Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9709 replies to this topic

#9073
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View Postjohnnydanut, on 03 iunie 2023 - 14:08, said:


Multumesc pentru raspuns! Mai am totusi o intrebare. Cele 5 le am instalate pe sol si seara si dimineata am ceva umbra de la niste copaci pe ele (nu vreau sa-i tai) si daca pe astea 3 le pun in acelasi loc cu aceeasi orientare dar pe ele pica umbra mai putin, se intampla ceva daca nu sunt iluminate toate simultan?
Va fi afectată producția ,toate panourile din șirul dv ,vor produce cat cel mai slab panou( cel mai puțin iluminat)

#9074
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Postasincancu, on 03 iunie 2023 - 14:36, said:


Va fi afectată producția ,toate panourile din șirul dv ,vor produce cat cel mai slab panou( cel mai puțin iluminat)
E ciudat totusi caci am facut proba cu o patura, am acoperit un panou si productia era echivalentul celorlalte 4 functionale. Teoretic trebuia ca daca unul e in bezna, productia sa fie 0. Cum se explica?

#9075
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postjohnnydanut, on 03 iunie 2023 - 14:42, said:

Cum se explica?
Diodele de Bypass care in zilele noastre sunt prezente in cam toate panourile.
Datorita acestor diode, un panou umbrit nu mai stranguleaza tot stringul.

Edited by kolfleading, 03 June 2023 - 14:53.


#9076
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkolfleading, on 03 iunie 2023 - 14:53, said:


Diodele de Bypass care in zilele noastre sunt prezente in cam toate panourile.
Datorita acestor diode, un panou umbrit nu mai stranguleaza tot stringul.
Sa inteleg ca daca mai pun 3 panouri si primele 5 sunt umbrite, celelalte 3 vor da productie normala?
PS Deci nu se mai aplica teoria cu panoul cel mai slab iluminat?

Edited by johnnydanut, 03 June 2023 - 15:00.


#9077
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 20.06.2006
parca asta era un video ft bun referitor la umbrire, optmizoare, micro invertoare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9GvhDhCSJgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

din cate inteleg eu exista un prag de umbrire peste care intra diodele de bypass dar pana la acel prag e posibil sa ti traga tot string ul in jos, parca mai ales la umbra difuza ca prin frunzisul unui copac.
mie personal in octombrie mi a cazut excesiv de mult productia din cauza a doi copaci.

Edited by at_b, 03 June 2023 - 16:14.


#9078
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Am si eu o intrebare asa mai... ciudata!.
Sa zicem ca am avea un boiler(ceva rezistiv) care ar avea o rezistenta de 2500w la 230v.
Conform legii lui ohm ar avea o impedanta de 21.16 ohmi si ar trage un curent de 10.86A .
Daca am face un sirag de panouri care ar avea insumate o valoare cat mai apropiata de 230v si un amperaj chiar putin mai mare de acei 10.86A ai rezistentei si insumate ar avea aprox 2.5kwp cum s-ar comporta legat direct?


In conditii ideale transferul de energie ar fi cam ideal dar poate creste in functie de temperatura panourilor, cred.
Dar ce se intampla daca de exemplu ar functiona la jumatate din putere din cauza ca e innorat?
Adica ce se intampla cu transferul de energie?
Scade voltajul panourilor si tot ce produc panourile nu se transfera in acea rezistenta?
Scade amperajul? (se comporta ca o sursa de alimentare cu limitare de putere?

S-a jucat cineva cu aiureli de genul?

#9079
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Am facut cu multi ani in urma, transferul optim este cand e soare maxim, dar cu un convertor dc/dc care citeste tensunea la intrare se rezolva, alta problema contactul termostatului ia focm nu poate rupe DC, trebuie legat pe comanda dc/dc sa il opreasca cand ajunge la temperatura nu pe forta.

#9080
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 03.08.2017

View Posttheionutzradu1991, on 12 iunie 2023 - 13:03, said:

Am si eu o intrebare asa mai... ciudata!.
Sa zicem ca am avea un boiler(ceva rezistiv) care ar avea o rezistenta de 2500w la 230v.
Conform legii lui ohm ar avea o impedanta de 21.16 ohmi si ar trage un curent de 10.86A .

Daca e circuit pur rezistiv, atunci: rezistenta
Impedanta, daca e circuit capacitiv sau inductiv.
Gresesc?

Edited by florianu, 13 June 2023 - 11:03.


#9081
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Posibil sa fi gresit eu.
Nu le am cu scoala!

oricum in exemplul meu cu panouri legate direct la rezistenta si intrerupta de termostat am vazut ca scrie pe panourile folosite de mine ca nu e bine sa se deconecteze in "load" .
E ceva cu rezistentele alea de bypass, e posibil sa crape ceva in panouri?

#9082
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
o sa crape de ciuda termostatul de la boiler.

#9083
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Mie imi pusca contactele de la releele "Songle" 10A/250VAC in 6-9 luni de manevrare 1.5kw (7A).

Termostatul de la boiler probabil ca se sudeaza dupa cateva decuplari la 250VCC.

#9084
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
trebuie sonda de temperatura citita de un releu ce da comanda pe contactor DC.
orice termostat in AC va suda dupa cateva deconectari de DC (in cel mai bun caz)

#9085
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Poate mai ok ar fi un SSR DD (sau 2 in serie daca tensiunea depaseste specificatiile) sau un tranzistor MOS de minim 400Vcc cu care poate face soft start sau soft shutdown, adica PWM rampUp sau rampDown.

#9086
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
De asemenea s-ar putea implementa un control "MPPT" rudimentar daca citeste tensiunea pe string si controleaza PWM dutycycle a.i. sa nu scada sub o anumita valoare , evitand "punerea in cap" a sirului cand productia e slaba.

#9087
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
Eu la boiler folosesc termostatul AC al boilerului si CC la rezistenta ,dar am pus un contactor de forta care rezista CC cu o  bobina 230VAC pe care o comanda termostatul.

#9088
iusau

iusau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2012
Va salut,

Revin cu cateva intrebari specifice pentru un sistem de panouri off grid pentru o cabana mica.
Am acest invertor cu regulator de incarcare inclus: https://www.ective.d...us-Inverter-12V
Am doua baterii din astea (pe viitor as mai putea pune doua si sa trec pe 24V): Baterie Varta Profesional Dual Purpose 95Ah AGM
Trebuie sa cumpar panourile, mi-ar placea doua din astea: panou-fotovoltaic-jinko-solar-jkm425n-54hl4-v-30mm-425-w-tehnologie-n-type

Attached File  ective-ssi-15-4in1-sinus-inverter-12v~2.jpg   96.78K   2 downloads   Attached File  baterie Varta 95Ah.jpg   22.07K   5 downloads   Attached File  Panou-Jinko-Solar-bun.jpg   401.41K   10 downloads   Attached File  pozitii baterii si invertor.jpg   210.29K   11 downloads Attached File  schita panouri.jpg   214.22K   11 downloads

Am urmatoarele intrebari:
1. Avand in vedere ca regulatorul de incarcare are Input Max de 550W, putem sa montam doua panouri de care 420W care impreuna ar da mai mult de 550W, fara sa riscam sa ardem dispozitivul?

2. Daca putem pune doua de 420W, le putem lega doar in paralel pentru a nu depasi intervalul MPPT ului de "Solar voltage input" 15-70V?

3. Daca le legam in paralel e nevoie sa montam diode de sens pentru ca un panou sa nu impinga current in celalalt?

4. Dar siguranta e nevoie sa montam dupa panouri, inainte de MPPT? De cat ? 100V / 30A ?

5. Intre baterii si invertor, e nevoie sa montam sigurante/breaker de current continuu? De cat?

Daca pe viitor mai pun doua baterii similare si le leg in serie ca sa trec pe 24V, cu ce ar schimba asta raspunsurile la intrebarile de mai sus?

Va multumesc frumos!

#9089
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
1. da
2. da
3. merge si fara diode daca panourile au aceeasi orientare si nu exista risc de umbrire
4. cu panourile in paralel o sa ai sub 40V - vezi ca sunt sigurante automate Eaton de AC care sunt testate si confirmate si pentru DC pana la 60V (vezi la cele de 10-20kA)... alte marci nu stiu, dar probabil sa fie similar. Ca amperaj 32A sunt uzuale si usor de gasit. Altfel sunt sigurantele automate in DC, care de obicei sunt mai scumpe si mai greu de gasit
5. treci deja pe 24 V - o sa-ti injumatateasca amperajul dintre baterie si invertor. Automat o sa poti pune cabluri mai subtiri si protectii de amperaje mai mici

#9090
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
La cabana mea am cumpărat o soluție de-a gata, respectiv un generator solar, pe care îl încarc cu un panou exact ca cel pe care vrei să-l cumperi. Sunt foarte mulțumit de panou pentru că bagă cu 250-270 w deși este pus spre nord iar soarele bate razant pe el. Pe vreme înnorată scoate între 30-150 w.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate