Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

"De firma" vs chinezarii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postmzamfirm, on 10 februarie 2016 - 13:24, said:

pai si marcile alea mega consacrate de facut masini de spalat si televizoare (samsung) chiar shitfon tot in china sunt facute deci sunt tot chinezarii ! niste chinezarii mai scumpe datorita bugetelor de marketing !

De ce aveam impresia ca Samsung e facut in Coreea de Sud? Posted Image

Edited by Bogdansv1, 10 February 2016 - 14:22.


#74
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostBogdansv1, on 10 februarie 2016 - 14:22, said:

De ce aveam impresia ca Samsung e facut in Coreea de Sud? Posted Image

unele sunt facute in Korea de Sud, insa nu toate ! Unele dintre S6 sunt facute chiar si in Vietnam ! Scrie pe ele sau in cel mai rau caz pe cutie !

Edited by mzamfirm, 10 February 2016 - 14:50.


#75
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmzamfirm, on 10 februarie 2016 - 13:24, said:

pai si marcile alea mega consacrate de facut masini de spalat si televizoare (samsung) chiar shitfon tot in china sunt facute deci sunt tot chinezarii ! niste chinezarii mai scumpe datorita bugetelor de marketing !
O parte din Opel, VW, Audi, Mercedes si BMW sunt asamblate in Germania. Sunt toate la fel?

View Postmzamfirm, on 10 februarie 2016 - 14:48, said:

unele sunt facute in Korea de Sud, insa nu toate ! Unele dintre S6 sunt facute chiar si in Vietnam ! Scrie pe ele sau in cel mai rau caz pe cutie !
Presupun ca stii ce se marcheaza pe o cutie la "Made in", nu?

#76
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmzamfirm, on 10 februarie 2016 - 13:24, said:

pai si marcile alea mega consacrate de facut masini de spalat si televizoare (samsung) chiar shitfon tot in china sunt facute deci sunt tot chinezarii ! niste chinezarii mai scumpe datorita bugetelor de marketing !


Produse in China, dar concepute in cu totul alta parte. Un constructor iti poate reprodce orice casa desenata, dar nu poate gandi una de la 0, cu studii de rezistenta si alte chestii din astea. Ce faci tu este sa pui constructorul si arhitectul in aceeasi oala chestie care este fundamental gresita. Daca mergem mai departe cu analogia, poti face doua case identice dupa acelasi proiect, insa daca pui materiale diferite, casele se comporta in mod diferit, chiar daca arata la fel. Producatorii mari tocmai asta fac: se asigura (prin testare si re-testare) ca piesele si ansamblele rezista unui grad mare de uzura. Pe scurt, se numeste controlul calitatii. O sa-mi spui ca si alea se strica. Foarte corect. Cu cat numarul de dispozitive produse/vandute e mai mare, cu atat vei vedea mai multe produse cu defecte. Bine, pe langa controlul calitatii se mai adauga si suportul pentru clienti, serivice-ul s.a.m.d. DA, imi cumpar un Xiaomi oarecare, dar ce fac daca peste doua saptamani mi se strica? Il trimit in China? Pe banii cui?

#77
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Postdexterash, on 21 decembrie 2015 - 16:42, said:

2 PCuri cu aceeasi configuratie, dar facuta de producatori diferiti - sa zicem DELL vs Delux - se misca la fel?


Asta-i alta poveste. Eu am spus doar sa nu compari specificatiile in termeni "absoluti".
Degaba insisti.
Poate ca sunt diferente de performanta intre un HTC si Xiaomi cu acelasi SOC dar cu softuri diferite si totusi nu pot fi diferente atat de mari incat sa merite sa dai mai mult de dublu pe un HTC.

Am mai spus-o si o repet, odata cu aparitia SOC-urilor low-midrange pe 14, 16nm  telefoanele midrange si mai jos vor fi vedete si producatorii consacrati vor avea mari probleme daca nu vor putea concura.

Edited by OriOn20, 11 February 2016 - 13:48.


#78
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View PostLauCalin, on 08 ianuarie 2016 - 11:41, said:

Unii nu fac telefoane in ideea ca (virgula) clientii de a le schimbe in fiecare an. Cel mai bun exemplu in acest sens este Apple. Culmea este ca, desi lanseaza un telefon la doi ani... si nu e la fel de dotat precum o chinezarie care costa masim 2000 de lei, nici un client Apple nu se plange.
Clientii Apple nu se plang in general de mare lucru, sunt perfecti.

Va fi interesant sa vedem cum se va descurca Apple dupa ce producatorii Chinezi consacrati vor scuipa nonstop telefoane ieftine cu hardware potent si constructie de metal. Deja au inceput dar apogeul cred ca se va atinge in 2016 odata cu trecerea la Marshmallow si updateul SOC-urilor pe 14 si 16nm.

#79
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am avut experiențe cu multe telefoane, în general flagshipuri de la Samsung, HTC, LG. Toate merg, în principiu telefoanele astea sunt fiabile. Niciunul nu a crăpat de defecte fizice. Apoi m-am decis pentru un Oppo, frate cu oneplus. Telefonul, find7, era o bestie și funcționa impecabil, primul telefon care mergea ok pe Cyanogen. Semnalul, again, peste brandurile consacrate. Din păcate, lipsa suportului a fost cruntă. Telefonul practic nu beneficia de nici un fel de garanție, deși ei zic de 2 ani. Te tot amână pănă te plictisești. Eu aveam probleme de rețea la el, inițial mergea doar pe Vodafone. Apoi, după flashing, mergea pe Orange, dar nu pe Voda. În fine, cert e că acuma e mort de tot, deși, teoretic s-ar putea învia, practic.. nu știe nimeni nimic. Și cum eu încă nu știu chineza bine, nu mă descurc să interacționez cu forumiști chinezi.

De aceea voi lua doar telefoane aduse aici oficial, cu toate benzile și cu garanție europeană. Huawei este genul de telefon care îmi face cu ochiul. Deși am avut experiențe proaste cu un ascend mate, care avea 99 de buguri de soft plus alte 50 nedescoperite încă (pe scurt, jumate din aplicații nu mergeau, nici măcar apelurile nu mergeau bine), acesta este un caz vechi, iar Huawei-urile noi au început să fie mai bune.

Sunt convins că și telefoanele pentru piața chineză sunt bune, am văzut ce putea Oppo, dar fără suport pe piața noastră, dgeaba. Și, în plus, aștept să văd și eu telefoane cu toate benzile de la noi. Că degeaba economisesc 200 de lei dacă merg undeva și n-am banda 20 la Vodafone, care e singura bandă în care Vodafone are semnal acolo pentru net. Sau dacă rămân cu 470 de dolari în pom, cum a fost cazul la Oppo.

Așadar, nu recomand telefoane aduse neoficial aici. Da, poți avea baftă, nu zic, însă merită să joci ruletă rusească pentru 2-300 de lei diferență? Dacă pică banii fără număr, poate da.

View PostOriOn20, on 11 februarie 2016 - 13:48, said:

Clientii Apple nu se plang in general de mare lucru, sunt perfecti.

Va fi interesant sa vedem cum se va descurca Apple dupa ce producatorii Chinezi consacrati vor scuipa nonstop telefoane ieftine cu hardware potent si constructie de metal. Deja au inceput dar apogeul cred ca se va atinge in 2016 odata cu trecerea la Marshmallow si updateul SOC-urilor pe 14 si 16nm.
Degeaba, dacă nu costă 1000€, n-au valoare. Cam asta e piața Apple, acuma, na, fiecare face cum vrea.

View PostOriOn20, on 11 februarie 2016 - 13:30, said:

Degaba insisti.
Poate ca sunt diferente de performanta intre un HTC si Xiaomi cu acelasi SOC dar cu softuri diferite si totusi nu pot fi diferente atat de mari incat sa merite sa dai mai mult de dublu pe un HTC.

Vreau să văd și eu un telefon cu toate benzile de la noi și suport adecvat care costă la jumătate față de un HTC sau orice brand încetățenit. Nu de alta, dar îl mânc cu tot cu rahat și pun și un film ca să vă distrați un pic. Crede-mă, am pierdut nopți întregi căutând după așa ceva.
Cu siguranță vor apărea, poate chiar în câteva luni însă acum nu există asa ceva.

View PostOriOn20, on 11 februarie 2016 - 13:30, said:


Am mai spus-o si o repet, odata cu aparitia SOC-urilor low-midrange pe 14, 16nm  telefoanele midrange si mai jos vor fi vedete si producatorii consacrati vor avea mari probleme daca nu vor putea concura.
Nu este absolut nici o problemă, unii concurează pe high end, alții pe mid range, alții pe low end. La ce creștere explozivă avem, e loc pentru toată lumea. Doar BB au fost așa tâmpiți că era să dea faliment.

#80
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postbenis, on 14 februarie 2016 - 23:45, said:

Vreau să văd și eu un telefon cu toate benzile de la noi și suport adecvat care costă la jumătate față de un HTC sau orice brand încetățenit. Nu de alta, dar îl mânc cu tot cu rahat și pun și un film ca să vă distrați un pic. Crede-mă, am pierdut nopți întregi căutând după așa ceva.

Xiaomi redmi 3 are inclusiv banda 38 (RDS) si costa 150 usd, nu pot sa-ti zic decat pofta mare !

#81
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Poftă mare de acum înainte celui care postează fără să se uite bine la specificații, citește specificațiile și ai să vezi că lipsește banda 20, fără aia pe Vodafone vorbești singur. Nu aveam semnal în multe locuri cu un telefon fără B20 și cu LG-ul meu am semnal și în beciuri pe Vodafone. Haiu să nu mă leg de rezoluție la ecran, care e fhd cam la toate cele consacrate.
Și, repet, unde este suportul? Beneficiez de garanție aici? lula, exact cum am mai pățit.
Iar cei 150 usd sunt fără TVA, că dacă îl iei din spațiul extracomunitar, îl plătești, eu unul am plătit TVA la produse ce se învârt în jurulk valorii ășteia. Nu zic, poate scapi, dar poate nu.
Nu zic, pentru piața chineză este un dispozitiv excelent, prost să fii să îți iei altceva.

Edited by benis, 15 February 2016 - 08:14.


#82
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca o iei cu lipsa benzii 20, asa nu gasesti nici un LG, Samsung, HTC care sa aiba banda 38 tdd, care se gaseste la un operator din Romania, deci depinde la cine il folosesti. Eu n-am simtit lipsa benzii 20.

Suport? Da, ai pe xda si pe miui.com pt telefonul ala, in limba engleza. N-ai garantie, asta e adevarat.

#83
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca idee: XDA sau MIUI sau oricare alt forum nu-si asuma nici o responsabilitate pentru informatiile de acolo. Daca'ti transformi smarttelefonu'n caramida e doar vina ta. Si, mai mult, nimeni nu se obliga sa-ti ofere suport/updateuri/patchuri cand vrei tu, cum vrei tu. Daca se decide userul X sau Y sa nu mai ofere diverse pentru telefon - Pa Pa!
In cazurile de mai sus, tu devii parte din produs si devine responsabilitatea ta sa il tii functional/la zi/etc. Adica nu platesti suportul cu bani, ci cu timpul tau.

In schimb, daca Apple sau Samsung sau alt producator mai spalat iti transforma telefonu'n caramida - in general(!) rezolva.

#84
mircea_aq

mircea_aq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.07.2008

View PostRobiacs, on 15 februarie 2016 - 10:12, said:

Daca o iei cu lipsa benzii 20, asa nu gasesti nici un LG, Samsung, HTC care sa aiba banda 38 tdd...

E pe naiba, M9 si A9, asta doar de la htc.

View Postdexterash, on 15 februarie 2016 - 11:31, said:

Ca idee: XDA sau MIUI sau oricare alt forum nu-si asuma nici o responsabilitate pentru informatiile de acolo.

Corect, nu-si asuma nimic pentru ca soft-ul in sine e de rahat, suportul pe masura. Decat miui mai bine-ti dai cu caramida in cap la propriu.

Daca te uiti la profit, in afara de apple si samsung, nu face nimeni din producatorii mari profit din vanzarea de terminale mobile.
Asa ca, cu exceptia marului care isi permite sa ramana overpriced, restul telefoanelor se vand cu o marja infima.

Cum pe romaneste time e money, pot intelege de ce are apple atat succes.

Edited by Mur, 15 February 2016 - 22:21.


#85
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbenis, on 15 februarie 2016 - 08:10, said:

Nu zic, pentru piața chineză este un dispozitiv excelent, prost să fii să îți iei altceva.
Asta am ratat-o... Deci:
http://appleinsider....g-xiaomi-huawei
http://www.theverge....mportant-market

Deci chinezu' vinde altuia ploșnițe și conserve, in timp ce el isi cumpara Apple. :) Nu-i asa ca-s prosti toti?

#86
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostRobiacs, on 15 februarie 2016 - 10:12, said:

Daca o iei cu lipsa benzii 20, asa nu gasesti nici un LG, Samsung, HTC care sa aiba banda 38 tdd, care se gaseste la un operator din Romania, deci depinde la cine il folosesti. Eu n-am simtit lipsa benzii 20.

Suport? Da, ai pe xda si pe miui.com pt telefonul ala, in limba engleza. N-ai garantie, asta e adevarat.
În Europa, oficial s-a optat pentru benzile 3,7,20, Digi a optat pentru o banda 38 în lipsă de alte opțiuni și oricum, acoperirea e slabă. Nu zic, pentru cine are digi.. e ok.
Iar garanția.. aia face tot, vezi la Huawei care la preț e cam cat restul de branduri consacrate. Deci garanția aia e cam totul sau nimic, reprezintă factorul de încredere pentru mine că producătorul poate garanta un anumit standard pentru piața noastră.

Și eu eram pasionat de flashuit și reflashuit pănă m-am săturat și am ajus la concluzia că am alte lucruri mai bune de făcut și per ansamblu economisesc bani, timp și sănătate, că mă culc la 11 noaptea, nu la 3 dimineata.
Oppo cu softul din fabrică era useless, deși are intern 32 GB, softul îi aloca pentru programe doar 3, mai ppuțin ca la cel mai low low end posibil. Asta doar ca un exemplu, nu cred că are sens să detaliez.
Respect pentru ceipasionați de flashing și tunning dar nu recomandați asta la toată lumea.. s-ar putea să vi-i puneți în cap.

Edited by benis, 15 February 2016 - 17:42.


#87
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRobiacs, on 15 februarie 2016 - 10:12, said:

Daca o iei cu lipsa benzii 20, asa nu gasesti nici un LG, Samsung, HTC care sa aiba banda 38 tdd, care se gaseste la un operator din Romania, deci depinde la cine il folosesti. Eu n-am simtit lipsa benzii 20.

Hai ca iti zic si eu inca unul: Nexus 5X

#88
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

View Postmircea_aq, on 15 februarie 2016 - 16:16, said:

E pe naiba, M9 si A9, asta doar de la htc.



Corect, nu-si asuma nimic pentru ca soft-ul in sine e de rahat, suportul pe masura. Decat miui mai bine-ti dai cu caramida in cap la propriu.

Daca te uiti la profit, in afara de apple si samsung, nu face nimeni din producatorii mari profit din vanzarea de terminale mobile.
Asa ca, cu exceptia marului care isi permite sa ramana overpriced, restul telefoanelor se vand cu o marja infima.
Sf. Graal al chinezariilor exista doar pentru cei cu mintea si portofelul inguste, pentru cei care n-au altceva mai bun de facut decat sa-si petreaca ore si zile in sir modand si carpind tot felul de asa-zise sisteme de operare copiate pe genunchi.

Cum pe romaneste time e money, pot intelege de ce are apple atat succes.

Sunt la al doilea telefon cu MIUI şi nu am întâmpinat probleme deosebite. Ai folosit vreodată aşa ceva sau vorbeşti din filme? De parcă soft-ul de pe alte telefoane ''de firmă'' e perfect. Mă laşi? Posted Image

Edited by driftking91, 15 February 2016 - 22:22.


#89
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Ultimele telefoane luate sunt Huawei P6 si P7 ... doi ani jumate primul, unul jumate cel de-al doilea. P6 l-am root-at (si "derutat"Posted Image ) de m-am plictisit. N-are nici pe dracu. P7-le inca nu l-am root-at, mi s-a parut ceva mai complicat si nu m-am bagat. Ambele merg foarte bine, chiar daca sunt produse de mama China. Cand am luat P6, l-am luat in detrimentul lui S4. Si nu mi-a parut rau nicio clipa. Ca atare, vroiam sa trec la P8 (varianta dual-sim, are procesor mai bun), dar vreau sa vad cum se prezinta Mate8 ...
Un nepot de-al meu schimba telefoanele ca pe sosete ... pe cateva le-am vazut la el, pe cateva am pus eu mana. Samsung si Apple mai au si cei din familie (parinti, surori, cumnati); de ciurucuri nu mai vorbesc, dintre cele mai rasarite S4-6, iPhone6, Htc M8-9 ... n-as schimba P7-le decat cu cele mentionate, P8 dual sau Mate8. Pe topicurile S4-S6 plange lumea dupa banii dati, oare de ce ??? Singurii care nu recunosc bubele sunt fanboy-ii, carora le-ar place si un kkt daca scrie pe el Samsung sau Apple.
Ca idee, Huawei este pe locul 3, parca, in topul vanzarilor de telefoane. Si asta, cu ultimele modele scoase, nu cu junghiuri de 50 lei ... Aia care ziceau de Mate S ca e prost, ori mananca kkt, ori n-au auzit in viata lor de Huawei.
Mai spunem ca Mate 8 are cel mai rapid procesor din lume, la ora actuala ?? P6 era cel mai subtire telefon din lume, la ora aparitiei lui ... bateria tine si acum la fel de bine, si ghici ce: da, e nedetasabila.

Edited by shymano, 15 February 2016 - 22:52.


#90
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Ia da un exemplu de cine se plange pe topicul de S4. Si chiar daca sunt, cativa, din cate'jdemii de telefoane din acelasi model a vandut Samsung in Romania, e normal sa mai fie si cu probleme comparativ cu cate a vandut Huawein u crezi. A, ca ai avut bafta si nu ti s-au stricat? Bravo tie, dar incidenta telefoanelor defecte e mai mica atunci cand vinzi mai putine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate