Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

flood la ip

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iulian- br

iulian- br

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2006
am un abonament  pe astral de 30 $ .am fost 4 calculatoare la inceput pe un router cu 4 iesiri(un router SURECOM cu firewall,destul de bun,zic eu) si vre-o 4-5 luni de zile nu am avut probl. cu netu,asta pana cand am mai adaugat 3 calculatoare in retea .incepand din luna aceea ,nu exista luna sa nu se intrerupa internetul  cel putin ptr. o zi.Telefoane peste telefone la astral si de fiecare data mi-au spus ca sa filtrat ip pe baza de flood.
cum pot rezolva problema asta?exista vre-un program anume care sa inpiedice flood-ul catre adresa de ip?sau cum pot afla  de la cine se face flood?
am rugamintea ,daca cineva  doreste sa-mi explice mai detaliat despre flood,ma poat contacta pe [email protected]
oricum multumesc  tuturor celor care va posta mesje ptr. a  ma ajuta. :peacefingers:  :peacefingers:

#2
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Cauza unui filtru pe ip este de obicei un flood trimis catre ip-ul tau principal. De obicei ip-ul este pus automat dar se poate pune si manual. Filtrul de obicei se ridica in maxim 24 in functie de gravitatea situatiei. Sa stii ca nu prea se poate afla intotdeauna sursa pentru ca poate veni din mai multe locuri si ISP-ul prefera sa iti filtreze tie ip-ul. O solutie in cazul tau este sa iti cumperi o clasa de minim 8 ip-uri pentru ca in asa fel incat fiecare user din persoana sa iasa cu un ip extern. Daca se mai ia flood o sa ia doar un ip si doar el va ramane filtrat dar in cazul tau daca ai un singur ip ramane toata reteaua fara internet. Posibil routerul ala al tau sa nu stie sa routeze clasa de ip-uri, pentru ca trebuie sa faci rutare si pe el. Pana atunci discuta cu persoanele din retea sa aiba grija cu programele gen Mirc sau Dc++ in care se vede destul de usor ip-ul. Te sfatuiesc sa iei legatura cu departamentul comercial de la sucursala ta din oras pentru achizitionarea unei clase de ip-uri. Ciao. B)

P.S.: O clasa de 8 ip-uri costa 8$ fara TVA pe an

#3
iulian- br

iulian- br

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2006

View Postapollo_expert, on Jan 27 2006, 16:33, said:

Cauza unui filtru pe ip este de obicei un flood trimis catre ip-ul tau principal. De obicei ip-ul este pus automat dar se poate pune si manual. Filtrul de obicei se ridica in maxim 24 in functie de gravitatea situatiei. Sa stii ca nu prea se poate afla intotdeauna sursa pentru ca poate veni din mai multe locuri si ISP-ul prefera sa iti filtreze tie ip-ul. O solutie in cazul tau este sa iti cumperi o clasa de minim 8 ip-uri pentru ca in asa fel incat fiecare user din persoana sa iasa cu un ip extern. Daca se mai ia flood o sa ia doar un ip si doar el va ramane filtrat dar in cazul tau daca ai un singur ip ramane toata reteaua fara internet. Posibil routerul ala al tau sa nu stie sa routeze clasa de ip-uri, pentru ca trebuie sa faci rutare si pe el. Pana atunci discuta cu persoanele din retea sa aiba grija cu programele gen Mirc sau Dc++ in care se vede destul de usor ip-ul. Te sfatuiesc sa iei legatura cu departamentul comercial de la sucursala ta din oras pentru achizitionarea unei clase de ip-uri. Ciao. B)

P.S.: O clasa de 8 ip-uri costa 8$ fara TVA pe an


#4
iulian- br

iulian- br

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2006
multumesc  apollo!
ai inteles perfect situatia, si cred ca solutia ta este  perfecta ptr. noi ....
totusi nu inteleg  de ce ne-ar da cineva flood la ip pur si simplu, asa degeaba,sau copiii astia pe care ii am in retea se tin de prostii...si mai am o problema:cum pot afla daca routerul asta al meu
stie sa routeze clasa de ip-uri?!
iti multumesc oricum,apolllo si numai bine din partea mea! :peacefingers:

#5
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Poti afla destul de simplu daca routerul tau stie asa ceva. Intra pe interfata routerului si cauta in sectiunea LAN daca ai o subsectiune gen "ip routing". Daca nu ai mai ramane o sa singura solutie si aceea este sa iti faci un server de linux frumos pe care poti face rutarea fara probleme si multe altele. Ciao. B)

#6
iulian- br

iulian- br

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2006
abonamentul acela,de min.8 ip de la astral nu se da, decat la persoane juridice,iar eu am abonamentul ca persoana fizica.
nu merge....
multumesc!   CIAO!

#7
gica contra

gica contra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2007
ia-ti sygate firewall pe toate calculatoarele, mie cand incerc sa ma auto floodez imi zice detected Ping of Death, cred ca e destul de bun

#8
PaulSlimShady

PaulSlimShady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.11.2007

View Postiulian- br, on Jan 27 2006, 23:28, said:

multumesc  apollo!
ai inteles perfect situatia, si cred ca solutia ta este  perfecta ptr. noi ....
totusi nu inteleg  de ce ne-ar da cineva flood la ip pur si simplu, asa degeaba,sau copiii astia pe care ii am in retea se tin de prostii...si mai am o problema:cum pot afla daca routerul asta al meu
stie sa routeze clasa de ip-uri?!
iti multumesc oricum,apolllo si numai bine din partea mea! :peacefingers:
daca nu te superi. cum pot intra pe interfata routerului?

#9
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Unele vin cu un cablu USB si un soft dedicat, dar toate pot fi accesate din browser la una din adresele: http://192.168.0.1 sau http://192.168.1.1

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate