Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sudura aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
feretech

feretech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.03.2006
Pentru sudare aluminiului prin metoda TIG se pot folosii NUMAI aparatele care merg si in AC si pretul lor incep de la 1400 EUR.Majoritatea invertoarelor  (MMA,TIG) care au pret redus 400-800 EUR merg numai in DC si nu pot fi folosite pentru sudarea aluminiului.Insa nu de mult am auzit (am vazut si un videoclip) ca daca inversezi polaritatea (+ la masa) poti suda si in DC dar rezultatul nu prea arata a sudura!!!

#20
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 10.02.2007

Quote

Pentru sudare aluminiului prin metoda TIG se pot folosii NUMAI aparatele care merg si in AC...
Sudarea corecta a aluminiului si a aliajelor sale prin procedeul TIG (WIG) este posibila NUMAI IN CURENT ALTERNATIV,
fiind OBLIGATORIE UTILIZAREA AMBELOR POLARITATI din motive care tin de teoria arcului electric specifica domeniului.

Quote

...(am vazut si un videoclip) ca daca inversezi polaritatea (+ la masa) poti suda si in DC...
Cine a facut respectivul clip ne spune povesti nemuritoare, daca se gammeaza respectvul produs va
apare o caricatura, departe de aputea fi numita sudura.
Polaritatea la care te referi (+ la masa) este utilizata la sudarea corecta prin procedeul TIG (WIG)
a otelurilor (inox, etc), iar cealalta polaritate (- la masa), la sudarea corecta prin procedeul TIG (WIG) a cuprului.

Quote

...pretul lor incep de la 1400 EUR.Majoritatea invertoarelor (MMA,TIG) care au pret redus 400-800 EUR merg
numai in DC si nu pot fi folosite pentru sudarea aluminiului...
Asa e, si stii de ce? Un invertor pentru sudarea aluminiului si a aliajelor sale prin procedeul TIG (WIG) e compus
de fapt din doua invertoare, in aceeasi carcasa, cate unul pentru fiecare polaritate, existand posibilitatea reglarii
balansului intre cele 2 polaritati, asa ca e normal sa coste dublu, (ponderea cea mai mare in pret o are partea
de putere cu IGBT si trafo iesire, or asta se dubleaza).
Totusi, sudarea aluminiului prin procedeul TIG (WIG) este posibila NU NUMAI cu invertoare (solutia ideala) ci si cu
transformatoare avand un anumit tip de caracteristica externa (metoda folosita de mai bine de un secol), completat
cu anumite circuite specifice de mica putere, pe care le putem detalia daca exista interes pt acest subiect.

#21
alex2k5

alex2k5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.03.2005
Nu merge folosit si un aparat de sudura mig mag impreuna cu un kit de sudura pentru aluminiu ?
Aici vad ca e descris ca procesele de sudura MIG/MAG sunt folosite pentru aliaje.

#22
zamatech

zamatech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.06.2008
Cel mai simplu mod de a suda aluminiu sunt electrozii ... Orcince poate suda cu ei, folosind doar o simpla flacara de mana.
Poti suda si antimoniu, duraluminiu, zinc, zamac, cupru, bronz, in principiu orice metal neferos cu exceptia inoxului, dar si aceste metale intre ele. Ex:aluminiu+cupru, otel zincat+aluminiu (otelul zincat fiind singurul metal feros ce se poate suda cu acesti electrozi)

Mai jos aveti o poza cu un kit de 20 de electrozi.

Attached Files


Edited by mister_rf, 22 June 2008 - 12:05.
fara reclama !


#23
cipriyan

cipriyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.07.2007
aluminiul se sudeaza cel mai bine prin procedeu TIG(cu argon)si se foloseste curent continuu pulsat la care se regleaza independent pulsurile.MIG-MAG se poate(cu sarma aluminiu)dar tre sa fii super meserie sa iti iasa ceva acceptabil.

#24
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Daca ai nevoie sa sudezi aluminiu doar ocazional, te sfatuiesc sa cauti un atelier de reparatii auto care face sudura "in argon" (MIG, TIG), e cea mai ieftina solutie.
Eventual sa stai cu ochiu' pe "meserias" cand iti face sudura, ca oamenii sunt obisnuiti sa sudeze fisuri in blocuri de motor si cutii de viteze, care stau cuminti si nu se dezaliniaza datorita contractiei (sudurile in aluminiu se contracta puternic la racire si e foarte usor sa-ti deformeze constructia, daca omu' se apuca sa dea cordon de sudura din prima, asa cum e obisnuit la reparatiile de care ziceam).

P.S. Am pus ghilimele la sudura in argon, pentru ca desi la aluminiu se foloseste intr-adevar argon pur, la alte metale se recomanda diferite proportii de amestec cu bioxid de carbon.

#25
zamatech

zamatech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.06.2008
Cu electrozii respectivi nu iti trebuie mediu de argon nici aparatura scumpa. Un aparat de sudura TIG costa cel putin 2000 de euro, si dupa cum ai spus trebuie sa fi meserias sa iti iasa ceva acceptabil... doar o flacara de mana, si potzi suda table foarte subtiri, ceva ca nu ai sa reusesti niciodata cu TIG.

Edited by mister_rf, 22 June 2008 - 12:06.


#26
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 01.02.2006
380 grade C pentru Aluminiu => lipire

Edited by mister_rf, 22 June 2008 - 12:07.


#27
snk_2cool4u

snk_2cool4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2007
Sudura aluminiu puteti face la service-ul de aici: este in Bucuresti Sector 3 sau google it: gi euroservice
http://forum.softped...p;#entry4806232
baietii au aparate de sudura in aluminiu

#28
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 em2006, on Jun 26 2007, 23:00, said:

Totusi, sudarea aluminiului prin procedeul TIG (WIG) este posibila NU NUMAI cu invertoare (solutia ideala) ci si cu
transformatoare avand un anumit tip de caracteristica externa (metoda folosita de mai bine de un secol), completat
cu anumite circuite specifice de mica putere, pe care le putem detalia daca exista interes pt acest subiect.

Apropo de transformatoare, pentru amorsare se foloseste inalta tensiune, cum de nu strapunge izolatia trafului?
Avem la firma un transformator (care nu merge) cu o "cutie" TIGAID, rolul sau e de amorsare, are in componenta, "electronica", o bobina auto de inalta tensiune, o bujie si o bobina mai ciudata, bobina ce rol are?
Ar fi mai multe intrebari, deocamdata atit.


L.E. acum vad, e cam veche postarea, oricum intrebarea ramine.

Edited by NickRvl, 15 May 2009 - 19:57.


#29
pustiu86

pustiu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2009
[quote name='Mordak' date='25th January 2006, 11:29' post='1197508']
Stie cineva metode de sudat aluminiu? Am nevoie la niste antene. Multumesc anticipat.
[/q]
Metodele de sudare la aluminiu sunt wig sau mig acuma parerile sunt impartite problema e ca aluminiul oxideaza repede ceea ce nu e bn pt ca nu mia transmite curentul de la masa si mai conteaza si parametrii de sudare

#30
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 10.02.2007

 NickRvl, on 15th May 2009, 20:55, said:

Apropo de transformatoare, pentru amorsare se foloseste inalta tensiune, cum de nu strapunge izolatia trafului?
Avem la firma un transformator (care nu merge) cu o "cutie" TIGAID, rolul sau e de amorsare, are in componenta, "electronica", o bobina auto de inalta tensiune, o bujie si o bobina mai ciudata, bobina ce rol are?
Ar fi mai multe intrebari, deocamdata atit.


L.E. acum vad, e cam veche postarea, oricum intrebarea ramine.

Salut Nick, nu te-am mai vazut si pe forumul asta.

Acum, dupa 2 ani, vad si eu postul asta.
Daca te mai intereseaza, iti pot da amanunte.

#31
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
acum lucrurile s au cam schimbat preturile au scazut si aparatele sunt la indemina oricui .cu 1000 ron se poate achizitiona un invertor de sudura.  un electrod de aluminiu e 3.5 ron se sudeaza fara probleme .eu sudez la 100 amperi cu un invertor MMA 200 .trebuiie putina indeminare pina se amorseaza dupa aceea sudeaza ok.desigur ca sudura tig e superioara dar pentru mine ca sudez o data pe an cu electrod de aluminiu sunt multumit.electrodul l am pus la borna pozitiva zi masa la minus .asa scrie in prospect am observat ca la alte aparate e invers .pentru cine incearca pentru prima data sa nu abandoneze trebuie insistat pina se amorseaza iti lasa impresia la inceput ca nu merge .daca e prea mare amperajul nu se poate suda sar bobite din electrod  si nu se amorseaza trebuie tatonat amperajul .odata ce sa amorsat sudeaza perfect dar frec de vreo 3 sau 4 ori electrodul pina se amorseaza dupa aceea iese un cordon de sudura foarte frumos.

#32
klu77

klu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.09.2006
Buna ziua!
Poate ma puteti ajuta cu o informatie!
As dori sa achizitionez un invertor de sudura pe care sa il folosesc in regim hobby!
Vreau sa sudez foi de tabla cu grosime maxima de 2 mm pe distante scurte(7 -10 cm) si corniere, tevi, etc
Eu am tot bantuit netul dupa informatii si am gasit aparatul acesta:
http://www.mastertoo...650-t-230v.html
Credeti ca se preteaza la ce vreau eu?

As aprecia un sfat daca se poate!
Va multumesc!

Edited by klu77, 10 April 2012 - 23:43.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu il recomand din 2 motive:
1. Aparat de sudura in curent alternativ, portabil, pentru sudarea cu electrozi inveliti rutilici prin procedeul MMA.
2. Pentru table subtiri de 2mm nu vei putea sa sudezi decat cu electrod de 1,5 sau cu WIG.
Ca mentiune, acela are la baza transformator de sudura, nu un invertor de sudura.

#34
klu77

klu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.09.2006

 tehnics, on 11th April 2012, 10:56, said:

Eu nu il recomand din 2 motive:
1. Aparat de sudura in curent alternativ, portabil, pentru sudarea cu electrozi inveliti rutilici prin procedeul MMA.
2. Pentru table subtiri de 2mm nu vei putea sa sudezi decat cu electrod de 1,5 sau cu WIG.
Ca mentiune, acela are la baza transformator de sudura, nu un invertor de sudura.

Multumesc pt promptitudine!
Ideea e ca nu prea stiu la ce sa ma opresc care sa imi indeplineasca conditiile!
Si nici investitia nu vreau sa fie foarte mare deoarece este pur hobby!
Am sa mai caut pe site-urile dedicate si poate gasesc ceva pana la urma!

Va multumesc!

#35
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Sudura aluminiu doar cu butelie, adio curent sau argon :)

aici!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TZ5sD9hQTyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

 giorgio2one, on 31st May 2012, 11:43, said:

Sudura aluminiu doar cu butelie, adio curent sau argon Posted Image

aici!
  Unde gasesc acesti electrozi la noi? ca pe site -uri straine tot am gasit, dar ori sunt prea scumpi ori nu livreaza in ro... multumesc anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate