Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Refurbished

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
De ce sa fie greu in suedeza?! Common este doar o tastatura, te obisnuiesti cu ea, la lucru am germana si nu e problema. la pretul ala nu cred ca poti face nazuri dar nici nu ai nevoie de tastatura in engleza.

#38
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Salut,
Multumesc de raspuns. Banuiesc ca va arata ca cea din poza. Ce greutati pot avea cu ea? ă, ș,ț â etc nu se pot face din soft sa vina exact ca pe cea "internationala"?
Daca chiar nu e ok am vazut destule de vanzare pe olx http://olx.ro/oferte/q-tastatura-6460/ mult mai ieftine.

Multumesc!

Attached Files



#39
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Ce greutati pot avea cu ea? ă, ș,ț â etc nu se pot face din soft sa vina exact ca pe cea "internationala"? "
Ba da, fără probleme.
Tastatura ( chiar dacă pe ea apar fel de fel de cocârlidoane ) nu te împiedică în nici un fel să o instalezi ca fiind Us sau Ro ( standard, tradițional sau programator ).

De unde știi că tastatura este suedeză și nu finlandeză sau norvegiană ?

Attached Files



#40
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc pentru raspuns.
Intre astea 2 ce ati alege:
1. http://www.mediadot....-7-home-edition
2. http://www.mediadot....-windows-7-home
Personal as merge pe primul pt ca din cate am citit intel hd graphics 3000 nu e placa dedicata.

#41
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nici una nu e placa dedicata (apropo, la ce iti trebuie dedicata?). Primul vine cu 8GB RAm, e mai ieftin, si o constructie mai buna.

Edited by cosstica, 17 February 2016 - 17:55.


#42
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Atentie!
Este greseala de prezentare!
Nu exista EliteBook seria 6000Posted Image Seria 6000 sun doar ProBook!
Elite este doar seria 8000! Sau mai nou 800!
Este o inadvertenta grava: un Elite cu 8 gigei mai ieftin decat un Pro cu 4 gigei! Ceva e putred!
Si vezi ca procesorele sunt 2nd generation, obsolete deja!

#43
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri. Si mie mi se pare putred tocmai de aceea am intrebat magazinul iar raspunsul a fost:

"Diferenta este la capacitatea memoriei RAM si placa video.
Modelul 1 - 4GB DDR3, placa video Intel HD Graphics 3000 dedicata, iar modelul 2 detine specificatiile: 8GB DDR3, placa video Intel HD Graphics integrata."

Eu nu stiu ce sa mai credPosted Image

Edited by dragos_ene, 18 February 2016 - 09:28.


#44
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
dar goagal stii sa folosesti ?
http://www.notebookc...00.37948.0.html

"The Intel HD Graphics 3000 (or Intel Graphics Media Accelerator HD 3000, GMA HD 3000, Intel HD Graphics 200) is an integrated graphics card in the Sandy Bridge codenamed processors."

integrated iti spune ceva ?

#45
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Salut,

Din cate imi aduc aminte stiu sa citesc si sa folosesc. Eu am pus raspunsul magazinului iar remarca cu nu stiu ce sa mai cred a fost fata de magazin care, din punctul meu de vedere, nu stie ce vinde sau cel care a facut raspunsul habar nu are.
Ma mult, cum a spus si veceroy65, incerc sa imi dau seama ce e putred. Cel cu 8 gb mai ieftin decat cel cu 4 gb...
Nu cred ca era nici timpul si nici momentul sa iti umflii muschii...
Multumesc!

#46
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu am ales un elitebook refurished, desi probabil aveam bani si de unul nou de 2 ori mai scump.
am dat 950 lei (de bf, acu e 1150) pe:
- carcasa solida de aluminiu
- I5 generatia 2
- 8gb ddr3
- hdd de 7200
merge foarte bine, am 1 an garantie, dar ma astept sa ma tina mult mai mult.

practic la browsing, filme, multimedia, zboara.

jocuri mai putin, dar m-am jucat Diablo 3 cu detalii la minim si a mers bine.

si recomand un refurbished la un buget mai mic de 1500 lei, pentru ca pur si simplu sunt cu mult mai bune, solide, si chiar merg mai bine decat o bucata de plastic cu procesor de tableta si hdd praf.

Edited by shmu, 18 February 2016 - 11:25.


#47
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postdragos_ene, on 18 februarie 2016 - 10:39, said:

Salut,

Din cate imi aduc aminte stiu sa citesc si sa folosesc. Eu am pus raspunsul magazinului iar remarca cu nu stiu ce sa mai cred a fost fata de magazin care, din punctul meu de vedere, nu stie ce vinde sau cel care a facut raspunsul habar nu are.
Ma mult, cum a spus si veceroy65, incerc sa imi dau seama ce e putred. Cel cu 8 gb mai ieftin decat cel cu 4 gb...
Nu cred ca era nici timpul si nici momentul sa iti umflii muschii...
Multumesc!

Nu umflu nimic, daca tu ai pretentia de la un call-center de genul feminin la un magazin de laptopuri second sa fie foarte bine pregatita , atunci tu ai asteptari prea mari. Atata timp cat ai modelul produsului si o descriere , cauti si vezi despre ce este vorba. De ce ti se pare atat de curios ca au greseli prin site ? Le atragi atentia si negociezi pretul !

#48
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postviceroy56, on 17 februarie 2016 - 20:38, said:

Este o inadvertenta grava: un Elite cu 8 gigei mai ieftin decat un Pro cu 4 gigei! Ceva e putred!
Si vezi ca procesorele sunt 2nd generation, obsolete deja!
in primul rand e vorba de pretul de achizitie. daca l-au luat mai ieftin pe cel cu 8 gb, de ce sa-l puna mai scump? doar ca sa te simti tu bine?

si stai tu linistit ca procesoarele 2nd generation nu sunt nici de departe obsolete. poate daca vrei sa te apuci de chestii pro gen randari sau mai stiu eu ce... pt browsing si filme pe el, merg foarte bine.

dar stii ce? ia-ti matale o bucata de plastic cu procesor de tableta si apoi iesim la o bere/suc si sa vedem care merge mai bine... procesorul tau de tableta sau i5-u meu 2nd generation din elitebook-ul luat refurbished.

a... si ca sa nu zic ca nu magazinul fabrica acele laptopuri. un elitebook refurbished provine doar din corportatii care si-au schimbat hardware-ul si e aceiasi calitate peste tot, chiar daca ele au ajuns la magazinul x sau y care sunt doar vanzatori... nu e ca si cum te uiti pe olx si cumperi de la gigi barosanu' si nu stii ce iei si cum a fost intretinut.

Edited by shmu, 18 February 2016 - 13:00.


#49
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Va multumesc pentru raspunsuri.
O zi buna!

#50
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am mai facut o afirmatie de care vad ca nu se leaga nimeni:
EliteBook seria 6000Posted Image
Consultati siteul HP si cautati acel model de laptop!
@shmu
Si eu detin un EliteBook 8460p, cu i5 gen 2. Perfect de acord cu tine: este arhisuficient pentru nevoi uzuale, se descurca fara greseala, constructie solida, acces usor la memorie si HDD. La munca ma scald in Elite si Pro, dar si in DELL-uri Latitude. Mai vechi sau mai noi! Scule de BUSINESS.
In ultimul timp primim HP-uri Elite seria 800 si Pro-uri seria 400. Nu zic ca nu sunt OK, dar mie mi se par putin mai fragile decat seriile 8000 si 6000. In primul rand bateriile mi se par cu viata scurta, comparativ cu cele de la modelele vechi. Da, stiu, generatiile noi de procesore consuma mult mai putin dar se "compenseaza" consumul prin placi video dedicate, care, la scule BUSINESS eu nu le vad utilitatea. O fi ea, bateria, LiIon, dar cand are 5 mm grosime... Ca la telefoanele mobile: dupa un numar de cicluri de descarcare/incarcare scade dramatic durata de ON a laptopului. Normal, trebuie si chinezul sa traiasca, sa produca BUNURI de CONSUM!

Edited by viceroy56, 18 February 2016 - 19:12.


#51
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Confirm si eu ca seriile business de la HP parca arata mai fragile si tare imi este ca feelingul acesta l-au avut mault mai multi.
Sa nu mai vorbesc de ProBook-uri care acum sunt fragile bine pe langa ce au fost odata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate