Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9709 replies to this topic

#9055
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,329
  • Înscris: 29.05.2004
Deconectez panourile de la invertor? - da.

#9056
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu râdeți dom'le dă mine. Începător...

#9057
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Vezi ca unele curenteaza, dar rau de tot, cauta clipuri pe youtube sau posturi aici.

#9058
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Pe asta cu electrocutatul nu am inteles-o. Atât panourile cât și structura e legată la pământ. Cablurile sunt prinse la partea de sus, și sunt sub panouri, in mod normal nu ar ajunge apa la conectori sau la panoul de conexiuni din spatele fiecărui panou fotovoltaic.

#9059
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 11.01.2009
Daca sunt impamantate, nu ar trebui sa fie probleme, cat timp nu sunt ele defecte.

Eu le-am spalat cu spuma auto si jet cu presiune si au iesit curate ca lacrima. Aici e nevoie sa fie mai innorat, ca sa nu se usuce spuma pe ele.
Cele mai orizontale erau murdare, dar cele mai verticale nu au avut nevoie.

#9060
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007
Nici deconectarea de la invertor nu stiu cu ce ajuta, cablurile tot sub tensiune vor fi daca e soare.

#9061
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Nu aia problema.

Panourile nu sunt separate galvanic de reteaua de curet alternativ.
Daca masori intre + si NUL (PE) vei avea peste 150V, la fel intre minus si NUL.

Insa daca le separi de invertor, ele doar genereza tensiune inte minus si plus.
Daca nu este nici un defect si nu sunt panouri cu PE/Minus comun, atunci intre plus si PE nu e potential si nici intre minus si PE chiar daca ajunge apa pe ele.
Daca apa ajunge pe plus si minus atunci se inchide circuitul acolo nu prin traseul de apa spre cel care spala.

#9062
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 10.04.2006
Cel mai bine le speli cand nu produc si cu invertorul deconectat. Eu nu le-as spala cu presiune, alpinistii utilitari spala cu foarte putina apa si sapun si functioneaza foarte bine. Ale mele sunt conectate la pamant la 3 ohm si tot am simtit la mana pe sticla ca pisca cand le-am atins dupa o ploaie. Atentie, pe sticla, nu pe rama.

Edited by onobeka, 21 May 2023 - 16:24.


#9063
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Unele panouri au coating antiaderent nu e indicat sa fie spalate cu detergent obisnuit, este detergent special, sau doar apa si clatire cu apa deionizata.

#9064
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
Se gasea la Dedeman un detergent special. Poate il gasesti pe alt site undeva (@anothertwo) ...

https://www.dedeman....c-5-l/p/7062675

#9065
iusau

iusau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2012
Va salut,

Va rog sa ma sfatuiti cu cateva detalii legate de nevoia de curent electric pentru a alimenta un sistem de camere video si cateva becuri led, la o cabana mica, fara acces la reteaua electrica.
Estimez un consum de pana in 50W pe ora in medie.

Am cumparat pana acum:
1. Doua baterii AGM de 95 AH: Bateriile. Posibil pe viitor sa mai iau doua, daca observ ca astea nu ajung.
2. Un invertor de 1500W cu incarcator mppt de 20A incorporat: invertorul
3. Tarus de impamantare, cabluri pentru conexiuni,...

Trebuie sa cumpar panoul. M-am gandit ca s-ar potrivi un panou de 550W (panou 550W) sau unul ceva mai mic de 380 W (panou 380W).
Am urmatoarele intrebari:
1. Ce panou s-ar potrivi in configuratia asta?
2. Am nevoie de siguranta intre panou si invertor? Daca da, de care/de cat?
3. De ce anume trebuie sa mai tin cont?

Multumesc frumos pentru ajutor!

Edited by iusau, 24 May 2023 - 22:03.


#9066
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Cred că merge oricare panou. Eu am fost în aceeași situație și am simplificat lucrurile, adică am cumpărat un generator solar cu acumulator LFP care are incluse în el și invertor și controler. Ca panou recomand unul cu tehnologia N, că am înțeles că astea sunt viitorul. Al meu e de 425 w și a costat 900 lei.

#9067
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Panourile montate in mod portret dimensiune 1.90/1150 au nevoie de 3 rânduri de șine? Ce sistem de fixare recomandați și de unde sa le achiziționez? Trebuie sa montez 10 panouri pe un acoperiș cu învelitoare tabla la unghi de 25 de grade.

Edited by autocargo, 01 June 2023 - 09:07.


#9068
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sine tip Speedrail dar și altele, poți comanda de la colormetal. Sunt aceleași sine, la jumătate din prețul cerut de magazinele de profil. Doar că ei le vând la bară de 6m, vs 2.2, 3.3, sau 4.4m lungime cât se vând uzual.
Eu am pus în mod portret panouri de 1.7 x 1.1, cu doar două sine, dar am unghii mic (5gr). As pune 3 rânduri de sine în cazul tau.

#9069
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

View Postautocargo, on 01 iunie 2023 - 09:07, said:

Panourile montate in mod portret dimensiune 1.90/1150 au nevoie de 3 rânduri de șine?

Doua randuri de sine sunt suficiente, poti verifica asta consultand ghidul de montaj pentru respectivele panouri. Trebuie sa respecti distantele indicate de prindere (ex. la 25% din lungime +/- 50 mm pt panouri Longi 2094x1038 mm).

Daca pui trei randuri trebuie sa ai grija mai mare sa fie toate perfect coplanare, sa nu tensionezi (curbezi) panoul cand le strangi pe sine cu clemele de fixare.

#9070
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Am 5 panouri sharp nujd445 si voiam sa mai adaug 3 in aceeasi serie insa nu se mai fabrica si nu mai gasesc. Cineva m-a speriat ca daca iau alt model, se vor arde din cauza diferentelor de potential. As fi luat sharp nujd450 (par identice) dar nu stiu daca chiar e vreo problema.

#9071
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 17.01.2014
panourile nu sunt niciodata perfect identice (avand de obicei o abatere pozitiva de cateva procente)
diferenta de la 445 Wp la 450 Wp este neglijabila, fapt pentru care se pot folosi impreuna fara probleme.

#9072
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststoianalin, on 03 iunie 2023 - 11:13, said:

panourile nu sunt niciodata perfect identice (avand de obicei o abatere pozitiva de cateva procente)
diferenta de la 445 Wp la 450 Wp este neglijabila, fapt pentru care se pot folosi impreuna fara probleme.
Multumesc pentru raspuns! Mai am totusi o intrebare. Cele 5 le am instalate pe sol si seara si dimineata am ceva umbra de la niste copaci pe ele (nu vreau sa-i tai) si daca pe astea 3 le pun in acelasi loc cu aceeasi orientare dar pe ele pica umbra mai putin, se intampla ceva daca nu sunt iluminate toate simultan?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate