Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#1909
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 03 septembrie 2017 - 09:00, said:

poti pune polistiren extrudat sub sapa, ca sa umpli gaurile
e mai usor de transportat decat pietrisul (vorba vine... e incomod de transportat din cauza volumului mare)

Tare as vrea asta, dar ma intreb daca nu s-o lasa in timp si-o crapa, ca nu am cum sa-l pun cu nut si feder pe drept, sa se tina zdravan.

Am la XPS sa-mi pun si-n cap, si, oricum, il car usor de pe Chiristigiilor, am mai adus asa, la subrat. Am si resturi, o multime. Poate daca-l fac bucati si-l inglobez in adezivul lui cumva, ca pe un mozaic, in doua straturi ...

Uite ce e, o sa fac asta ca daca mai crapa sau ceva, fac ulterior reparatii. Pe locul ala nu va sta nici o mobila, niciodata, e in fata usilor.

Acuma ... ce-o fi, o fi. Mi-a mai ramas o cincime de camera. din care jumatate e adusa la 4 cm de sapa cu pietris si umplutura. Si doar 60 de kg de ciment, care ar acoperi bucata ramasa, daca as umple-o.

Ei si daca la urma imi ramane o gaura, asta e! O nivelez si eu cat pot si o netezesc frumos, sa stea asa pana la vara viitoare, cand oricum o voi acoperi, ca trebuie sa vin ori cu polistiren si inca o sapa (daca vad ca-i rece la iarna), ori cu linoleum.

Tot batand eu in saci pe-acolo, sa vad care s-a mai intarit, pusesem ochii pe un CM17, pastrat pentru baie. Il mai pastrez, totusi, vad ca e vreo 60 de ron, nu prea e de pus umplutura cu dansul ... E si mare, 25 de kilograme, iar capacitatea mea de mers pe strada cu sacul a ramas la 20 de kilograme.

In urma sapei am ramas subtire si musculoasa. Mai am azi o zi de tras de ea. Azi. O sa fie mai simplu, ca deja restul sapei ma tine si pot deschide geamurile. Sper ca a terminat de plouat ce avea de plouat. O sa intind ceva pe sapa noua sa nu fac praf pe ea acuma si picaturi ... sa tin seama de lenny13, ca ea mi-a zis ce greu e de scos adezivul de termosistem de pe lucruri.

Vroiau sa vina din nou dragii de oameni care m-au ajutat sambata, precum si doamna mama, dar i-am oprit. O sa vina, in schimb, prietenul culturist, mai pe dupa-masa. O scot eu la capat ...

#1910
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Mno ... uite cum stau lucrurile acu' la 8:30 dimineata, in ziua de luni, 4 septembrie:

Attached Files



#1911
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 alecsa2, on 04 septembrie 2017 - 07:41, said:

Mno ... uite cum stau lucrurile acu' la 8:30 dimineata, in ziua de luni, 4 septembrie:

          Nu arata foarte bine ce e acolo.  Cred ca ai inteles gresit cand ti s-a recomandat xps sub sapa. Xps-ul il pui sub sapa, dar peste xps ar fi bine sa fie o sapa de grosime cel putin 4-5 cm, ca sa nu se crape. Adica pui xps in groapa, dar lasi loc unei sape de grosime minima deasupra. Ar fi bine sa fie armata sapa de peste polistiren cel putin cu fibre. Mie nu mi se pare ca e dreapta sapa pe care o faci tu, dar daca nu pui poze mai multe, nici nu te putem ajuta foarte mult. Gropile acelea trebuiau acoperite cu sapa, cu mentiunea ca daca nivelul nu reusesti sa fie perfect drept din prima, initial torni material asa incat sa acopere groapa, lasi sa se intareasca, dar sa ramana spatiu pentru o sapa unitara, dreapta, dintr-o bucata peste restul facut anterior. Iar sapa de 4-5 cm grosime minima o torni unitar si nivelezi maxim.

#1912
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Ma tot uit pe aici, poate o striga careva "baaa ... ba, nu pune polistirenuuu!!!".

Mno, l-am lipit si acu' il acopar. Prea tarziu Posted Image

Daca nu tine, l-oi scoate eu cumva de sub 4 cm de sapa. Daramai la viata mea si mai rau ...

Acu' il calc. Ii mai pun un rand de sapa ... il mai calc, iara-i pun, iara il calc. Ii cam ies matzele de acuma (adezivul de dedesubt), dar vin cu ciment ai amesteca din calcatura.

La 47 de kilograme, tzopai pe el ca dementa, va dati seama. La inceput o luai meticulos, ardeleneste, de la Maria Butaciu: pe "Cui nu-i place dragosteaaa,/ Hai-hai, tra-la-la-la-la ...". Pe urma coborai cu Ion Bogza pe la Brasov: "Bradulet, bradui, bradui, ma!/Trili lili lila-a/ Sus la munte sa ma sui ...", dupa care ma oprii brusc si ma uitai in drepta si-n stanga si nu vazui picior de domn caruia sa-i ating sensibilitatea nici c-o floare, asa ca atacai si Maria Tanase: "Vine badea de la miei/ Eh, si, daca vine, ce-i?", pe care-o stiu via Ion Cristoreanu, mare tenor, ma, cand zicea el ca vine badea de la miei, zici ca intra MIhai Viteazu-n Alba, si dupa aia isi rostogolea ochii-n tavan femeieste si brusc o taia pe ea de maretie Posted Image Posted Image

#1913
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
A, deci e loc de 4 cm de sapa peste polistiren. Imi retrag interventia! Posted Image

#1914
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,262
  • Înscris: 22.11.2003

 alecsa2, on 04 septembrie 2017 - 11:56, said:

Ma tot uit pe aici, poate o striga careva "baaa ... ba, nu pune polistirenuuu!!!".
....

cu alte cuvinte, eu dau sfaturi proaste.......

e ok cu extrudatul sub sapa
n-o sa se taseze,poate doar la eforturi foarte mari pe suprafete mici
in niciun caz la 47 kg, sau 120 kg (prietenul culturist)
doar daca te ia in brate si va urcati amandoi pe un toc "cui"
cum suprafata respectiva e in dreptul usii, scena de mai sus ar fi posibila in situatia in care "te trece pragul" intr-un anumit moment, insa inteleg ca nu e cazul.....
deci, da-i 'nainte fara frica

#1915
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Bine era daca si armam sapa cu fibre. Dar fibrele le-am gasit la mama naibii si nu m-am mai dus dupa dansele.

Pana la urma am pus polistiren sub o doua portiuni de sapa, mai dupa usa, asa. Posibil sa-mi crape, mai ales unde am pus in doua straturi, la inceput, cand m-am lacomit. Insa se poate scoate portiunea aia sau o pot repara. Acuma chiar era urgent sa termin. Si am terminat, cu exceptia unei gropi de 20 de cm in usa, unde ar trebui sa vina pragul. Sambata viitoare ii vine si randul aleia sau poate mai incolo, n-are importanta.

Pana la urma a venit prietenul culturist in ajutor. N-o sa ma treaca pragul decat daca imi rup vreun picior. El are sanse mai mari, ca lucreaza cu greutati la sala, deci cred ca exista posibilitatea sa il trec eu pragul, insa cumva tarandu-l, saracutul, ca nu pot ridica 80 de kilograme ale lui (omu' se mentine cu silueta din toate puterile lui). Cimentul de sapa fu cadoul lui de ziua mea, se gandi el ca nu-mi arde de altceva. Scapa mai ieftin daca imi doream si eu cercelusi sau parfumel, ca orice fumeie normala. N-am mai vrut sa-l mai pun si la munca, dar n-avu incotro. Scapa, insa cu doua jumatati de zi la ajutat.

Pana la urma, cu sapa mea a fost asa:
- luni am fost dupa materiale si am inceput masuratorile;
- marti am facut marcajele si o parte din rostul perimetral de XPS;
- miercuri am terminat rostul ca imi ai trebuia adeziv si asta venea in camionul cu ciment, a venit camionul, am adus cimentul in curte si a venit prietenul culturist de m-a ajutat cu adusul in casa ... si am facut si cativa martori, ba si doi stalpi;
- joi am terminat stalpii si am pus pe cei vechi putintica sapa (75 cm): eu cu mama;
- vineri de una singura am terminat tronsonul de sapa si am inceput altul sub primul geam;
- samabata a venit mama cu V. si A. (tata si fiu) pe care ii delegase prietena ei (mama familiei);
- duminica am fost la cumparatiru, ca de o saptamana mi se terminase mancarea si de restul am zacut la niste filme;
- luni restul sapei pana seara;
- zilnic, cat am amestecat cimet cu nisip, curatenia (spalat unelte, galeti, aspirator inainte sa eliberez motanul) cate o ora si jumatate; pana la urma, aseara, a repiesit ca buricele degetelor mari la urma, la spalat obiecte de ciment se rosesera; abia in ultima zi am folosit manusi si azi nu mai ustura.

Sunt fericita. Am sapa si tencuiala. Si mi-a ramas fix un cancioc de ciment. Nu mai am deloc adeziv de polistiren, ca daca mai aveam, mai puneam. Mi-a ramas nisip. O droaie. Cumparasem un metru cub si jumatate, parca, nu? Da, 1.5 mc. Imi ajunsera, la 15 mp, de tencuiala toata camera si de sapa si tot mai am.

Calculasem eu cimentul cum calculasem ... si-mi ieseau 14 saci de 20 de kilograme. Luai 15, sa fie. Ei bine, fix 16 mi-ar fi trebuit.

Acu' tre' sa mai iau ciment, insa trebuie sa vin la nivel si cu portiunea de sub cada, cand oi inversa scurgerea. N-am cum decat s-o inversez, pentru ca rezematoarea, foarte confortabila dealtfel, nu ma lasa sa pun picioarele in coltul unde vreau sa fac dush.

Asta tre' s-o fac inainte sa ajung cu tevile de calorifer in baie. Dar acu', deodata, a devenit imperios necesar sa-mi trag sufletul si sa imi curat de praf pana la cel mai tainic locusor din casa. Totul e prafuit. Stratul de praf e la nivelul unui pod de casa parasita. Stranutam aseara pe aici.

Deci bilantul celor mai grele lucruri:
- locul 1: scosul cimetului din sac cu canciocul: ma doare incheietura mainii;
- locul 2: lucrul incaltata corespunzator pentru batucit pe canicula (vezi poza);
- locul 3: racaitul galetilor cu aceeasi incheietura chinuita;
+ mentiune speciala: descalcitul parului plin de praf de ciment - lucru pe care l-am facut dupa spalat si dat cu masca mea de par minune, timp de o jumatate de ora: m-am gandit ca-mi e cald cu caciulita si am lucrat cu capul gol. Acuma parul meu arata el ce arata, dar nu ca inainte. Fiind lung, va trece un an  (pentur mai mult de 12 cm) pana sa redevina lucios. Dar ma bucur ca nu a trebuit sa ma tund chilug ...

Mno, deci bilant concediu:
- 4 zile de odihnuta, asa, nu de odihna, ca tot am fost la cumparaturi si in ele;
- glet grosier doua straturi in bucatarie;
- tencuit camera;
- sapa de nivelare in camera.

Ce planuisem:
- toate astea plus tinci in camera, plus sa vopsesc o harabaie, plus sa ma odihnesc, plus sa rezolv balconul prietenului culturist, caruia ii condenseaza la tavan, ca la vecinul de deasupra e mai frig decat la el in balcon.

Azi, marti, ma intorc la serviciu.

Inca o saptamana imi va lua sa recuperez casa mea din praf, sa fac acele lucruri pe care nu le-am facut intre timp; va trebui reparata si masina de spalat - se pare ca s-a infundat (sper ca doar s-a infundat) cand am avut purici si a trebuit sa dau cu solutiile alea pe motan: pierdu o droaie de par, saracutul si ala ajunse in masina de spalat in buna masura.

Pe urma ma mai reapuc de ce o trebui pe acolo.

Multumesc, drace si lenny13 din tot sufletelul meu, ca m-ati sustinut si mi-ati dat sfaturi bune. Daca mai crapa putintel, am pistolul de lipit cu silicon: nimic, se pare, ca nu lipeste mai bine cimentul si-i face si un soi de rost de dilatare. Unde am pus polistiren se va usca, cred, mai greu, dar nu am nevoie sa calc acolo multa vreme. Proba va fi cand va veni patul de metal in camera; asta are si canapea grea in capat si o sa trebuiasca sa il sprijinim pe drum de portiunea cu polistiren: daca il tine p-ala, altceva mai greu de atata nu am. Polistirenul e in usile pe care le voi folosi rar: nu va fi mobila, doar voi calca in trecere pe acolo. Cel mai greu prieten are 160 de kilograme: o sa il aduc sa calce odata zdravan acolo, sa vad ce se intampla.

Nu conteaza ce nu-i perfect. Colegii mei i-au tras cate un credit pe 30 de ani (eu sper sa imi termin casa cu curte cu tot in 7 ani) si au achizitionat ceva plin de crapaturi, podea cu panta anapoda fata de baie, ziduri strambe si vecini care au spart zidurile de rezistenta la parter, fac doua ore pe drum oriunde s-ar duce si nu se mai vaicaresc atata.

Draku: sarumana, o sa fie bine si, daca n-o sa fie chiar foarte bine, o sa stiu ca a fost o buna solutie de compromis.

Lenny13: multumesc si o sa pun la sapa viitoare (cea cu polistirenul peste tot) neaprat fibre de armare; asta o sa fie peste un an.

PS: cand sa termin sapa, mai aveam cativa centimetri, nu doar ca terminam, dar terminam cu bine, adica geamurile s-au putut deschide alternativ, usile la fel (nu ramasesem blocata in mijlocul camerei sa nu mai am pe unde trece sau in imposibilitatea de a aerisi, ca daca pui sapa poti pati sa-ti tai accesul), ma oprii ingrozita de o idee. Ma vaicarii la prietenul culturist:
- Mai, stii ce ma ingrozeste? Ce fel de femeie mai sunt si eu? Mai sunt femeie sau in ce m-am transformat pe parcurs?
Omul se strecura discret din discutie, ma lasa sa ma sperii acolo pana termin eu cu speriatu' si, in loc de orice raspuns, imi inmana solemn o galeata cu beton. Ma ingrozii, imi stuchii in san, imi trecu. Vazand ca am depasit isteria, omul ma lauda: ia uite ce bicepsi ai facut! In definitiv, o femeie culturista e tot o femeie si inca una frumoasa ... oho! Pentru el, pe care adesea-l rusinara campioanele pe la sala jucandu-se cu greutati la care el se spetea din greu, asta cu forta fizica si sudoarea fruntii nu descalifica hormonal pe nimeni.

Uneori cu ocazia reusitei ii tragi cate-o sperietura mai ceva decat daca n-ai fi reusit :)

PPS: A doua oara in viata eu de asa ceva nu ma mai apuc ... nu, mersi :)

Attached Files



#1916
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
PPS: mai, da' cata apa tre' sa torn eu pe sapa? 7 zile de mai multe ori pe zi? Pe asta veche mi-e ca n-am turnat deloc ... pe asta nou vreaus a o fac bine. Ma duc sa ud. Flesca, de data asta, si dimineata, nu putintel cum am udat in ultimele zile.

#1917
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Felicitari, Alecsa! :) Acum, daca vad bine ceea ce vad in poza, pe langa prim plan, sapa arata foarte bine. Posted Image Posted Image

#1918
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
* * *

Mno, o udai, o baltii chiar. Nu mai tine cu vermorelul, turnai cu o cana mare si se dusera vreo 20 de litri pe jos.

Abia apucasem sa deschid usile, ca ma trezii cu motanul drept in mijlocul sapei de aseara: pas de a ma duce sa-l adun de acolo ca n-aveam unde calca si nici sa se mai dadu sus. Ei, si iacata, dragii mei, cum se trezi motanul meu cu o cana de apa-n cap, aruncata la mare tinta ... Verificai de urme de labute: nu-s. Prinsei motanul si-l spalai pe labe, asa era de nenorocit de udatura, ca nici nu mai protesta, statu, doar, asa, ghebos la spalat, cu umerii ridicati si cu toate ghearele raschirate de-a scaparii. Acu' se linge de restul ... doar ca iaca ce s-a gandit ca cel mai bine s-ar sterge de mine putintel si tzup, ud asa, ca un pui de bogdaproste, la mine-n brate ...

 lenny13, on 05 septembrie 2017 - 06:52, said:

Felicitari, Alecsa! Posted Image Acum, daca vad bine ceea ce vad in poza, pe langa prim plan, sapa arata foarte bine. Posted Image Posted Image

Multumesc, lenny13, da, saraca, cand o scapa de mozolitul cu apa si oi matura-o si eu, atunci s-o vedea. Deocamdata e plina de zgrumturei desprinsi si aruncati de pe coada dreptarului de unde lucram unde se intarise deja si de fulgi de la XPS, cand l-am taiat, zici c-am spart o perna ... ma grabeam si n-am mai tinut seama.

Edited by alecsa2, 05 September 2017 - 07:07.


#1919
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,262
  • Înscris: 22.11.2003
eu nu am auzit de sapa udata ca betonul....
dar na, nu le pot sti pe toate......

#1920
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 05 septembrie 2017 - 13:27, said:

eu nu am auzit de sapa udata ca betonul....
dar na, nu le pot sti pe toate......

Pai nici eu nu am gasit aceasta informatie asa, clara, pe nicaieri: cat, cum, cand, nici macar daca. Zisese el mesterul meu sa o ploscai putintel 3 zile, auzii de lume viteaza pe net ca toarna cu toptanu' pe ea 7 zile de mai multe ori pe zi si apoi mai rar, doar odata pe zi ... stii cum e cu netu', ce cauti, aia gasesti Posted Image

Cautai "udare sapa", pai udare sapa gasii, da' sa curga-n valuri !!! Posted Image

Gasii asta:

https://www.scribd.c.../Procedura-Sapa

Presupun ca daca era sa caut "nu se uda sapa", gaseam o procedura la fel de faina sa nu o ud. Posted Image

In plus, lumea mai toarna si in aer liber cate ceva, in curte, in canicula, dupa care o imbrobodeste cu folii si presuri ude sa nu se usuce rapid. Pe de alta parte, mi-e ca vine valu' si-mi ia calu' pe-aici. Azi noapte fu recisor, acuma ca ma duc la serviciu nu mai stau ziua cu geamurile cascate ... nu stiu nici eu ce sa zic. N-as mai uda-o, ba hai sa o mai ud un pic ... macar trei zile ...

Aseara descoperii ca mare parte din Durocretul ala pe care l-am pus eu in luna lui cuptor pe scara exterioara a cazut pe unde nu batu soarele si se tinu pe unde batu direct. Logic era invers: sa crape in soare si sa se tina ala de la umbra putintel mai bine. Naiba sa le mai priceapa! Tre' sa trag repejor ceva deasupra pana nu cade de tot. Un cimentzache, asa ...

#1921
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Degeaba tragi cu "cimentzache" pe deasupra daca Durocretul este desprins de pe caramida sau beton. O sa cada cu totul. In cel mai bun caz, ciocanesti cu degetelul si unde suna a gol, dai jos si pe urma dai iar cu Durocret sau chiar cu mortar direct.
Sapa, in general nu se uda, este mai mult nisip decat ciment, daca faci balta pe ea, ai sanse sa se spele cimentul sau sa se duca in jos la baza stratului si sa ramai numai cu nisip care se va lua in aspirator sau dupa matura in timp. Cel mult poti sa pui ceva umed deasupra, dar la tine nu este cazul fiind in incapere.

Edited by bobocul, 06 September 2017 - 05:38.


#1922
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Ma dusei la serviciu. Corpul meu, hotul de el, se constata asezat si se puse pe dormit. Asa m-am obisnuit cu sapa: adormeam pe unde ma asezam, cate 5-10-15 de minute, in pauze. M-am luptat sfasietor cu somnul ieri la munca. Trei cafele (m-au acuzat colegii de crime in serie cand au gustat ce facusem eu acolo, bai, numa' cat o adulmecai si te lua de cap ... unii nici n-o mai baura, numa' ce o tinau pe birou si o mai miroseau din cand in cand si le fluturau urechile). Mai trantii si o juma' de pepsi cherry ... credeam ca o sa fac toata noaptea ca un pui la rotisor: cand colo, pe la 8:30 seara ala eram ... 9 ore am dormit.

Ma intampinara calduros: a reiesit ca eu pot face oamenii fericiti foarte usor: numai cat dispar de undeva si aia cad in extaz de fericire. Saracutii ... m-am intors Posted Image Posted Image

Venii numa' intr-un tricouas si niste semi-nadragi si imi fu frig al naibii toata ziua. Nu mai stiam cum e pe-afara fara carat de galeti, eu cat lucrasem luni pe vant, nu mai stiam cum sa ma racoresc ... O vreme statui innodata intr-un fular uitat pe acolo, dar pana la urma un colg imi imprumuta un hanorac. Cucaii in hanoracul lui urias ca un pui de bogdaproste.

Ma socara vocile incordate ale colegilor mei. Una dintre ele nu si-a luat inca nici un concediu si e la limita limitelor. Ceilalti is stressati, chinuiti. Imi dadui seama ce greu trecusem cu totii peste sezonul aglomerat. Acuma ca s-a mai calmat (pana la primavara o sa fie mai usor la noi) intelesei eu ce rau am tras cu totii. Ma hotarai ca, repede-repejor sa le mai organizez un pic munca, sa mai updatez din proceduri sa vad ce mai pot simplifica si cum sa o mai ajustam sa nu mai tragem asa de tare de-acuma inainte. Fireste: de maine. Azi cucaiam.

Trecui putintel prin piata si-mi luai o gramada de-a ceaslaua. Cat e vremea cu pepeni si struguri is fericita, eu una.

Cand am vrut sa-mi trag pe mine hainele de munca, am constatat ca am slabit ingrozitor. Trei kilograme in lipsesc, cred sa fi ajuns pe la 45 acuma. Bucurie: o sa ma indop o vreme cu tot ce-mi pofteste inima! Vedeti, sapa asta a mea tare-i buna, saracuta de ea ... Posted Image

Ramasei cu o durere la incheietura mainii drepte. In rest is ok, iar in dimineata asta nici spatele nu m-a mai intrebat nimica.

Acu' trasei eu sapa in camera unde vreau sa dorm de acum inainte, insa ma intreb cum. La 2 metri de perna mea forfoteste orasul: portiere trantite, muzica de la masini, miros de la restaurant, pisici, pasi pe tocuri, pufacheti, Tancul tipand la geamurile mele la motan si motanul la Tanc (face 3 anisori vecinul meu de la 2) ... deh, centrul Bucurestilor, ca in centru mi-am dorit sa stau. Mno, alecso-doi, stai, daca poti sta!

Norocul e ca in viata m-am obisnuit cu toate. De doua ori am inchiriat case drept la tren. Adica stateam acolo unde te uiti de pe geam din tren si vezi geamurile oamenilor. Cand trecea trenul taceam brusc din orice conversatie, asa de zgomot facea si o reluam cand se prapadea ala in zare cu zgomot cu tot. Dormeam? Da, dormeam, trenul cu treaba lui, eu cu a mea. Pe urma am motan cantaret noaptea: canta si acuma de mama focului, adica o mai canta el acolo-sa, insa eu dorm la spectacol, nu stiu ce hit a mai scos in ultima vreme.

Mai incolo, pe strada, locuieste un tobosar pare-mi-se de mare succes. Acuma isi deschide si restaurant. Inca unul. Vor fi patru cu asta in 50 de metri de casa mea, la care se adauga si 5 cafenele micute si o saormerie cu vanzare pe geam. Frumos pe aici ... O sa fie mai greu cu somnicul de sambata dupa-amiaza, dar o sa trantesc o canapeluta pentru asta in camera in care stau acuma. Si cred ca o sa-mi trebuiasca niste draperii de-alea grele, de catifea. Ma duc sa trag un ochi la Ikea.

 bobocul, on 06 septembrie 2017 - 05:30, said:

Degeaba tragi cu "cimentzache" pe deasupra daca Durocretul este desprins de pe caramida sau beton. O sa cada cu totul. In cel mai bun caz, ciocanesti cu degetelul si unde suna a gol, dai jos si pe urma dai iar cu Durocret sau chiar cu mortar direct.
Sapa, in general nu se uda, este mai mult nisip decat ciment, daca faci balta pe ea, ai sanse sa se spele cimentul sau sa se duca in jos la baza stratului si sa ramai numai cu nisip care se va lua in aspirator sau dupa matura in timp. Cel mult poti sa pui ceva umed deasupra, dar la tine nu este cazul fiind in incapere.

Buna dimineata ... pai asta era planul, sa refac ce cade intai.

Aha, deci sa n-o mai ud? Multumesc! Buna veste. Pai o las atunci sa se usuce, sa o matur, sa o aspir si s-o trag in poza.

Am un loc unde nu prea am incredere in ce am facut. O sa pun un soi de presh ud, oi vedea eu din ce.

Edited by alecsa2, 06 September 2017 - 05:59.


#1923
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
"Am un loc unde nu prea am incredere in ce am facut. O sa pun un soi de presh ud, oi vedea eu din ce"  Nu inteleg, daca nu ai incredere in ce ai facut, crezi ca un presh ud o sa-ti rezolve posibilele greseli?  Ce problema ai la locul acela? Sa nu pui preshul ud imediat ce ai intins sapa, las-o sa se zvante la suprafata. Sper ca nu pui un presh din care curge apa Posted Image  Vezi, poate o sa-ti iasa o sapa cu puf, scame pe ea ( de la presh) Posted Image

Edited by bobocul, 06 September 2017 - 07:03.


#1924
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 bobocul, on 06 septembrie 2017 - 06:57, said:

(...) Ce problema ai la locul acela?

Pai facui eu o caracatita acolo-sa pe 1 mp. Sa pun xps (ca aruncasem prin gropi tot ce aveam, nici pisic sa nu scape si n-am mai avut ciment ca mai aruncam). Dar groapa era adanca si mare si am pus doua straturi de xps, cu adeziv de xps intre ele, unul de 0.5 cm (doar pana la jumate, ca era panta) si unul de 2 cm. Ala de 0.5 avea si o marginuta (lipisem o alta fasie de 0.5 acolo, pe cand speram sa il pun in hruba - dulapul meu suspendat ingropat in zid). Deasupra are si nu are 4 cm ... nu sunt foarte sigura cat de bine s-a tasat, ca am dansat eu pe ea, slaba-moarta, nu vreun greu al familiei. Pusei eu caramizi pe carpitura aia de xps sa stea locului pana face priza, dar ... acolo am indoieli.

Tzopaii eu pe bucata aia ieri, insa o sa trebuiasca sa vin cu patul de metal (care are si o canapea grea la capat) si sa trec peste portiunea aia ca sa il asez la locul lui. Daca nu crapa, am noroc! Daca crapa, la anul vad eu ce ii fac. Batui cu piciorul in portiunea aia, dar nu insistai: stiu si eu ce goluri de aer o avea dedesubt?

La inca un metru m-am potolit si am pus xps un singur rand de 2 cm, calcat de prietenul culturist, ulterior si sapa cata trebuie pe dansul, calcata iara de el. Insa a ramas metrul acela patrat cu indoieli. Mno, facui, cum spuneam, o caracatita acolo.

Ma garabii la serviciu si nu mai pusei carpa ieri, numa' ce-i mai trantii doua cani de apa pe metrul ala patrat si fugii. Nu stiu de ce: asa, ritualic, poate l-oi spala de intentii dubioase de crapare ...

Edited by alecsa2, 07 September 2017 - 04:51.


#1925
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Horatai sa las de-acuma sa se cam usuce tot ce e pe acolo. Noptile incep sa cam fie reci, gata cu balaceala in geamuri deschise larg ...

Cand ziceam si eu ca m-am cam linistit de acuma cu construitul, imi dau seama ca trebuie sa ma grabesc: o vecina isi face boxa frumoasa si hotararam sa ne cuplam la transport. De ce sa vina masina de doua ori la acelasi bloc? Si de ce sa traiesc drama aia cu: frate, veniti cand sunt acasa, nu cand sunt la serviciu ... Doamna e pensionara. Eu nu. De aceea impartiram: eu ma duc si le comand, doamna sta la prindere.

Asa ca trebuie sa vad repede ce-o fi pe la Brico Depot. Imi mai trebuie cativa saci de materiale pentru baie si tevaraia pentru calorifere. Pe chestia asta trebuie sa vad exact cum devine chestia cu dansele.

Pe de alta parte eu una am mai tandalit pe aici:

http://constructosu.pablog.ro/

Gasiti tot felul de date exacte sau bune estimari, ca sa calculati singuri: ore, zile, litri, lopeti, grade pe metru adacime, sapa prea uda, sapa prea uscata ... d-astea. Prind bine. Bogdaproste domnului Serbuta Alexandru. Nu tre' sa ai incredere in om, ca aduce puzderie de gandire de tip "fizica din scoala". E bun asa, ca model de gandire.

Cu udarea betoanelor: explica acolo ca sa nu zici "hopa" inainte de trei-sapte zile cu betonul asta, iar dupa aia sa mai astepti 28 de zile inainte de a te lua la tranta cu dansul. De udat se uda in functie de conditiile in care sta: mai ales daca e supus la canicula. Canicula s-a dus, eu oricum stau la demisol. Gata cu udatul. Udai in primele zile, nu stiu daca a avut rost, dar de-acuma inainte chiar nu mai are.

Edited by alecsa2, 07 September 2017 - 05:31.


#1926
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 alecsa2, on 07 septembrie 2017 - 05:29, said:

Cu udarea betoanelor: explica acolo ca sa nu zici "hopa" inainte de trei-sapte zile cu betonul asta, iar dupa aia sa mai astepti 28 de zile inainte de a te lua la tranta cu dansul. De udat se uda in functie de conditiile in care sta: mai ales daca e supus la canicula. Canicula s-a dus, eu oricum stau la demisol. Gata cu udatul. Udai in primele zile, nu stiu daca a avut rost, dar de-acuma inainte chiar nu mai are.

Tu nu ai beton, ai sapa. un strat de 3-5 cm se intareste mult mai repede decat  un element de beton de 25-50 cm, nu ai nevoie sa astepti 28 de zile ca la beton

Edited by bobocul, 07 September 2017 - 05:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate