Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

"De firma" vs chinezarii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Atunci Apple sa-si inchida departamentele de telefonie mobila, Samsung sa renunte la gama Note si S, HTC la M8 si M9, Sony la gama Z, LG la gama G ca sunt niste lacomi care cer multi bani inutil. Daca vei tine in mana aceste telefoane evident nu vei vedea mare diferenta. E ca la masini. La toate se învârt rotile, deci merg. Diferentele nu se vad când le tii in mana sau le butonezi. Diferentele se vad când le analizezi in detaliu si vei vedea modul cum au fost construite. Vorbim de anumite standarde de calitate care difera de la producător la producător. Desi toate standardele sunt acceptate pe piata. Si Loganul, si Mercedesul au voie sa circule, asa-i? ;)

#56
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Diferenta se vede si la rezistenta in timp, la update-uri, la garantii, la asistenta si alte chestii din astea cu care romanii nu prea sunt obisnuiti.

#57
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Adevarul e ca cine isi cumpara telefon de 4500 lei, il utilizeaza peste 5 ani si e normal sa reziste in timp, sa aibe update-uri anuale si etc, ha ha ha.
Prefer sa dau 1000 lei pe un telefon chinezesc care sa fie mai potent cu update-uri din luna in luna (vezi Xiaomi, Lenovo, Huawei, etc) si sa il schimb cand ma plictisesc de el, decat sa dau 4500 lei pe un "nume" pe care il infofolesc cu huse si folii sa nu cumva sa pateasca ceva si etc.

#58
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
MAi povesteste-ne cum e cu garantiile. De exemplu la Apple, te duci cu telefonul defect si ti se inlocuieste cu unul nou. Adica nu se repara. mie, inainte de a-mi expira garantia, mi-a crapat un buton. Ce zici, dupa doi ani e bine sa ai telefon nou?

Edited by filip.serban, 08 January 2016 - 11:01.


#59
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Nu e nou. E refurbished

#60
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011

View Postfilip.serban, on 08 ianuarie 2016 - 11:00, said:

MAi povesteste-ne cum e cu garantiile. De exemplu la Apple, te duci cu telefonul defect si ti se inlocuieste cu unul nou. Adica nu se repara. mie, inainte de a-mi expira garantia, mi-a crapat un buton. Ce zici, dupa doi ani e bine sa ai telefon nou?
In 4500 lei cat ai dat tu pe telefon eu imi cumpar 4 telefoane NOI NOUTE la ce imi mai trebuie garantie ? Si sunt si in top cu noutatile !

Edited by trica22, 08 January 2016 - 11:05.


#61
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Unii nu fac telefoane in ideea ca (virgula) clientii de a le schimbe in fiecare an. Cel mai bun exemplu in acest sens este Apple. Culmea este ca, desi lanseaza un telefon la doi ani... si nu e la fel de dotat precum o chinezarie care costa masim 2000 de lei, nici un client Apple nu se plange. Ce au in comun aceste telefoane? Nu sunt facute de firme no name in domeniu. Schimbarea unui telefon intr-un timp scurt datorita unor probleme tehnice, atrage si unele neplaceri. Este enervant cand o faci o data ai apoi esti nevoit sa o faci si a doua oara. Iar cand mergi la garantie sa astepti mult si bine, sa isi dea aia ochii peste cap sau efectiv sa nu le pese de tine. Eu nu am vazut un Huawei sau Allview care sa reziste si inca sa mai fie folosit dupa 2 ani la fel ca in prima zi. Ori un Iphone 3 sau 4 sau Galaxy S3 sau S4, da. De ce? Pentru unii poate fi o enigma. Ramane o enigma si de ce unii prefera sa pastreze un Note, un One, un S sau un Iphone cel putin 2 ani lejer.
Si ca sa spun drept, eu dintre telefoanele low cost de la Samsung, LG sau HTC nu as alege nimic. Ca Android pana in 500-600 de lei la liber, as alege o chinezarie. In schimb mi se pare aiurea sa dai peste 1000 de lei pe un telefon chinezesc. Singura exceptie pe care as face-o (probabil, desi nu as fi f sigur), ar fi la Huawei P8. Eu poate sunt un cretin care ar da si acum 2000 de lei pe un Iphone 5 sau Note 4 si pe care sa-l pastrez 2-3 ani. Asta pentru ca un Lumia 950 este peste 2500 de lei si atatia bani nu dau pe un telefon din principiu. As da poate (maxim) 1500 de lei pe ceva ok si de 1000 de lei m-as duce un weekend la munte sa ma dau cu schiurile. Posted Image

Edited by LauCalin, 08 January 2016 - 11:50.


#62
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Daca iti arat eu un Huawei care merge la fel ca in prima zi dupa 3 ani te lasi de laudat Apple?

#63
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am g300, l-am chinuit in toate felurile, inclusiv custom rom-uri si overclocking, nu se da batut ca sa imi iau si eu telefon nou. :)

#64
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postpufarin, on 08 ianuarie 2016 - 11:53, said:

Daca iti arat eu un Huawei care merge la fel ca in prima zi dupa 3 ani te lasi de laudat Apple?

Si daca eu iti arata oameni care au si acum Iphone 3 sau 4, te lasi de laudat Huawei? Posted Image
Pe bune, nu despre asta e vorba. Unii nu inteleg de ce sa-ti cumperi ceva scump cand poti sa-ti iei ceva ieftin si care are aceleasi dotari. Dotari bune are si un Renault, si un Mercedes, asa cum am spus. Si cu toate astea, cand le testezi parca nu e termen de comparatie intre ele. Cam asa e si la telefoanele astea. PS: sunt fan WP. Iar daca ar fi sa renunt la WP, m-as uita la IOS.

Edited by LauCalin, 08 January 2016 - 12:11.


#65
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu nu's fan al nici unei marci, sant prea batran pentru asta. Nu laud si nu critic nici o marca ca altii, dar am invatat sa nu arunc cu banii pe snobisme,  caut produse de calitate buna la preturi decente indiferent de marca.

#66
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDARK_GREEN__--__, on 08 ianuarie 2016 - 10:55, said:

Ce telefon no name ai văzut tu la 800 e??? Wtf?
Cred ca trebuie sa definim mai inainte ce inseamna no name pentru fiecare. Pentru mine, daca nu are magazin oficial in Romania, e no name. Ca o fi celebru in alte tari, nu-mi pasa. Vreau call center la care un roman sa-mi vorbeasca romaneste. Nazuri, stiu...
Apoi actualizari..Huwei?!

View Posttrica22, on 08 ianuarie 2016 - 11:04, said:

In 4500 lei cat ai dat tu pe telefon eu imi cumpar 4 telefoane NOI NOUTE la ce imi mai trebuie garantie ? Si sunt si in top cu noutatile !
Sunt curios ce replica de masina ai. Sau ti-ai luat una originala si produsa de un producator consacrat la noi pentru ca nu merita sa-ti asumi riscuri suplimentare? Ei, altii, avem aceleasi standarde si la telefoane.

#67
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttrica22, on 08 ianuarie 2016 - 11:04, said:

In 4500 lei cat ai dat tu pe telefon eu imi cumpar 4 telefoane NOI NOUTE la ce imi mai trebuie garantie ? Si sunt si in top cu noutatile !

Am dat fix 1700 de lei pe el, acum trei ani. Las-o mai moale cu telefoanele de 4500 de lei, ca trebuie sa ma chinui sa gasesc telefoane la pretul ala.

#68
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca ai inteles la ce m-am referit.
Pentru mine, din pacate, nu exista decat cateva marci. Samsung este ultima, inainte vin LG, Sony si HTC. Restul sunt restul lumii, orice loc ar ocupa si oricat ar vinde la noi.
Ca te-ai legat de Samsung pe care ii urasc, apropo, ce-mi poti spune de telefoanele Huawei, dpdv calitativ vreau sa spun? Hai sa renuntam la varfurile de lance. Low-end-urile sau chiar si mid-endurile manifesta absolut problemele concurentei: casti defecte, ecrane ce se strica ciudat etc. Nu este niciunul mai breaz, dar... Samsung are magazin la noi, LG la fel, Sony, HTC. Gasesc orice pentru telefoanele alea, chiar daca vreau husa roz cu urechi de iepuras.
Cunosc domeniul telefoniei mobile si multi stiu asta, asa ca apeleaza la ajutorul meu pentru a-si gasi o husa buna sau mai stiu eu ce, de pe o zi pe alta, adica aici in tara.
Am cautat un bumper pentru un Huawei, fara niciun rezultat. Telefon rar, nema accesorii.
Incerc s fiu obiectiv, dar suportul inseamna mai mult decat aplicatii, care vin de la Google. Suportul inseamna actualizari relatii cu clientii in limba ta si accesorii.
Poate, in timp, Huawei va deveni o tinta pentru mine. Nici Samsung nu era de luat in seama la capitolul telefonie mobil, dar uite ca au evoluat si am cumparat si recomandat telefoane de-ale lor.

#69
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Nu stiu cum stau Huawei cu accesoriile, dar cu suportul pe partea de service stau foarte bine la noi.

#70
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View PostDARK_GREEN__--__, on 08 ianuarie 2016 - 12:04, said:

Depinde de noroc. La al meu huawei g750 ia cedat procesorul fix după un an. Dar a fost forjat maxim un an de zile :)
Da ce poți să faci la procul ală să tragi cu dinții de el, mai este posibil să fie telefonul rootat și să fii băgat tot felul de programe de tweaking care măresc performantele dar cu unele riscuri.

#71
Dz3ck

Dz3ck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 28.12.2015
Pe aria Sfaturi achizitie telefon au loc niste "certuri" in sensul ca unii prefera samsung/apple/sony si alte marci consacrate iar altii chinezariile gen huawei/lenovo/zte/meizu si altele. Deci ar fi indicat sa ne "certam" aici :)

#72
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
pai si marcile alea mega consacrate de facut masini de spalat si televizoare (samsung) chiar shitfon tot in china sunt facute deci sunt tot chinezarii ! niste chinezarii mai scumpe datorita bugetelor de marketing !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate