Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Trecere PFA sistem real -> norma de venit

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

In cazul in care un PFA a fost deschis in Mai 2014 (sistem real), cand se poate face trecerea la un alt cod CAEN pentru norma de venit?
Stiu ca trebuie dupa 2 ani, dar nu stiu la ce se refera, in mod exact.

Pot sa schimb doar dupa luna Mai 2016?


Totodata, pentru 6202 (activitati de consultanta in tehnologia informatiei) oare trebuie sa am diplome in domeniu. Oare accepta cei de la ONRC sa faca trecerea doar pe baza unui atestat de operator PC si studii univ. in economie?
Si nu inteleg exact cum as plati pentru aceasta norma. Pe site apare trecuta suma 25.800 (banuiesc ca lei). Platesc impozit la un venit esimat anual de 25.800 lei (e batut in cuie?)


Multumesc mult de tot!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Codul fiscal vorbeste de "doi ani fiscali", adica pui la socoteala si acea jumatate. Schimbarea se face pana la 31 Ianuarie.
Norma e anuala si la ea aplici procentele. Ea poate fi schimbata daca mai ai un contract de munca cu norma completa sau cum mai spune acolo la final de document ( https://static.anaf...._venit_2015.htm ). Sau poate varia in functie de 12 x salariul minim pe economie dar schimbarea e mai mult de forma.
Dupa lege n-ar trebui sa-ti conditioneze de studii dar am mai auzit cazuri.

Edited by neagu_laurentiu, 14 December 2015 - 19:17.


#3
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Hopa, deci pot sa fac trecerea pana-n 31 Ianuarie 2016? Woooooow...

O sa sun maine dimineata si la ANAF ca sa-mi confirme. Mi-e teama sa nu cumva cumva sa merg la ONRC, sa-mi schimb codul CAEN si sa ma trezesc apoi ca raman in aer la ANAF, sa nu pot face trecerea la norma de venit.

Daca ANAF imi da confirmarea, ma duc imediat la ONRC ca sa-mi schimb codul CAEN.


Stie cineva daca trebuie sa ma prezint la ANAF imediat dupa schimbarea codului sau in cazul acesta post sa astept pana prin Ianuarie 2016, cand voi merge sa-mi depun 200 (pt anul trecut) si 220 pt noul cod CAEN si norma de venit?

Multumesc mult!

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ai timp in ianuarie sa faci modificarile. Schimbarea parca se anunta in 15 zile sau cat ai avut ragaz si cand ai deschis.

Edited by neagu_laurentiu, 14 December 2015 - 19:28.


#5
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Crezi ca am timp in ianuarie?
Mi-e  teama sa nu cumva sa dureze o gramada pana imi aproba (daca imi aproba) schimbarea la ONRC.

Totodata, oare exista riscul ca la ANAF, cand merg cu declaratiile 200 si 220, sa nu-mi accepte cand o sa vada ca pe noul cod CAEN optez pentru o norma de venit mult mai mica decat venitul realizat si impozitat in sistem real anul trecut?

PS: oare cand apar normele pe 2016? Ar mai exista posibilitatea sa ma trezesc ca in 2016 se dubleaza norma pentru 6202 sau mai rau, se scoate.

Edited by MrDerpson, 14 December 2015 - 19:33.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am facut o astfel de schimbare cand au modificat CAEN-urile acum cativa ani si m-am incadrat. Nu vad treaba ANAF-ului in ecuatia asta cat timp lucrezi cu legea statului !

Dupa lege, norma ar trebui sa fie publicata la 31 decembrie. Da' cum e la noi, tot prin ianuarie apar.

#7
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Ok, super!

Eram mai nedumerit in legatura cu cei 2 ani, pentru ca am citit pe net ca cica ar trebui asteptat 24 de luni. Nici nu gasesc unde scrie exact cat trebuie sa astept ca sa fac trecerea de la real la norma.

In legatura cu schimbarea codului, parca m-as duce luna asta. In caz ca-s probleme, macar am timp sa umblu si sa rezolv, iar poate saptamana viitoare primesc si noul certificat.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
ART. 51 Opţiunea de a stabili venitul net anual, utilizându-se datele din contabilitate
(2) Opţiunea de a determina venitul net în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 48, este obligatorie pentru contribuabil pe o perioadă de 2 ani fiscali consecutivi şi se consideră reînnoită pentru o nouă perioadă dacă contribuabilul nu solicită revenirea la sistemul anterior, prin completarea corespunzătoare a declaraţiei privind venitul estimat/norma de venit şi depunerea formularului la organul fiscal competent până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului următor expirării perioadei de 2 ani.

https://static.anaf....___Toc304299721

#9
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Perfect, multumesc!

E foarte clar acum!

Cred ca mai degraba merg in Ianuarie la ONRC, in prima zi de lucru.
Ma gandesc ca daca imi scot noul certificat luna asta si ma duc in Ianuarie 2016 la ANAF, sa nu cumva sa faca figuri pe motiv ca mi-am schimbat codul CAEN mai devreme de trecerea celor 2 ani fiscali.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
N-are legatura. Tu poti schimba codul dupa cum iti pofteste inima, nu inseamna ca acel cod este egla cu norma ! Poti foarte bine sa-l ai si sa aplici (in decembrie) realul.

#11
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Am inteles. Asta e foarte bine.

Atunci, nu ramane decat sa:
1. Merg la ONRC inarmat cu certificatul curent, diplome si sa platesc/completez ce scrie p-aici: http://www.onrc.ro/i...i-de-activitate in ultima saptamana a lunii decembrie
2. Sa-mi iau noul certificat si sa ma duc in termen de 15 zile (in ianuarie) la ANAF cu 200 pentru anul trecut, 220 cu noul cod + estimare pe norma de venit.


Ce bine ar fi daca n-as intampina probleme.

Edited by MrDerpson, 14 December 2015 - 20:01.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sa n-ai si CAEN-uri care nu vor fi la norma ca atunci nu poti aplica decat realul.

#13
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Eu vreau sa schimb 7022 cu 6202.

In 2015, 6202 a fost la norma.
Oare cand pot afla daca 6202 va fi la norma si in 2016? Tu ce ma sfatuiesti sa fac?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(2) Ministerul Finanțelor Publice elaborează nomenclatorul activităților pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, care se aprobă prin ordin al ministrului finanțelor publice, în conformitate cu activitățile din Clasificarea activităților din economia națională — CAEN, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 656/1997, cu modificările ulterioare. Direcțiile generale ale finanțelor publice județene, respectiv a municipiului București au următoarele obligații:
a) stabilirea nivelului normelor de venit;
B) publicarea acestora, anual, în cursul trimestrului IV al anului anterior celui în care urmează a se aplica.

https://static.anaf....___Toc304299719

Asteapta sa vezi sumele si daca se va mai regasi codul in cauza.

https://www.anaf.ro/...ULsh0VAVxLXTM!/

#15
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Ce bine. Atunci le astept.

Multumesc mult de tot, Laurentiu, pentru ajutorul acordat!

#16
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Exista aceeasi restrictie si la trecerea de la norma de venit -> sistem real, cu cei doi ani?

Trebuie sa ma asigur ca daca, Doamne fereste, se trezesc astia sa dubleze/tripleze norma de venit in cursul anului viitor/in 2017, sa pot sa trec inapoi la sistem real fara sa fiu nevoi sa astept mai multi ani.

Si apropo, citeam topicuri recente (2015) cu oameni care au fost sa se inregistreze pe 6202 si le-au cerut studii superioare in IT. Shit... :(

Sun maine la ONRC sa intreb.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
De la norma la real nu exista limitare, doar ca trecerea se face la inceputul anului urmator.
Cu studiile am auzit si eu persoane pe aici care spuneau asa ceva, trebuie intrebat care-i si baza legala fiindca legea vorbeste de anumite cazuri iar acestea sunt doar profesiile reglementate iar cea vizata de tine nu se incadreaza.

Edited by neagu_laurentiu, 15 December 2015 - 07:41.


#18
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Nici acum n-au aparut normele de venit pe 2016. Habar n-am ce voi face anul viitor, daca fac trecerea sau nu. Posted Image

Legat de studii pentru 6202. Am sunat la ONRC si prima data mi-au spus: "nu se poate, trebuie neaparat studii superioare in IT/informatica", zic "bun, bun, dar daca am studii superioare in economie, am facut liceu de mate-info - deci o gramada de informatica + am atestat eliberat de Ministerul Educatiei care spune ca-s calificat ca operator PC. Nici asa nu se poate?".
Mi-au spus "in cazul asta nu stim sigur, sansele sunt mici, trebuie sa depuneti dosar si sa vedeti".

Adica, eu ma duc acolo ca prostu' ca si cum as merge sa bag la 6/49, pierd timp, stau la cozi, mai dau si bani, depun un dosar, iar la final poate sa mi se zica "nu se poate, nu aveti studii superioare in IT".
Chiar nu exista ceva lege clara, nu poate cineva sa-ti spuna ceva dinainte? Chiar totul la noi trebuie sa se faca dupa ureche, dupa cum crede fiecare inspector/director sau ce o fi ala care aproba?


Alta situatie. Sun eu la asistenta ANAF acum ceva timp sa intreb despre trecerea de la real la norma (daca e ok sa fac trecerea in Ianuarie 2016 la norma, eu fiind in real pe 2014 si 2015). Desi ma lamurisem din lege + cu ajutorul lui Laurentiu, zic sa sun si la aia ca sa vad ce zic. Ce sa vezi?
Aia de acolo sunt PRAF, nu stiu. M-au pus sa astept, sa se uite pe lege.
Dupa ce s-au uitat vreo 5 minute, mi-au zis "hmm, nu stiu sigur sa va spun, asa ar trebui sa fie cum ziceti dumneavoastra, dar nu stiu, mai bine ne trimiteti un email si va vom raspunde in cateva zile".

SERIOS?

Nu are cum sa existe asa ceva, uneori am impresia ca traim intr-o gluma de tara.

Edited by MrDerpson, 21 December 2015 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate