Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Muncind, ma pot ridica de la 0 in Germania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postrick22, on 02 ianuarie 2016 - 15:03, said:



Am o singura viata pe planeta asta (sunt ateu, nu cred in viata de apoi) si vreau sa fac ceva ca sa mi-o imbunatatesc. Nu vreau sa plec la cersit, vreau doar sa muncesc, chiar si pe 150 euro chiar si ca un simplu caraus de marfa   , numai sa stiu ca voi muri cu demnitate pe pamant german decat ca un vierme   in iadul asta romanesc.



Si unde e demnitatea?

#92
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

View PostVelaxa, on 03 ianuarie 2016 - 12:22, said:

Si unde e demnitatea?

In faptul ca ai muncit si nu ai stat la intins mana, precum un sfert de tara.

Edited by Ann0nyym0us, 03 January 2016 - 14:23.


#93
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Sfatul meu? Fara germana sa nu te apropii de Germania... o tara buna de inceput e Anglia, daca zici ca stii doar engleza. Daca ai chef de munca iti gasesti in 24 de ore de facut ceva pe bani...

Incearca sa ajungi luni de dimineata cu autocarul, ia-ti ziarul cu joburi de londra, si suna! Cand treci pe langa du-te la agentia de somaj si vezi ce joburi au...
Repet, daca chiar iti cauti orice de munca, n-ai cum sa nu gasesti.

Edited by Hedonist, 03 January 2016 - 15:26.


#94
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postnelu1086, on 02 ianuarie 2016 - 17:38, said:

Eu n-am mers la spalatorie.

In 1992 tocmai tocmai terminam Facultatea de Automatica si dupa o practica moka de 9 luni la o firma din domeniu am fost angajat cu 60 USD/luna la firma respectiva. Munceam fizic ca un caine minim 12 ore pe zi, inclusiv si in weekend. Initial caram cu carca dulapuri de automatizare care cantareau peste 150 kg.... Patronul nu ne dadea nici macar o cafea !
Ce-mi plac mie povestile astea pline de "succesuri", in care a stat cate unu capra de la sodomizat tot cartierul pana a nimerit la un giolgau mai de fel, si simte nevoia sa le recomande si altora sa stea capra pana ii lasa genunchii.
Mai mult se lauda cum au devenit ei din pasivi activi de succes, spaima hemoroizilor ce mai.
____________
Asta descrie cel mai exact mentalitatea de sclav a angajatului si de stapan a lui patronake, ce caracterizeaza societatea romaneasca .
Cine are cap, pleaca dracu cat mai departe, unde vede cu ochii, pana nu ajunge sa-si schimbe topoare cu angajatorul / angajatii.

Edited by Hedonist, 03 January 2016 - 15:51.


#95
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostHedonist, on 03 ianuarie 2016 - 15:21, said:

Repet, daca chiar iti cauti orice de munca, n-ai cum sa nu gasesti.

View PostHedonist, on 03 ianuarie 2016 - 15:51, said:

Asta descrie cel mai exact mentalitatea de sclav a angajatului

Posted Image

Se cam bat cap in cap ce ai scris tu aici, mai mult nu se aplica in cazul de fata.
El n-a muncit niciodata, nu are nici o dorinta de a munci, nu stie Germana iar la engleza are lacune destul de mari.
Unde-l trimiti? Eventual sa-si ia numai bilet dus.

Sa vezi acolo ce capra sta daca nu gaseste de munca.

View PostSheHateMe, on 03 ianuarie 2016 - 11:52, said:

Nu am adus in discutie viciile. Banii astia nu iti ajung sa mananci. Nu mai zic de haine, cluburi si alte distractii. Nici sa stai acasa sa sugi parintii de bani. Dar putin realism nu strica. Dupa ce scazi un abonament ratb + metrorex + creditul pentru telefon mai ramai cu un spanac de bani. Dispare motivatia si apar frustrarile cand o sa observe ca munceste doar pentru a acumula experienta. Experienta de a aranja marfa pe un raft. Fara posibilitatea de a isi satisface un moft. Fara sa isi poata cumpara o pereche de pantaloni.

Poti sa definesti, asa cu cuvintele tale, "salariu minim pe economie"?
Stii pentru ce-i el?

SA NU MORI DE FOAME, atat si nimic mai mult
E o pomana pe care o legifereaza statul pentru ca tu sa nu mori de foame si sa poti citi anunturile de munca de la mica publicitate
Scoate-ti din cap "haine, cluburi si distractii, abonamentul de telefon si moftul"!
Alea NU SUNT pentru pomanagii sau losers-i
Alea sunt DOAR pentru cei care au bani

View PostSheHateMe, on 03 ianuarie 2016 - 11:15, said:

Vorbim de 150€ = 675 Lei. Nici daca traiesti cu parintii, nu dai bani la chirie + utilitati si nici bani in casa pentru mancare si tot nu este o suma cu care sa te multumesti ca trai lunar.

Nu trebuie sa traiasca din banii aia, trebuie sa afle cum e sa munceasca si sa afle care e valoarea lui in societate avand o mancarica acasa si un acoperis.

View Postdown1329, on 03 ianuarie 2016 - 11:19, said:

eu cred ca e umilință să muncești pe banii astia

Umilinta este sa stai cu ea-n sus si sa visezi la cai verzi pe pereti in timp ce altii iti aduc supa la nas
Niciodata munca nu inseamna umilinta

Edited by Tsunnnami, 03 January 2016 - 17:51.


#96
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdown1329, on 03 ianuarie 2016 - 17:58, said:

Ba da, muncă pe bani putini e umilință, pt ca te simți cel mai ratat om, mai ales să fii și subordonat pt niște firmituri Posted Image

BINGO!!!!

EXACT!

Aia este VALOAREA ta in societate si societatea te face sa simti asta.
Cat timp ai barca de salavare "a lui mami" si "a lui tati", umilinta este doar faptul ca esti loser.
Pentru ca nu sunt decat cativa pentru care patronii SUNT OBLIGATI sa le dea salariul minim, restul nu sunt "umiliti", dar produc mai mult decat cersetorii

#97
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View PostTsunnnami, on 03 ianuarie 2016 - 17:55, said:





Posted Image



Nu trebuie sa traiasca din banii aia, trebuie sa afle cum e sa munceasca si sa afle care e valoarea lui in societate avand o mancarica acasa si un acoperis.



Umilinta este sa stai cu ea-n sus si sa visezi la cai verzi pe pereti in timp ce altii iti aduc supa la nas
Niciodata munca nu inseamna umilinta

Ai acasa o mancarica si un acoperis dar in timpul zilei ce mancarica ai de banii aia ? Un telefon cu cartela pre-pay si o optiune de internet pe mobil sunt lucruri normale si incep sa devina esentiale. Ai nevoie de o adresa de e-mail si un cont pe site-urile de recrutare. Mai suna asa de 'moft' ?

#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSheHateMe, on 03 ianuarie 2016 - 18:09, said:

Ai acasa o mancarica si un acoperis dar in timpul zilei ce mancarica ai de banii aia ? Un telefon cu cartela pre-pay si o optiune de internet pe mobil sunt lucruri normale si incep sa devina esentiale. Ai nevoie de o adresa de e-mail si un cont pe site-urile de recrutare. Mai suna asa de 'moft' ?

Adica nu are voie sa-si faca un sandwitch dimineata din frigider?????

Optiune internet pe mobil, de ce e necesara????
Vrei sa-ti aflii valoarea sau ce???

S-a dus in C-ta in port sa care saci cu orez?
I se da si 200 lei pe zi.
Asta a zis ca poate face in Germania pe bani.
200 de lei pe zi sunt buni???

De deschis gura nu e greu, corelarea gurii cu miscarea e insa dificila.

D-aia am spus ca nu are nici o sansa nicaieri.
S-a suparat pentru ca "lui mami" nu i-a placut ceva la el si i-a promis ca nu-i mai cumpara i-phone 6 si a intrat pe S/Pedia sa ii arate el "lui mami"...

Du-te nene si vezi cat da societatea pe tine?, vezi cat valorezi? Ce stii sa faci?, Ce VREI sa faci?, pana acum si-a batut joc de el si de banii parintilor
Pentru mine e "0"

#99
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Poti sa iti faci un sanvis dar nu merge mult timp asa. Ai nevoie si de o masa calda si consistenta altfel ajungi leguma. Internetul pe mobil iti trebuie pentru e-mail si metodele de comunicare care tind spre online. Whatsapp si alte dracovenii de genul. In jobul meu daca nu esti prieten cu gmail si whatsapp nu ajungi la interviu. La facultate, era grup pe whatsapp unde comunicam cu profesorii si stabileam cursurile.

#100
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSheHateMe, on 03 ianuarie 2016 - 18:50, said:

Poti sa iti faci un sanvis dar nu merge mult timp asa. Ai nevoie si de o masa calda si consistenta altfel ajungi leguma. Internetul pe mobil iti trebuie pentru e-mail si metodele de comunicare care tind spre online. Whatsapp si alte dracovenii de genul. In jobul meu daca nu esti prieten cu gmail si whatsapp nu ajungi la interviu. La facultate, era grup pe whatsapp unde comunicam cu profesorii si stabileam cursurile.

Ai nu zau?
Watzup? Uite eu nu-l am. Nici nu stiu ce e aia..
Vrei sa muncesti? Gasesti si in Romania.
Iti ajunge 200 de lei pe zi la carat de saci?
Cari luni si marti vineri si sambata, ai "strans" 800 de lei pe saptamana
miercuri si joi cauti de munca, DIN ZIAR (muncile la care aplici, alea platite prost ca nu ai nici o calificare, nu apar pe wazzup), sau strangi bani si pleci in Germania la carat de saci acolo pe €200/zi daca asta e visul tau, dar cel putin stii cu ce se mananca munca si la ce trebuie sa te astepti, te duci gata antrenat.
Sau vii acasa indarat si incepi o cariera care te atrage sub acoperisul lui mami in continuare, dar fara aere de vedeta, caci atunci iti stii valoarea

#101
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Tare suparat mai esti. Daca tu nu folosesti ceva asta nu inseamna ca nimeni nu foloseste. Nu a zis nimeni ca nu gasesti job in Romania. Iti trebuie un gram de vointa.

#102
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015
In Rotterdam sa ajuti lucratorii de la vama era €200/10 ore, nu cred ca in Germania sa fie mai ieftin

View PostSheHateMe, on 03 ianuarie 2016 - 21:39, said:

Tare suparat mai esti. Daca tu nu folosesti ceva asta nu inseamna ca nimeni nu foloseste. Nu a zis nimeni ca nu gasesti job in Romania. Iti trebuie un gram de vointa.

E un lucru care in cazul "supravietuirii" e trecut la "lux"
Si asta sustin si eu, trebuie sa incerci acum cand ai acoperisul parintilor ca barca de salvare.

#103
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Un tinerel de 22 de ani isi cauta ceva de munca.

I se propune o nevasta.

WTF?

#104
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSteetch, on 03 ianuarie 2016 - 22:06, said:


Pai ce, la nevasta nu muncesti? :lol:

#105
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdown1329, on 03 ianuarie 2016 - 21:59, said:

Dacă ar fi 200 euro pe zi, ar fi bătălie acolo, 10 zile 2000 euro, 6000 euro pe lună. Fii serios Posted Image

Eu am fost acolo in martie 2008 sa-mi ridic motocicleta si am vazut "live" asa ceva.
Ai carat vreodata o ora nu 10 non-stop saci cu orez/zahar?

E usor sa zici ca muncesti ca salahorul in port, dar eu am obosit numai vazandu-i p-aia o juma de ora cat am stat p-acolo...
Erau 6 la dispozitia lor.

#106
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdown1329, on 03 ianuarie 2016 - 23:04, said:

Nu am muncit așa, dar știu ca nu depășești ca salahor 50 euro pe zi în nici o țară. În Italia da maxim 30 Posted Image) . Nu cred ca e rentabil pt cineva să plătească 200 euro ziua la un salahor .

€5/ora sa cari saci de 30kg toata ziua?
Mergi in agricultura si castigi mai bine.
Eu-ti spun ce mi-au spus baietii aia.
Echipa era de turcaleti si lucrau cam 3 zile pe saptamana

#107
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postdown1329, on 03 ianuarie 2016 - 23:04, said:

Nu am muncit așa, dar știu ca nu depășești ca salahor 50 euro pe zi în nici o țară. În Italia da maxim 30 Posted Image) . Nu cred ca e rentabil pt cineva să plătească 200 euro ziua la un salahor .
Intotdeauana zilierii castiga mai mult decat unul cu contract fix. Ala cu contract fix castiga mai putin, dar are munca asigurata in fiecare zi. Zilierii nu o au asigurata in fiecare zi, si pentru asta, la sfarsitul zilei incaseaza mai mult.

#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,071
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdown1329, on 03 ianuarie 2016 - 23:28, said:

pai poate la toata echipă 200 euro..în fine

Eu l-am intrebat pe Gica, si el mi-a raspuns: faci pentru €200/zi chestia asta 10 ore?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate