Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

De ce are Dumnezeu nevoie de sufletele noastre?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#109
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postf300, on 04 februarie 2016 - 19:05, said:

Nu poti decide nimic despre univers in baza faptului ca adunarea satului, pardon statului, a decis nu stiu ce chestie.
OK. Lăsăm adunarea satului.
Spune opinia ta. Oamenii au la dispoziție libera alegere sau sunt direct condiționați de trecutul lor unic, deci determinist?
Dacă da, de ce?
Dacă nu, de ce?
Te rog...

#110
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbb_dima, on 05 februarie 2016 - 06:29, said:

Spune opinia ta. Oamenii au la dispoziție libera alegere sau sunt direct condiționați de trecutul lor unic, deci determinist?

In mare te trimit la https://en.wikipedia.../wiki/Free_will (sper sa te descurci cu engleza, pagina echivalenta in Romana e o timpenie). Sint doar expuse un numar de idei pe scurt, dar ai citeva sute de referinte pentru mai mult.

Cum in mod sigur o sa insisti ca ce cred eu personal nu pagina de la wikipedia ei bine e ceva in genul: https://en.wikipedia...npredictability (si asta de dinainte de a auzit macar de lucrarile de acolo). Atita vreme cit nu putem spune ce face un program de calculator (si stim ca exista programe de calculator despre n-o sa stim niciodata), atita vreme cit armate de developeri profesionisti se lupta constant sa repare orice soft vag popular pentru ca nu face exact ce l-au scris chiar ei sa faca, mi se pare destul de "teoria chibritului" sa incerci sa faci distinctia intre libera alegere sau trecut->prezent in mod determinist cind de fapt nu le poti diferentia practic in nici un fel.

#111
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
Pe wiki e vrăjeală filozofică (am citit ce e pe linkuri).
Ca programator țin să te anunț că software-ul este strict și pur determinist. Bug-urile nu sunt lucruri neașteptate, ci sunt consecințe directe și deterministe ale erorilor de programare.
Eu te întreb din punct de vedere material: o decizie reprezintă o opțiune realizată neuronal? Dacă da, cum se mai poate chema că este "liberă alegere"?
Când te îndrăgosești percepi asta ca un influx hormonal programat în porțiunea vegetativă a creierului tău? Pentru că exact asta e.
În fine, eu închei aici. Nu știu dacă ești prea tânăr sau prea naiv, dar tu, ca și alții, purtați ateismul ca pe o armură a inteligenței (și treaba asta nu mă pasionează). Discuția te depășește clar.

Edited by bb_dima, 05 February 2016 - 10:00.


#112
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbb_dima, on 05 februarie 2016 - 09:57, said:


Ca programator țin să te anunț că software-ul este strict și pur determinist. Bug-urile nu sunt lucruri neașteptate, ci sunt consecințe directe și deterministe ale erorilor de programare.

Cu mentiunea ca tu nu esti un programator atotstiutor. Nu esti Dumnezeu.

#113
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postericmario, on 05 februarie 2016 - 12:46, said:


Cu mentiunea ca tu nu esti un programator atotstiutor. Nu esti Dumnezeu.
Evident. De aceea există bug-urile. Nicidecum pentru că software-ul ar avea viață și voință proprie cum încearcă în mod bizar să insinueze interlocutorul meu.

#114
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBean, on 04 februarie 2016 - 23:03, said:

De ce ar avea nevoie un tata de fiii lui? Ca sa se simta deplin, implinit, intregit.
Cu alte cuvinte, nu poți manifesta iubire dacă ești singur.

#115
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postmario_bril, on 05 februarie 2016 - 16:57, said:


Cu alte cuvinte, nu poți manifesta iubire dacă ești singur.
Deci câteva mii de ani a stat singur și apoi să decis la un prunc pe calea duhului? Da nu i se scoală și lui cucu?:))

#116
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostEscapE13, on 05 februarie 2016 - 17:42, said:

Deci câteva mii de ani a stat singur și apoi să decis la un prunc pe calea duhului? Da nu i se scoală și lui cucu?Posted Image)

Asta n-ai de unde cunoaste...
Plus ca existenta e simultana, temporala si atemporala. Conform teoriei dogmatice...

#117
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Da chiar, dacă suntem după chipul și asemănarea lui, înseamnă ca are cuc, nu? Și rinichi și un creier.:D

#118
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postbb_dima, on 05 februarie 2016 - 09:57, said:

Pe wiki e vrăjeală filozofică (am citit ce e pe linkuri).
Ca programator țin să te anunț că software-ul este strict și pur determinist. Bug-urile nu sunt lucruri neașteptate, ci sunt consecințe directe și deterministe ale erorilor de programare.
Eu te întreb din punct de vedere material: o decizie reprezintă o opțiune realizată neuronal? Dacă da, cum se mai poate chema că este "liberă alegere"?
Când te îndrăgosești percepi asta ca un influx hormonal programat în porțiunea vegetativă a creierului tău? Pentru că exact asta e.
În fine, eu închei aici. Nu știu dacă ești prea tânăr sau prea naiv, dar tu, ca și alții, purtați ateismul ca pe o armură a inteligenței (și treaba asta nu mă pasionează). Discuția te depășește clar.

Ca programator, ai auzit de rand() sau de random generation dintr-un set dat.
Deci, exista si libera alegere, dincolo de vointa si conditionalele programatorului.

In alta ordine, daca ai un set de optiuni (conditii) si alegi cu IF optiune THEN alegere, asta nu inseamna ca esti determinat sa faci alegerea (sau ca de fapt n-ai avea drept de a alege), ci ca esti conditionat de anumite variabile.
Daca n-ai fi conditionat de variabile ai face tot o alegere, dar una oarba (adica random).

View PostEscapE13, on 05 februarie 2016 - 18:00, said:

Da chiar, dacă suntem după chipul și asemănarea lui, înseamnă ca are cuc, nu? Și rinichi și un creier.Posted Image

Nici n-ai idee cat de groasa o are....
Daca-l calci pe coada, sa te tii atunci bfiutai :D

Edited by Bean, 05 February 2016 - 18:06.


#119
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBean, on 05 februarie 2016 - 18:06, said:

Ca programator, ai auzit de rand() sau de random generation dintr-un set dat.
Deci, exista si libera alegere, dincolo de vointa si conditionalele programatorului.

In alta ordine, daca ai un set de optiuni (conditii) si alegi cu IF optiune THEN alegere, asta nu inseamna ca esti determinat sa faci alegerea (sau ca de fapt n-ai avea drept de a alege), ci ca esti conditionat de anumite variabile.
Daca n-ai fi conditionat de variabile ai face tot o alegere, dar una oarba (adica random).
Random-ul respectiv este de fapt un pseudo-random. Nu e chiar așa, la întâmplare.  http://scientia.ro/t...-aleatoare.html

#120
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View PostBean, on 05 februarie 2016 - 18:06, said:



Ca programator, ai auzit de rand() sau de random generation dintr-un set dat.
Deci, exista si libera alegere, dincolo de vointa si conditionalele programatorului.

In alta ordine, daca ai un set de optiuni (conditii) si alegi cu IF optiune THEN alegere, asta nu inseamna ca esti determinat sa faci alegerea (sau ca de fapt n-ai avea drept de a alege), ci ca esti conditionat de anumite variabile.
Daca n-ai fi conditionat de variabile ai face tot o alegere, dar una oarba (adica random).
Funcția random este strict deterministă. Numai privind din afară pare a fi aleatoare.
Despre if-then-else nici nu mai comentez.
Te rog, abandonează partea cu computerele. E numai în defavoarea ta să le invoci. Computerele sunt mașini strict și complet deterministe.

Știi cine, de ce și cu ce înțeles a spus "Alea iacta est"?

#121
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
da uite ma unde a ajuns topicul meu, de la suflete la masini.
eu am pus o intrebare dogmatica adresata doar  celor crestini si atat.
ateilor , nu le era adresata intrebarea.
nu se punea problema existentei ci doar destinatia si nevoia.
daca nu credeti ca exista , e problema voastra.
stati linistiti pt ca si voi credeti in ceva in care altcineva nu crede.
deci e o costanta.
ex. : multi oameni cred in extraterestri , teisti, si atei deopotriva, dar eu nu cred in asa ceva la nivel de inteligenta ridicata.
nu cred si gata .
nu suntem noi buricul galaxie sau universului, dar nici ceva asemanator noua nu cred ca este.
iubirea e doar un sentiment fals , si pot demonstra ca nu exista.
tot ce iubesti e un interes pt tine .
vrei sa vezi ca celalat de langa tine ii este bine , ca sa te simnti tu bine , ca se simnte el bine.
deci asa si cu sufletul.
mai pun odata intrebarea si sper sa am un raspuns pe masura oamenilor care stiu.
abtineti-va de la a spune ca nu exista suflet.
asta e alegerea mea stricta.
de ce are nevoie de suflete partile bune si partile rele.?
de ce este o batalie asa de mare pt sufletele noastre intre bine si rau?

#122
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
Nu se bate nimeni pe sufletul tău.
Dacă tu nu vrei nimic, nimeni nu vrea nimic de la tine.
"Bate și ți se va deschide"...

#123
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Eu cred ca sufletul iti este dat de creator si logic ar fi sa se intoarca tot la El.Nevoia de a detine un suflet nu e chiar nevoie,ci e un drept legitim,drept pe care omul prin actiunile sale il poate modifica.Cum Satana nu e creator, singura lui optiune e sa fure suflete si dupa cum vedem in jurul nostru ii iese din ce in ce mai bine.

#124
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postredbotos, on 05 februarie 2016 - 21:17, said:

de ce are nevoie de suflete partile bune si partile rele.?
de ce este o batalie asa de mare pt sufletele noastre intre bine si rau?

Asta e numai în capul tău și a altora. Vrei răspunsuri la niște chestii inventate dar răspunsuri nu există. E ca și cum aș întreba de are nevoie Hades de suflete?

#125
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postbb_dima, on 05 februarie 2016 - 19:44, said:

Funcția random este strict deterministă. Numai privind din afară pare a fi aleatoare.
Despre if-then-else nici nu mai comentez.
Te rog, abandonează partea cu computerele. E numai în defavoarea ta să le invoci. Computerele sunt mașini strict și complet deterministe.

Știi cine, de ce și cu ce înțeles a spus "Alea iacta est"?

Hai, lasa basinile cu mine si nu ma patrona, ca habar nu ai ce lucrez.
Daca rand e determinist si tu, programator, poti influenta "alegerea" computerului avand un set dat, demonstreaza-mi cum. Ca despre asta e vorba, despre relatia Programator-computer, in contextul curent al discutiei. Nu importa ca alegerea procesorului e conditionata de legile naturii, de disponibilitatea tensiunii constante a curentului la un moment dat samd. Pe de alta parte, la nivel cuantic, atat cat putem intelege noi, lucrurile pot fi chiar random.

#126
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postmario_bril, on 05 februarie 2016 - 18:19, said:

Random-ul respectiv este de fapt un pseudo-random. Nu e chiar așa, la întâmplare.  http://scientia.ro/t...-aleatoare.html
Or fi si ceva programe de tip master, eventual lord of lords si astea doar la nivel de om.
Poate ar fi mai potrivit subrutine?
Depinde de programator...
Asta da tehnologie.

View Postbb_dima, on 05 februarie 2016 - 19:44, said:

Funcția random este strict deterministă. Numai privind din afară pare a fi aleatoare.
Despre if-then-else nici nu mai comentez.
Te rog, abandonează partea cu computerele. E numai în defavoarea ta să le invoci. Computerele sunt mașini strict și complet deterministe.
Determinismul si liberul arbitru privesc de dupa colt.

Edited by barbu78, 05 February 2016 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate