Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Infiintare PFA in domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Costurile in plus de infiintare si radiere sunt neglijabile in raport cu cat produci (altfel de ce te mai apuci) !
Scoaterea banilor e o chestiune dar nu se impiedica nimeni de ea (te sfatuieste contabilul cum). Contabilitatea tot pe acolo e. Impozitarea e de 3% din venit la inceput (nu depasesti tu plafonul de 65 mii euro) iar la final exista acei 16% dividende dar iarasi sunt solutii de evitare (tot contabilul te invata). Nu ai nevoie de nici un angajat (s-a eliminat asta de la microintreprindere de ceva ani - scrie in codul fiscal).

Edited by neagu_laurentiu, 04 May 2014 - 15:33.


#38
catmandu231

catmandu231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2014

View Postneagu_laurentiu, on 04 mai 2014 - 15:30, said:

Costurile in plus de infiintare si radiere sunt neglijabile in raport cu cat produci (altfel de ce te mai apuci) !
Scoaterea banilor e o chestiune dar nu se impiedica nimeni de ea (te sfatuieste contabilul cum). Contabilitatea tot pe acolo e. Impozitarea e de 3% din venit la inceput (nu depasesti tu plafonul de 65 mii euro) iar la final exista acei 16% dividende dar iarasi sunt solutii de evitare (tot contabilul te invata). Nu ai nevoie de nici un angajat (s-a eliminat asta de la microintreprindere de ceva ani - scrie in codul fiscal).

O sa ma mai interesez si de SRL. Nu sunt hotarat. PFA eram hotarat sa imi fac dar din pacate usile sunt cam inchise aici.

Si SRL inca nu stiu. Trebuie sa mai interesez si sa analizez. Eu nu planuiam sa infiintez o firma de lunga durata ci voiam doar ca proiectele actuale sa le fac legal, platiind impozit statului si tot ceea ce trebuie de aici si reticenta fata de SRL.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pana una-alta mergi la Registrul Comertului si vezi daca-ti accepta dar sa-ti indice si legea in baza careia te refuza.
Apoi mergi si la ANAF si intreaba de formularul 020 ( http://www.anaf.ro/a..._explicatii#020 ) ca poate te accepta ei (le spui ca vei avea un contract cu beneficiarul).

Edited by neagu_laurentiu, 04 May 2014 - 15:43.


#40
cipriuss

cipriuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.09.2008
Lucrez si eu de vreo 2 ani ca si game developer pt platforma Android si recent m-am hotarat sa imi deschid PFA pt a intra in legalitate. Initial am citit pe forumuri si bloguri despre pasii necesari deschiderii unui PFA in special pt domeniul IT si am observat o mentalitate de turma in ceea ce priveste datul cu parerea din partea neavizatilor doar pe motivul ca "daca asa cred eu asa trebuie sa si fie, pt ca asa e logic". Am trimis o scrisoare catre 12-15 oficii ONRC apartinand diferitelor judete in care am intrebat daca am nevoie de studii de specialitate pt a infiinta un PFA in domeniul IT. Unele oficii mi-au trimis niste aberatii, copy-paste din legislatie insa de la 2 oficii mi-au raspuns clar si la obiect: NU ESTE NEVOIE DE PREGATIRE  PROFESIONALA SPECIALA PT A INREGISTRA UN PFA IN DOMENIUL IT. Trebuie doar atasat o copie certificata olograf de pe ultimul act de studiu. Am atasat 2 din raspunsurile prmite din partea ONRC Bacau si Botosani
Topicul este vechi insa vreau sa aduc putina lumina celora care sunt inca nelamuriti...
Va rog sa ma corectati daca gresesc
.[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/139926126/Forums/softpedia/ONRC_000030.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/139926126/Forums/softpedia/ONRC_000029.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cipriuss, 03 April 2015 - 11:01.


#41
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
BRAVO!

Insa eu as astepta sa vad daca trece noul cod fiscal in forma curenta. PFA nu o sa mai fie rentabil.

#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
Reinviu acest subiect.
Se poate infiinta PFA (in Bucuresti sau in alta parte in Romania) cu cod caen 6202 sau 6203 fara a avea studii superioare sau cu studii superioare nefinalizate dar cu experienta practica in domeniul IT (peste 5 ani de munca la alb  - corporatie/contract de munca/taxe platite)?

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da. Cel putin in Iasi. Unii au spus ca in Bucuresti nu, ca nu stiu ce motive, cert e ca legea nu pune oprelisti, nu e o profesie reglementata (cum gasim la altele). Asa ca daca-ti refuza dosarul sa-ti dea si justificarea legislativa. OUG 44 / 2008 cu modificarile ulteriare e clara din punctul meu de vedere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate