Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Benzi de frecventa legale

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
electr0n

electr0n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2015
Salut,

Sper sa ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie. Mi-am cumparat din germania un sistem de transmitere wireless pentru instrumente, mai exact AKG WMS 40 PRO Dual.

Sunt in dubii daca este legal de folosit in Romania. Se pare ca foloseste urmatoarele frecvente fixe
EU62 : 802.525 MHz
EU63 : 812.800 MHz

Este si o lista foarte mare de tari(24) in care frecventele sunt ok, dar nu este Romania.

As dori sa stiu daca se poate folosi si la noi in tara.

Mersi anticipat.

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Attached File  Fără titlu.jpg   107.01K   124 downloads

#3
valdan71

valdan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.01.2006
Ala'i un microfon wireless. Problema ta sunt interferentele, nu depistarea ta de catre organe. Pe o raza de 500 m. Who cares?

Edited by valdan71, 29 December 2015 - 22:34.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca sunt de putere si acoperire mica sunt OK.

Se incadreaza la paragraful 10 din decizia ANCOM cu privire la frecventele libere, exceptate de la licentiere speciala, cu conditia sa fie de putere mica.

La 10 ai radiomicrofoane si dispozitive radio de auditie asistata.

Printre altele 470-862 Mhz pe interfata RO-IR-10-04

Edited by loock, 29 December 2015 - 22:37.


#5
electr0n

electr0n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2015
Multumesc pentru raspunsuri. Deci sa inteleg ca totul e in regula si sunt legale.

Da, ar trebui sa fie o chestie de putere mica, practic o bagi in buzunar si merge de pe o baterie R6.

Daca puteti sa ma ajutati si cu niste informatii despre interferente, adica ce se intampla daca o frecventa e ocupata, si intru peste ?

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postelectr0n, on 29 decembrie 2015 - 22:39, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Deci sa inteleg ca totul e in regula si sunt legale.

Da, ar trebui sa fie o chestie de putere mica, practic o bagi in buzunar si merge de pe o baterie R6.

Daca puteti sa ma ajutati si cu niste informatii despre interferente, adica ce se intampla daca o frecventa e ocupata, si intru peste ?

Tu nu intri peste la puterea ta,altii intra peste tine...

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postelectr0n, on 29 decembrie 2015 - 22:17, said:

Sunt in dubii daca este legal de folosit in Romania. Se pare ca foloseste urmatoarele frecvente fixe
EU62 : 802.525 MHz
EU63 : 812.800 MHz
As dori sa stiu daca se poate folosi si la noi in tara.
Frecventele nu sunt reglementate si intra in banda 20 LTE 4G downlink (791 – 821) care este protejata la nivel european. Acu daca nu esti in zona urbana posibil sa nu deranjezi dar orice BTS poate analiza spectrul si s-au mai intamplat cazuri in care operatorii sa reclame la ANCOM interferente de ex cu DECT 6 standard american in 3G band 1 uplink si au luat masuri pentru avertizarea celor care au avut asa ceva si le-au folosit pentru ca orice interferenta chiar de banda ingusta le reduc capacitatea purtatoarei.

Edited by andreic, 30 December 2015 - 00:34.


#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postandreic, on 30 decembrie 2015 - 00:25, said:

Frecventele nu sunt reglementate si intra in banda 20 LTE 4G downlink (791 – 821) care este protejata la nivel european. Acu daca nu esti in zona urbana posibil sa nu deranjezi dar orice BTS poate analiza spectrul si s-au mai intamplat cazuri in care operatorii sa reclame la ANCOM interferente de ex cu DECT 6 standard american in 3G band 1 uplink si au luat masuri pentru avertizarea celor care au avut asa ceva si le-au folosit pentru ca orice interferenta chiar de banda ingusta le reduc capacitatea purtatoarei.

Colegu',aici e vorba de 5mW sau max 10mW.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca are importanta aspectul puterii cand vine vorba de alocari de banda... Ele au 10mw conform documentelor tehnice dar ideea e cat de departe esti de un punct sensibil de ex un terminal LTE si in ce masura te simte caci fiind downlink fololsind ala poti termina comunicatia unuia cu un telefon in aceeasi incinta sau undeva la 20m de microfon mai ales daca semnalul de la bts e slab.

Attached File  wms40.png   54.19K   32 downloads

Edited by andreic, 30 December 2015 - 01:10.


#10
electr0n

electr0n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2015
Va multumesc pentru input. Deci sa inteleg ca nu sunt in regula ? E foarte interesanta problema frecventelor si pe care le poti folosi fara probleme.

Ati putea sa imi spuneti ce frecvente sunt OK pentru asa ceva ? Intreb asta fiindca vreau sa imi cumpar si un set de in ear monitors tot wireless care au din nou frecvente de funtionare si sunt extrem de confuz. In sensul ca nu vreau sa fac probleme altor echipamente si nici sa nu am eu probleme in a le folosi.

In cazul in ear monitorului am gasit pe banda de frecventa 838 MHz - 861 MHz.

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postelectr0n, on 30 decembrie 2015 - 01:29, said:

Va multumesc pentru input. Deci sa inteleg ca nu sunt in regula ? E foarte interesanta problema frecventelor si pe care le poti folosi fara probleme.

Ati putea sa imi spuneti ce frecvente sunt OK pentru asa ceva ? Intreb asta fiindca vreau sa imi cumpar si un set de in ear monitors tot wireless care au din nou frecvente de funtionare si sunt extrem de confuz. In sensul ca nu vreau sa fac probleme altor echipamente si nici sa nu am eu probleme in a le folosi.

In cazul in ear monitorului am gasit pe banda de frecventa 838 MHz - 861 MHz.

Esti foarte in regula,multa lume le foloseste fara probleme.

#12
bobo28s

bobo28s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.09.2016
Va salut. Am dat peste o problema care ma chinuie. Am scanat mai bine de 10 zile, 24/24  langa panouril ale romgaz si petrom. Si in vhf si in uhf. Nu cred eu ca ar avea ei frecventele criptate!  Nu am prins nimic. Are cineva vreo idee? Stie cineva frecventele (ma refer la cei care au scanere) se prind in Medias, Ploiesti si Targu Mures. Vreau doar din curiozitate, cand mai ajung pe acolo sa ii ascult putin!  Daca aveti vreo idee, daca trebuie sa fac eu o setare la statie dati-mi ajutor pe facebook : Bobo Leotesci sau la tel 0720050982.    PS. Cel putin 4 posturi erau la mai putin de 1 km de casa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate