Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Recomandare motocositoare pe roti

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nemuritorul_cs2000

nemuritorul_cs2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2014
Doresc sa achizitionez o motocositoare noua si am nevoie de ajutorul vostru:
-bugetul este de 5000-6500 Lei, suprafata cosita de 4ha/an in livada de meri
-am gasit cateva oferte dar nu stiu ce sa aleg si va rog sa ma ajutati in luarea unei decizii
-las mai jos linkurile cu ofertele gasite iar daca stiti alte motocositore care se incadreaza in bugetul meu va sunt recunoscator.
1. Ruris bassi 999k, 2.Bcs 615max, 3. Pubert mf90, 4. Grillo G52, 5. Ruris bassi 999b,6. Rotak mf360

http://www.compari.r...max-p219134776/

http://www.compari.r...max-p142668574/

http://www.compari.r...f-90-p41290331/

http://www.compari.r...86sp-p47594348/

http://www.tehnocent...assi-999-b.html

http://www.compari.r...360-p142668604/

#2
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Un sh MF 70 facut in Cehia/Cehoslovacia de Agrostroj

#3
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
modelele cu motor Honda sunt cele mai bune ! am un bertolini 62 de la omac de 7 ani de zile si am avut probleme doar cand mi s a rupt cablul de la ambreiaj in rest merge struna !

#4
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Din modelele prezentate mai sus, cel de la Grillo pare a avea raportul calitate/pret cel mai bun

#5
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Bcs sunt cei mai profi la cositoare din cele enumerate de tine. Daca te tine buzunarul si nu te uiti cu jind dupa cei aprox. 2000 lei dati in plus fata de ruris de exemplu, atunci iti recomand bcs.
Are si un unchi o astfel de cositoare de la ei si trage de ea de ani de zile.

#6
nicu111

nicu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.10.2014
Si eu iti recomand bcs, am de 3 ani o cositoare bcs 615 L Max, am cosit in medie 20 ha pe an, si pana in momentul de fata nu am avut nicio problema. In zona mea sunt destul de raspandite, ce-i drept, ca pret de achizitie sunt scumpe, insa face toti banii..eu am dat 98000 de lei ,e cu angrenaj in baia de ulei, bara de cosire europa de 115 cm. In intervalul asta de timp doar schimburi de ulei, un cutit rupt( am fortat-o), si un cablu de ambreaj, si cam atat. Daca esti un pic atent si ai grija de ea , in sensul sa faci schimburile de ulei la timp, sa ascuti cutitele si sa inveti sa cosesti cu ea, o sa fi super multumit. Spun asta deoarece am vazut si cazuri pe aici cand faceau schimbul cand isi aduceau aminte, nu ascuteau cutitele, si cositoarea mergea din greu, o fortau. Orice cositoare iei sa fie cu angrenaj in baia de ulei, nu cu rulmenti gresati, are o cunostinta si umbla numai cu gresorul dupa ea , si se strica mult mai repede. Legat de ruris, am vazut una singura, dar e o porcarie, foarte slabe, daca vrei calitate, fara batai de cap trebuie sa aloci o suma destul de mare.

#7
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Un prieten a luat una ca aceasta cu 600e din tara si face treaba buna cu ea.Din cate mi-a spus, in doua luni si-a scos banii pe ea [ https://i.imgur.com/QFHUiPJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
nemuritorul_cs2000

nemuritorul_cs2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2014
Multumesc pentru recomandari, deoarece o iau prin fonduri europene nu pot sa iau second deci va trebui sa iau una noua. Grillo52 are motor honda GX160 de 5.5 cp, iar Ruris are motor Loncin de 6.5 cp.- conteaza 1 cp. in plus? Rotakt MF360 Motocoasa cum vi se pare comparativ cu Glillo52?
Imi puteti spune daca Grillo52 are angrenaj in baia de ulei? deoarece in descriere apare doar cutia de viteze in baie de ulei, iar la bara de cosire are un rulment.
Intre Glillo 52 si Bcs 615max ce ati alege? Mentionez ca Bcs 615max se gaseste si cu motor Subaru si GX160 honda.
Mai astept si alte pareri.
Multumesc!!!

Edited by nemuritorul_cs2000, 01 February 2016 - 23:16.


#9
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016


 nemuritorul_cs2000, on 01 februarie 2016 - 23:12, said:

Grillo52 are motor honda GX160 de 5.5 cp, iar Ruris are motor Loncin de 6.5 cp.- conteaza 1 cp. in plus?

Intre honda gx160 si loncin alege honda chiar daca e mai mic, scula e dimensionata dupa puterea motorului. Eu am avut motosape cu ambele motoare, adică prima cu motor london după care am luat honda cu motor gx160. Nu se compară, dar si alti bani.
Vad ca motorul nu mai e o problemă

#10
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 nemuritorul_cs2000, on 01 februarie 2016 - 23:12, said:

Multumesc pentru recomandari, deoarece o iau prin fonduri europene nu pot sa iau second deci va trebui sa iau una noua. Grillo52 are motor honda GX160 de 5.5 cp, iar Ruris are motor Loncin de 6.5 cp.- conteaza 1 cp. in plus? Rotakt MF360 Motocoasa cum vi se pare comparativ cu Glillo52?
Imi puteti spune daca Grillo52 are angrenaj in baia de ulei? deoarece in descriere apare doar cutia de viteze in baie de ulei, iar la bara de cosire are un rulment.
Intre Glillo 52 si Bcs 615max ce ati alege? Mentionez ca Bcs 615max se gaseste si cu motor Subaru si GX160 honda.
Mai astept si alte pareri.
Multumesc!!!

Ce istorie are de exemplu brandul X (enumerat de time mai sus)? De cand produc utilaje agricole? Unde au facilitatile de productie? Ca sa nu mai vorbim de inginerie si dezvoltare.
Cred ca si intrebarile de genul asta ar trebui sa cantareasca in alegerea unui utilaj...

Edited by ionsteg, 02 February 2016 - 16:35.


#11
nemuritorul_cs2000

nemuritorul_cs2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2014
Am gasit la 4500 lei Rotakt MF360 Motocoasa, are careva de pe forum acest model? sunt mai bune ca si cele Ruris sau sunt la fel?

#12
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 nemuritorul_cs2000, on 05 februarie 2016 - 00:56, said:

Am gasit la 4500 lei Rotakt MF360 Motocoasa, are careva de pe forum acest model? sunt mai bune ca si cele Ruris sau sunt la fel?
Cateva intrebari:
1. Unde are Rotakt fabrica?
2. Unde are Ruris fabrica?
3. Cat costa Rotakt?
4. Cat costa Ruris modelul similar cu Rotakt?

Poate ar trebui sa ceri parerea colegilor referitor la un model anume si nu in general.
Sau ce modele de cositori au si daca sunt multumiti de ele privitor la suprafata cosita intr-un an....

Edited by ionsteg, 05 February 2016 - 20:21.


#13
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Nu cumpara ruris sau rotak. Sunt niste chinezarii cu pret de firma. Dintre grillo si bcs nu stiu carevar fi mai buna,dar sigur sunt mai bune decat ruris si rotak.
Si nu motoarele. La cositoare de acest gen sunt alte componente care pot ceda foarte usor daca nu au duritatea corespunzatoare

#14
irina_stefania

irina_stefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.05.2010
Eu am gasit asa ceva : http://olx.ro/oferta...45e324  (sper sa nu fie bai ca am pus link). O fi ok? Ca motorizare am vazut ca-s bune.

#15
mrpaulr

mrpaulr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2014
Chiar daca reactivez topicul si cu riscul ca intreb si eu acelasi lucru...

...pe langa MF360 (fie el Rotakt sau BSR) si Ruris 999K (toate trei acelasi lucru, difera culoarea si stickerul cu producatorul) tinand cont ca este utila si optiunea de montaj freza de pamant, care ar fi mai utila pentru: 4/5 ha de cosit si max. 1000mp de gradina de pregatit pentru cultivat (legume)? S-ar putea tine cont si de pret, totusi.
Chiar asa mare diferenta este in calitate/fiabilitate la nivel de utilizare casnica/semi-pro, fata de modelele Grillo, BCS (care in set complet freza+masa de cosit) costa aproape dublu decat chinezariile, si la care nu contesta nimeni calitatea dar si pretu-i pe masura.
As mai aduce in discutie si BSR WMX 720 ca optiune.
Are cineva vreunul din modele astea mai "low cost"? Poate sa dea detalii despre ele? Cum se comporta?

PS: Observ ca se discuta mult aici (pe alte topice) despre tot felul de motosape, chinezarii de altfel si alea... ce-o fi asa diferit la motocositori? (bine, stiu ca e total diferit sistemul de angrenaj, etc...)

@nemuritorul_cs2000: pentru ce-ai optat pana la urma?

#16
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Ma intereseaza si pe mine sculele astea, la mine suprafata frezata e mica... poate ajunge MAXIM la 300mp :-)))) .... de cosit as avea vreo 1500mp in total. Problema cu cositul este ca vreau sa toc iarba, nu o voi aduna, nici cu sacul in spatele utilajului , nici capite.... o toc, o imprastii...punct. Scula trebuie sa fie suficient de mica ca sa fie usor manevrabila in spatii inguste (in jurul pomilor, pe langa casa, gradinuta e inconjurata de gardulet, etc...), dar suficient de grea cat sa pot sa maruntesc pamantul... nu am nevoie de frezare la 30cm adancime si alte fantezii, in fiecare toamna oricum iau la harlet straturile d elegume, dar vreau partea cu sapatul sa n-o mai fac manual.

Stiu o sa ziceti ca nu am nevoie de sculele astea ptr asa suprafete, ca sa sap la mana si sa cosesc cu o cositoare normala. Dar timpul meu disponibil este foarte limitat, si cand ma duc la tara vreau sa merg sa ma simt bine nu sa lucrez ca inecatu sa fac intr-o sambata tot ce n-am facut in timpul saptamanii, deci AM NEVOIE de scule cu productivitate buna si pe care sa ma pot baza. De aici dilema:

- Grillo G52 + freza purtata + tocatoare/mulcitoare ("rotary cutter")  ajunge la ~8000 RON         ....    are 1+1 viteze cutia...  (e 6500ron motorul cu freza, si nu poate fi mai mult de 1500RON cositoarea aia)
- Bassi999 + cositoare bara+ freza purtata  ajunge tot pe la  ~7500 RON                                  ....   2+2 viteze cutia
- Rotakt MF360 + freza purtata + cositoare bara ajunge la ~6500RON                                        ....   are 2+2 viteze cutia (probabil e exact acelasi lucru cu Rurisu)

Daca vorbim de 8000ron, as fi tentat sa aleg Grillo (sa zicem ca are o istorie in spate, deci ar trebui sa fie o scula de calitate) .... DAR, Rurisu care are 2+2 viteze ... de aici am mai multa versatilitate (am oare nevoie ?!?).
Daca vorbim de mai putini bani, Rotaktul e o posibilitate (-1500RON), are si el 2+2 viteze.
Aparent, chinezoaicele ofera mai multa flexibilitate datorita cutiei... dar oare ptr o gospodarie mica, are vreo relevanta daca ai 1+1 sau 2+2 viteze?

In schimb, desi mai versatile si posibil mai ieftine chinezoaicele, la Grillo as avea direct ca accesoriu acea mulcitoare/tocatoare de care am nevoie.... Mentionez (din nou) ca nu am nevoie de taiat "fan" inalt si iarba mare, nu fac capite de fan.... am nevoie de o scula care sa tunda iarba si sa o toace marunt sa o imprastie pe sol.... lucru care cositoarele cu bara de la chinezoaice nu o fac.... la chinezoaice ar trebui sa lucrez cu cositoarea cu bara (sa adun fanul) sau sa-mi construiesc eu o cositoare/mulcitoare ca cea de la Grillo. Partea cu frezarea imi e buna oricare din variante o aleg, deci nu discutam despre partea de frezare.

Deci ce sa fie? Are cineva una din sculele astea?  :-)

Edited by l_stoian79, 09 November 2016 - 14:21.


#17
costinadam

costinadam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.12.2014
https://www.compari....-produsului   transmisie curea
https://www.compari....-produsului   transmisie cardan
care credeți că este mai bună

#18
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am una pe curea, nu am folosit nici vazut pe cardan. Dupa parerea mea (se poate sa ma insel) îi mai buna aia pe curea, pentru ca nu se opreste motorul cand prinzi o sarma sau dai in musuroaie, doar fluiera cureaua. La cealalta cred ca se opreste motorul instant cand lama da de greu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate