o comentez.

.......

SOLICITÁ, solícit, vb. I. Tranz. 1. A cere (cu stăruință) să i se acorde ceva, a se adresa cuiva cu o cerere.

E la mintea gainii ca cererea presupune acordarea unui raspuns pe tema. Nu ma intorceam la ei sa le cer (obligatoriu) jobul! Cred ca e de bun simt o motivare a inchierii cursei tale spre jobul ofertat in ziar, intrucit oamenii selectati pentru interviuri nu-s tocmai niste obiecte. Daca motivatiile oferite is cit de cit sincere (pertinenta lor fiind un alt aspect), poate candidatii se vor ajusta pe viitor.  
La asta m-am referit, si aici, si la relatiile cu publicul din cadrul primariei. Nu sa ceri ca prostul, pentru ca aia sa-ti dea cu flit!

PS: Conlucrarea institutiilor conectate la stat e o alta pista pe care n-o reiau, alaturi de asteptarile pe care ti le genereaza studiile universitare. De aia ma refeream la concesionari (nu la afaceristii plecati din 0). Ca sa inchei, le plasez pe toate astea la consideratiile personale, si-s specifice lipsei de scrupule din societatea moderna si a "capitalismului" romanesc foarte subred. Sigur ca da... e usor de zis: "pleaca din tara". Nu comentez mai mult pe seama PS-ului.

Edited by Tavi24, 04 February 2016 - 20:21.


#29
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007

 Tavi24, on 04 februarie 2016 - 19:38, said:

Cred ca tu nu intelegi mare lucru.

Ma scuzati ca m-am bagat in seama.

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 14.03.2013
Tavi, situatia este simpla: aia te-au citit rapid si nu vor sa te aiba in vreo echipa. Asa cum te-au citit de altfel si colegii de pe aici de pe forum. Restul este can-can. Move on with your life.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,332
  • Înscris: 05.06.2002
acu o bucata de vreme ma uitam la angajatii unei firme care colaboreaza pt angajari cu o alta firma specializata pe resurse umane si parca toti erau facuti pe acelasi calapod: oameni linistiti, docili, nu foarte ambitiosi si muncitori, niste mici robotei. nu era nici unul rebel care face cate o chestie sclipitoare cand il prinde cheful, dar la fel de bine o si da in bara cand n-are chef. trag pe seama ca la firma respectiva daca vrei sa te angajezi trebuie sa corespunzi profilului psihologic prima data, dupa aia poate arunca o privire la diplome.

Edited by Fane, 04 February 2016 - 20:38.


#32
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 25.04.2007
Nimeni de aici nu poate contesta capacitatea ta intelectuala. Si poate ca ai fost foarte bun in facultate pe specialitatea ta.
Insa eu, daca as avea un biznis, as angaja pe cineva care sa faca cum ii zic eu. De aici reiese faptul ca nu caut neaparat un mare destept caruia sa-i explic de ce sa faca o treaba pe care i-o dau de facut. Ca pana la urma firma e a mea, facupta pe timpul si banii mei, iar actiunile le intreprind pe responsabilitatea mea. Acu extrapoleaza la nivelul unui concesionar capitalist.

Sper ca de aici s-a desprins un aspect al nelamuririlor tale.

A doua chestie e legata de faptul ca nici o firma nu iti face tie psihanaliza si evaluare de competente profesionale gratis.
Pentru ca, in cadrul unui interviu, angaajtorul evalueaza competentele tale profesionale dar si profilul tau psihologic. Acum, treaba asta se cuantifica in bani, bani pe care ii suporta compania - presupusul angajator. Asadar, pe banii lui, el nu e obligat sa-ti funrizeze informatiile cerute de tine, ca i-a costat bani iar tu nu esti angajatul lor.

Trecand peste astea doua aspecte, mai sunt cateva reguli 'de veatza':
- viata nu e dreapta
- unii se nasc in familia potrivita/devin membrul partidului care trebuie/samd

Concluzionand, daca nu mai poti de cunostinte, si mai mult de atat, esti si inteligent, la interviuri las-o moale cu consideratiile personale, limiteaza-te doar la discutii profesionale de transfer de informatii (nu de genul: eu stiu ca f=ma, dar prostii vostri de angajati nu stie ca e=mc2), sau pe scurt, ciocu mic pana urci in corabie. Dupa aia, atati, arata-le tot ce poti, fa-i mandri ca te-au angajat.

Si concluzia concluziei este vorba unui foarte tare prof de mate: decât cunoștințe fără OM, mai bine OM fără cunoștințe.

#33
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Tavi24, on 04 februarie 2016 - 20:10, said:

SOLICITÁ, solícit, vb. I. Tranz. 1. A cere (cu stăruință) să i se acorde ceva, a se adresa cuiva cu o cerere.

E la mintea gainii ca cererea presupune acordarea unui raspuns pe tema. Nu ma intorceam la ei sa le cer (obligatoriu) jobul!
Interesanta logica. Eu iti solicit sa imi spui ce ai mancat azi. Asta te obliga pe tine sa imi raspunzi?

Nu contest ca esti pregatit pe meseria ta. Poate ai fost chiar olimpic. Dar mai exista si o altfel de inteligenta, cea cu care abordezi viata de zi cu zi. Pe aia o ai?
Las-o mai moale cu: "eu sunt cel mai destept, cel mai pregatit, ceilalti sunt mai slabi etc"

Edited by baliosss, 04 February 2016 - 22:20.


#34
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
La interviuri n-am batut toba pe "consideratii personale"... doar pe internet m-am exprimat mai colateral, si cel mult azi, la primarie (la relatii cu publicul).

Pe undeva, simptomele de autism, manifestate inca din gradinita si revenite la liceu (o etapa atit de importanta a vietii), probabil ca-mi afecteaza intr-o anumita masura capacitatea de accedere in cimpul muncii.

Edited by Tavi24, 04 February 2016 - 22:42.


#35
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă slujba nu implică numai mașinării ci și interacțiuni umane, de multe ori este important modul de socializare. Dacă ai fost prea scorțos, ai dat dovadă de rigiditate, poți fi respins.
Un fost coleg de-al meu are un CV beton pe partea de cunoștințe tehnice. A fost angajat la mai multe firme dar peste tot a creat animozități. De mai bine de doi ani nu mai reușește să prindă vreun contract... Acum vine partea ce ar trebui să te pună pe gânduri: activitatea în domeniul meu este internațională,  greșelile făcute în Australia și Africa au dus la respingere și când era vorba de Asia sau America de Sud, Orientul Mijlociu sau Europa... chiar dacă suntem vreo 30.000 în lume în acest domeniu, despre oile negre se află.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 Tavi24, on 04 februarie 2016 - 22:35, said:

La interviuri n-am batut toba pe "consideratii personale"... doar pe internet m-am exprimat mai colateral, si cel mult azi, la primarie (la relatii cu publicul).

Pe undeva, simptomele de autism, manifestate inca din gradinita si revenite la liceu (o etapa atit de importanta a vietii), probabil ca-mi afecteaza intr-o anumita masura capacitatea de accedere in cimpul muncii.

Ti-am dat un sfat, decat sa sari pe concluzii pripite, mai bine ai povesti un interviu la care TU nu intelegi de ce nu au mers mai departe
E un exercitiu si pentru mine (noi) si poate iti descoperi si tu vreo parte slaba

But it's up to ya

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate