Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#1891
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
* * *

Am calculat sapa mea, conform ambalajului de la Structo Plus:

SAPA (calitate ciment C20): la 6 cancioace rase de nisip plus un sfert, 2 cancioace de Structo Plus si apa mai mult de 1 litru (functie de umezeala din nisip). Sau: trei parti de nisip (si inca putintel) la o parte Structo Plus si o mai putin de o parte de apa.

La un cancioc de Structo Plus, 3 cancioace de nisip (si o presaratura) si doua cani de apa (de 200 ml).

Cancioc ras de-al meu are 0.8 littri sau dmc pe masuratetea de mine acuma-ia, contra cana gradata cu apa. Exista si cancioace de un litru dar astea de 0.8 sunt mai bune la calcule de material si mai usurele.

#1892
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,262
  • Înscris: 22.11.2003

 alecsa2, on 31 august 2017 - 06:18, said:

Pai aia era ideea, numai ca acuma la nimica nu-mi mai foloseste: furtunul de unul singur. Insa gresii eu acolo matematica si fizica, mai tarziu mi-am dat seama.

Trebuie neaparat ca un capat al furtunului sa stea fix, nu sa calatoresti cu el de colo-colo. Eu pierdui asta (cel mai important lucru) din vedere. Daca ma apucam sa il fac sanatos (dar nu renta sa-mi bat capul cu el), trebuia sa-l fi atasat la o cana de plastic moale din cele pentru citronada (sau un bidon) cu gaura nitel mai sus de fund si sa-l fi lasat lung. Cana o puneam undeva la un metru (ma rog, nu conta exact, dar la un nivel usor de trasat) si celalat capat il puneam pe batz. Si-apoi umblam cu batul pe la pereti. Insa furtunul trebuia subtire, sa nu fie apa in el mai mult decat incape in cana.

https://www.germag.r...rde-14326gr.jpg

Alta greseala e ca mi-am trasat nivelul prea sus. Daca as mai face vreodata asta, as trasa jos, la vreo 50 de cm. Ca sa nu ma mai ridic de cate ori pun ruleta s-o iau pe la baza zidului cu creionul.


...

exista asa ceva: https://encrypted-tb...9UUvKO_V5oo0pc3

cand se turna sapa, in santier muncitorii faceau asa:
stabileau grosimea sapei, marcau nivelul pereti cu furtunul (la o inaltime convenabila, 1,2-1,3 m... sa nu se aplece prea mult....) si trasau nivelul pe pereti cu sfoara cu creta
dupa care isi faceau drept instrument de masura o sipca din lemn cu lungimea egala cu diferenta dintre nivelul trasat si grosimea (viitoarei) sape
cu sipca asta potriveau "markerii" (astia constau intr-o gramajoara de sapa, cam 2-3 lopeti, nivelata cu mistria la inaltimea necesara, nimic fancy) pe langa pereti, iar de la acestia, cu dreptarul si bolobocul, ceilalti "markeri" spre mijlocul incaperii...
dupa care "stalpi" intre "markeri" si restul sapei intre "stalpi"......
cel putin asa am inteles eu procesul...



nu e cam putina o "sarja" de sapa in galeata?
adica, o sa cam ai de facut la galeti......

Edited by draku, 31 August 2017 - 09:17.


#1893
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Sapa amestecata intr-o galeata de 10l??
Pai ai de gand sa o torni pe bucati jn 2-3 zile? Da mai femeie 200-300 lei la 2 oameni si in 2 ore este gata...ce tot stai sa faci lucrurile la modul asta??

PS. 1l de apa inseamna ca o sa torni o sapa cam lichida. Cea semiumeda are nevoie de mai putina apa.

Edited by the_lion, 31 August 2017 - 17:36.


#1894
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 31 august 2017 - 09:16, said:

exista asa ceva: https://encrypted-tb...9UUvKO_V5oo0pc3

cand se turna sapa, in santier muncitorii faceau asa:
stabileau grosimea sapei, marcau nivelul pereti cu furtunul (la o inaltime convenabila, 1,2-1,3 m... sa nu se aplece prea mult....) si trasau nivelul pe pereti cu sfoara cu creta
dupa care isi faceau drept instrument de masura o sipca din lemn cu lungimea egala cu diferenta dintre nivelul trasat si grosimea (viitoarei) sape
cu sipca asta potriveau "markerii" (astia constau intr-o gramajoara de sapa, cam 2-3 lopeti, nivelata cu mistria la inaltimea necesara, nimic fancy) pe langa pereti, iar de la acestia, cu dreptarul si bolobocul, ceilalti "markeri" spre mijlocul incaperii...
dupa care "stalpi" intre "markeri" si restul sapei intre "stalpi"......
cel putin asa am inteles eu procesul...



nu e cam putina o "sarja" de sapa in galeata?
adica, o sa cam ai de facut la galeti......

Domnule/Doamna draku, nu pot vedea poza. La adresa imi apare cu "sorry" in coada.

Da, cam asa e de facut, nu m-am mai gandit si sa sipca. Era buna ...

Pentru markeri eu am gasit de la un vechi ambalaj o cutie de scartaitoare (polistiren expandat) si am pus in ea beton, am scuturat eu putin de ea sau am batut-o putintel de podea, dupa care am facut cozonaci. La mine, fiind diferenta de nivel mare, pe unii am mai pus cu spaclul, pe altii i-am razuit cu dreptarul si astia mi-au fost martorii. Mai merge ceva: sa pui beton in cancioc, scuturi intrucatva, si faci cozonaci, dupa care ii tai cu foaia sa le ramana forma alungita cumva pe directia stalpului.

O sa am de facut galeti, insa eu atata pot cara odata fara sa ma omor cu zile (adica sa-mi sustin efortul ore si ore). Deocamdata, spre dupa-amiaza azi sper sa imi creasca si capacitatea de carat.

Azi ma mut cu amestecatul in camera, pana acum am avut stalpi moi pe la usi si nu mi-am permis sa tzopai pe acolo cu fir electric dupa mine. O sa mearga mai repede.

#1895
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 the_lion, on 31 august 2017 - 17:33, said:

Sapa amestecata intr-o galeata de 10l??
Pai ai de gand sa o torni pe bucati jn 2-3 zile? Da mai femeie 200-300 lei la 2 oameni si in 2 ore este gata...ce tot stai sa faci lucrurile la modul asta??

PS. 1l de apa inseamna ca o sa torni o sapa cam lichida. Cea semiumeda are nevoie de mai putina apa.

Marite leu, dadui in iarna mutarii 300 de ron de camera si:
1. Am cam carat la materiale, tot eu cu prietenul culturist;
2. A fost amestecata fara masina, mutand gramezi de colo-colo cu lopata;
3. Nu mi-au zis de rost perimetral si nici de plasa si a crapat la cutremure mici;
4. Eu am si sclivisit-o, ba am sclivisit-o in conditii groaznice, cu prietenul culturist tinandu-ma de fundul pantalonilor deasupra locului pe unde trecuse mesterul si acuma nu mai aveai unde calca, nici de unde te tine, eu atarnand cumva ca un paianjen pe firul lui; in plus, facea baltoace pe langa zid, semn ca acolo era cam concava ... a trebuit sa si completez presarand sapa, driscuind si sclivisind pana nu mai facea baltutza tot eu ...
5. In total a fost nevoie de 4 de-ai lor si 2 de-alde noi si de vreo trei zile in doua camere;
6. Mi-au zis 400 de ron la inceput si la sfarsit 600 (ca a fost sapa groasa, ca sa iasa la 2 cm peste nivelul baii);
7. La urma au cam iesit stalpii precum coastele la calul stalanog. Stalpii nu mi-au zis sa vin sa ii sclivisesc de uzi si au ramas aspri, nu la foaie si presarat putintel ciment cu picurusi de apa, ci la drisca de polistiren aspra.
8. Noroc ca-i groasa, ca n-are nici primer dedesubt. La 3 cm sareau bucatile pana acuma.

Auziti ... dai 300, da' muncesti tot tu, numa' ca nu-ti mai iese dupa ce s-a uscat si nu te necaji ca nu te tine toata viata ... Asa un gheseft ...Posted Image

Edited by alecsa2, 01 September 2017 - 04:34.


#1896
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Imi va lua inca doua zile sau o zi si jumatate, diseara o sa vad cum merse.

Sunai la serviciu, vorbii cu colegii, vorbii cu sefii si ma mai cerui in concediu si luni. Sa fie timp.

De dimineata, cand sa ma apuc de lucru, constati ca nu am presiune la apa si ca e maronie. Incepu sa taraie robinetul.

Iasii nauca din casa si fugii putintel pe strazi sa vad de vreo masina Apa-Nova. Ma dusei la restaurant, nici aia nu aveau mare apa. Clar, reparatia o fi mai departe.

Pentru un proiect colectionasem 20 de galetuse albe de 6 litri, patrate, cu capac. Ce sa fac? Stransei apa in ele, cum taraia imi lua o droaie de vreme, dar mai faceam treburi si ma cronometram. 120 de litri plus de toaleta si de spalat. Noroc ca am curte: le aliniai in curte fugind cu cate doua pe scari toata dimineata. Asa ma gasi mama.

La ultima galetusa, incepu sa galgaie si sa pufneasca teava si veni si debit. Aoleu ce injurai ... aaa-o-leu ce ma injurai, va dati seama. profitai ca mama se dusese dupa niste placinte "pana nu se schimba de hainele de oras" si-mi bagai orice in orice. Dar venise apa. Presiune normala.

Si munciram. Mai facuram ultimii trei martori, traseram stalpi intre ailalti, pe unde fu sapa mai grosuta pusei si doua bare OSB gasite pe acolo, pe pat de ciment, sa fie ingropate jumatate sub grosime.

Pe un tronson mai trasei si un strat de ciment cu pietris si debris de pe la tencuiala si spartura de saci (ciment si multibat) cam intariti si ce mai gasii pe acolo. Sacii de rafie in care statuse pietrisul erau tocati (nu stiu de ce dar zic ca de pisici) la fibra su cursera din ei o multime de-a fibrele, asa ca stratul cu pieris e acuma si armat cu fibra. De rafie. Caci sta scris pe site-ul unui producator de saci: "Rafia este indestructibila si se recicleaza foarte greu." Iesi un soi de umplutura si nu ne baturam capul cu ea: o rasturnai pe jos, o potrivii cu un soi de teu (o fosta perie zdravana de plastic cu coada lunga si o pusei pe mama sa se plimbe pur si simplu de colo-colo pe ea, fara sa faca mare efort, in niste pantofi de cauciuc. Lasai trei centimetri pentru stratul de sapa.

Spre seara, pe la 6 ma apucai sa torn primul strat de sapa pe primul tronson. Il rasturnam din galeata, il potriveam cu teul, il calcam cu piciorul (incaltata in cauciuc) si-l trageam cu dreptarul. Pe urma  o drisca. Pe urma cimentel si apisoara (adica in cantitati infirme: cimentul intr-un castron cu o veche strecuratoare de ceai si apisoara cu fass-ul de geamuri) si  tras la foaia de inox cu tandrete pana lucea. Incercaram sa ne intiparim mainile: nu reusiram: era prea dura si oricat am apasat, mainile nu s-au scufundat.

Primele observatii:
1. Structo-Plus cu Duraditiv de la Holcim e foarte negricios. Tuci. Dar sapa se lucreaza mult mai frumos decat cea cu Multibat, din doua foi, gata, ai lustruit oglinda.
2. Se curata mai greutz un pic de pe unelte decat Multibatul. Pe unde s-a invechit (sub manerul foii), aleluia ... dai cu spaclul, dai degeaba. Multibabtul se duce oricand tot. Structo-Plus nu cred ca mai iese daca s-a uscat de pe plastic (manere).
3. Drisca artizanala facuta de mesterul meu drag dintr-o bucata de XPS de 10 decupata face toti banii. Putine lucruri am mai bune la sapa decat dansa. Omogenizeaza sapa pe unde nu-i perfecta la fix. Cand dai cu foaia ramane fest.
4. La sclivisit sapa de Multibat am muncit mult si m-am luptat cu urmele de foaie. La asta, numa ce fac doua-trei miscari cu foaia, urmele is inobservabile si merge minunat.

Am ajuns la al patrulea sac. Poze urmeaza.

#1897
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Poze:

PS: Marite leu, o sa pun mai putina apa. Sapa o amestec intr-o galeata uriasa, inalta, sa nu stropeasca, iar galeata in cutia de carton din poze, deschisa intr-un colt cat sa incap cu masina. E mai greu de lepadat din ea, dar e mai putin praf.

Attached Files


Edited by alecsa2, 01 September 2017 - 05:43.


#1898
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,262
  • Înscris: 22.11.2003
ia sa mai incerc odata cu poza
http://bricolajshop....-set-2051-1.jpg
sper sa se vada

parerea mea e ca mai bine amesteci sapa in curte, in cantitate mai mare, dupa care o cari cu galeata la locul faptei
e mai rapid asa, desi cantitatea e mai mare
la carat mai chemi si tu prieteni, neamuri, cunostinte
si pe noi, astia de pe forum, sa mai facem miscare, nu numai din degete...

exista echipe care toarna sapa "mecanizata" cu  9 lei/mp (manopera)
"mecanizarea" e de fapt masinarie o mixer/pompa care amesteca si transporta materialul in zona de lucru, dar punerea in opera e de fapt manuala
e drept ca pretul asta e pentru suprafete mari... (400 sute de mp/11-12 ore de munca zic ca e ok pentru 4 oameni...)

PS
pe mine ma uimeste cu muncitorii din constructii, avand drept SDV-uri doar ruleta, sfoara de zidar, bolobocul si teorema lui Pitagora (bine, la ei se aplica ceva de genul: "vincluire" casa - laturi de 0,8m si 0,6m trebuie sa dea "diagonala" de 1m), reusesc sa ridice o casa...

PS1
pe domnule/doamna poti sa le lasi deoparte
nu ca as fi ceva "transgender", da' cica pe net e ok sa te adresezi direct la pers a II-a

#1899
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 01 septembrie 2017 - 21:13, said:

parerea mea e ca mai bine amesteci sapa in curte, in cantitate mai mare, dupa care o cari cu galeata la locul faptei
e mai rapid asa, desi cantitatea e mai mare
la carat mai chemi si tu prieteni, neamuri, cunostinte
si pe noi, astia de pe forum, sa mai facem miscare, nu numai din degete...

exista echipe care toarna sapa "mecanizata" cu  9 lei/mp (manopera)
"mecanizarea" e de fapt masinarie o mixer/pompa care amesteca si transporta materialul in zona de lucru, dar punerea in opera e de fapt manuala
e drept ca pretul asta e pentru suprafete mari... (400 sute de mp/11-12 ore de munca zic ca e ok pentru 4 oameni...)

PS
pe mine ma uimeste cu muncitorii din constructii, avand drept SDV-uri doar ruleta, sfoara de zidar, bolobocul si teorema lui Pitagora (bine, la ei se aplica ceva de genul: "vincluire" casa - laturi de 0,8m si 0,6m trebuie sa dea "diagonala" de 1m), reusesc sa ridice o casa...

PS1
pe domnule/doamna poti sa le lasi deoparte
nu ca as fi ceva "transgender", da' cica pe net e ok sa te adresezi direct la pers a II-a

Da, acuma vad poza. Ajuta, insa trebuie luate cu furtun la dimensiuni cu tot. Si nu se gaseste cu furtun sub 15 metri. Se pare ca lungimea furtunului este si ea o problema: incolacit il astepti o mica vesnicie sa dea nivel. Adica, mergand pe "incercare si eroare", cate o mica vesnicie la fiecare incercare. E grozav cand ridici o casa pe teren, dar la nevelul unei incaperi trebuie un furtun "de tamplar", nu "de zidar".

Asta e asa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0HMBZlZkqU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am uitat sa tin un capat de furtun fix (ala care pleaca din cana). Cum am omis? Pai ca nu poti gandi prea bine la 200 de genuflexiuni.

Azi e zi de prieteni, cunostinte, rude, lume, claca. Vom fi 4-5. Sper sa ii dam bataie si sa terminam.

Din pacate, apa din curte a trebuit sa o arunc. Mi-era ca raman fara galetuse. Trebuie carate cimentul si apa la locul faptei, iar parful rezultat nu am cum sa il sterg de acolo. Vecinii ar trebui sa-si spele geamurile la urma. Asa ca am amestecat in camera direct ieri. Cand nu oi mai avea unde, casa mea fiind oricum foarte prafuita, ma mut in buctarie (apa si ciment acolo).

Ieri un vecin mi-a zis ca e o micuta betoniera undeva, dar nu amestecatul e problema si, oricum, betoniera nu poate cobori pe scari. Merge la fix bormasina aia mare, ba chiar amesteca cimentul foarte bine. Cu betoniera de strada (aia mare pe camion) nu pot ca nu incape furtunul printre gratii. La santierele deschise se usuca mai usor si de aia merge facut in betoniera mare, unde trebuie mai multa apa. Maritul leu a zis sa pun mai putina: pun mai putina ...

Si pe mine ma uimeste cum a fost facut acest bloc. Dar sunt secretele meseriei: de exemplu, in filmuletul cu furtunul de mai sus, pentru un dreptunghi omul propune verificarea cu diagonala: masori diagonalele si tre' sa-ti dea egale.

Edited by alecsa2, 02 September 2017 - 04:20.


#1900
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Muncii ieri pana la epuizare si facui prea putin fata de ce planuisem. Azi vin ajutoarele.

Din cauza ca nu am terminat ieri bucata care trebuia, nu o sa am acces la geamuri prea bine. Accesul la geamuri era planuit alternativ:  sa se usuce accesul la un geam pana pun sub alt geam. Dar tot o sa fie bine. O sa trebuiasca sa fac echilibristica putintel dintr-un colt de usa, o sa ma chinui de vreo doua ori, dar o sa mearga. "Spiderwoman" o sa scrie pe mine.

M-am taiat ieri pe la 5. Am capotat. Si, oricum, nu mai aveam mancare. M-am tarat la cumparaturi: asa eram de terminata, ca am mers ca o batrana de 80 de ani: ma apuca rosu la semafor pana ma taram eu. Am mai obosit eu in viata mea, insa mersulmeu a fost intotdeauna destul de rapid. Insemna ca de data asta am intrecut masura rau de tot. M-am gandit cum o sa fie cand n-oi mai fi in puteri: ca acuma, aceeasi strada, acelasi tarsait de picioare, insa, gandii eu cu bucurie ... nimic greu de facut. Ma simtii smechera: lipsea supararea ca voi fi batrana intr-o zi.

Ziceam mai sus ca nu cu amestecatul am o problema. Pentru mine, topul greutatii operatiunilor e urmatorul:

1. racaitul galetii - asta e de departe cel mai greu - ca cimentul "lucreaza" si se lipeste de nu-l mai poti scoate.
2. scosul unui cancioc de ciment din sac (mai e si mic sacul, de doar 20 de kilograme);
3. pusul cancioacelor (trei) in galetusa.

Ieri am facut asa:
- aduceam 6-8 galetuse de ciment cu 3 cancioace si un sfert de nisip masurate in fiecare si le insiram pe-un stalp intarit;
- la fiecare le tufleam deasupra un cancioc de ciment;
- luam cate una si o azvarleam in galeata mare, de 20 litri de pe naveta de bere;
- luam masina si ma suiam pe doua caramizi si mestecam repede uscat;
- lasam masina si tufleam o cana de supa (370 ml) de apa;
- luam masina, ma suiam pe caramizi si amestecam;
- duceam galeata la locul faptei si turnam, racaiam galeata (un cancioc ramane pe galeata);
- aranjam cu mainile si cu o mistrie sapa la locul ei, un centimetru pana la marginea stalpului;
- cu pantofi de cauciuc inciorapati pe margine (sa nu-mi intre firmituri) o calcam;
- la 4 galeti sapa tare, 2 mai moale deasupra (o cana si ceva de apa) - asta moale intinsa frumos cu mistria;
- nivelat cu dreptarul;
- reparat pe unde e cazul;
- driscuita cu o foaie de xps;
- pudrat usor, ca un nasuc de cuconita cu strecuratoarea de ceai ciment;
- udat un pic;
- lasat putintel sa traga;
- doua-trei miscari de foaie de glet cu mare arta, sa nu las urme;
- gata, urmatoarea sarja.

Daca nu erau galetusele patrate, mestecam direct in ele. Da-s patrate.

Acuma, scriid, imi amintesc ca iara tin canciocul gresit ... de aia mi-e greu. Cancioacele au o ... nu stiu cum sa-i zic, o "tzutza" unde se uneste manerul cu ceasca si trebuie neaparat pus degetul mare pe ea. Altfel e greu.

Nu ma mai doare spatele din cauza ca am pus totul la inaltime (apa pe un scaun, galeata pe naveta de bere, cimentul pe o galeata) si m-am mai aplecat doar minimal . Nici picioarele. Facui si six pack, muschii de intarira. Insa ma dor doua lucruri: buricele degetelor mari is umflate si muschii de pe antebratul drept. Canciocul tinut gresit ... Buricele degetelor mari nu stiu si nu stiu de la ce. Nu-mi dau seama. M-ar amuza sa pricep de ce.

#1901
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
PS: pe unde e mai adanc nivelul, pun un amestec umed de debris de la tencuiala, pietris si Multibat sau ciment care s-a cam aglomerat, Aqamat pietrificat, cu putintel Structo-Plus in el, lipit cu apa de sticla 5-10% iatai, calcat bine pe el, dupa care vin cu sapa 4 cm, cat e ala umed. Aqamatul nu se mai dizolva deloc, lasai intr-o cutioara niste pietricele de Aquamat in apa doua zile, amestecand intr-insul din cand in cand cu forta: nope, ramane apa de izvor cu pietricele in ea. Daca il mai pocneste cristalizatul, n-are decat: e sub 4 cm de sapa.

O sa dureze maturarea si uscarea o vesnicie, dar ce sa-i fac? Practicabila sa fie, ca pana ma mut acolo o sa trebuiasca si caloriferele montate si va dura.

Aseara calcai pe prima sapa. Nu lasai urme decat de praf. Sapa mea facuta de mine cu mama ...

Mai e ceva: udatul. Bucata de alaltaieri o udai ieri. Stalpii trebuie udati inainte sa vii peste ei si sa-i lasi un pic, sa traga.

Ma impiedicai de unul ieri si varsai doi litri de apa pe jos. Accidentul zilei ... bine ca-l varsai unde nu era nimic.

O sa mai dorm o ora ... dormii 7 ore, dar parca-mi mai trebuie. La 9 incepem.

#1902
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Alecsa, io te admir, pe cuvant! Posted Image Esti grozava in initiativele tale, ai tupeul sa incerci lucruri care nu-s pentru femei. Rar sa vezi atata indrazneala! Asa ca spor la treaba! :) Posted Image Iti tin pumnii sa-ti iasa cum iti doresti!

#1903
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,262
  • Înscris: 22.11.2003
costa 20-25 de lei un furtun de nivel de 15-20 m, cu indicatoare cu tot
pe care il poti taia la lungimea convenabila pentru tine
ma rog, acum e tarziu
a, si vezi ca la leroy m sunt galeti de santier de 10 l cu 4,5 lei buc, daca ramai in pana

mie imi e mila de mainile tale, ca de la ciment se arde pielea....
noroc ca nu lucrezi cu manile in beton...sapa are putin ciment

PS
vrezi ca si aplecatul asta are rostul lui, sa nu te "imunizezi" de tot.....Posted Image

#1904
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 lenny13, on 02 septembrie 2017 - 07:11, said:

Alecsa, io te admir, pe cuvant! Posted Image Esti grozava in initiativele tale, ai tupeul sa incerci lucruri care nu-s pentru femei. Rar sa vezi atata indrazneala! Asa ca spor la treaba! Posted Image Posted Image Iti tin pumnii sa-ti iasa cum iti doresti!

Multumesc, lenny13. Ma intreb ce erau alea de la tara, de la bunici, in copilaria mea, care se adunau cate doua si dadeau gata o camera de renovat, nu tot femei? Asa, cu lut, cu var ... cu cate un chirpic, mai faceau cate o cotineata de gaini ... ca barbatii n-aveau vreme, erau pe camp. Si faceau asta din cinci in cinci veri toata viata. Nu cumparau caramida, puneau in curte de faceu chirpicii la fata locului si-i uscau la soare. Erau cateva de se pricepeau la ei si aveau forma. De amestecat, amestecau cu picioarele pe jos sau cu mainile in galeti. De fusta mai aveau si cate un copchil sau cate un nepot. Eu eram nepoata: bunica a avut 160 de kg pe un metru cincizeci, mai bine o sareai decat s-o ocolesti. Lua pastile de inima cate un pumn din tinerete si de-acu era trecuta de 60 de ani, dar iute tzopaia pe scara si tropaia de colo-colo de duduiau toate alea sub ea. N-avea voie de la doctor sa se suie pe un scaun ... da' doctorul zisese de scaun, nu de scara ... De femeie era femeie: purta 34 la pantofi, mersese si un pic la pension si nu purta basma, ca toate femeile: ea era "coana" in sat (adica o persoana pe care vii sa o intrebi lucruri, legi, proceduri, daca sa mergi la spital sau trece-asa, cum intram acuma pe net). Acuma, pe cat de "coana", pe atata de pretentioasa cu casa ei: "grijitul" trebuia facut des. Mereu era lut gramada in curte pe cate undeva si mereu primeam in grija pe bunica sa nu se aplece sau sa se urce prea mult, de parca puteai opri o capra ...

Ma tineam si eu dupa dansele si, daca aveam noroc, imi dadeau si mie cate un colt de manjit: tencuit - da' oglinda, nu jucarie. Fiind copchil si sa nu ma accidentez, imi dadeau cate un colt de podea, mai ales, pe unde se mai adancise. Tare ma mai straduiam cu nivelul. Intr-o zi era sa pleznesc de mandrie: imi dadusera coltul important din fata usii, adicaaa ... trafic mare, neacoperit cu mobila ... Bag seama tot mosmondind eu pe ciuci acolo, ma specializasem in caligrafiat podele. Sa fi avut undeva intre 7 si 10 ani.

Mno, asta mi-e curajul: intr-un colt al mintii mele, barbatul face tamplaria, dar nu se amesteca la chestii moi si delicate, unde trebuie netezeala multa si straduinta. N-aveau zidari in sat, nici macar unul, aveau barbati specializati in acoperisuri, grinzi ... dar ziditul si grijiul (finisajul) erau ale femeilor.

Edited by alecsa2, 03 September 2017 - 06:22.


#1905
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 02 septembrie 2017 - 10:26, said:

costa 20-25 de lei un furtun de nivel de 15-20 m, cu indicatoare cu tot
pe care il poti taia la lungimea convenabila pentru tine
ma rog, acum e tarziu
a, si vezi ca la leroy m sunt galeti de santier de 10 l cu 4,5 lei buc, daca ramai in pana

mie imi e mila de mainile tale, ca de la ciment se arde pielea....
noroc ca nu lucrezi cu manile in beton...sapa are putin ciment

PS
vrezi ca si aplecatul asta are rostul lui, sa nu te "imunizezi" de tot.....Posted Image

Ooof, eu daca ma duc la Leroy Merlin imi iau mancare si apa pe drum ... din pacate si la Hornbach si mai si, imi iau si cortul ...

Ah, mainile mele au umblat inmanusate in tot timpul asta. Degetele mari nu stiu cum le-am folosit de ustura, n-am inca cea mai vaga idee, dar par presate cu ceva. Cred ca pana la urma o fi de la spalat ciment de pe unelte si galeti la urma, fara manusi, s-or fi ros ... nu stiu.

Aseara ma cam ... imunizasem, am necesitat un plasture cu ardei iute ...

Edited by alecsa2, 03 September 2017 - 06:37.


#1906
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
* * *

CONTINUARE JURNAL:

Nu am terminat. Ce a ramas mai pot face singura intr-o zi sau ajutata in jumatate de zi. Insa cred ca n-o sa-mi ajunga cimentul.

A mai ramas 20% din camera, ca munca. Insa acolo e cel mai adancit. Trebuie bagat ceva ca prea e adanc. Mi s-a terminat orice sac de materiale intarite de spart cu ciocanul, orice sac de pietris de pus dedesubt, orice pic de multibat. aquamat sau ciment vechi, tot debrisul de tencuiala si nu mai stiu ce sa arunc acolo. Mai am 60 de kilograme de ciment si mi-ar ajunge doar de sapa propriu-zisa (5 cm), nu si de inaltatura. Sunt trei gropi (sunt trei ca am armat cu osb inaltat pe pat de ciment si asa s-a impartit suprafata) adanci de peste 10-14 cm si nu mai am cu ce le umple pana la 5 cm de marcaje.

Va trebui sa aduc pietris (doi-trei saci mici) si inca niste ciment de care-o fi, la saci mici sa fie sa-i pot aduce eu. O sa-i cumpar de prin apropiere. Asta ma amana cam o saptamana.

Deci diferenta de nivel a camerei a fost intre 0 (unde am pus sapa minima de 3 cm) si vreo 14 cm unde e mai adanc. Asa a iesit din poloboc. Sub usa de la intrare in camera o sa-mi ramana in final 4 cm si cred ca o mai pot inalta inca 0.5 cm cu garnituri la balamale, ca e lasata de batranete, pentru o sapa cu bubule de scartaitoare daca constat ca e podeaua rece iarna. Asta din restul camerelor nu e rece, nu inteleg de ce. Probabil ca e stratul de cenusi si pamant dintre planseu si nivelul zero al cladirii (ca mai am cam un metru dedesubt, pana la fundatie, pe unde-s trase tevile si unde era adancit rezervorul de pacura al masinii urase de incalzit a blocului).

Ieri am muncit cu doar 15 minute de stat lungita in pat. Ne lungiram in pat cu randul. Am fost 4. La ora 18 lasaram din maini si eu am ramas sa curat inca doua ore.

Partea proasta e ca am ramas in urma cu restul treburilor: nici eu, nici motanul nu mai avem nici de unele. Acuma dimineata ma pornesc la cumparaturi. De fapt am zdughit-o chiar acum. Cand ma intorc, ma fac frumoasa si plec de beleuza, plec sa nu le mai stiu si sa nu le mai vad pentru o duminica.

Edited by alecsa2, 03 September 2017 - 07:04.


#1907
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
PS: fusei de stropii sapa (a doua oara peunele potriuni, prima data pe altele). Mesterul folosea vorba "sa-i dai apa", nu intelegeam de ce, parca-i ceva viu care o bea. Pai o bea: o suge. La 15 mp a luat 3 litri. Cu vermorelul. Stropii si stalpii, stropii si pe unde a ramas umplutura tasata. Pe umplutura am calcat: s-a intarit bine. Si pe sapa de alaltaieri am calcat.

E baltzata ingrozitor. Aia veche de Multibat e uniforma la culoare, insa asta cu Structo-Plus nu: de la alb la negru orice nuanta de gri. Poate se va mai uniformiza in timp. Oricum, voi pune linoleum, sau monoleum, cum ii zice acuma - la anul, dupa concediul de finisat. Pana atuci ramanem baltzati si cu vechiul covor mare deasupra si oi mai vedea eu ce pun pe jos sa se curete mai usor.

#1908
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,262
  • Înscris: 22.11.2003
poti pune polistiren extrudat sub sapa, ca sa umpli gaurile
e mai usor de transportat decat pietrisul (vorba vine... e incomod de transportat din cauza volumului mare)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate