Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

De ce are Dumnezeu nevoie de sufletele noastre?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#91
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
OK, deci pretenția de a primi "dovezi" venită dinspre atei este gratuită (așa cum este și normal să fie).
Iar consecințele ar fi oricum nule.
Și atunci ce rost are să fie oferite?
Deci am lămurit partea cu "dovezile"?

#92
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tu numesti asta "deci"?!?!?!?

Cum adica ar fi oricum nule consecintele?!!?!?! Sint consecintele nule ca exista trenurile? Masinile? Vapoarele? Avioanele?

Consecintele sint nule pentru ca de fapt nu e nimic, la nimic e normal sa fie nula consecinta. Sau ma rog, e un foileton SF si sint vag ceva consecinte cum sint si la Star Trek - fan cluburi, unii care cistiga bani din asta, etc.

Daca exista ceva cu adevarat aveam o cu totul alta lume. Doar ca nu exista.

#93
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postfreekidro, on 03 februarie 2016 - 01:05, said:

Vechea tactică a voastră, să dovedim că nu este așa, sorry dar tu trebuie să dovedești că ce spui este adevărat, iar în primul rând nu este o dovadă este doar un stâlp crăpat. Oare crăpăturile din asfalt tot lumina sfântă le face?
Ce s-a intimplat este descris de scrierile din acel timp!
Stilpul este dovada materiala, proba!

#94
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postbarbu78, on 04 februarie 2016 - 11:53, said:

Ce s-a intimplat este descris de scrierile din acel timp!
Stilpul este dovada materiala, proba!

Să înţeleg că dacă am o bucată de beton crăpat şi scriu că acea bucată a fost crăpată de extratereştrii o să crezi?  Întreb asta pentru că ce zic eu îndeplineşte cele două condiţii pe care le-ai descris tu: există scrieri şi dovada meterială.

Edited by freekidro, 04 February 2016 - 13:00.


#95
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postf300, on 04 februarie 2016 - 10:18, said:

Tu numesti asta "deci"?!?!?!?

Cum adica ar fi oricum nule consecintele?!!?!?! Sint consecintele nule ca exista trenurile? Masinile? Vapoarele? Avioanele?

Consecintele sint nule pentru ca de fapt nu e nimic, la nimic e normal sa fie nula consecinta. Sau ma rog, e un foileton SF si sint vag ceva consecinte cum sint si la Star Trek - fan cluburi, unii care cistiga bani din asta, etc.

Daca exista ceva cu adevarat aveam o cu totul alta lume. Doar ca nu exista.
Iarăși subiectul determinismului material?
Parcă sunt în ziua cârtiței.
Ok. Tot ce există se vede material.
Ce nu se vede/constată experimental nu există.
Sunt de acord.
Te rog să-mi spui în cazul ăsta cum justifici discernământul și libera alegere.
Suntem dpdv psihologic direct condiționați de toate experiențele și întâmplările noastre anterioare?
Dacă da, de ce?
Dacă nu, de ce?
Te rog să nu uiți că sistemul juridic din toate țările planetei Pământ presupune existența liberei alegeri. Te rog să o justifici dpdv al existenței materiale (creier, neuroni, legături neuronale etc.).

#96
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu am nimic de "justificat". Atita vreme cit ai timp si hirtie ... err... spatiu pe serverul softpedia poti sa filozofezi cit vrei.

#97
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postf300, on 04 februarie 2016 - 13:18, said:

Eu nu am nimic de "justificat". Atita vreme cit ai timp si hirtie ... err... spatiu pe serverul softpedia poti sa filozofezi cit vrei.
Păi nu e filozofie. E logică.
De ce unui inculpat nu i se acceptă următoarea justificare?
"Onorată instanță, sunt nevinovat, victima tuturor lucrurilor ce mi s-au întâmplat și ce am fost învățat din ziua în care m-am născut și până azi."
Ei?

#98
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postfreekidro, on 04 februarie 2016 - 12:59, said:

Să înţeleg că dacă am o bucată de beton crăpat şi scriu că acea bucată a fost crăpată de extratereştrii o să crezi?  Întreb asta pentru că ce zic eu îndeplineşte cele două condiţii pe care le-ai descris tu: există scrieri şi dovada meterială.
Da ceva martori au vazut extraterestrii?

#99
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postbarbu78, on 04 februarie 2016 - 16:18, said:

Da ceva martori au vazut extraterestrii?

Da eu, şi îţi pot aduce şi câţiva prieteni ca să confirme. Iar restul de milioane de persoane care au mai văzut au trecut în nefiinţă, ce trist. Parcă seamănă cu ceva foarte cunoscut treaba asa..

Edited by freekidro, 04 February 2016 - 16:25.


#100
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
Hai măi băieți, lăsați vrăjeala, luați-vă pe voi înșivă de martori și luminați-ne și pe noi dacă și de ce credeți voi că aveți libertatea de a alege, a decide și de a acționa. Cum se explică treaba asta din punct de vedere științific?
Cum justificați voi că nu sunteți păpușile cu sfori ale trecutului vostru determinist?

#101
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postfreekidro, on 04 februarie 2016 - 16:23, said:

Da eu, şi îţi pot aduce şi câţiva prieteni ca să confirme. Iar restul de milioane de persoane care au mai văzut au trecut în nefiinţă, ce trist. Parcă seamănă cu ceva foarte cunoscut treaba asa..
Dute si studiaza urma si vezi dac focul poate produce asa ceva.
Nici un traznet obisnuit nu lasa o asemenea urma.

#102
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Ar trebuii să terminăm cu discuția despre prostia asta de lumină. Când oamenii de știință vor fi lăsați cu aparate de studiat în momentul apariției luminii și se va demonstra că  într-adevăr e o minune doar atunci va  putea fi considerată ca autentică. Dar cei de acolo nu vor fi de acord niciodată cu chestia asta pentru că totul este o înșelătorie și vor veni cu tot felul de motive. Dacă Dumnezeu nu are nimic de ascuns atunci ar trebui să facă să apară lumina în orice condiții cu toată aparatura de față.

#103
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Uite ca au facut cercetari.
http://acvila30.ro/f...ste-un-miracol/

Uite alta minune: http://ziarullumina....tabor-6912.html

#104
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbb_dima, on 04 februarie 2016 - 13:53, said:

Păi nu e filozofie. E logică.
De ce unui inculpat nu i se acceptă următoarea justificare?
"Onorată instanță, sunt nevinovat, victima tuturor lucrurilor ce mi s-au întâmplat și ce am fost învățat din ziua în care m-am născut și până azi."
Ei?

Logica si legea nu au ce cauta in acelasi enunt. Parintele computingului modern (si un logician/teoretician de baza), un erou de necontestat al celui de-al doilea razboi mondial, Alan Turing a fost condamnat la castrare (si ulterior s-a sinucis) pentru ca era homosexual. In numele si in regimul reginei ACTUALE, nu acum 100 de ani. Vorbim de o lume care avea portavioane, submarine si bomba atomica nu de executia lu' Giordano Bruno.

Nu poti decide nimic despre univers in baza faptului ca adunarea satului, pardon statului, a decis nu stiu ce chestie.

#105
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postbarbu78, on 04 februarie 2016 - 18:40, said:


Te rog eu frumos când mai postezi lucruri caută să fie adevărate deoarece acest paragraf "Şeful ramurii Institutului pentru Energie Atomică Kurchatov, doctor în fizică şi matematică, Andrey Volkov" este o minciună. Nu numai că nu găsești date nicăieri înafara de diferitele versiuni ale articolului prezentat de tine dar Andrey Volkov nici măcar nu lucrează la Institutului pentru Energie Atomică Kurchatov, nici la ei pe site nu există niciunde iar  Evghenii Morozov nu are nici o treabă cu cercetarea  este în cu totul alt domeniu. Iar în afară de asta, articolul apare 90% numai pe site-uri ortodoxe după care de pe aceste site-uri este preluat integral sau parțial pe alte site-uri de tabloide sau televiziuni. Cum naiba să crezi un articol în care sunte prezentate personaje fictive? Cu așa ceva vrei să-mi demonstrezi că ai dreptate?

În al doilea articol este prezentat un fenomen obișnuit plus exagerări și inventii. Și eu am văzut tot cerul portocaliu de zici că a luat foc dar este un fenomen natural firesc. Ceva înregistrări care să arate cât de supranatural este norul există? Iar despre fraza: o formaţiune noroasă portocalie ce vine aproape perpendicular spre biserică, normal că e perpendicular că orice nor este perpendicular peste orice situat pe pământ, dar nu am înțeles cum perpendicular spre biserică?

Edited by freekidro, 04 February 2016 - 19:45.


#106
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu-l gasesti pe Andrey Volkov acolo pentru ca intre timp a fost trecut sub acoperire...

#107
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postbarbu78, on 04 februarie 2016 - 22:28, said:

Nu-l gasesti pe Andrey Volkov acolo pentru ca intre timp a fost trecut sub acoperire...

Aha, problema e că nu era acolo nici înainte de articol, nici o referință despre el cum că ar fi om de știință, nici una!!! pe tot internetul, înafată de site-urile în sutană. Ce vrei să zici? că tot înternetul l-a șters? Te rog nu ne mai lua de proști, pe noi, comunitatea Softpedia încercând să ne vinzi gogoși. Măcar recunoaște-ți greșeala că nu te-ai documentat și gata nu e nici o problemă, dar să persiști în a minți este foarte urât

#108
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
De ce ar avea nevoie un tata de fiii lui? Ca sa se simta deplin, implinit, intregit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate