Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tancul T-34-85

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Am luat azi de la Inmedio primul numar al unei noi colectii, tancul T-34-85. Detaliile le puteti vedea in poze.

Pagina colectiei: http://www.macheta-t34.ro

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2x1HZ6ECBOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din discutiile de aici, rezulta ca pretul final ar fi de 3900 lei... hmmm, nu stiu daca merita. Oricum, primul numar merita luat si numai pt cele doua reviste. Plus surubelnita si penseta... deja am facut o afacere buna azi. Posted Image

Attached Files


Edited by Mur, 16 January 2016 - 19:56.


#2
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Cu 3900 de lei iei o Solenza ok...

#3
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Suna interesant. Dar...120 de numere...ajungi la costul total de 3900 lei....Adevarat,ca suma o dai in 2 ani si jumatate....Dar daca producatorul de hotareste sa schimbe(ridice)  pretul peste un an..? Dubleaza pretul revistei...Ai jumatate de numere cumparate...eventual jumatate de tanc...Ce faci ? Dai un pret eventual dublu pe un numar daca acesta se scumpeste...?

Edited by Bebeluka, 16 January 2016 - 20:09.


#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am stat si m-am gandit daca sa deschid ori nu si eu  topic . Am luat revista , si am asamblat deja cele dintai elemente din trapa  incarcatorului plus cele doua  vizoare  blindate  . Nu stiu cum  sa zic dar ca de obicei  nimic nu e ce pare a fi pe lume . Numarul 2 va fi 15 lei , dupa aia dai 33 de lei saptamanal  vreme de doi ani si 120 de numere . Ajunge tancul , deosebit de altfel 39 de milioane si trei lei . Dracii sa ma ia , am o   imensa parere de rau . E piparat rau aproape 1000 de euro . Dai  30 de lei pe saptamana . Nu zic ca nu  mi-as dori , dar sunt in focuri mari si cu mandra ,care cu simtul practic feminin ma bate la cap ca luam nu stiu ce cu banii astia si ca am destule adevarate la  munca , ce imi mai trebuie si o jucarie de 7 kile . Nu stiu ce sa zic . Damn ! Posted Image E super tare jucaria ,e pe you tube filmul polonez al asamblarii  , ma da gata ce fain este la final . Exact la milimetru  copie  fidela a  tancului tineretii din scoala militara . Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 16 January 2016 - 20:15.


#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 GlontzZz, on 16 ianuarie 2016 - 20:06, said:

Cu 3900 de lei iei o Solenza ok...
Daca stam sa facem calcule de astea, nu mai cumparam in veci nimic, ca deh, de banii aia putem cumpara altceva, and so on, and so on.

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Acum vreo cativa ani, de la firma deAgostini am cumparat foarte entuziasmat primul numar al unei colectii referitoare la alcatuirea unui atlas geografic al Pamantului (mai mult pentru pustiul meu care era atunci la scoala generala si vroiam sa-l implic si pe el in acest proiect).

A mers bine cam 5-6 luni, plateam pe luna 14,5 lei, coletul sosea acasa si uite asa incet-incet se contura atlasul. Apoi brusc m-au anuntat ca ar fi recomandat sa platesc dublu, 29 lei, daca vreau sa construiesc mai repede atlasul. Am fost de acord (trebua sa-ti dai acordul intr-o scrisoare trimisa de ei), plictisindu-ma deja dupa atatea luni. Au inceput sa apara in mod subtil mici indicatii subliminale ca ar fi bine sa cumpar si cutare lucruri necesare atlasului, si uite asa coletul postal a sarit la 35 lei pe luna.

Dupa un an de zile m-au anuntat ca vor trimite si partea a doua a atlasului (nu m-au anuntat ca va avea 2-3-4 parti) dar deja prima parte era foarte voluminoasa si grea, sa tot fi avut 3 kilograme si inca nu era complet (hartia era de buna calitate dar foarte groasa) si greu de manevrat de catre bietul copil. Deja atat eu cat si pustiul meu ne cam plictisisem de alcatuirea lui si ne gandeam cu groaza cati ani de acum incolo va trebui sa platim pentru finalizarea lui (pana atunci achitasem cam 600 de lei pe colete). Am hotarat sa renuntam, am fost amenintat ca va trebui sa platesc si ultimul colet deoarece era pe drum, colet care costa 53 de lei. In fine, ca sa n-o mai lungesc, dupa un an si cateva luni de alcatuit atlasul geografic, acesta a sfarsit prin a fi aruncat in podul casei...

Asa si cu tancul vostru. Ma bine cumparati macheta intreaga, in cutie, asa cum s-a procedat si pe timpul lui Ceasca (am facut cateva avioane si o corabie) si asa cum se procedeaza in mod normal, decat sa-l construiti in 12-24 de luni pana ce vor sosi toate componentele si cand veti constata ca tancul costa vreo 1000 lei...

Edit: acum am vazut cat costa in final, 3900 lei...

Edited by florinbad, 16 January 2016 - 20:15.


#7
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 Bebeluka, on 16 ianuarie 2016 - 20:08, said:

Suna interesant. Dar...120 de numere...ajungi la costul total de 3900 lei...
Dap, e mult. Daca era 1500-1700, ma legam la cap.

#8
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Nu este neaparat vorba de suma asta de 3900 lei..pe doi ani...Renunt la fumat si am banii pentru...
Dar daca mareste sau dubleaza pretul dupa un an....?De asta mi-e teama....

#9
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Baga o poza cu surubelnita si penseta, sa vedem ce afacere ai facut

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E miica mititica .Posted Image

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este foarte palpitant si irezistibil sa cumperi produse de care nu ai nevoie. Am facut-o si eu de N ori si probabil ca am sa mai fac.

In tinerete macar aveam hobby-uri mai profitabile (si economic si educativ):

Attached File  cec0.jpg   272.53K   176 downloadsAttached File  cec.jpg   357.81K   176 downloads



#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mur , ai asamblat primul subansamblu  , balamalele  ,trapa si vizoarele  ?  M-am chiorat rau de tot io , noroc  de astia ca  au gandit surubelnita magnetica  ca altfel  naiba poate  tine surubelele alea in maini . Cel putin fusul ala ce intra prin balamale m-a terminat  . Eram transpirat rau  de ziceai ca sunt aia cu dezamorsat bombe prin filme . Posted Image

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Poate le spui si tinerilor de astazi ce era cu acele cecuri scolare de 5 lei (cumparate bineinteles de la CEC) .

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florinbad, on 16 ianuarie 2016 - 20:38, said:

Poate le spui si tinerilor de astazi ce era cu acele cecuri scolare de 5 lei (cumparate bineinteles de la CEC) .

Cred ca ar fi inutil. Poate doar daca ar fi inscriptionate cu ceva gen'Duel Masters', poate ar avea vreo sansa.

#15
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 gingisKHAN2015, on 16 ianuarie 2016 - 20:37, said:

Mur , ai asamblat primul subansamblu  , balamalele  ,trapa si vizoarele  ?  M-am chiorat rau de tot io , noroc  de astia ca  au gandit surubelnita magnetica  ca altfel  naiba poate  tine surubelele alea in maini . Cel putin fusul ala ce intra prin balamale m-a terminat  . Eram transpirat rau  de ziceai ca sunt aia cu dezamorsat bombe prin filme . Posted Image
Nu le-am asamblat, ca daca nu fac colectia, le arunc. Acuma imi dau seama ca n-am facut nici o afacere cu surubelnita, de fapt aveam deja. :(
:) ))

Attached Files



#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
De ce oare au pus un pret asa mare ?  Sunt cateva sute de subansamble intradevar , totusi ce  cheltuieli or avea  pentru niste bucatele de tabla si plastic de  ajunge cat o masina  mai slaba ?

#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu m-am aruncat la T34... Sper sa nu creasca astia preturile...
Dar, eu nu ma apuc acum sa il montez, ca m-as plictisi sa strang doar 2-3 surubele pe saptamana. Le adun si cand ajung pe la 75-80%, atunci ma apuc sa il asamblez.
Nu stiu cat ar dura sa ai toate piesele, sa stai numai pe el si sa il termini. Dar nu conteaza...

 Mur, on 16 ianuarie 2016 - 20:13, said:

Daca stam sa facem calcule de astea, nu mai cumparam in veci nimic, ca deh, de banii aia putem cumpara altceva, and so on, and so on.
Bravo... Intr-adevar, daca tragi linia de acum si vezi scorul, te cam dezumfla, dar la sfarsitul perioadei, cand vezi ca se contureaza si mai ai vreo 200-300 de lei de dat pe ce a ramas, nu ti se mai pare mult...

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 gingisKHAN2015, on 16 ianuarie 2016 - 21:00, said:

De ce oare au pus un pret asa mare ?  Sunt cateva sute de subansamble intradevar , totusi ce  cheltuieli or avea  pentru niste bucatele de tabla si plastic de  ajunge cat o masina  mai slaba ?
Sunt multistrat facute sa reziste la obuze puternice si care inglobeaza tehnologii inalte . Oricum , e o metoda  buna de a mulge bani de la fraieri .
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate