Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Tancul T-34-85

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#73
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postptsct, on 17 ianuarie 2016 - 15:06, said:

Intr-o vreme cautam , asamblam tot felul...avioane , corabii , trenuri etc.Cautam in stanga si in dreapta si pa net  sau cine stie unde si in ce colt de lume...dar ce bucurie , liniste cand il vezi gata asamblat asezat pe raft sau unde ii gasesti locul   si treci la urmatorul...Cazul de fata ...3 ani ? mult timp...da ce frumos o sa fie cand e gata.Sa aduni saptamana de saptamana sau luna de luna : bucata cu bucata si sa le vezi toate asezate la un loc.Sa apuc numai ziua cand trebuie pusa ultima piesa...daca nu ii las la asta micu ...


Sunt fel si fel de oameni cu diferite pasiuni,unii ingheata iarna la copca altii se uita ore in sir la pestii din acvariu

#74
iulidan2

iulidan2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.08.2015
Am cautat site-ul minunatilor cu macheta, si ca orice site privat care se respecta, nu exista posibilitate de contact, ceea ce pare dovada a lipsei de respect, nepasarii si dispretului total fata de client. Nu imi ramane decat sa le doresc faliment rapid, caci la pretul de 3900 lei, eu zic NU.

#75
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Si daca altii sunt de acord sa mearga pe cei 3900 lei... ce iti pasa tie de faliment?

#76
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Am zis sa construiesc si eu tancul vietii. Am trecut cu vederea ca primul număr era 5 lei, acum 16 si cică următorul va fi 33 sau pe-acolo. Problema este ca nu pot sa asamblez tunul pentru ca rahatul ala de metal e intepenit.

Attached Files



#77
iulidan2

iulidan2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.08.2015
Pentru bonygy - daca ai fi citit cu atentie, ai fi putut observa ca eu nu am nimic de spus, despre cei care aleg sa construiasca macheta si totul se rezuma la cei care o comercializeaza, Urarea ramane valabila.
Pentru LauCalin - inca de la primele piese, am observat prezinta bavuri, care trebuie inlaturate, deci recomand o trusa buna de scule, inclusiv tarozi M2 pentru rectificarea filetelor.

#78
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ideea este ca porcăria aia e înfiptă bine acolo. Trebuie scoasa ca sa pot sa pun teava tancului. Dar nu e chiar usor pentru ca e intepenita :D

Edited by LauCalin, 30 January 2016 - 16:37.


#79
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

View Postiulidan2, on 28 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Am cautat site-ul minunatilor cu macheta, si ca orice site privat care se respecta, nu exista posibilitate de contact, ceea ce pare dovada a lipsei de respect, nepasarii si dispretului total fata de client. Nu imi ramane decat sa le doresc faliment rapid, caci la pretul de 3900 lei, eu zic NU.
Nu mai cumparati nimic  din siteurile alea sau kit-uri de asamblare (daca ati trecut de 14 ani).
Construiti tot de la zero, materiale care le gastiti, folositi-va mintea la cum sa constrieste, ce solkutie sa adopt, ce material ar fi mai bun sau mai ieftin, ce lipici sau tehnologie de asamblare. Ce litere, embleme steaguri, marcaje trebuie, cum le desenezi, cum le tiparesti si aplici. De la zero.
Puteti compara cu ceva care e gata facut de altii si doar asamblat in cateva ore sau zile? Macar ca stisfactia lucrului facut in intregime de tine?  Chiar daca nu arata asa "perfect" ca si cele de cumparat?

Nu stiu cati dintre voi au vazut vreodata o competitie de machete, fie ele de nave, avioane, rachete, automobile. Diferenta fata de cele din comert este ca de la cer la pamant, la toate capitolele.

Nu vreau acum sa exagerez, dar idea este ca se poate, asa cum unii pot, puteti si voi, mai muilt sau mai putin, mai greu la inceput, mai bine dupa aceea.
Unul din avantajele modelismului si care-l face deosebit de asamblarea de jucarii de si pentru copii tocmai in asta sta: stimuleaza gandirea, indemanarea, lucruri de folos dupa aceea in viata de toate zilele.
Nu gasesti o piesa, nu se asambleaza, costa prea scump: fa-o tu din ce ai, cauta, inventeaza si poate ca va iesi mai bine ca una stas din comert.

Exista desigur unele machete din kit-uri foarte greu de facut ca lumea, trebuie "antrenament" nu oricine reuseste. Cautati sa ajungeti la nivelul acela si dupa aceea incercati varianta "de la zero", veti avea destula experienta.

#80
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai nu toata lumea vrea scratch building.

Edited by Pengoon, 01 February 2016 - 20:22.


#81
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Majoritatea nu vrea. De ce sa-ti muncesti mintea, ca doar e vorba in primul rand de relaxare.

#82
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postpasilla, on 16 ianuarie 2016 - 20:32, said:

Este foarte palpitant si irezistibil sa cumperi produse de care nu ai nevoie. Am facut-o si eu de N ori si probabil ca am sa mai fac.

In tinerete macar aveam hobby-uri mai profitabile (si economic si educativ):

Attachment cec0.jpgAttachment cec.jpg

scanai carti?

#83
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Nu, pe timpul odiosului CEC-ul emitea niste cartonase in valoare de 5 lei, care reprezentau instrumente de economisire pentru elevi (pionieri sau utecisti Posted Image ).

Edited by florinbad, 03 February 2016 - 10:05.


#84
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Deci... cum stam cu constructia?

#85
raduman

raduman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.02.2005

View Postiulidan2, on 28 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Am cautat site-ul minunatilor cu macheta, si ca orice site privat care se respecta, nu exista posibilitate de contact, ceea ce pare dovada a lipsei de respect, nepasarii si dispretului total fata de client. Nu imi ramane decat sa le doresc faliment rapid, caci la pretul de 3900 lei, eu zic NU.

Buna ziua

Eu sunt proprietarul "site-ului privat care se respecta" https://www.radiomodele.ro - va rog sa imi spuneti ce date nu ati gasit - datele de contact sunt sus pe prima linie a ecranului - telefon, mail. In subsol este si link spre formularul de contact. Deasemeni jos in dreapta este buton de chat live. Iar ceea ce vindem noi nu sunt machete. Sunt produse de modelism cu telecomanda - adica 100% functionale sau kituri care pot fi 100% functionale cu adaugarea componentelor necesare.

Va multumesc pentru urare, deocamdata nu este cazul. Inca mai sper ca nu va refereati la site-ul nostru. Posted Image

Iar pentru cei care spun ca sunt mai bune chinezariile de pe net decat un produs tamiya, ii provoc sa imi spuna cate machete sau produse de modelism cu telecomanda TAMIYA au vazut / pipait in viata lor.

Multumesc!

Edited by raduman, 10 February 2016 - 15:58.


#86
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai nu se refera la voi sigur . E edgemond sau de genul firma nu radiomodele ! Posted Image

#87
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Cred ca ai gresit topicul... aici este vorba despre constructia unei machete nu un model RC.

#88
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Si despre alta firma . Posted Image

#89
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Gata ma lamurii . E Eaglemoss ! : http://blogulcolecti...l-t-34-macheta/

#90
raduman

raduman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.02.2005

View Postbonygy, on 10 februarie 2016 - 18:05, said:

Cred ca ai gresit topicul... aici este vorba despre constructia unei machete nu un model RC.

Daca greseam topicul nu se vorbea despre tancuri de 3900 RON, nu se mentiona numele site-ului nostru si nu se vorbea despre tancuri cu lumini, miscare si sunete, care-s mai ieftine la chinezi decat in RO... din cate stiu machetele statice nu au nici sunete, nici nu misca si nici luminite n-au Posted Image ...si nici fum nu scot... sau da? :P

...poate intr-adevar au si sunt eu depasit si machetele statice au prins viata - sau poate cineva n-a citit ultimele 3-4 pagini din thread (observa te rog ca nu am zis tot threadul) Posted Image

Edited by raduman, 10 February 2016 - 20:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate