Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Studentii care scriu frumos au note mai mari?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Salut! Ce parere aveti? Un scris mai frumos poate sa aduca un avantaj la examen?

Am observat ca in general colegii care scriu frumos iau note mai mari, insa doar la unele materii.

http://www.artofmanl...ve-handwriting/

#2
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Nu stiu daca iau note mai mari , dar in mod sigur aia care au un scris ilizibil de zici ca au scris cu nasul le au mai mici ( infara de medicina ) Profesorul nu sta 2 ore sa iti descifreze hieroglifele , daca intelege ,bine , daca nu taie . Eu sunt obisnuit cu asta din gimaziu , se mai intamplau sa aiba mila , dar erau unele lucrari in care literele alea aratau mai mult a d-alea chinezesti .

#3
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Un scris lizibil poate aduce o nota de trecere; unul ilizibil cu siguranta o restanta!

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,625
  • Înscris: 12.02.2008
Si cele cu sanii meseriasi, au note mai mari

#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 nicu131, on 25 ianuarie 2016 - 16:03, said:

Si cele cu sanii meseriasi, au note mai mari

Depine de profesor. Daca e vreun libidinos, cu siguranta asa este...

#6
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
tzaq93, un scris frumos este dovadă incontestabilă de alfabetizare Posted Image și arată că ești interesat ca ceea ce ai comunicat în scris să poată fi citit și de către altcineva.

Link-ul ăla nu te ajută mult, acolo e deja vorba de artă.

Dacă mai studiezi chestia cu notele mai mari, ai putea observa că cei care le iau chiar știu mai multe la subiectul dat. Cu excepția cazului în care subiectul dat este caligrafia, normal.

Dacă vrei note mari învață mai temeinic în principal și scrie mai frumos doar secundar.
Iei caiet tip I și scrii pagini întregi de exerciții ca la clasa I. Nu e nicio rușine să faci exerciții de clasa I, dacă vrei să faci progrese reiei învățătura de la bază.
E plină lumea de medici, manageri și alți mari oameni care scriu oribil.
Dacă la 8 ani o fi fost amuzant că scriau ca naiba, de la o vârstă încolo asta denotă dezinteres față de aptitudini de bază.
Mă întreb dacă acești specialiști stăpânesc bazele meseriei lor, având în vedere că desconsideră o chestie fundamentală ca scrisul citeț.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai vazut tu doctori sa scrie frumos?

#8
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Scrisul ingrijit si clar aduce un bonus in mod sigur. Asta bineinteles nu insemana ca daca scrii frumos niste prostii vei lua note mari :)

#9
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Da, xeleron, cunosc vreo câțiva.
Insist să am servicii medicale de calitate și plătesc pentru ele. Așa că aleg pe cine plătesc și i-am ales pe cei cu capabilități multiple, inclusiv caligrafice. Posted Image

Astea sunt idei preconcepute: că medicul tre să scrie urât, că bărbatul tre să fie doar ceva mai frumos decât dracul, că gloaba de dar nu se caută în dinți și că tre să suporți un sdandard scăzut findcă așa face toată lumea.
Uite că nu, se poate și decent, adică normalul adevărat.

Edited by Doddi, 25 January 2016 - 16:18.


#10
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
De acord cu ce ati scris. Oare daca scriem 2 lucrari identice, ambele cu scris lizibil, insa una cu scris ingrijit, iar cealalta cu aspect dezordonat, care vor fi rezultatele?

Oare scrisul frumos v-a aduce macar 0,25/0,5 puncte in plus? Ar fi interesant sa vedem parerea unui profesor in aceasta privinta.

Edited by tzaq93, 25 January 2016 - 16:21.


#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Asta e studentul silitor. Ala care se gandeste sa scrie mai frumos pentru 0.5 puncte decat sa invete pentru ele.
Viitorul suna bine....Posted Image

#12
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
eu zic ca nu ai mai avea dileme d-astea de a lua "in plus", daca ai face lucrarea de 10. ;)
step up your game nigga

#13
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
De ce nu? Până la urmă și expunerea contează. Așa, spre exemplu, dacă în loc de examen scris susții o prezentare și pui niște culori pe slide-uri a.î. nu se vede nimic, clar vei fi depunctat.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Nu-ti mai bate capul. Cand am intrat la facultate ziceai ca sunt caligraf.
Cand am terminat-o nici doctorii nu-mi mai intelegeau scrisul...

Nu de alta dar ca sa scrii tot ce spun profesorii la curs... daca stai sa faci caligrafie s-a terminat ora si tu n-ai scris nici primul rand.

#15
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 xeleron, on 25 ianuarie 2016 - 16:11, said:

Ai vazut tu doctori sa scrie frumos?
Ei au o scuza, una buna.

De regula cei ce invata bine au si scris frumos sau citibil si poate de aici corelatia.

#16
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Ce scris oameni buni, in alte tari nici nu se mai preda scrisul de mana, s-a trecut numai pe tablete si laptopuri, treziti-va!!!!!

#17
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 Patrulescu, on 25 ianuarie 2016 - 16:55, said:

Ce scris oameni buni, in alte tari nici nu se mai preda scrisul de mana, s-a trecut numai pe tablete si laptopuri, treziti-va!!!!!

D-aia oameni din tarile civilizate dau non-stop din maini cand raman fara baterie la tableta?!

#18
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Așa este, Pătrulescu. Posted Image Iar pe alte planete nu scrie nimeni, deci ce rost mai are.

În plus, nici să mai mâncăm, să ne mai spălăm sau să comunicăm între noi nu mai are rost fiindcă s-a inventat decesul oricum.
Ne-am trezit! Și tu scrii urât? Posted Image

Câtă vreme mai completăm cereri, scriem cuiva o felicitare de ziua de naștere, o vedere din vacanță (pentru lumea mai vintage așa) sau un bilețel de amor sau o scrisoare bunicilor ... mai avem nevoie de caligrafie.
La semnătură nu e nevoie de caligrafie și, probabil, nici de scris. Ne întoarcem în secolul trecut și punem direct dejtu' cu amprenta.
Să nu mai zic de celebra pană de curent. Fără electricitate nu avem ce tasta deci pupăm direct comuna primitivă la o adică.

Edited by Doddi, 25 January 2016 - 17:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate