Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Investitie in fotovoltaice vs. reducerea facturii la curent

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011

View Postwormel, on 16 ianuarie 2016 - 23:42, said:

pentru mine e rentabila investitia pe care am facut-o pana acum in fotovoltaice si hai sa exemplific de ce: distanta intre casa mea si ultimul stalp 150m

2 panouri 235w bucata = 400 euro
1 charger MPPT Solar PCM60XX = 350 euro
1 invertor Victron Multiplus 24/3000 = 1000 euro
6 acumulatori second Rolls 4v/1100A C20 fabricate luna 4-2013= 1500 euro toti 6

Total investitie pana acum 3250 euro = 14500 lei. cost bransament eon pana la mine 25.000 lei , despre ce vorbim? bineinteles ca am optat pentru off-grid chit ca mai trebuiesc inca macar 10 panouri

fratilor, voi cititi macar inainte de a posta ? nu am afirmat nicaieri ca sunt suficiente 2 panouri dar chiar daca mai cumpar inca 10 tot nu ajung la pretul cerut de eon doar ca sa aduca curentul la poarta

Edited by wormel, 17 January 2016 - 14:05.


#20
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postwormel, on 17 ianuarie 2016 - 14:04, said:

fratilor, voi cititi macar inainte de a posta ? nu am afirmat nicaieri ca sunt suficiente 2 panouri dar chiar daca mai cumpar inca 10 tot nu ajung la pretul cerut de eon doar ca sa aduca curentul la poarta

eu zic ca o sa-l depasesti!
poate nu investitia initiala dar vorbim peste 5 ani!

in banii aia de bransament iti pun aia trafo nou sau/si linie de medie?

#21
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
un traf e cam 10-12000 de euro...

#22
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postaddysoftware, on 17 ianuarie 2016 - 14:13, said:

un traf e cam 10-12000 de euro...

de 40kva?

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrinaldoparaipan, on 17 ianuarie 2016 - 13:50, said:

Ai idee cata energie electrica pot produce intr-o zi buna doua panouri de 235W?

      Intr-o zi insorita probabil 2-3 kWh.

#24
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și eu sunt off grid la moșia mea de 3 ani,pentru că alți tâlhari care răspund la numele de CEZ mi-au calculat un deviz pentru branșamentul casei de la nici 200m de stâlpul trafo de 25 mii Ron !!!.Nu pot consuma nici jumătate din cantitatea de curent pe care o livrează cei 2.9 kWp panouri fotovoltaice în cca. 80% din perioada unui an calendaristic,cu o investiție totală de cca.12 mii Ron,deci nici juma” din cât mi-au cerut șmecherii de la CEZ + faptul că nu plătesc nimănui nici un wh !!! .Dacă se merită s-au nu investiția într-un sistem off-grid,ăsta-i calculul fiecăruia în funcție de posibilitățile din zona respectivă.În cazul meu investiția a meritat fiecare cent investit și mă voi lupta să devin independent energetic 100% de orice entitate a băieților deștepți când voi avea amenajată o turbină hidro pe râul Motru care trece pe terenul meu,eventual și o eoliană,ca să le am pe toate,să nu mă bârfească ”eolieniștii” Posted Image

Edited by Viorelsolar, 17 January 2016 - 16:53.


#25
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Moara Vlasiei.Ora 00.30, viscol maxim.Venit vecinu sa ii alimentez centrala termica pe lemne, umpluta cu combustibil la "full" fiindca a picat curenul.
Asta ca sa nu isi mai scimbe cazanul a treia oara.Macar pentru astfel de situatii merita investit intr-un sistem alternativ.
Vedti situatiile din Giurgiu si calarasi, cu localitati fara energie electrica la primul viscol.

#26
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
O varianta de luat in calcul ar fi folosirea microinvertoarelor care se cupleaza direct pe panouri.
Nu necesita investitie initiala mare, puterea se poate ajusta in functie de puterea medie a consumatorilor.Adica nu ma arunc direct la un on-grid de 3kW si cand nu se consuma nimic, bag ca fraieru in retea.
Plus ca daca pica un microinvertor, celelalte tot mai baga.

#27
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postaddysoftware, on 17 ianuarie 2016 - 14:13, said:

un traf e cam 10-12000 de euro...

Asta e pretul de piata,sau pretul lor?

#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bai ce-mi plac astia convinsi de panourile lu peste si centrale pe lemne.. Dupa ce ca-si fac casa la dracu-n praznic si n-au nici gaz, nici curent, nici apa,incearca sa ne convinga pe noi astilalti (fraierii) cum economisesc ei (in mintea lor desigur).
Cum incearca unul sa ii intrebe de mentenanta,baterii,costuri neprevazute,soare lipsa vreo 30 de zile etc..NU si NU. Ei sunt pe plus.

Cum sa fii,sa nu pricepi,ca cel mai ieftin la momentul asta este sa ai curent de la portile de fier si sa te incalzesti cu gaz...  Chiar si daca-ti cer 250 de milioane vechi tot iesi mai bine. Ca ti-ai facut casa in camp e problema ta.

Si da,e normal ca dupa lucrare,stalpii si cablurile sa fie ale lor. WTF? daca se rup cablurile la -20 de grade pe viscol,cine ti le urca sus? TU? ca doar esti proprietar nu?
Cum sa-ti asigure aia mentenanta gratis la reteaua ta? Ia intreaba cat costa o deplasare cu 3-4 oameni si utilaje pana la tine la 2 noaptea..

Edited by mariovrs, 23 January 2016 - 17:13.


#29
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Exista zeci de situatii cand primariile autrecut in intravilan anumite terenuri, le-au parcelat si le-au scos la vanzare.
Promit clientilor ca vor trage utilitatile, dar in multe cazuri raman doar promisiunile.Omul nu e de vina ca si-a facut casa "la dracu-n praznic", asteptand reteaua de apa, canalizare, curent, etc.
Daca pentru primele exista variante la indemana(put, fosa) pentru curent trebuie o solutie mai costisitoare(generator sau panouri/eoliana).
Suntem total dependenti de energie, asa ca lumea cauta solutii.
Tu ai da 250 milioane pe ceva care a doua zi nu iti mai apartine? Hai sa fim seriosi.

Edited by rinaldoparaipan, 24 January 2016 - 10:50.


#30
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ti-am explicat cum e cu firele si deranjamentele. Plus de asta prin firele alea trece curentul lor. Iar tu nu poti fi proprietar pe curentul lor ,sa faci ce vrei inainte de contor. Doar ce e dupa contor este al tau.
Deasemenea ei sunt o companie privata care trebuie sa faca PROFIT. Cum sa investeasca ei 25.000 de lei sa-ti traga curent,daca n-o sa-si scoata niciodata banii cu cei 150 de lei pe care-i platesti tu lunar.

Si iarasi,daca esti in stare sa bagi o carca de bani intr-o casa pe baza spuselor si auzitelor lui nea Vasile de la primarie..iti meriti soarta. Ca si idiotii aia de platesc apartamentul inainte sa faca aia fundatia,apoi plang pe la stiri.
Aaaa.. stai, ti-a placut cand ai luat moca pamantul,ca n-avea nicio utilitate la poarta?

#31
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011

View Postmariovrs, on 24 ianuarie 2016 - 17:38, said:

Ti-am explicat cum e cu firele si deranjamentele. Plus de asta prin firele alea trece curentul lor. Iar tu nu poti fi proprietar pe curentul lor ,sa faci ce vrei inainte de contor. Doar ce e dupa contor este al tau.
Deasemenea ei sunt o companie privata care trebuie sa faca PROFIT. Cum sa investeasca ei 25.000 de lei sa-ti traga curent,daca n-o sa-si scoata niciodata banii cu cei 150 de lei pe care-i platesti tu lunar.

Si iarasi,daca esti in stare sa bagi o carca de bani intr-o casa pe baza spuselor si auzitelor lui nea Vasile de la primarie..iti meriti soarta. Ca si idiotii aia de platesc apartamentul inainte sa faca aia fundatia,apoi plang pe la stiri.
Aaaa.. stai, ti-a placut cand ai luat moca pamantul,ca n-avea nicio utilitate la poarta?

cu gandiri din astea ne meritam soarta. cum adica e curentul lor? pai sa-l pastreze sanatosi. de ce nu mi-ar plati mie chirie pe ceva care e construit din banii mei asa cum eu platesc indirect chirie pe liniile de transport prin pretul kilowatului? unde e dreptul la proprietate garantat de constitutie ? pentru ca eu nu fac parte din "baietii destepti" ? sau de ce nu face primaria asa cum ar trebui sa faca si cum se face in toata Europa? sa puna utilitatile pana la poarta ta? pentru ca exista tipi cu gandirea ta care zic ca pentru "150 lei lunar.... " uitand ca platesti o gramada de taxe si impozite  cu care ce se face din ele ? in afara de a asigura salariile nesimtite din aparatul de stat.  nu-ti place topicul ,nu-l citi dar nu abera pe aici.

Edited by wormel, 24 January 2016 - 18:37.


#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai tu daca l-ai crezut pe primar,e treaba ta. Nu trebuia sa cumperi pamant pe vorbe. Ai dreptate ca primaria ar trebui sa traga curent. Nu a facut-o, atunci e problema ta si a Eon sau alt privat ce furnizeaza energie.

Aberatie este sa platesti 10.000 de euro sa ai curent...daca e soare. Mai bine dau 5000 si am tot timpul cat curent vreau. Factura lunara la o casa, este un mizilic daca nu te incalzesti cu 230v. Sa nu-mi spuneti ca a-ti gasi 10.000 de euro pt panouri,da 200 de lei pe luna la curent vi se pare ENORM.

#33
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postmariovrs, on 24 ianuarie 2016 - 18:54, said:

...
Sa nu-mi spuneti ca a-ti gasi 10.000 de euro pt panouri,da 200 de lei pe luna la curent vi se pare ENORM.

Nu e enorm, dar nici putin. Mi-as dori insa ca acest cost sa reprezinte consumabilele si amortizarea investitiilor pentru generarea curentului electric si ATAT. Apa de pe Dunare la Portile de Fier e si a mea, nu a statului, si carbunii sunt si ai mei. Fara taxe adaugate, accize, TVA, cost certificate verzi, co-generare si alte ra***uri care sa le ofere salarii imense celor din regie, secretare si tot ceea ce mai ofera un MONOPOL.

Pana la urma, se poate taxa si aerul. E al statului, ca si subsolul. ca si apa. Cine respira ar trebui sa plateasca.

Edited by Scorpionul_Lenes, 24 January 2016 - 19:43.


#34
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Asa.Si cum ar fi sa dai 5000euro pe un bransament si apoi sa vina vecinu 1, vecinu 2, etc sa se racordeze(contra unei taxe infinit mai mica decat ai platit tu) la RETEAUA PLATITA DE TINE?

#35
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Ce-mi plac astia preocupati de ce fac altii cu banii lor ... ori sunt borfasi, ori sunt casbeci.

#36
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postmariovrs, on 24 ianuarie 2016 - 18:54, said:

Pai tu daca l-ai crezut pe primar,e treaba ta. Nu trebuia sa cumperi pamant pe vorbe. Ai dreptate ca primaria ar trebui sa traga curent. Nu a facut-o, atunci e problema ta si a Eon sau alt privat ce furnizeaza energie.

Aberatie este sa platesti 10.000 de euro sa ai curent...daca e soare. Mai bine dau 5000 si am tot timpul cat curent vreau. Factura lunara la o casa, este un mizilic daca nu te incalzesti cu 230v. Sa nu-mi spuneti ca a-ti gasi 10.000 de euro pt panouri,da 200 de lei pe luna la curent vi se pare ENORM.

Foarte bine ! prefer să dau 10 mii de € ,dar să fiu proprietarul unei instalații fotovoltaice până dau ortu” popii !,de ce ar trebui să le dau lor banii să devin sclavul lor ?.Sunt oameni care fac investiții zilnice într-un pachet de țigări,iar după vreo zece ani de dat foc la bani au pierdut deja cei zece mii de € și până la urmă ce-au câștigat ?.Orice investiție care recuperează din cheltuieli în decursul timpului este bună și doar cârcotașii pot comenta,pentru că sunt limitați în gândire pentru a privi în viitor.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 24 January 2016 - 23:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate