Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Dacia Logan II 0.9 TCe

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
807 replies to this topic

#1
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Salut! Cum nu am vazut nici un jurnal de bord pentru Logan II pe SP, mai ales in varianta cu motorizarea asta foarte populara pe aici, m-am gandit fac unul pentru al meu! Posted Image

Avem asa: Logan Laureate 0.9 Tce Euro5, negru metalizat sau “Noir Nacre” dupa terminologia  Dacia/Renault. Ca optionale : geamurile electrice spate si jantele de aliaj pe 15”. Am ales sa nu iau navigatia de la Dacia si pana acum nu am am nici un regret in privinta asta! Regret insa ca nu am cumparat Cruise control, care mi-ar fi prins foarte bine la drum lung!  E cumparata in Mai anul asta, asa ca tocmai a implinit sapte luni si 5100 km.


Attached File  20150515_102747.jpg   1.76MB   841 downloads Attached File  20150530_182940 small.jpg   613.02K   833 downloads Attached File  20150618_203840(12) small.jpg   474.03K   801 downloads Attached File  20150618_204011_HDR small.jpg   489.9K   825 downloads

Sticla de cola de sub capota se achita mai mult decat onorabil de sarcina de a misca masina prin trafic atat in oras cat si extraurban. Ca dinamica si comportament, mie personal motorul mi se pare a fi peste 1.6 8v de pe vechiul Logan si cu siguranta mai mult decat ma asteptam de la el. Atunci cand am cumparat-o m-am gandit ca o voi folosi exclusiv prin oras, motiv pentru care am si ales acest motor, dar acum constat ca sunt destui km facuti in afara orasului. Chiar mai mult de jumatate.
Consumul in oras este decent, dar destul de departe de ce spune producatorul. In afara desi tot nu este cel prezentat in fisa tehnica este mai aproape. Mai exact am 8.5% urban si 5/5.5% extra.
Pe la inceputul lui Noiembrie i-am facut cadou un set de cauciucuri de iarna cu jante de tabla, doar ca iarna se cam lasa asteptata, vad.


Attached File  20150927_110048-1 small.jpg   1.01MB   802 downloads Attached File  20151014_115833_HDR small.jpg   682.74K   801 downloads Attached File  20151213_135658 small.jpg   788.59K   774 downloads

Spre rusinea mea, desi imi ocup destul timp cu fotografia nu m-am invrednicit sa ii fac niste fotografii ca lumea. Poate cu ocazia jurnalului asta ! Posted Image
Voi incerca sa fiu cat mai obiectiv si sa postez orice mi se pare ca merita atentia!

Edited by DannyMC, 21 December 2015 - 19:20.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa o stapanesti sanatos, arata bine cand e noua :P

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Multumesc! Arata bine, doar ca in cartierul calamitat  Dr. Taberei e mai greu sa mentii curatenia! Posted Image Adica maxim o zi dupa spalare!
Nu-ti mai zic de vopseaua "ecologica" de la Dacia care se zgarie si cand te uiti la ea! :P

Edited by DannyMC, 21 December 2015 - 19:35.


#4
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Nu e rau deloc, 7-8 imi haleste mie matizaurul urban si are 700 de kg/53 de cai/800 cc aspirat lol.

#5
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
Desi detin alta marca de masina, o spun cu toata sinceritatea ca as cumpara-o pentru deplasari in oras. Daca motorizarea de 0.9 l o gasesc foarte potrivita, nu acelasi lucru pot spune si despre culoare........e deprimanta; nu este pentru logan

#6
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
http://www.loganclub...-t47279p14.html

m-am uitat de curiozitate ca suna prea frumos, cei care conduc in mediul urban in Bucuresti zic de 9.5-10%, ceea ce e mai realist.

ce ulei bagi in agregat?

sunt foarte curios cum o sa reziste in timp turbosistemul, ai mai avut turbo-benzinar? stii regulile?

Edited by a3ds, 21 December 2015 - 19:59.


#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am tot asteptat un facelift gen Prestige si cand a venit constat ca permite doar motoare gen 1.2 16V, nu si 0.9 TCe. Laureate-ul de pe 0.9 TCe nu are dotari pe care le am eu pe Laureate-ul din 2005 (bec in torpedo, geam electric cu impuls la sofer). Motiv pentru care voi renunta la Logan 2 si voi merge pe o Skoda Rapid. Initial nu aveam intentia sa scot 3000 de euro extra pentru un Rapid, mai ales ca eu fac vreo 11.000 de km pe an, majoritatea prin oras. Insa cei de la Dacia au reusit sa ma convinga prin:
- lipsa lor de intelegere a pietei (sa vinzi cele mai avansate dotari doar cu cele mai slabe motoare e pur si simplu un semn ca ei n-au nici un pic de strategie/intelegere a pietei)
- adaugarea a multor dotari noi, faine si necesare, dar renuntarea la unele de baza, chiar si la modele cu dotari de varf ... sa-mi vinzi clima automata, cruise contol, navigatie, control audio pe volan, bluetooth, senzori de parcare, senzori de presiune in roti dar sa nu pui un amarat de bec in torpedou sau sa nu faci butonul de la geamul soferului sa inchida geamul pana sus doar la o apasare scurta (chestii pe care tot Dacia le oferea acum 10 ani), e din nou o lipsa crasa de intelegere a nevoilor pietei
- si nu in ultimul rand, halul in care inteleg sa vanda ... nu au pentru test drive modele Logan 0.9 TCe (eu am gasit un Sandero pana la urma), iar cand mergi sa faci test-drive-ul, te duc 500 de metri si te intorci, informatiile oferite sunt minime si in general ai senzatia ca nu vor sa-ti vanda masini. M-am dus la Skoda, m-am plimbat vreo 40 de km sa fac test drive, mi-a spus tot ce aveam nevoie, m-a contactat din nou dupa o luna sa vada daca mai sunt interesat, etc.

Chiar as fi vrut sa iau un Logan 2 (sunt relativ multumit de vechiul Logan, am avut doar probleme minore cu el in 10 ani si la cat circul eu era o masina chiar ok), insa cei de la Dacia nu au vrut sa ma faca sa-l cumpar, iar eu mi-am cam pierdut rabdarea (Prestige e un upgrade bun, au pus butonul ala pe care il vroiam la geamul soferului, clima automata, etc dar degaba daca nu vor sa-mi dea motorul pe care il vreau)

PS: 8.5% ar trebui sa fie ok pentru Bucuresti, la 9.5-10 deja e exagerat de mult pentru un 0.9, chiar si in Bucuresti/Cluj/etc.

Edited by utopium, 21 December 2015 - 20:12.


#8
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Salut Posted Image
Sa o stapanesti cu drag si multa sanatate. Fata de 1.6mpi de 90 de magarusi(masina pe care l-am avut si eu in perioada 2004-2010) este mult mai moderna, dar nu sunt sigur la fiabilitate cum o sa stea . Ca 1.6mpi era aproape indestructibil... Posted Image)) . Sper deasemenea ca au facut imbunatatiri la tratamentul antirugina, la mine aparand dupa 1 an si ceva primele puncte de rugina in locuri bine stiute printre loganisti... la 5 ani ani deja era plin, chiar si cu o rechemare.
Desi am pomenit de acestea, cred ca este o masina onesta pentru drumuri scurte si medii pentru cineva care nu are posibilitatea sa investeasca in nu stiu ce masina de lifestyle, sau ceva de prin vest cu 2-300 000 km la bord si pret intretinere cat duce marfarul. Ca si a doua masina, m-as baga linistit intr-una, absoarbe bine gropile, nu consuma mult, costuri de intretinere relativ modeste(desi nici Dacia nu mai este ce a fost) , loc mare inauntru etc. Iar pentru cele de toate zilele urban, fugit la magazin, fugit cu copilul la scoala si inapoi, absolut OK . Bineinteles daca nu iti place imaginea  masinii si al marcii, unii sunt in stare sa circule cu orice altceva decat Logan. Totul depinde de mentalitatea Userului Posted Image
Km fericiti si asteptam descrierile despre masina, motor, tehnica, fiabilitate, costuri de intretinere, pareri personale!!!Posted Image

@Utopium: Ce-i drept, ai absolut dreptate :(((

Edited by andrew1980, 21 December 2015 - 20:13.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
A dreaq ce dos de pitzipoanca are...
Misto, imi place cum arata!
Care mai e motorizarea maxima la Dacia?

La fel zic si io ca tine, pacat ca nu ai luat-o cu cruise control. Ma rog nu ai banuit ca o s-o folosesti in afara orasului

View Postutopium, on 21 decembrie 2015 - 20:08, said:

Eu am tot asteptat un facelift gen Prestige si cand a venit constat ca permite doar motoare gen 1.2 16V, nu si 0.9 TCe. Laureate-ul de pe 0.9 TCe nu are dotari pe care le am eu pe Laureate-ul din 2005 (bec in torpedo, geam electric cu impuls la sofer). Motiv pentru care voi renunta la Logan 2 si voi merge pe o Skoda Rapid. Initial nu aveam intentia sa scot 3000 de euro extra pentru un Rapid, mai ales ca eu fac vreo 11.000 de km pe an, majoritatea prin oras. Insa cei de la Dacia au reusit sa ma convinga prin:
- lipsa lor de intelegere a pietei (sa vinzi cele mai avansate dotari doar cu cele mai slabe motoare e pur si simplu un semn ca ei n-au nici un pic de strategie/intelegere a pietei)
- adaugarea a multor dotari noi, faine si necesare, dar renuntarea la unele de baza, chiar si la modele cu dotari de varf ... sa-mi vinzi clima automata, cruise contol, navigatie, control audio pe volan, bluetooth, senzori de parcare, senzori de presiune in roti dar sa nu pui un amarat de bec in torpedou sau sa nu faci butonul de la geamul soferului sa inchida geamul pana sus doar la o apasare scurta (chestii pe care tot Dacia le oferea acum 10 ani), e din nou o lipsa crasa de intelegere a nevoilor pietei
- si nu in ultimul rand, halul in care inteleg sa vanda ... nu au pentru test drive modele Logan 0.9 TCe (eu am gasit un Sandero pana la urma), iar cand mergi sa faci test-drive-ul, te duc 500 de metri si te intorci, informatiile oferite sunt minime si in general ai senzatia ca nu vor sa-ti vanda masini. M-am dus la Skoda, m-am plimbat vreo 40 de km sa fac test drive, mi-a spus tot ce aveam nevoie, m-a contactat din nou dupa o luna sa vada daca mai sunt interesat, etc.

Chiar as fi vrut sa iau un Logan 2 (sunt relativ multumit de vechiul Logan, am avut doar probleme minore cu el in 10 ani si la cat circul eu era o masina chiar ok), insa cei de la Dacia nu au vrut sa ma faca sa-l cumpar, iar eu mi-am cam pierdut rabdarea (Prestige e un upgrade bun, au pus butonul ala pe care il vroiam la geamul soferului, clima automata, etc dar degaba daca nu vor sa-mi dea motorul pe care il vreau)

PS: 8.5% ar trebui sa fie ok pentru Bucuresti, la 9.5-10 deja e exagerat de mult pentru un 0.9, chiar si in Bucuresti/Cluj/etc.

Sa stii ca am observat si la Ford chestii care au fost "imbunatatite" si vorbesc Focus 2014 (al meu) cu Focus 2015 (al mandrei).
Dracu ca pentru un bec in bord nu dadeam €3,000 in plus

#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postschitoiu, on 21 decembrie 2015 - 19:50, said:

nu acelasi lucru pot spune si despre culoare........e deprimanta; nu este pentru logan
Poti s-o consideri preferinta personala! Am eu o pasiune pentru negru!

View Posta3ds, on 21 decembrie 2015 - 19:58, said:


m-am uitat de curiozitate ca suna prea frumos, cei care conduc in mediul urban in Bucuresti zic de 9.5-10%, ceea ce e mai realist.
Ca sa fiu complet sincer, desi naveta mea e de 26 km in Bucuresti, cam fentez rush-hour! Probabil ca la acele ore acela ar fi consumul.

View Posta3ds, on 21 decembrie 2015 - 19:58, said:

ce ulei bagi in agregat?
Deocamdata e cel cu care a venit din fabrica. Banuiesc ca e elf 5w40.

View Posta3ds, on 21 decembrie 2015 - 19:58, said:

sunt foarte curios cum o sa reziste in timp turbosistemul, ai mai avut turbo-benzinar? stii regulile?
Si eu sunt curios! Sper ca daca "shit happens" sa pot beneficia de garantia de 4 ani pe care mi-au oferit-o! Nu am mai avut benzina turbo. In principiu le stiu, da.

#11
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Foarte fain Loganul. Arata bine si negru. I-ar sta si mai bine cu jante gri sau negre sau cu niste cauciucuri cu talon mai mic (daca ti le poti inscrie im carte).
Sa ai noroc la el. La inceput mi-a fost greata si mie la ideea de Logan, dar acuma nu l-as mai da pe masini similare ca pret. :D Are farmecul lui, asa facut din topor.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTsunnnami, on 21 decembrie 2015 - 20:14, said:

Dracu ca pentru un bec in bord nu dadeam €3,000 in plus
Sunt mai multe plusuri (5 stele la siguranta in loc de 4, portbagaj mai mare, A/C care ajunge si la cei din spate nu doar in fata, cotiera mai bine gandita, tabla mai buna, programul buy-back), insa chestiile astea mici si enervante m-au facut sa ma uit si la alternative. Daca venea cu bec in torpedo si buton de dat geamul soferului sus/jos cu impuls (pe motorul 0.9 TCe), nu ma mai uitam la alte modele. S-au zgarcit la detalii marunte, desi au venit cu dotari interesante fata de Logan I.

#13
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
asa tampiti si lipsiti de viziune, reusesc cumva sa vanda cazanele ca pe painea calda :)

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View PostTsunnnami, on 21 decembrie 2015 - 20:14, said:

A dreaq ce dos de pitzipoanca are...
Misto, imi place cum arata!
Posted Image

View PostTsunnnami, on 21 decembrie 2015 - 20:14, said:

Care mai e motorizarea maxima la Dacia?

La Logan doar TCe de 90 sau Dci de 90! As fi luat fara sa clipesc TCe-ul 1.2 de 120 de cai, dar din pacate au ales sa-l puna doar pe Dokker!

View PostTsunnnami, on 21 decembrie 2015 - 20:14, said:

La fel zic si io ca tine, pacat ca nu ai luat-o cu cruise control. Ma rog nu ai banuit ca o s-o folosesti in afara orasului
Ti-am zis, singura chestie pe care o regret! Posted Image

View Postandrew1980, on 21 decembrie 2015 - 20:09, said:

Salut Posted Image
Sa o stapanesti cu drag si multa sanatate. Fata de 1.6mpi de 90 de magarusi(masina pe care l-am avut si eu in perioada 2004-2010) este mult mai moderna, dar nu sunt sigur la fiabilitate cum o sa stea . Ca 1.6mpi era aproape indestructibil... Posted Image)) . Sper deasemenea ca au facut imbunatatiri la tratamentul antirugina, la mine aparand dupa 1 an si ceva primele puncte de rugina in locuri bine stiute printre loganisti... la 5 ani ani deja era plin, chiar si cu o rechemare.
Desi am pomenit de acestea, cred ca este o masina onesta pentru drumuri scurte si medii pentru cineva care nu are posibilitatea sa investeasca in nu stiu ce masina de lifestyle, sau ceva de prin vest cu 2-300 000 km la bord si pret intretinere cat duce marfarul. Ca si a doua masina, m-as baga linistit intr-una, absoarbe bine gropile, nu consuma mult, costuri de intretinere relativ modeste(desi nici Dacia nu mai este ce a fost) , loc mare inauntru etc. Iar pentru cele de toate zilele urban, fugit la magazin, fugit cu copilul la scoala si inapoi, absolut OK . Bineinteles daca nu iti place imaginea  masinii si al marcii, unii sunt in stare sa circule cu orice altceva decat logan. Totul depinde de mentalitatea Userului Posted Image
Km fericiti si asteptam descrierile despre masina, motor, tehnica, fiabilitate, costuri de intretinere, pareri personale!!!Posted Image


1.6 este intr-adevar aproape indestructibil! Sa speram ca si 0.9 e macar pe jumatate ca si fiabilitate!  Voi incerca sa fiu cat mai obiectiv!

Edited by DannyMC, 21 December 2015 - 20:49.


#15
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Arata foarte frumos, mie mi se pare ca i se potriveste foarte bine culoarea asta.
S-o stapanesti sanatos!

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postutopium, on 21 decembrie 2015 - 20:28, said:

Sunt mai multe plusuri (5 stele la siguranta in loc de 4, portbagaj mai mare, A/C care ajunge si la cei din spate nu doar in fata, cotiera mai bine gandita, tabla mai buna, programul buy-back), insa chestiile astea mici si enervante m-au facut sa ma uit si la alternative. Daca venea cu bec in torpedo si buton de dat geamul soferului sus/jos cu impuls (pe motorul 0.9 TCe), nu ma mai uitam la alte modele. S-au zgarcit la detalii marunte, desi au venit cu dotari interesante fata de Logan I.

I see,
La aerul conditionat si portbagaj, da, la valoarea de resale, iarasi da, desi m-as mira sa iesi in avantaj cu Skoda fata de logan

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postutopium, on 21 decembrie 2015 - 20:28, said:

Sunt mai multe plusuri (5 stele la siguranta in loc de 4, portbagaj mai mare, A/C care ajunge si la cei din spate nu doar in fata, cotiera mai bine gandita, tabla mai buna, programul buy-back), insa chestiile astea mici si enervante m-au facut sa ma uit si la alternative. Daca venea cu bec in torpedo si buton de dat geamul soferului sus/jos cu impuls (pe motorul 0.9 TCe), nu ma mai uitam la alte modele. S-au zgarcit la detalii marunte, desi au venit cu dotari interesante fata de Logan I.
Niste chestii absolut ridicole, intr-adevar! Detalii care fac foarte mult dar au ales sa le lase deoparte! Desi AC-ul ajunge si in spate! ;)

Edited by DannyMC, 21 December 2015 - 20:41.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDannyMC, on 21 decembrie 2015 - 20:25, said:

Poti s-o consideri preferinta personala! Am eu o pasiune pentru negru!


Si eu tot pentru negru.
hai sa-ti spun dezavantajele.
Se vede fiecare zgarietura, iar la murdarie, nu mai vorbesc.

Uite o poza cu Maritza si cu Tantza
Maritza e a mea.

[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/IMG_3553_zpswt5nehfs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/IMG_3563_zpsogtlg9ry.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


nevasta-mea mi-a tras-o, "ai ales ca o femeie!"
Si acum cand au impanzit drumurile cu sare, se vede ca dracu

View PostDannyMC, on 21 decembrie 2015 - 20:25, said:

Deocamdata e cel cu care a venit din fabrica. Banuiesc ca e elf 5w40.

Ale mele merg cu 5W20 din fabrica.
La a mea, anul trecut am schimbat repede uleiul ca merg mult, mandra, cred ca face sub 10,000/an, asa ca desi am cumparat-o pe la sf lui Oct, am schimbat si ei uleiul astazi, 0W40 synthetic
Din fabrica vine cu mineral si Synthetic blend.
Parca nu vreau sa stea in motor ulei mineral un an de zile.
Asa ca de azi, am acelasi ulei de motor in toate vehiculele din parcul auto (cele 2 forduri si motocicleta, Mobil1 0W40)

View PostDannyMC, on 21 decembrie 2015 - 20:36, said:

Niste chestii absolut ridicole, intr-adevar! Detalii care fac foarte mult dar au ales sa le lase deoparte! Desi AC-ul ajunge si in spate! Posted Image

Numai daca cei din fata nu au febra, :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate