Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Nimic de pierdut...

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Te duci in Uk si lucrezi in depozite. 5 lire/ora, 8-12 ore/zi ~ 1000 lire/luna. Nu e o avere, dar poti sa traiesti decent.

In ce zona sa te duci? Ai internet, cauta zonele cu chirii mai mici. In general, scad pe masura ce te indepartezi de Londra.

Ca sa ajungi in UK ai nevoie minim de bani de bilet de avion si cazare...fie dormi pe sub poduri, fie ai bani macar de o chirie 400-700 lire. Imediat ce ajungi acolo te inscrii la toate agentiile de munca din zona - le poti cauta pe net dinainte, sa intri in baza lor de date, dar cred ca rezolvi mai mult daca te duci personal. Vezi ca e un topic aici al unui tip care e in UK si a inceput cu munca in depozite - a nominalizat cateva depozite si agentii de munca, iar daca intri in legatura cu el poate iti da mai multe informatii mai concrete.

Vei avea nevoie de NINo si de cont in banca. Consider ca exista suficiente informatii pe net despre cum sa le obtii (inclusiv in subiectul de care ti-am zis). Dupa 3 luni de stat in UK, daca nu vei gasi de munca (desi nu stiu cum poti supravietui pana atunci), poti lua benefits (adica ajutor social).

Faptul ca stii engleza e un avantaj. In depozite lucreaza unii care nu stiu boaba (nu neaparat romani) si tot se descurca. Evident, au sanse mult mai slabe ca cei care bunghesc un pic engleza, adica aia din depozit pot comunica agentiei sa nu-l mai trimita la munca pe ala care nu stie engleza, in favoarea aluia cu care se pot intelege.

Bafta si mult curaj! Nu te gandi ca in UK sunt numai elitele (din Ro si de aiurea). Majoritatea compatriotilor nostri fac munca de jos - femeile prin aziluri de batrani, barbatii prin depozite si constructii. Atata timp cat nu ti-e frica de munca si te ajuta si fizicul, n-ai cum sa dai gres.

Edited by Michidoo, 26 December 2015 - 14:20.


#56
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMichidoo, on 26 decembrie 2015 - 14:19, said:

Te duci in Uk si lucrezi in depozite. 5 lire/ora, 8-12 ore/zi ~ 1000 lire/luna. Nu e o avere, dar poti sa traiesti decent.

1000 de lire pe luna?????? Din asta scazi o chirie la gramada cu indienii de aprox 200 de lire, mai manci de minim minimorum 200 de lire pe luna, mai dai pe un transport minim 40-45 (un abonement de autobuz local). Asta fara televizor, fara iesit la o bere in oras cu baietii, doar casa-munca si atat, si mancarea cea mai mediocra.
Si iti mai raman aproximativ 500 de lire....pai sa ma cac in ea de viata daca tu ii spui la asta o viata DECENTA

#57
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Pai raman 500 lire, e ceva, e triplul salariului minim din Ro. Si dupaia aduna vechituri si vine in Ro si vinde aici, asa face bani, isi face casa de caramida.

#58
-Asmodeus

-Asmodeus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.12.2015

View Postcuculea, on 26 decembrie 2015 - 16:24, said:

1000 de lire pe luna?????? Din asta scazi o chirie la gramada cu indienii de aprox 200 de lire, mai manci de minim minimorum 200 de lire pe luna, mai dai pe un transport minim 40-45 (un abonement de autobuz local). Asta fara televizor, fara iesit la o bere in oras cu baietii, doar casa-munca si atat, si mancarea cea mai mediocra.
Si iti mai raman aproximativ 500 de lire....pai sa ma cac in ea de viata daca tu ii spui la asta o viata DECENTA
Sincer? 500 de lire pe luna, in oras? Nu cred, cu toate ca in mare ai calculat oarecum ok, poate chiria de 200 de lire este cam dubioasa. Parerea mea ca un 300-400 de lire pe chirie.
Si trebuie sa explici cum este traiu la comun, tu ai o camera ta, in rest baia/bucataria sunt comune.

1000-400(chirie)-200(mancare)=400 de lire, dar realist o sa iti ramana cam 200-300 de lire, de ce? Pentru ca o sa mai vrei o alifie, mai vrei si tu un suc, sa mananci in oras ca te saturi de mancarea congelata.
Mai vrei un gel de dus, lame de ras, sapun, iegiena personala.
Fara fumat sau baut...

View Postmotanu_mic, on 26 decembrie 2015 - 18:24, said:

Pai raman 500 lire, e ceva, e triplul salariului minim din Ro. Si dupaia aduna vechituri si vine in Ro si vinde aici, asa face bani, isi face casa de caramida.
Tu chiar crezi ca face 6 mii de lire pe an? In oras? Eu nu cred.

View PostMichidoo, on 26 decembrie 2015 - 14:19, said:


In ce zona sa te duci? Ai internet, cauta zonele cu chirii mai mici. In general, scad pe masura ce te indepartezi de Londra.

Ca sa ajungi in UK ai nevoie minim de bani de bilet de avion si cazare...fie dormi pe sub poduri, fie ai bani macar de o chirie 400-700 lire
Da - Ai internet, dar si cu cat te indepartezi de oras, cu atat creste timpul petrecut pe drum.
Si autobuzele nu circula chiar peste tot, mai ales cele cu care faci naveta, dupa o ora nu mai circula.
Chiria este 400 de lire, sub 400 este ceva Hostel, hostel fiind o casa(cum este pensiunea in Romania) care are camere si paturi, suprapuse sau alaturate, chiria este vreo 250 de lei pe luna.

Pe drepte? Stiind cum este Anglia, este drept sa zic ca este nevoie de vreo 8000-9000 mii de lei? Sa te poti duce?
Ca biletu Romania - Anglia este sub 100 de euro, dar beleaua este chiria si mancarea in uk, nici nu intru in amanunt sa zic ca restul colegilor poate dorm, nu au chef sa ajungi tu si sa iti fierbi orez si cu cremvusti, asa ca o sa dai mai mult pe mancare.

Si cu dormit pe sub poduri? Frig, in anglia este frig, a dat raceala in tine si pastilele sunt scumpe.

#59
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca invata sa isi gateasca nu iese mai ieftin? Ma gandesc ca o ciorba de legume cu ceva carne, sau oase afumate nu costa o avere nici in Anglia, am avut o cunostiinta plecata in Anglia, lucra la un aeroport, manca numai semipreparate de la benzinarie, iar chiria era undeva pe la 350 de lire, cu totul inclus, abonamentul transport in comun 52 de lire parca imi spunea, si tot strangea 600-700 de lire pe luna.

#60
-Asmodeus

-Asmodeus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.12.2015

View PostPlaton, on 26 decembrie 2015 - 19:18, said:

Daca invata sa isi gateasca nu iese mai ieftin? Ma gandesc ca o ciorba de legume cu ceva carne, sau oase afumate nu costa o avere nici in Anglia, am avut o cunostiinta plecata in Anglia, lucra la un aeroport, manca numai semipreparate de la benzinarie, iar chiria era undeva pe la 350 de lire, cu totul inclus, abonamentul transport in comun 52 de lire parca imi spunea, si tot strangea 600-700 de lire pe luna.
Asta cu "avantaj firma" o zici bine, eu stiu care au avut chirie de 350 de lire, stabilita de angajator, aveau deja loc prins, conteaza si ce fel de firma este.

Si ai nimerit ce aveam eu lapsus, nu nimeream "semipreparate", cam asta o sa mananci, fast food, ceva usor de fiert/preparat.
Cat despre gatit? Nu cred ca mai ai tu energie sa gatesti, apoi sa te uiti cum mananca din mancarea ta, sa ai timp sa cumperi mancare, sa o decongelezi, sa o gatesti.

Edited by -Asmodeus, 26 December 2015 - 19:40.


#61
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

View Post-Asmodeus, on 26 decembrie 2015 - 19:13, said:

Sincer? 500 de lire pe luna, in oras? Nu cred, cu toate ca in mare ai calculat oarecum ok, poate chiria de 200 de lire este cam dubioasa. Parerea mea ca un 300-400 de lire pe chirie.
Si trebuie sa explici cum este traiu la comun, tu ai o camera ta, in rest baia/bucataria sunt comune.

Eu am pus un minim incel mai rau caz, adica o chirie intr-o casa de 800 -900 de lire impartila la...4...o casa cam de 800-900 de lire sa ziceam ca in cel mai bun caz ar avea 4 camere...poftim 5 , fiecare cu camera lui, sa fim seriosi daca intr-o casa de 4 camere stai mai mult de 4.....chiar ca mai bine dormi pe sub poduri.

Problema mea era cu remarca asupra unei vieti DECENTE a colegului de mai sus, asta am vrut s aaduc in evidenta...aceasta viata DECENTA care , ma rog, fiecare o percepe cumva, in alt mod.  Nu stiu in ce consta decenta la ce viata poti avea cu 1000 de lire pe luna .

View PostPlaton, on 26 decembrie 2015 - 19:18, said:

Daca invata sa isi gateasca nu iese mai ieftin? Ma gandesc ca o ciorba de legume cu ceva carne, sau oase afumate nu costa o avere nici in Anglia, am avut o cunostiinta plecata in Anglia, lucra la un aeroport, manca numai semipreparate de la benzinarie, iar chiria era undeva pe la 350 de lire, cu totul inclus, abonamentul transport in comun 52 de lire parca imi spunea, si tot strangea 600-700 de lire pe luna.
Exact la asta ma refeream si eu, si nu la mancat in fiecare zii in oras. 200 de lire pe luna ti se duc daca gatesti acasa oase si paine cu ceapa...otutl costa ,iar daca aduni in fiecare zii cam cat manaci chiar daca iti gatesti in casa...crede-ma, ajungi pe la 200 fara prea mari fize de mancaruri si bauturi

#62
-Asmodeus

-Asmodeus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.12.2015

View Postcuculea, on 26 decembrie 2015 - 20:19, said:

Eu am pus un minim incel mai rau caz, adica o chirie intr-o casa de 800 -900 de lire impartila la...4...o casa cam de 800-900 de lire sa ziceam ca in cel mai bun caz ar avea 4 camere...poftim 5 , fiecare cu camera lui, sa fim seriosi daca intr-o casa de 4 camere stai mai mult de 4.....chiar ca mai bine dormi pe sub poduri.

Problema mea era cu remarca asupra unei vieti DECENTE a colegului de mai sus, asta am vrut s aaduc in evidenta...aceasta viata DECENTA care , ma rog, fiecare o percepe cumva, in alt mod.  Nu stiu in ce consta decenta la ce viata poti avea cu 1000 de lire pe luna .


Exact la asta ma refeream si eu, si nu la mancat in fiecare zii in oras. 200 de lire pe luna ti se duc daca gatesti acasa oase si paine cu ceapa...otutl costa ,iar daca aduni in fiecare zii cam cat manaci chiar daca iti gatesti in casa...crede-ma, ajungi pe la 200 fara prea mari fize de mancaruri si bauturi
Depinde cat de mare este foamea, problema este ca majoritatea nu au stat cu chirie nici macar in Romania.
Si nu toti gandesc ca tine, ma refer si la motivele care ii aduc acolo, se comporta diferit.

In chirie nu poti avea viata decenta, zic nu la comun, dar de dragu la familie mergi inainte.

Anglia a mers bine pana in urma cu cativa ani, cand era ciclu asta cu munca sezoniera, romanu venea, muncea, pleaca acasa, era dragut, romanu era baiat bun si muncitor, asta desigur ca a fost citat, cam asta statea pe buzele englezilor.

Si era sa citez un prieten care lucreaza la birou, ceva legat daca Anglia zicea papa la EU, era incantat ca o sa scape de forta de munca necalificata.
Timp in care cei care lucreaza constructii, azile, service auto, sofer, ei gandesc invers, de ei au nevoie, ca pentru birou se gasesc, dar englez sa stearga la cur pe batran... nu prea.

#63
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Treaba e ca initiatorul daca nu are nimic cum zice nu va putea sa ajunga legal in Anglia sau Scotia decat ascuns in vreun dulap sau marfa sau cu gramada de puradei si aia ascunsi pe undeva sau declarati altceva.

#64
-Asmodeus

-Asmodeus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.12.2015

View Postmotanu_mic, on 26 decembrie 2015 - 20:58, said:

Treaba e ca initiatorul daca nu are nimic cum zice nu va putea sa ajunga legal in Anglia sau Scotia decat ascuns in vreun dulap sau marfa sau cu gramada de puradei si aia ascunsi pe undeva sau declarati altceva.
Pai este roman, nu are de ce sa intre ilegal in Anglia?
Ce o face mai departe, macar sa fie pregatit ca este frig, trebuie sac de dormit, nu vise cu dormit pe sub poduri sau canale prin care se scurge apa.

Este bine sa ai pe cineva in anglia, macar sa te invete cum merg lucrurile.
Ex. I-am zis unui prieten sa fie atent la orice face, cum se poarta, asta inainte sa iasa din Romania. El ce face? Se duce la supermarket, vorbeste romana si se loveste de carucioarele batranilor, desigur ca aia nu sunt prea multumiti sa vada romanu care deranjeaza, apoi incepe sa se planga ca ce urat din partea lor.

Si sunt zone si zone, ziua este ok sa ratezi o statie, dar seara cand ai ratat o statie si aia au stradute micute, curbe, esti mancat, te-ai panicat, eu garantez ca pe jos si cu google maps tot nu se rezolva in cateva minute.
Si Anglia nu este doar orasele alea frumoase, dotate cu camere video, mai inseamna si orasele mai mici, inseamna si zone mai sarace. Eu va zic ca v-ar prinde panica de la o greseala asa de mica.
Cu timpu va invatati sa aveti numere de taxi, sa ziceti ca aveti nevoie de un taxi la intersectia strazilor si cititi indicator, dar pana sa va prindeti sa faceti asta sau cautati taxi pe google, eu va zic ca sigur o sa mergeti in vreo directie gresita.

Si eu am regula asta, daca am ratat o statie(si se intampla mai des pe cat v-ati astepta, ocupat cu telefonu etc...), eu ma intorc pe traseu la autobuz, nu ma intorc in linie dreapta, urmez traseu din My Track.
Am scris multe cuvinte despre treaba asta, chiar prea multe, dar este genu de situatie neprevazuta de care o sa te lovesti.

Edited by -Asmodeus, 26 December 2015 - 21:25.


#65
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postcuculea, on 26 decembrie 2015 - 16:24, said:

1000 de lire pe luna?????? Din asta scazi o chirie la gramada cu indienii de aprox 200 de lire, mai manci de minim minimorum 200 de lire pe luna, mai dai pe un transport minim 40-45 (un abonement de autobuz local). Asta fara televizor, fara iesit la o bere in oras cu baietii, doar casa-munca si atat, si mancarea cea mai mediocra.
Si iti mai raman aproximativ 500 de lire....pai sa ma cac in ea de viata daca tu ii spui la asta o viata DECENTA
in comparatie cu viata pe care o are acum, cand (zice el) nu are NIMIC, atunci da, as zice ca e decenta. Mai ales daca ne uitam si la ce sanse are aici. Se angajeaza la Cora pe 600-700 lei. Te las pe tine sa faci socotelile si sa vedem cu cat mai ramane dupa ce plateste utilitatile (chirie nu stim inca daca are) si mancarea. Aia 50-100 lei ii comparam cu 500 lire? Serios?!

ce-mi place de voi astia care stati in spatele calculatoarelor si tastati cu spor socoteli despre ce si cat te costa sa stai in UK si ajungeti la concluzia ca "nu merita, domne". Cand acolo colcaie (la propriu) de compatrioti de-ai vostri (si nu numai...polonezi, pakistanezi, moldoveni din Rep. Moldova etc) care uite ca reusesc sa traiasca decent. Pentru ca in comparatie cu conditiile pe care le au de unde vin, pentru ei e parfum sa poata manca o luna si sa mai puna deoparte 100-200 lire. Si foamea e mare (apropo de transport, unii merg chiar si cu bicicleta la munca la depozit). Englezii stiu asta si profita la greu, platind minim, fara sa-ti garanteze ca vei avea de munca si maine (vorbesc acum strict pentru munca in depozite, unele depozite ...pur si simplu te anunta cu o zi inainte daca e nevoie de tine si maine). Si uite ca se gasesc destui oameni care sa lucreze si in conditiile astea.

Edited by Michidoo, 27 December 2015 - 21:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate