Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Metode teiste de manipulare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
In acest topic se discuta despre metode de manipulare de orientare teista , prin definitie aceste metode fac apel intotdeauna la diversele "exploit-uri" si vulnerabilitati ale mintii umane , informatia de manipulare este introdusa prin ocolirea filtrelor logice si ale bunului simt prin diverse metode .

Vom da exemplu de metode mai contemporane de manipulare , cele folosite pe internet , insa teoria acestor metode se regaseste in secolele anterioare de manipulare a fiintei umane prin religie .

1)Apocalipsa este aproape , salveaza-ti sufletul cu Isus .

Sentiment exploatat: frica : Subcategorii : frica de necunoscut , frica de moarte .
Rezolutie dorita de victima: Salvare , Calmare , Linistire , Explicare , Cunoastere , Anularea efectului mortii .
Mod de lucru: Se inventeaza semne prevestitoare ale unui eveniment macabru , este exploatata vulnerabilitatea generata de sentimentul de frica prin urmatoarea rezolutie: religia va oferi un salvator , care ofera rezolutia convenabila pentru victima , ceea ce nu observa victima este ocolirea filtrului logicii .
Catalizatori de sentiment : imagini (trucate sau nu) ale unor evenimente (asa zise prevestitoare) de pe glob , sunete/muzica manipulativa (care induc frica sau alte sentimente) , diverse texte manipulative .
Colcaie internetul cu exemple de astfel de videoclipuri .
Exemple: Canalul Last Messages
Spoiler
Alt exemplu:
Spoiler

2) Iad-ul si Diavolul (aka BauBau)

Sentiment exploatat: frica : Subcategorii : frica de necunoscut , frica de moarte .
Rezolutie dorita de victima: Salvare , Calmare , Linistire , Explicare , Cunoastere , Anularea efectului mortii .
Mod de lucru: Se inventeaza un loc in care nimeni nu vrea sa ajunga Sau se inventeaza o situatie in care nimeni nu vrea sa fie . Cine nu crede in dzeu va ajunge in acel loc/situatie .
Deci nu exista alternativa , astfel asa numita libertate de alegere nu prea exista , e ca si democratia din Coreea de nord.
Catalizatori de sentiment : imagini (trucate sau nu) macabre , sunete/muzica manipulativa (care induc frica sau alte sentimente) , diverse texte manipulative .
Colcaie internetul cu exemple de astfel de videoclipuri .
Spoiler

Edited by _-AppleS-_, 06 December 2015 - 14:14.


#2
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Si prostia ateista care ne manipuleaza sa ne mancam unii pe altii doar ca sa avem NOI mai mult cum suna ?
Hai mergi pe afara ia aer si nu mai debita subiecte idioate.

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Este confirmarea faptului ca securitatea a invatat de la popi si nu invers.
Religia este mama baietilor cu ochi albastri se stie , de asta au colaborat bine si traditia nu este uitata nici azi.

#4
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Ai auzit de echilibru ?
Da, dar pentru tine inseamna ala de la circ.

#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Interesant cum apar astfel de subiecte exact când sunt sărbători.

On:
Și ateii au aceleași metode de manipulare.Colcăie netul și în special youtubu' de clipuri cu animații care prezintă forțat-trunchiat religiile,plus că le bagă pe toate în aceeași oală.
Dar și manipularea teistă și cea atee au același target:
PROȘTII!
Adică:cu cât omul este mai prost(ignorant,incult,etc.),cu atât este mai ușor de manipulat(de învârtit pe degete).
Așa că viva prostia umană.
De ce să o eradicăm?
Altfel cum ar mai putea fi manipulați oamenii?
Mai bine:
"Las-o mă,că merge așa!"(citat Marfar)

#6
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Postanoniymus, on 06 decembrie 2015 - 14:32, said:

Si prostia ateista care ne manipuleaza sa ne mancam unii pe altii doar ca sa avem NOI mai mult cum suna ?
Hai mergi pe afara ia aer si nu mai debita subiecte idioate.
Cred cu tu esti cel debitezi idioteni. Unde ai vazut tu "prostia ateista care ne manipuleaza sa ne mancam unii pe altii doar ca sa avem NOI mai mult", eu n-am auzit vreodata asa ceva.

View Postanoniymus, on 06 decembrie 2015 - 14:33, said:

Ai auzit de echilibru ?
Da, dar pentru tine inseamna ala de la circ.
Si care-i echilibru? Ar trebui sa te calmezi, sa nu-ti pocneasca vreo vena...

Edited by Zinus, 06 December 2015 - 15:19.


#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postanoniymus, on 06 decembrie 2015 - 14:32, said:

Si prostia ateista care ne manipuleaza sa ne mancam unii pe altii doar ca sa avem NOI mai mult cum suna ?
Hai mergi pe afara ia aer si nu mai debita subiecte idioate.
Care manipulare?Vorbesti in necunstinta de cauza.Ateismul pune pumnul in gatul cercetarilor academice care duc catre "Inteligent design".
  Manipularea ar fi o bataie prieteneasca pe umar.Crestinii au fost trasi de mult pe roata pe altarul "politicii corecte".
Personal n-am nimic cu nimeni si nu vreau sa conving pe nimeni de nimic.Ii felicit pe atei pt faptul ca au incredere in judecata unui creier produs al intamplarilor si le urez succes sa afle care si ce fel de intamplari au fost acelea pt ca inca nu le este clar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iCIXTAhiq0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
    

#8
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostZinus, on 06 decembrie 2015 - 15:19, said:

Cred cu tu esti cel debitezi idioteni. Unde ai vazut tu "prostia ateista care ne manipuleaza sa ne mancam unii pe altii doar ca sa avem NOI mai mult", eu n-am auzit vreodata asa ceva.

Si care-i echilibru? Ar trebui sa te calmezi, sa nu-ti pocneasca vreo vena...

1. Peste tot in jurul tau.
2. Pai tocmai ca nu exista un echilibru la atei, ci doua cai, PROSTIA si EGOISMUL.

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostASCENDED, on 06 decembrie 2015 - 14:55, said:

Interesant cum apar astfel de subiecte exact când sunt sărbători.

On:
Și ateii au aceleași metode de manipulare.Colcăie netul și în special youtubu' de clipuri cu animații care prezintă forțat-trunchiat religiile,plus că le bagă pe toate în aceeași oală.
Dar și manipularea teistă și cea atee au același target:
PROȘTII!
Adică:cu cât omul este mai prost(ignorant,incult,etc.),cu atât este mai ușor de manipulat(de învârtit pe degete).
Așa că viva prostia umană.
De ce să o eradicăm?
Altfel cum ar mai putea fi manipulați oamenii?
Mai bine:
"Las-o mă,că merge așa!"(citat Marfar)
Nu fa bataturi la dejte' , pune asta-
https://www.facebook...46/?pnref=story

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostZinus, on 06 decembrie 2015 - 15:19, said:

Cred cu tu esti cel debitezi idioteni. Unde ai vazut tu "prostia ateista care ne manipuleaza sa ne mancam unii pe altii doar ca sa avem NOI mai mult", eu n-am auzit vreodata asa ceva.

Si care-i echilibru? Ar trebui sa te calmezi, sa nu-ti pocneasca vreo vena...
Noi toti cei de sub # 1 suntem dovada ca manipulare ecsista din ambele parti.. Rog un moderator sa schimbe titlul subiectului in " Bag zazanie pt. ca nu-mi ajunge cata cacuta am rascolit."
    Hai ca va iau eu la alta masa despre pictura sa zicem ca e weekend de mare plictiseala.Ca sa va manipulez pe alte plaiuri dar pe fundatie de magie alba nu neagra.
     ( Vezi intai filmul # /)

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-cum ii indeamna pe unii demonii si mintea lor stricata de erezii si intunecata sa deschida tot felul de topice manipulatoare impotriva crestinismului mai ales in zi de sarbatoare ortodoxa intr-o tara ortodoxa

#12
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Postanoniymus, on 06 decembrie 2015 - 15:42, said:

1. Peste tot in jurul tau.
2. Pai tocmai ca nu exista un echilibru la atei, ci doua cai, PROSTIA si EGOISMUL.
"-cum ii indeamna pe unii demonii si mintea lor stricata de erezii si intunecata sa deschida tot felul de topice manipulatoare impotriva crestinismului mai ales in zi de sarbatoare ortodoxa intr-o tara ortodoxa"
Aduceti dovezi, altfel comentariile voastre sunt doar un grup de biti ce ocupa spatiu fara rost pe hard-urile serverului pe care se afla forumul.

Edited by Zinus, 06 December 2015 - 16:20.


#13
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostZinus, on 06 decembrie 2015 - 16:19, said:

Aduceti dovezi, altfel comentariile voastre sunt doar un grup de biti ce ocupa spatiu fara rost pe hard-urile serverului pe care se afla forumul.

Nu-i asa ca tu te gandesti la binele tuturor, nu doar la binele tau ?

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Un canal in limba romana de manipulare teista : https://www.youtube....er/BSGJO/videos
Aici se iau toate conspiratiile posibile la rand (se induce teama de necunoscut) , se pare ca toate aceste conspiratii sunt impotriva credintei , cel mai probabil este vorba despre credinta crestina , insa nu sunt sigur din ce secta anume (probabil ortodoxism).
Din haosul de idei rasfirate in toate acele videoclipuri se poate doar estima ce haos o fi in mintea celui care le-a insirat .

Edited by _-AppleS-_, 06 December 2015 - 16:49.


#15
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Post_-AppleS-_, on 06 decembrie 2015 - 16:42, said:

Un canal in limba romana de manipulare teista : https://www.youtube....er/BSGJO/videos
insa nu sunt sigur din ce secta anume (probabil ortodoxism).

Ala e un canal de secta protetanta din SUA, si traduce ce posteaza canalul mama.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcristirg, on 06 decembrie 2015 - 16:11, said:

-cum ii indeamna pe unii demonii si mintea lor stricata de erezii si intunecata sa deschida tot felul de topice manipulatoare impotriva crestinismului mai ales in zi de sarbatoare ortodoxa intr-o tara ortodoxa laica.
Mi-am permis sa corectez. Sper ca nu-i supararea chiar asa de mare.Posted Image

#17
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Masonii , Illuminati , Reptilienii , Satanistii , Antichristii , Annunaki si multe alte asemenea inventii de inamici contra religiei , toate sunt diabolizate pentru a induce frica in cel ce incearca sa se indeparteze de religie , si a te ghemui inapoi in bratele manipularii .
In acest sens , exista o echivalenta logica intre un dusman al religiei si un dusman al tuturor oamenilor de pe terra .

Totusi se mai adauga la categoria baubau si Noua Ordine Mondiala , Cipuri 666 , vaccin anti-gripal , Ateii , femeia cu barba , gaozarii , islamistii , etc  in plasa carora o sa cadeti daca parasiti religia.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
ai fumat ceva par din coada de unicorn
io am fost ateu pana la 20, din familie
dupa aia am deschis ochii
LE: mi-am dat seama ca ceva exista, dincolo de noi
apoi am ajuns treptat la concluzia ca ceea ce descrie cel mai bine acel "ceva" este Biblia crestina

Edited by overseas, 07 December 2015 - 12:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate