Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

"De firma" vs chinezarii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYOUR_GOD, on 20 decembrie 2015 - 20:05, said:

Termenul de chinezarie nu are nicio legatura cu geografia, ci cu calitatea.
Cel mai important argument pro sau contra, il reprezinta suportul: au un servicu de relatii cu clientii in tara mea?
Apoi, marca si renumele costa, sunt ca respectul, se cladesc. Unele marci sunt mari, dar la ei. Si pentru mine, asta este irelevant. Vreau produse create dupa nevoile mele, nu ale chinezilor, asa ca dupa cativa ani pe piata din Romania, ii voi acorda credit. Pana atunci, marcile mari care investesc in calitate si-mi cunosc necesitatile, primeaza. Cel putin pentru mine.
Si calitatea nu inseamna numai specificatii.

Pai si cu ce te ajuta suportul din tara ta daca iti iei un Note 5 de la quickmobile ? =))))
Sau la Apple te descurci daca nu ai stii engleza ?
Cum dupa nevoile tale ? Adica chinezii vor procesor de 2.2ghz si tu de 1ghz ? esti culmea...
Acorzi credit ? Ce ?
In ce calitate investesc ? Ca scot cu snapdragon 810 si nici macar nu le testeaza apoi se incing de nu le mai poti tine in mana ? (exemplu: HTC M9) si multe alte modele. Sau Iphone 6 care se indoaie mai usor decat un Meizu ? :)))))
Te rog sa nu mai fii subiectiv.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTruculMagic, on 20 decembrie 2015 - 20:45, said:

Citeste postul tau. Apoi pe al meu. Asa vei afla care este diferenta dintre o parere obiectiva si una subiectiva.

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu nu am zis nimic ca sa favorizez X sau Y, doar iti explicam ca si la case mari sunt greseli, deci nu aruncati cu pietre fara sa existe macar nici o problema la telefonul X sau Y pe acest forum sesizata de catre posesori. Pe cand eu iti dadeam exemple concrete.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostRobiacs, on 20 decembrie 2015 - 20:38, said:

Si cam ce iti creeaza dupa nevoile tale un producator mai cunoscut in Europa si nu-ti creeaza un producator mai cunoscut in Asia? Ce necesitati iti indeplineste unul si nu-ti indeplineste celalalt?
Hai sa vedem. Accesorii pentru telefoane. Vreau o husa pentru spate, asa cum imi place mie, pentru modelul de telefon @#$@#$@#$. Dar nu o vreau de pe net, ci dintr-un magazin fizic. Pauza. Zero suport. Google Play (trebuie instalat pe telefoanele chinezesti, daca nu stii..asta e). Si dupa cum spuneam, o persoana cu care sa vorbesc la telfon despre garantie sau eu stiu, dificultati in operarea meniului.
Ei eu vreau sa fac distinctia dintre "de firma" si telefon util. Nu-mi place Smasung, asa e, dar am luat Note pentru ca, exact cum, ironic, spunea cineva mai sus, telefoanele se impart intre Note si restul. Nu credeam, pana cand nu am folosit asa ceva.
Am avut si HTC, tot respectul, telefoane frumoase si bune, Sony, la fel, desi s-au cam plafonat in materie de design.

Edited by YOUR_GOD, 20 December 2015 - 22:02.


#23
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostYOUR_GOD, on 20 decembrie 2015 - 22:02, said:

Hai sa vedem. Accesorii pentru telefoane. Vreau o husa pentru spate, asa cum imi place mie, pentru modelul de telefon @#$@#$@#$. Dar nu o vreau de pe net, ci dintr-un magazin fizic. Pauza. Zero suport. Google Play (trebuie instalat pe telefoanele chinezesti, daca nu stii..asta e). Si dupa cum spuneam, o persoana cu care sa vorbesc la telfon despre garantie sau eu stiu, dificultati in operarea meniului.
Ei eu vreau sa fac distinctia dintre "de firma" si telefon util. Nu-mi place Smasung, asa e, dar am luat Note pentru ca, exact cum, ironic, spunea cineva mai sus, telefoanele se impart intre Note si restul. Nu credeam, pana cand nu am folosit asa ceva.
Am avut si HTC, tot respectul, telefoane frumoase si bune, Sony, la fel, desi s-au cam plafonat in materie de design.

La accesorii, ai dreptate, insa sunt niste bucati de plastic, le iei de pe net, nu-ti place returnezi. La suport si Google Play, nu. Daca ai luat de la un producator chinezesc consacrat si stii engleza, ai un suport foarte bun. Google Play vine instalat, asta daca telefonul nu a fost facut exclusiv pt China ( unde tot ce tine de Google este interzis ). La dificultati in operarea meniului iar nu ai dreptate. Despre garantie, ai dreptate.

Seria Galaxy Note mi se pare excelenta, daca as vrea sa-mi iau un flagship probabil tot Galaxy Note 5/4 mi-as lua. Insa doar pe partea de flagshipuri, daca e vorba de un telefon din seria de mijloc/jos, m-as uita exclusiv la producatori consacrati echinezesti, pur si simplu n-ai ce cumpara de la LG/HTC/Sony/Samsung daca vrei un raport calitate/pret bun.

Edited by Robiacs, 20 December 2015 - 22:10.


#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostRobiacs, on 20 decembrie 2015 - 22:06, said:

Stii, este vorba despre un lant vicios aici, desi discutia se poarta pro si contra producatori consacrati, versus new entry-uri. Aproape tot ce inseamna telefon chinezesc adus pe cai oficiale in Romania, vine numai de la producatori chinezi consacrati. Xiaomi este un nume si o adevarata industrie, Lenovo, acum cativa ani, facea valuri prin State cu laptop-urile.

Dar daca faci greseala si alegi un no name, fara exceptie platesti. Cunosc domeniul respectiv si tin sa va spun ca este o adevarata aventura sa schimbi un ecran de telefon necunoscut. Nu stii de care e, nu stii de unde sa iei asa ceva, nu stii, daca-l gasesti, de e compatibil sau nu.
Asa ca, pentru mai putine dureri de cap, nu prea ai de ales si mergi pe marci cunoscute.
Sau risti. Eu n-as face-o. Nu pe 800E. Si uite asa, ajungeti la vorba mea: v-ati cumpara un telefon fara nume, care face tot si costa 800E? Ce ati alege intre asa ceva sau un..LG sa zic? Ganditi-va la siguranta investitiei.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYOUR_GOD, on 20 decembrie 2015 - 22:02, said:

Hai sa vedem. Accesorii pentru telefoane. Vreau o husa pentru spate, asa cum imi place mie, pentru modelul de telefon @#$@#$@#$. Dar nu o vreau de pe net, ci dintr-un magazin fizic. Pauza. Zero suport. Google Play (trebuie instalat pe telefoanele chinezesti, daca nu stii..asta e). Si dupa cum spuneam, o persoana cu care sa vorbesc la telfon despre garantie sau eu stiu, dificultati in operarea meniului.
Ei eu vreau sa fac distinctia dintre "de firma" si telefon util. Nu-mi place Smasung, asa e, dar am luat Note pentru ca, exact cum, ironic, spunea cineva mai sus, telefoanele se impart intre Note si restul. Nu credeam, pana cand nu am folosit asa ceva.
Am avut si HTC, tot respectul, telefoane frumoase si bune, Sony, la fel, desi s-au cam plafonat in materie de design.

Si eu as vrea un Note Edge + dar e peste 3.000lei, nu intelege gresit.
Accesorii ? Pai daca pentru Xiaomi nu gasesti pe internet zeci de variante, atunci nu mai gasesti pentru nici un telefon. In magazine la noi, pentru orice tip de telefon accesoriile sunt foarte aiurea de cele mai multe ori sau extrem de "piperate". Cat de greu poate fii sa instalezi un Google Play pentru un utilizator de internet in 2015 ? Ai la indemana tutoriale cat China.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Asta spuneam. Xiaomi sunt mari, adica, "de firma". Am casti de la ei, bune.

#27
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Titlul este pus oarecum gresit, "de firma vs chinezarii", pt ca este vorba tot despre niste telefoane de firma ( Lenovo, Xiaomi ), nu despre chinezarii.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci sa luam un caz concret:

Xiaomi Redmi Note 2: varianta de 32gb, ecran full hd, 2gb ram, octa-core 2.2ghz (Mediatek MT6795 Helio X10), camera 13mp respectiv 5mp pentru fata care sunt bunicele, il iei la 170$ cu free shipping din depozit din europa. 170$ x 4.17cursul de azi = 709 LEI !

Arata-mi ce smartphone iti iei in 709lei cu aceste specificatii care sa fie de la Samsung sau HTC/LG/SONY ?

Chipsetul Mediatek MT6795 Helio X10 stii cine il foloseste ? Cel mai puternic HTC, adica M9+. Cat si cel mai puternic Meizu, adica MX5 + alte telefoane puternice.
ai aici link-ul:

http://www.kimovil.c...iatek-helio-x10

View PostYOUR_GOD, on 20 decembrie 2015 - 22:15, said:

Stii, este vorba despre un lant vicios aici, desi discutia se poarta pro si contra producatori consacrati, versus new entry-uri. Aproape tot ce inseamna telefon chinezesc adus pe cai oficiale in Romania, vine numai de la producatori chinezi consacrati. Xiaomi este un nume si o adevarata industrie, Lenovo, acum cativa ani, facea valuri prin State cu laptop-urile.

Dar daca faci greseala si alegi un no name, fara exceptie platesti. Cunosc domeniul respectiv si tin sa va spun ca este o adevarata aventura sa schimbi un ecran de telefon necunoscut. Nu stii de care e, nu stii de unde sa iei asa ceva, nu stii, daca-l gasesti, de e compatibil sau nu.
Asa ca, pentru mai putine dureri de cap, nu prea ai de ales si mergi pe marci cunoscute.
Sau risti. Eu n-as face-o. Nu pe 800E. Si uite asa, ajungeti la vorba mea: v-ati cumpara un telefon fara nume, care face tot si costa 800E? Ce ati alege intre asa ceva sau un..LG sa zic? Ganditi-va la siguranta investitiei.

Eu nu-mi pun problema de schimbatul unui ecran, deoarece nu am avut niciodata probleme indiferent de telefon. Ca nu le sparg. Imi sta pe birou, in buzunar sau in masina.
Si un no-name nu are cum sa coste 800e si nu ar da nimeni atata. Iar la Huawei cu siguranta gasesti piese si in RO , deoarece exista in orice magazin de telefoane, iar la Xiaomi treaba sta aproape la fel, iar MI5 o sa fie un adevarat succes mai mult ca sigur. Daca vorbim de un dodgedoe sau cum ii zice sau thl atunci da, ai dreptate.

View PostRobiacs, on 20 decembrie 2015 - 22:48, said:

Titlul este pus oarecum gresit, "de firma vs chinezarii", pt ca este vorba tot despre niste telefoane de firma ( Lenovo, Xiaomi ), nu despre chinezarii.

De firma era pus in ghilimele, adica branduri cunoscute vs chinezarii (pe care asa le considera unele persoane limitate... ca nu-s bune de nimic si din care fac parte: huawei, lenovo, xiaomi, meizu, zte, deci lasam la o parte celelalte no-nameuri).

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Sorry, însă eu unul nu mai risc de curând banii pentru ceva neconsacrat. Am avut 2 telefoane chinezești, un Huawei ascent mate și un Oppo find 7. Huawei-ul, a fost, ca să citez un prieten, "primul telefon cu frână de mână". Adică, în timpul apelului, făcea vocea pițigăiată. Cam jumătate din aplicații dădeau chix pe el.
Oppo a avut limitarea de 3GB pentru aplicații, deși era de 32 GB memoria totală. Hai că pentru asta exista "hack" însă pentru faptul că nu mergea ok partea de rețea, nu. Și garanție p_la. Am aruncat cu 400 și ceva de euro. Păcat că în rest ar fi fost peste LG-ul meu ca performanță.
Deci, fie nu au garanție, fie nu au suport pentru toate benzile LTE de la noi, fie au tot felul de draci ascunși. Sunt gata să îmi schimb părarea când apar telefoane de 5.5" cu toate benzile și cu garanție la noi, cu slot de card și toate facilitățile pe care le am la LG G4.

View PostYOUR_GOD, on 20 decembrie 2015 - 22:02, said:

am luat Note pentru ca, exact cum, ironic, spunea cineva mai sus, telefoanele se impart intre Note si restul. Nu credeam, pana cand nu am folosit asa ceva.

Asta cam așa este, nu am mai văzut telefon care să-ți crape bateria la 6 luni din cauza voltajului, sau care, 2 exemplare diferite să se reseteze când au chef.

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTruculMagic, on 20 decembrie 2015 - 22:55, said:

Chipsetul Mediatek MT6795 Helio X10 stii cine il foloseste ? Cel mai puternic HTC, adica M9+. Cat si cel mai puternic Meizu, adica MX5 + alte telefoane puternice.
ai aici link-ul:
Greseala de incepator. Niciodata sa nu compari specificatiile tehnice fara sa ai produsul in mana si sa vezi cum se misca. S-ar putea sa observi diferente imense intre ceea ce a implementat HTC si ceea ce a implementat Meizu la nivel software.*
Nu discut de displayuri, interfete, calitate finisaje, materiale, baterie etc.

Sunt si "chinezarii" bune - OnePlus One, de exemplu. Dar pretul lui se apropie de pretul unui "brand" cunoscut.
Deci, daca tot vrei sa faci "experimente", cauta produse si marci consacrate.


*Ca sa nu mai spun ca tu compari, de exemplu, camera de 13MP... Stii daca e Sony sau altceva? Sau ce optica foloseste? Sau ce optimizari/functii active are senzorul?
Sau: stii ce diferente de performanta si stabilitate exista intre 2 chestii care au aceleasi specificatii tehnice, una fiind construita si testata de HTC si cealalta de JungLao?

#31
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sfat;

1. Un telefon chinezesc merita achizitionat pana in pretul de 300 usd, acel telefon de 300usd face si uneori depaseste in performanta telefoane de marca la preturi duble, am spus pana in 300 usd pentru ca la o adica daca se intampla ceva la el costurile reparatiei sa nu depaseasca costul investitiei si chiar si asa tot iesi bine.
2. Nu cumpara telefon chinezesc imediat dupa aparitia modelului, asteapta macar doua luni, studiaza review-uri, citeste forumuri, etc.
3. Nu cumpara telefon chinezesc la care nu gasesti suport software, macar de la dezvoltatori.

Acum nu te lua dupa X sau Y care nu au avut noroc in viata cu primul lor telefon chinezesc sau indivizi care au prejudecati, ei traiesc acum in coconul lor.

Da si va spune unul care a achizitionat din china in jur de 20 telefoane nu pentru a le vinde ci pentru uz personal, unul care are si telefoane de firma flagship-uri, deci va spun din postura unuia care le-a butonat, resoftat, etc.
Nu totul este roz, am luat si eu o teapa din cauza ca m-am grabit si nu am asteptat pareri, este vorba de telefonul kingzone Z1 la care se spune ca are baterie de 3500mA dar in realitate era de 2700mA, camera de 13mpx dar in realitate este de 8mpx interpolati la 13, etc. dar greseala a fost a mea ca m-am grabit, apropo, telefonul si acum arata si functioneaza ireprosabil.

#32
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Chinezariile respecta normele europene? Ma refer la SAR si alte chestii d-astea.

#33
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Normal ca le respecta, ai vazut tu vreun european mort de la SAR-ul telefonului chinezesc ?

#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbenis, on 21 decembrie 2015 - 01:51, said:

Asta cam așa este, nu am mai văzut telefon care să-ți crape bateria la 6 luni din cauza voltajului, sau care, 2 exemplare diferite să se reseteze când au chef.
Nu generaliza. Altfel, as putea spune si eu  ca problema se afla la tine. Mi-au trecut prin mana nenumarate telefoane Note 4. Chiar acum, am doua. Nicio problema. Crede-ma cand iti spun ca este cel mai reusit telefon pe care am pus mana si stiu tot ce misca pe Android si oarecum si WP.

#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdexterash, on 21 decembrie 2015 - 02:06, said:

Greseala de incepator. Niciodata sa nu compari specificatiile tehnice fara sa ai produsul in mana si sa vezi cum se misca. S-ar putea sa observi diferente imense intre ceea ce a implementat HTC si ceea ce a implementat Meizu la nivel software.*
Nu discut de displayuri, interfete, calitate finisaje, materiale, baterie etc.

Sunt si "chinezarii" bune - OnePlus One, de exemplu. Dar pretul lui se apropie de pretul unui "brand" cunoscut.
Deci, daca tot vrei sa faci "experimente", cauta produse si marci consacrate.


*Ca sa nu mai spun ca tu compari, de exemplu, camera de 13MP... Stii daca e Sony sau altceva? Sau ce optica foloseste? Sau ce optimizari/functii active are senzorul?
Sau: stii ce diferente de performanta si stabilitate exista intre 2 chestii care au aceleasi specificatii tehnice, una fiind construita si testata de HTC si cealalta de JungLao?

De camera nu am zis nimic, stiu ca exista diferente, nu am timp pentru detalii.

Dar la procesor, daca e acelasi model , aceeasi serie ? Si nu uita de pret. Un Xiaomi Note 2 este vreo 170$, un HTC M9+ sare de 450$ daca nu gresesc, deci normal ca am asteptari mai mari de la HTC, insa am vazut review-uri si teste la xiaomi si se misca foarte bine.

Edited by TruculMagic, 21 December 2015 - 14:14.


#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
VANZARI din trimestrul  al treilea din 2015:

Top 15 producători din Q3 2015 în funcţie de numărul de unităţi vândute:
Samsung – 25.6%;
Apple – 14.5%;
Huawei – 7.4%;
Lenovo 4.8%;
LG Electronics – 4.5%;
Xiaomi – 3.8%;
BBK (Vivo, Oppo, OnePlus) – 3.5%;
TCL – 3.3%;
Oppo – 3.2%;
ZTE – 2.5%;
Sony – 2.0%;
Microsoft – 1.7%;
Meizu – 1.7%;
Coolpad – 1.5%;
ASUS – 1.4%.

Edited by TruculMagic, 21 December 2015 - 16:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate