Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Trecere PFA sistem real -> norma de venit

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Aviz celor interesati, desi norma de venit este mai avantajoasa cand vine vorba de bani dati la stat, pot exista si cateva dezavantaje.

Vorbim de o diferenta de bani care nu este fiscalizata - nu stiu ce probleme pot sa apara in viitor pentru asta.
Iar lucrul care pe mine ma intereseaza in mod special: cam greu cu creditele, in special cele mari.

Am de gand sa ma bag la un credit imobiliar anul acesta, iar trecerea la norma de venit mi-ar taia craca de sub picioare la cel putin 50% dintre banci. Asta pe langa faptul ca la cele 50% ramase mi-ar lua in considerare doar "norma" si nu veniturile reale.


Lucrurile sunt facute ca naiba. Ai avantaj pe o parte, dar dezavantaj major pe alta parte.

Personal, am decis sa raman la sistem real din cauza acestui lucru - mi-as compromite toate sansele de a avea o casa, dar si pentru ca oricum n-as fi primit acceptul de la ONRC pentru acel cod caen.

Edited by MrDerpson, 04 January 2016 - 14:15.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La povestea cu creditarea, cam asa e, banca se uita de cele mai multe ori la nivelul normei. Dar aici fiecare isi stie socotelile, e si ideea ca ori vrei bani mai multi in buzunar ori vrei credit, amandoua mai greu.
Legat de studii, dupa mine legea-i foarte clara insa nu eu o aplic ! Cere si motivatia respingerii.
http://forum.softped.../#entry15033723
Uite un alt caz, oficial, cu un raspuns in interpretarea corecta (zic eu): http://forum.softped...6#entry16977841

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2016 - 06:41.


#21
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View Postneagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2016 - 06:31, said:

La povestea cu creditarea, cam asa e, banca se uita de cele mai multe ori la nivelul normei. Dar aici fiecare isi stie socotelile, e si ideea ca ori vrei bani mai multi in buzunar ori vrei credit, amandoua mai greu.
Legat de studii, dupa mine legea-i foarte clara insa nu eu o aplic ! Cere si motivatia respingerii.
http://forum.softped.../#entry15033723
Uite un alt caz, oficial, cu un raspuns in interpretarea corecta (zic eu): http://forum.softped...6#entry16977841

Da. Asa ar trebui sa fie, dar la unele oficii nu te poti intelege cu ei, poate doar daca ajungi sa mergi de zeci ori peste ei, sa te certi cu ei, eventual sa ajungi la judecata (lucru care dureaza pana se solutioneaza, daca se solutioneaza).
Ideea e ca la mine nu mai merita efortul pentru ca am "problema" asta cu creditul.

Chiar trebuie sa iau credit, m-am interesat de ce am nevoie la bancile unde as vrea sa ma bag si la norma de venit nu am sanse. In cel mai bun caz, as putea sa iau un credit mic (pentru ca norma de venit ar fi mai putin de jumatate din cat castig eu in mod real). Cam toate bancile se raporteaza la venitul fiscalizat (in unele cazuri nici macar la 100%, ci maxim 75% din el).
Totodata, am facut un calcul chiar si la banca unde am auzit ca s-ar putea sa tina cont de veniturile peste norma (daca duc facturi, extrase etc), dar as iesi in pierdere. Adica as scuti vreo cateva sute de lei pe care i-as fi dat la stat in sistem real, insa as plati diferenta de dobanda la banca aia nasoala unde-s constrans sa fac credit...

Deci, pana la urma tot nu as face mare smecherie, asa ca imi iau de pe cap stresul si complicatiile care pana la urma nu ar duce la niciun avantaj major.

Edited by MrDerpson, 05 January 2016 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate