Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cite switch-uri pot fi puse intr-o retea?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Sint si eu curios daca exista o limita a numaruli de switch-uri care pot fi puse intr-o retea ethernet. Stiu ca la hub-uri numarul era de 5, dar pentru switch-uri nu am gasit nimic scris in privinta asta. Eu cred ca nu exista o asemenea limita dar daca exista ma inereseaza din ce motiv este impusa acea limita. 10x

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
despre hub-uri ... stii rau ! Limita nu era de 5 ! mai mult, cind vorbesti de o astfel de limitare, trebuie sa iei in calcul tipul de retea : Ethrnet / Fast Ethernet / etc ...
Limitari exista pentru toate protocoalele. Cele despre care se discuta cel mai des sint limitarile caracteristice Ethernet si Fast Ethernet.
Limitarea numarului de repetoare (nume generic folosit pentru hub-uri ...) este specificata (si reglementata) pentru Ethernet (si derivatele FE, GE) de IEEE 802.3 (CSMA/CD) si cea mai cunoscuta regula este 4-3-2 (pe cind mediul de comunicatie utilizat era cablul coaxial - thin si thick) ceea ce voia sa insemne : maximum 4 repetoare (deci maximum 5 segmente de coaxial interconectate), dintre cele 5 segmente maximum 3 populate (deci doua de interconectare, pentru marirea spanning-ului).
Pentru retelele Ethernet (10 Mbps), este esential sa se inteleaga conceptul de domeniu de coliziuni. Astfel, intr-un domeiu de coliziuni, intre oricare doua device-uri terminale (statii de lucru, servere, etc...) sint permise maximum 4 repetoare (hub-uri) iar distantele permise pentru segmentele de interconetare dintre repetoare sint reglementate in functie de mediile de comunicatie utilizate ... 185 m pentru thin coax, 500 m pentru thick coax, 100 m pentru UTP (STP/STP), 412 m pentru FO multimode (ei ... aici sint mai multe de discutat ... 10Base-FL, 10Base-FP, 10Base-F, etc..).
Pentru retele Fast Ethernet, teoria nu prea a fost respectat intotdeauna in practica, si uite ca au aparut doua clase de device-uri la 100 Mbps : repetoare clasa 1 si repetoare clasa 2. spanning-ul unei retele Fast Ethernet teoretic este de maximum 205 metri : maximum doua repetoare (hub-uri Fast Ethernet), conectate printr-un tronson de maximum 5 metri, si maximum 100 metri de la fiecare hub la un device ... Dar, din dorinta de "inovatie", producatorii de repetoare "au calcat alaturi de standard" si au facut tot felul de prostioare ... au inventat repetoarele clasa 2, compatibile ... partial cu repetoarele clasa 1 ... si de aici au tot aparut surprizele ...
Foarte pe scurt, acestea ar fi citeva elemente despre Eternet / Fast Ethernet, in conformitate cu standardul. Dar ... au aparut bridgeurile, si apoi switch-urile (bridge multiport) care permit separarea domeniior de coliziuni .... de aici incep adevaratele "aventuri" ... retelele switched EThernet ....
Dar, despre asta ... cind imi mai fac un pic de timp ...
Va urma ...

#3
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Ma gindeam la o retea formata doar din switch-uri fast ethernet. Stiu ca totusi prin switch-uri trec coliziunile de broadcast chiar daca cele de domeniu sint separate si de aici mi-a venit ideea daca exista o limitare a numarului total de switch-uri sau a distantei intre extremitatile retelei

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
notiunea de "coliziune de broadcast" este total noua pentru mine !!!  pachete de broadcast ... da ... si "trec" prin switch-urile Layer 2, dar coliziunea ... este un pic altceva .... voi reveni in cursul zilei ....

Am revenit (in fuga ...). Uite cum facem ... Ia tu fisierul atasat, citeste acolo, incearca sa intelegi ceea ce citesti, daca apar nelamuriri, intreaba ... Consider ca e mai bine asa ... iti vei raspunde (sper) mult mai multe intrebari decit ai pus aici ...

Attached Files



#5
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Partea a doua ....

Attached Files



#6
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Si a treia ...

Attached Files



#7
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Si 4 ...

Attached Files



#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
si ultima ... m-am saturat sa "rup" arhivele ... da' mi se spune ca asta e ...

Attached Files



#9
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Merci mult ILIVIU! Acum downloadez la arhive si sint singur ca o sa gasesc multe chestii care ma intereseaza acolo. Eu cred ca este cea mai buna idee ca atunci cind se discuta ceva sa se ataseze si documentatii pe tema respectiva sau macar link-uri catre adresele unde pot fi citite informatii utile. Sint convins ca o sa am ce studia in seara asta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate