Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Calorifer electric cu ulei nu incalzeste bine

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
missflora59

missflora59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.10.2012
Mai Alexx1402 oi fi eu maica mai baba,da senila nu sunt( si nici comunistaPosted Image ).
Eu stiu ca in limba romana se scrie corect "energie electrica" NU "energie elecrica" cum ai scris tu,ce naiba?
Si "rolul ghilimelelor"  mai mama NU "rolul ghilelelor"...deh..nu m-am prins eu de ironie,asa-i???Posted Image
Pai se poate????Ce sunt ale ghilele??
Vezi,de aia nu e bine sa critici.
Hai sa fii sanatos.

florin-71 se prea poate ca tu sa ai mare dreptate.E un aparat modern,are 5 ani,vara merge pe aer rece,iarna aer cald.
Telecomanda,termostat,fan,(ventilator) incalzeste camera imediat.
Trebuie sa aflu care consuma mai putin.

florin-71,acum m-am uitat la aparatul de aer conditionat si scrie pe el "Inverter" deci invertor cum ai zis tu.

Edited by missflora59, 04 February 2016 - 19:45.


#20
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 missflora59, on 04 februarie 2016 - 10:25, said:

Buna ziua dragi forumisti
Am cumparat un calorifer electric/cu ulei,second hand care arata ca si nou.Dar...nu incalzeste decit jumatatea de jos,de la jumate in sus e aproape rece,in schimb de la jumate in jos e fierbinte.
Care sa fie cauza?
Pot sa-l returnez daca e defect,dar ma gandesc sa nu fie "de la mine",poate nu stiu eu sa-l reglez.
L-am tinut 1 ora si jumatate in prize,degeaba,intre care 1/2 ora dat la maxim.
Nu stiu sa pun poze,arata ca un Delonghi,sus are o rotita cu numere de la 0-6,cred ca e termostatul,sub rotita asta are 2 butoane care se aprind cand apesi pe ele,si regleaza caloriferul : o=nu merge, I, II,III.
Apoi sub asta e o rotita mare cu numere,si niste dintisori mici care se regleaza or in sus or in jos pe cadranul rotitei,dar nu prea stiu pentru ce sunt.cred ca regleaza timpul/timerul.
Dupa cum vedeti sunt complet varza la acest capitol.Va rog mult indurativa si cei care stiti despre ce e vorba lamuriti-ma si pe mine,ca daca e defect sa-l duc inapoi cat mai repede.
Va multumesc anticipat !

 missflora59, on 04 februarie 2016 - 11:19, said:

Multumes mult de raspunsuri.Eu sunt complet afoana la acest subiect,deci nu se pune problema sa-l desfac/repar eu.
Il voi duce inapoi si sper sa-mi dea banii inapoi. Daca nu,o sa fie o problema.Poate gasesc altul bun,tot acolo,si mi-l schimba.
Important e cand il incearca sa se incalzeasca tot in 5 minute.
Voi ce zice-ti?Daca nu e defect cat timp ii ia sa se incalzeasca tot caloriferul?
Acum se incalzeste bine,chiar fierbinte in 5 minute,dar numai in jumatatea de jos !
Dupa amiaza ma duc cu el la magazine.

 missflora59, on 04 februarie 2016 - 18:50, said:

Bastanu eu am inteles si apreciat.E tare enervant cand scrii de pe telefon.
Nu s-antamplat nimic,ce mare scofala?
Daca tot te-apuci sa comentezi,scrie la obiect sa foloseasca omul,daca nu stii ok,taci si nu te baga,nu te-apuci sa faci teoria chibritului pentru ca de fapt nu stii sa raspunzi la problema respectiva.
Eu nici nu-i bag in seama pe oamenii acestia.Ori sunt pusti ori infantili.
On topic:am schimbat caloriferul cu altul,arata ca si now,dar nu are timer.
Mai bine,mai rau ma incurca.
L-am probat si s-a incins tot in 5 minute.De-abia putea sa tin mana pe el.
Dar....tocmai ce obsevai ca scrie pe el 2500W.Asta ce inseamna ca si consum current?Ca mie mi se pare mare cifra asta.
Poate am cazut din lac in put.
Oricum eu l-am luat pentru dormitory.
Ce zice-ti,e ok 2500W?

 missflora59, on 04 februarie 2016 - 19:23, said:

Multumesc baieti cucuieti.
O sa-l folosesc 2-3 ore zi,in dormitory.Am aparat aer conditionat dar ma gandeam ca poate caloriferul asta consuma mai putin.
Ei,eu sunt baba(da'nu comunista),nu prea le am cu chestiile astea,de asta v-am ceru ajutorul.
Alexx1402.Auuuuu.Limba romana !!!! pai se poateeeeee???Tocmai tu???
Fugi repede si editeaza.
Hai nu te supara,mai glumeste omu'.

 missflora59, on 04 februarie 2016 - 19:40, said:

Mai Alexx1402 oi fi eu maica mai baba,da senila nu sunt( si nici comunistaPosted Image ).
Eu stiu ca in limba romana se scrie corect "energie electrica" NU "energie elecrica" cum ai scris tu,ce naiba?


Una e greseala de tastare (typo), alta e sa fi agramat.

Ps: nu uita spatiul dupa semnul de punctuatie. Posted Image

Edited by alexx1402, 04 February 2016 - 19:54.


#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca are 5 ani nu mai este modern. Este deja mos batrin :D

Toate au telecomanda, termostat, fan,(ventilator) si incalzesc camera imediat. Important este daca este inverter sau nu.

Daca nu te deranjeaza ca AC-ul are "fan", sa sti ca-ti consuma mai putin curent decit caloriferul, chiar daca AC-ul este de tip on/off. Si asta nu pentru ca ar consuma mai putin, ci pentru ca-l lasi sa merga mai putin. Cu AC-ul incalzesti rapid aerul si ai senzatia de cald in timp foarte scurt si-l opresti. Radiatorul o sa-l lasi sa merga mai mult pentru ca trebuie prima data sa incalzesti si peretii.
Tu vrei sa folosesti AC-ul sau radiatorul doar ca sa suplimentezi o alta incalzire in momentul cind ai o senzatie de "frig". Ori AC-ul va face sa dispara senzatia respectiva mult mai repede decit radiatorul cu ulei.
Daca era o solutie de incalzire permanenta era altceva. (ar fi consumat la fel)

#22
BASTANU1960

BASTANU1960

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2015
Stimata doamna missflora59, nu trebuie sa punem la inima toate ironiile, trebuie sa intelegem ca uni sunt mai sugubeti.
Eu sper ca toti v-am fost in mica masura de ajutor, daca mai aveti probleme apelati la forum.
O seara frumoasa.

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 alexx1402, on 04 februarie 2016 - 19:53, said:

Una e greseala de tastare (typo), alta e sa fi agramat.



Alex, nu te enerva :D
Sintem "pe o arie" tehnica unde este mai important sa fi inteligibil decit sa scrii corect gramatical.  Nu ca ar strica sa te chinui un pic sa tastezi corect :D

(sa nu-mi spui ca trebuia sa tastez "suntem" si sa folosesc î din a , pentru ca eu la scoala nu am invatat asa ceva :D )

#24
missflora59

missflora59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.10.2012
Dragi baieti cucuieti,mi-ati fost de mare ajutor toti.
Va multumesc mult.
Sa fiti sanatosi si iubiti.
Florin-71 ai dreptate in tot ce-ai zis/scris.
AC e inverter,iar tu esti o persoana cu bun simt.Posted Image

Alexx1402,hait m-ai prins ! Eu sint mai batrana mama,ma ierti nu?Posted Image
Si scriu /citesc mult si in engleza,le mai amestec,deh....virsta maica...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate