Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10731 replies to this topic

#649
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Daca citesti ce scrie acolo, zice "Comision utilizare ATM-uri si POS-uri de la ghiseele altor banci din strainatate".
De la alte banci citire:
"La ATM-urile bancilor acceptatoare din strainatate  1% plus 2,5 Euro (se percepe in Lei)"
"Retragere numerar de la alte ATM-uri decât cele din Erste Group şi din Unităţile Bancare (POS, Imprinter) 1% min 15 Ron"
"ATM alte bănci din străinătate/ ghişeu/POS alte bănci din străinătate1.5% +10 lei"

Deci nu e singura banca ce comisioneaza retragerea de numerar la un ATM din strainezia ... de fapt majoritatea o fac.

#650
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 gumball3000, on 29 mai 2018 - 08:52, said:

https://www.bancatra...sa_electron.pdf

Cumparaturi de bunuri de la comercianti (in Romania sau strainatate): 0 LEI
Comision utilizare ATM-uri si POS-uri de la ghiseele altor banci din strainatate pentru numerar: 1% + 2,5 LEI
Nu e acolo. E vorba de comisionul aplicat schimbului valutar cand faci cumparaturi in euro desi ai cardul in lei. In mod normal se aplica cursul visa + ceva comision(1-3% de obicei). M-ar mira sa nu perceapa nimic.

#651
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, nimeni nu am vazut sa mentioneze in clar treaba asta ca se aplica cursul Visa/Mastercard.
Din punctul meu de vedere asta e un comision ascuns, iar ANPC-ul ar fi trebuit sa amendeze toate bancile.
Tot ca sa eviti discutiile inutile cu banchotii, ar fi trebuit sa precizeze clar si cursul carei dati il aplica (adica pe cel din data decontarii, nu din cea in care ai efectuat plata)
Mai este o magarie ascunsa si la platile in alta valuta in afara de eur, unde am inteles ca se face conversie dubla, mai intai in eur si de-abia apoi in lei.

Ca sa afli treaba asta trebuie sa stai sa te milogesti de ei pe la relatii cu clientii. In urma cu vreo cativa ani am voribit cu vreo 4 oameni de la BCR pana am reusit sa dau de unul care sa ma dumireasca ce curs mi-au aplicat pt plata unui bilet de avion in euro.


Scursuri peste tot.

Edited by gumball3000, 29 May 2018 - 23:58.


#652
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005
Cel putin Unicredit, Ing si Raiffeisen afiseaza cursurile valutare pentru operatii cu cardul sau schimb valutar online sau la ghiseu. La BT, daca scrie undeva, e bine ascunsa informatia.

#653
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Buna,

Am card de credit Star Mastercard si card de debit Visa la banca,cu conturile aferente.

Trebuie sa platesc 18200 Ft pe un cont din Ungaria la CIB Bank. Cum se procedeaza si care sunt comisioanele percepute.

Multumesc

#654
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Personal as folosi un transfergo sau transferwise.

#655
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Nu am auzit pana de aceasta modalitate. Citesc acum si cred ca incerc daca zici ca e sigur si mai simplu ca prin banca..

#656
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Foarte multi platesc cu asta avansul pentru cazarea in grecia de exemplu. Si mie mi se pare cea mai simpla si ieftina metoda de a transfera bani din Romania/Lei intr-o alta tara/alta moneda. Comisionul este modic as spune prin comparatie cu bancile.

#657
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 dreaQ, on 31 mai 2018 - 08:04, said:

Personal as folosi un transfergo sau transferwise.

Daca rata de schimb nu e garantata, cum stiu ei suma fixa pe care o primeste destinatarul?

#658
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007
Eu am primit de fiecare data bani inapoi cand am transferat prin transferwise. Adica ei au estimat o valoare mai mare decat a fost in final. Transfer dolari canadieni din Romania in Canada.

#659
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

 Geth, on 28 mai 2018 - 22:33, said:

Stie cineva cat e comisionul de schimb valutar la cardul de debit visa de la bt? Pe site nu gasesc. De obicei e cursul visa + ceva comision.

La cardurile de debit comisionul e zero. Pe site scrie ca percep comision de conversie valutara de 2% doar la cardurile de credit Premium si Business   http://intreb.bancat...in-strainatate/

#660
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ușor, ușor BT înghite BancPost. Am primit azi mesaj și mail de la BancPost, în legătură cu:


"Poti folosi cardul de debit si la ATM-urile Bancii Transilvania cu aceleasi comisioane de retragere ca la Bancpost. Lista locatii BT: https://bit.ly/2nNtZMx"


"NOU: peste 1300 bancomate in plus pentru tine!

Salut xxxx,


Ne face plăcere să te informăm că extindem accesul clienților nostri la o rețea amplă de ATM-uri. Acum poti folosi cardul tau de debit Bancpost si la bancomatele Bancii Transilvania, cu aceleasi comisioane de ridicare de numerar pe care le ai in prezent si la Bancpost.



Prin urmare, pe lângă cele 500 de bancomate Bancpost, ai la dispoziție și aproape 1300 de bancomate Banca Transilvania.



Localizarea și detaliile despre ATM-urile Băncii Transilvania pot fi consultate online:


Pe site-ul BT ;

Prin intermediul aplicatiei Banca Transilvania/Sectiunea Info, sectiune care poate fi accesata si de cei care nu sunt clienti BT (aplicatia poate fi descarcata gratuit din Google Play - pentru Android, respectiv din App Store - pentru iOS).

Dacă ai nevoie de mai multe informații, ne poți contacta oricând la ALO Bancpost, telefon 0800 110 200 sau 021 3020 789 sau [email protected].
Cu drag,

Echipa Bancpost.

www.bancpost.ro



Contacteaza-ne folosind formularul de aici

ALO Bancpost



0800 110 200



Program

Luni-Vineri 8:30 - 20:00

Sambata - Duminica 9:00 - 16:00"

Daca nu mai doresti sa primesti newsletter-ul

O veste bună pentru clienții BancPost. Invers este valabil? Clienții BT pot folosi ATM-urile BancPost?

http://www.monitorul...h.Un49QYHD.dpbs

#661
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Am un card atasat contului de euro.Care e comisionul de retragere euro de la bancomatele bt?

#662
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cel mentionat in lista cu tarife ale cardului pt euro

#663
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Daca o mai aveam crezi ca mai intrebam pe aici?Oricum, ieri am sunat la telefonul de pe spatele cardului sa-mi emita un alt pin, mi-a zis tanti ca ma costa un euro, iar cand am verificat azi costul era fix 2 euro!!!Una zic si alta fac!Convorbirea era înregistrată, cred....vedem ce zic sefii!

Edited by raducut123, 18 June 2018 - 07:58.


#664
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
asta spun sefii:
https://media.giphy....Xq7Ju/giphy.gif

mai interesant e ce spune ANPC-ul

#665
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

 raducut123, on 18 iunie 2018 - 06:24, said:

Am un card atasat contului de euro.Care e comisionul de retragere euro de la bancomatele bt?
BT are bancomate de la care poți retrage euro?

 gumball3000, on 18 iunie 2018 - 08:03, said:

asta spun sefii:
https://media.giphy....Xq7Ju/giphy.gif

mai interesant e ce spune ANPC-ul
Aia de ala anpc spun ca trece luna, merge leafa. Sau nu știi cum e la stat?

#666
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013

 Eduard55, on 19 iunie 2018 - 08:38, said:


BT are bancomate de la care poți retrage euro?
Nu pot retrage euro de la bancomat bt?
Referitor la anpc imi pare rău ca stau prost cu timpul.Așa as fi facut o plangere s-o usture pe pupaza de la callcenter!

Aia de ala anpc spun ca trece luna, merge leafa. Sau nu știi cum e la stat?

Edited by raducut123, 19 June 2018 - 21:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate