Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Noi posturi TV autohtone: Magic TV și Rock TV!

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Pe ordinea de zi a sedintei din 12 ianuarie 2016 a Consiliului National al Audiovizualului se afla cateva puncte interesante, dintre care amintim:

- Solicitare licență audiovizuală prin rețele de comunicații electronice din partea S.C. KISS TV MUSIC SRL pentru posturile MAGIC TV şi ROCK TV din Bucureşti.


Compania care operează televiziunea Kiss TV vrea să lanseze două noi televiziuni. Kiss TV Music, companie deținută de grupul grecesc Antenna, a solicitat CNA două noi licențe TV prin cablu pentru posturile Magic TV și Rock TV. Grupul Antenna mai operează și posturilor de radio Magic FM și Rock FM.
Consiliul Național al Audiovizualului are solicitarea de acordare licență mâine pe ordinea de zi.
Antenna Group a intrat în România în anul 2013, odată cu achiziționarea de la ProSiebenSat 1 a televiziunii Kiss TV și a posturilor de radio Kiss FM, Magic FM, Rock FM și One FM.


Surse:
http://hdsatelit.blo...-magic.html  
http://www.paginadem...noi-televiziuni


P.S. Se pare ca postul tv Hit Music Channel va avea concurenta serioasa "MAGIC TV"!
Sa speram ca va fi ceva asemanator cu postul Magic TV Bulgaria.
http://www.magictv.bg/

Edited by mediasettv, 11 January 2016 - 23:46.


#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce lampa PL 500? Câte posturi mai vor? O.k., dacă dau muzică de calitate nu am nimic împotrivă, dar am sentimentul că vor repeta aceleaşi melodii, căci nu mai e televiziunea muzicală ce a fost o dată şi deci nu vor avea venituri pentru achiziţionarea a prea multe videoclipuri. Măcar de ar da Euro-Dance.

#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Hit Music avea deja concurenta intr-un fel, VH1 Classic. Ca nu exista in grila rcs este alta poveste. Daca tot vorbim de concurenta, nu cred ca va fi Magic TV in grila rcs-ului.

Edited by Shock-G, 12 January 2016 - 01:46.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Mi-ar place Rock TV.

#5
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Pana acum se zicea ca nu exista canal de nisa pentru rock. Uite ca acum va fi. Lumea tot nu e multumita pentru ca-s prea multe de muzica acum. Posted Image Fiecare asculta ce vrea. De asta avem de la Hit/VH-1, la Hore, Tarafuri si MTV-uri.

#6
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

 djl, on 12 ianuarie 2016 - 00:12, said:

Ce lampa PL 500? Câte posturi mai vor? O.k., dacă dau muzică de calitate nu am nimic împotrivă, dar am sentimentul că vor repeta aceleaşi melodii, căci nu mai e televiziunea muzicală ce a fost o dată şi deci nu vor avea venituri pentru achiziţionarea a prea multe videoclipuri. Măcar de ar da Euro-Dance.
Vor repeta de pe care post muzical? Post romanesc cu muzica veche avem numai H!T Music Channel. Cu euro-dance ar fi exceptional dar nu se potriveste deloc cu Magic-ul.

 Shock-G, on 12 ianuarie 2016 - 01:45, said:

Hit Music avea deja concurenta intr-un fel, VH1 Classic. Ca nu exista in grila rcs este alta poveste. Daca tot vorbim de concurenta, nu cred ca va fi Magic TV in grila rcs-ului.
Tocmai de asta e nevoie si de Magic TV pentru ca VH1 Classic fix la RDS nu este adica operatorul cu milioane de abonati.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kalman2007, on 12 ianuarie 2016 - 13:12, said:

Tocmai de asta e nevoie si de Magic TV pentru ca VH1 Classic fix la RDS nu este adica operatorul cu milioane de abonati.

Magic F.M. nu e totuna cu V.H. 1 Classic! Primul se vrea a fi muzica inimii tale, pe când brand-ul Viacom difuzează muzică din aproape cinci decenii şi din toate genurile.

Oricum e varză playlist-ul Magic F.M.: http://www.magicfm.r...uta-in-playlist .

Edited by alfa_alfa, 12 January 2016 - 14:36.


#8
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Dar Magic-ul nu difuzeaza si piese mai vechi adica si din anii 80?
Pe VH1 Classic sa ne bucuram ca mai avem anii 80 pentru ca piese din anii 70 sunt mai rare deja.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba da, chiar şi mai vechi, dar consultă playlist-ul: http://www.magicfm.r...uta-in-playlist .

La V.H. 1 Classic se mai dau şi piese din '70, '60, (am prins şi două din '50) adesea de luni până vineri la emisiunile cu nume de Instagram de la 18:00, precum şi la "The Rock Show" şi "Classic Power Ballads".

#10
pity

pity

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 04.04.2005
Si eu am rezerve ca RCS va fi atat de deschis la oferta Antenna Group, asa cum nu e deschis la alte oferte, "in asteptare" de timp indelungat.
Sigur, daca sunt oferite gratuit... sa mai discuta :)

#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

Magic TV și Rock TV au primit licențe de la CNA și se vor „vedea” din primăvară


Consiliul Național al Audiovizualului a aprobat în ședința de astăzi acordarea unor licențe TV prin cablu pentru posturile Rock TV și Magic TV. Posturile ar urma să fie lansate în această primăvară, potrivit reprezentanților companiei. Potrivit documentației depuse la CNA, televiziunile vor avea o investiție inițială de 30.000 de euro.

Potrivit documentației depuse la CNA, compania Kiss TV Music deținută de grupul grec Antenna, care va opera televiziunile, are deja acorduri de principiu cu companiile de cablu UPC, RCS, Telekom și Ines Group.

Posturile vor avea 100% producții ale altor producători, fără producție proprie. Sursa de finanțare a posturilor va fi publicitatea.

Romeo Repta, director de rețea la AG Group compania deținută de Antenna Group, în fața membrilor CNA: „Este un vis de al nostru mai vechi de a transpune în audiovizual cele două canale Magic FM și Rock FM. Este un business care va aduce mai multă notorietea și posturilor de radio, dar în același timp va crea un spațiu pentru promovarea artiștilor români. Acesta este ținta noastră, de a scoate două televiziuni în care artiștii români în principal să aibă o zonă, o platformă de exprimare.

Daniel Klinger – Nu inventăm roata. Vrem să replicăm succesul pe care l-am avut cu televiziunea Kiss FM.

Sursa: http://www.paginadem...a-din-primavara

#12
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

 Kalman2007, on 12 ianuarie 2016 - 18:24, said:


Daniel Klinger – Nu inventăm roata. Vrem să replicăm succesul pe care l-am avut cu televiziunea Kiss FM.

Sursa: http://www.paginadem...a-din-primavara

Adevarul este ca Kiss TV este o minune a audiovizualului: la investitia minima de care a avut parte de-a lungul timpului, tot pe plus este. :lol:

Eu astept Rock TV, Magic TV daca va avea acelasi playlist ca si radioul omonim va fi o varza cu carne.

#13
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007
Magictv.ro în construcție?
Rocktv.ro încă nu.

#14
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Domeniul magictv.ro e cumpărat încă din 2008, nu cred că e al AG. Nici Kiss TV n-are site.

#15
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Cum vor fi posturi-tonomat in care reclama e intrerupta din cand in cand de niste muzica, nici noile posturi nu cred ca vor avea site. Cred ca vor adopta reteta KissFM/TV, cu un player al televiziunii pe site-ul radioului.

#16
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012

 deiuma, on 13 ianuarie 2016 - 18:46, said:

Domeniul magictv.ro e cumpărat încă din 2008, nu cred că e al AG. Nici Kiss TV n-are site.
Kiss TV are site: kissfm.ro/kiss-tv

#17
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Dacă asta numești tu site...îmi pare rău pentru tine. :lol:

#18
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
- Magic Tv si Rock Tv au primit licente de emisie si vor emite probabil din aceasta primavara sau cel mai tarziu pana la vara, la nivel national. Cele doua televiziuni vor fi sustinute financiar prin publicitate, iar investita initiala in echipamente este de 30.000 euro.

Cu 30.000 ce echipamente au cumparat pentru 2 televiziuni? Sa nu mai spun de muzica.

Edited by Kalman2007, 13 January 2016 - 23:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate