Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Help pentru hosting

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
www.rackspace.com daca ai bani si vrei ceva profi :).

PS: mai terminati 1 data cu bond1 si alti copii din astia cu servere in camara, ala NU e hosting! e joaca ^_^!

Edit: daca vrei in romania, http://web.organic.r...rvicii/puzzle/...

Edited by aolex, 28 January 2006 - 01:37.


#20
mirceacr

mirceacr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 28.01.2006

View Postmarianov, on Jan 27 2006, 18:25, said:

de https://dreamhost.com/ ce ziceti? cel de 9$, normal... :P


hai la mine, uite eu sunt parte intr-un bussiness de hosting, nu o sa imi fac reclama aici, dar pot sa iti dau un cont sa il testezi si sa vezi ce si cum, daca iti place ok, daca nu, nu e problema

inca nu am intrat pe piata din romania, caci nu prea avea potential, dar o sa o facem si noi , in scurta vreme

eu ma ocup si de tehnic si cam tot suportul este in Romania, asa ca despre asta sigur nu te vei plange

ce zici te-am convins sa incerci macar ?!




View Postsergiu.halauca, on Jan 27 2006, 10:43, said:

de curiozitatea am dat un ping la bluehost si merge cam in 200ms  , (iar yahoo imi da 50-60ms)
in rest merge bine :) (desi e cam scump pentru un hosting din afara )

haide incoa, iti dau eu un hosting destu de bun si ieftin, nu la 200 ms, dar adevarat nu in Ro, nu pentru moment, poti s iltestezi vreo 24 de ore sidaca iti place tu decizi

hostaix.com

contacteaza-ma pe messenger la [email protected] si stam de vorba acolo ....tot eu ma ocup de tehnic , asa partea de suport e garantata

#21
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 11.01.2004
Asa ceva e interzis aici, altfel mi-as fi facut si eu reclama, nu crezi? :D

Pentru thread starter: nu te arunca la terabiti si alte tampenii si ia-ti un pachet de hosting cu ceea ce e necesar. Pentru un site obisnuit, deja 100MB de spatiu e arhisuficient (poate doar pt. log'uri sa-ti trebuiasca mai mult).
Ia-ti un provider onest, nu foarte cunoscut dar nici un neica-nimeni, nu te uita la un dolar (gandeste-te numa' cat costa suportul tehnic, de care vei avea oricum nevoie) si nu alerga dupa cai verzi. In afara bandwitdh'ul se plateste la greu, asa ca absolut nimeni nu'ti va da 300GB transfer/luna la sub 30$. Indiferent de ce scrie pe site.


Ah, si ai grija ca intotdeauna sa citesti inainte de a plati TOS'ul/TOU'ul/SLA. Vei afla o gramada de lucruri interesante ;)

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostImmortal, on Jan 28 2006, 08:26, said:

In afara bandwitdh'ul se plateste la greu, asa ca absolut nimeni nu'ti va da 300GB transfer/luna la sub 30$. Indiferent de ce scrie pe site.
Vrei sa zici ca nu-ti garanteaza. De dat iti pot da, daca ceilalti de pe server cu tine nu-si folosesc contul la max.   <_<

#23
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View PostImmortal, on Jan 26 2006, 05:35, said:

Fara lunarpages - experientele (altora) traite sunt demne de filmele SF.
Eu, la firma la noi, am de-aface cu o gramada de clienti alungati de lunarpages.

Nu stiu ce experiente au avut clientii tai cu lunarpages, dar eu iti spun ca i-as recomanda calduros altora. Despre experientele mele cu ei nu pot spune decat ca am primit raspuns in maxim 5 ore de fiecare data cand am cerut informatii (subliniez, nu era nimic urgent, voiam numai informatii) si mi s-a raspuns pe un ton foarte amabil chiar atunci cand insistam sa fac ceva ce nu se poate.

Si de bluehost am auzit lucruri bune, dar nu am lucrat cu ei.

#24
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 11.01.2004
Pai si tu vrei sa-mi spui ca 5ore e un timp de raspuns bun?
Pai atunci normal ca ai avut experienta calduroasa cu ei ;)

Daca vorbim de uptime garantat de 99.5% ( :D ) si timp de raspuns de ordinul orelor, e OK. Eu credeam ca se cauta ceva profi ;)

NB: acum vreo 3 ani am lucrat la o firma din Australia. Intr-un an de zile, nici un ticket n-a 'scapat' in mai mult de 20 de minute. Efectiv nu exista "on hold"! Believe it or not.

Iar la 300GB (@don_dannielo, cat trafic/secunda inseamna 300GB/luna? De la UN client!) pe luna pentru niste dolarei, sa vrei si suport tehnic, si uptime, eventual si un server dotat intr'un DC bun, e mai greu.

Parere proprie si personala: nu e loc pe piata pentru hosturi ce ofera sub 99,9% online, >30min time-response sau  <30days mbg.

Edited by Immortal, 28 January 2006 - 12:43.


#25
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Oferta de mxhost.ro ai incercat-o ? Pare destul de buna, si in plus ai posibilitatea de a alege un server in Romania sau in afara.

#26
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005

View PostImmortal, on Jan 28 2006, 14:42, said:

Parere proprie si personala: nu e loc pe piata pentru hosturi ce ofera sub 99,9% online, >30min time-response sau  <30days mbg.
99,9% uptime este posibil numai la o companie care nu-si updateaza niciodata linux-ul sau cpanel-ul.
N-as vrea host acolo, sincer.

#27
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
incearca rohost.ro.dupa stiinta mea sunt singurii care garanteaza banda la iesire in afara.eu nu ma pricep momenan la chestii de-astea, dar am pus pe forumul lor o intrebare tampita: cum e posibil ca situri flash pe care le fac, si care intra trei pe o discheta, sa se incarce in 10min la un vizitator din LA, bunaoara, raspunsul a fost invariabil, cauta un host care garanteaza banda la iesire.

#28
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
2 late guys :) am luat ieri pachetul de host. la control panel-ul de la ei, au o sectiune unde lumea isi poate adauga sit-urile hostate la ei pentru voturi si tot felul de bla bla-uri. am stat azi o ora pe lista si din vreo 200 de pagini vizitate de mine, nu cred ca este vreunul care ocupa mai mult de 20mb spatiu. iar ca transfer, nici atat, vitezele sunt bune, am vb cu niste prieteni din state si i-am rugat sa incerce, cel mai mult a mers cu 3mb/s. Oricum sit-ul o sa il axez pe .com cat de repede (luat www.kidsgames247.com)
Ieri pe la 4 am cumparat pachetul de host si azi cand m-am trezit pe la 11 era ok. Domeniul jocuricopii.ro l-am luat demuuult de la rnc, am trimis azi request de modificare dns, iar acum merge deja de pe dream.
Merci mult pentru comentarii, asa ca o sa va tin la curent.
p.s. sit-ul ocupa deja 900Mb, transfera zilnic 2.5Gb/zi de pe calculul de acasa pentru ca nu poate mai mult, iar jocuri flash, daca va uitati, sunt cam putine, aprox 300, pe cand o sa ajunga pe la 2000 de jocuri o sa faca transfer enorm...

Edited by marianov, 28 January 2006 - 15:21.


#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da, se misca binisor.

#30
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
just a thought... :death:  versiunea in engleza o sa fie accesata cel mai mult din state. versiunea in romana, e klar... diferentele de fus orar o sa faca paginile sa fie accesate in intervalul a 12 ore, nu? cand in state o sa mearga la max, de la noi nu o sa prea intre copii si invers.
asa ca, oricat de accesata o sa fie si versiunea in romana, o sa fie accesata doar cand la server e noapte, deci reteaua ceva mai libera
gresesk sau depinde chiar atat de mult viteza externa data de isp-ul roman, pentru ca eu nu imi dau seama, am aceeasi viteza garantata si pentru extern si pentru intern :worthy:

#31
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 11.01.2004

View Postsubmit, on Jan 28 2006, 12:54, said:

99,9% uptime este posibil numai la o companie care nu-si updateaza niciodata linux-ul sau cpanel-ul.
N-as vrea host acolo, sincer.

Nu'ti lua, dar mai interseaza-te.
Probabil tie'ti trebuiesc 72minute cu serverul (!!!) down ca sa updatezi CPanelul.
Sau upldatezi linuxu...cu greutate.

A fost un comentariu doar ca sa fie.

#32
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
:photo:  Ete ce au adaugat baietzii de la Dreamhost
Vad ca totusi nu vor sa lase userii in ploaie... :D

#33
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
weird si nice in acelasi timp.
am mutat domeniu .ro pe server (pagina e pe serverul lor de testare o sapt), am uploadat pagina foarte rapid, dar dupa 3 zile, cand sa fac un update de 30-35mb, viteza era oribilaa :cursing:  in bunul spirit al unui utilizator care stie sa citeasca, am cautat prin FAQ, unde se vorbea de problema asta, iar remediul era folosirea domeniului inregistrat, nu cel al serverului, dat la inceput, inainte de mutarea domeniului. acum merge brici. sit-ul are acum 491 Mb si face transfer zilnic de ~6Gb/zi.
ieri nu am putut accesa mailul. am trimis mesaj la suport, in 20j de minute au rezolvat problema. pana acum sunt foarte rapizi... B)

#34
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View PostImmortal, on Jan 28 2006, 11:42, said:

Pai si tu vrei sa-mi spui ca 5ore e un timp de raspuns bun?
Pai atunci normal ca ai avut experienta calduroasa cu ei ;)

Repet, nu era un ticket, era doar o cerere de INFORMATII (lowest priority). Ma asteptam sa-mi raspunda cel mai devreme a doua zi. Tickets n-am avut nevoie sa depun. Asta inseamna ca n-am avut probleme cu ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate