Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zambile la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adutza13

adutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
Acum cateva saptamani am luat de la Lidl niste bulbi de zambile la ghiveci din care au crescut intre timp tulpini si au inflorit. Acum florile s-au uscat si habar n-am ce sa fac cu bulbii...am citit undeva ca as putea sa ii scot din pamant, si sa ii tin intr-un dulap racoros pana la primavara. Trebuie sa le tai tulpinile? Cand vor mai inflori?

#2
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
La primavara vor mai inflori, ca orice zambila. Nu e obligatoriu sa ii scoti din pamant, ii poti pastra in ghivece, la racoare, atata doar ca e nevoie, din cand in cand, sa mai uzi pamantul in care stau, altfel se usuca. Au ritmul lor de crestere si inflorire, la primavara o sa vezi ca incep sa faca frunze. Sau ii poti planta intr-o gradina.

#3
adutza13

adutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
Si tulpina trebuie taiata de la nivelul bulbului? sau mai sus de baza?

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu trebuie sa o tai neaparat. O sa se usuce singura dupa ce opresti udarea. Daca vrei sa tai, atunci putin mai sus de baza bulbului.

#5
adutza13

adutza13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.05.2007
Multumesc! Cred ca o sa le plantez in gradina la primavara sa nu mai am grija lor :D

#6
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Sunt si eu in situatia OP-ului. Doar ca a mea a mai dat o floare imediat dupa ce s-a uscat cealalta :lol:. Pot sa o plantez acum in gradina, chiar daca e ninsoare?

#7
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
eu i-as tine in ghiveci si nu as taia nimic, i-as pune undeva unde sa aiba caldura si soare direct. i-as uda si o data pe saptamana le-as da ingrasamant. dc planta nu aduna energie nu poate sa reinfloreasca...ii tai frunzele cand se usuca singure si il pui la intuneric fara apa. eu cel putin asa fac..

#8
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Zambila are nevoie, in functie de soi, de un anumit nr de zile calduroase ca sa initieze floarea (inductiea florala) si de un anumit nr de zile racoroase sa poata inflori  sezonul urmator.
Las-o la caldura pana la sfarsitul lui ianuarie-inceputul lui februarie si apoi planteaz-o in pamant!
O zambila infloreste daca are 35-45 de zile de temperatura de 3-8 grade dupa ce a initiat floarea in bulb.

#9
sociala

sociala

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019
La magazin sant zambile in giveci,cate 3 bulbi,-trebuie separati bulbii si pusi intr-un ghiveci mai mare?-ghiveciul ala mic cred ca are doar citeva radacini`?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate