Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10669 replies to this topic

#1261
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postrosix, on 05 martie 2019 - 19:38, said:

Le-am dat reviu negativ la BT Pay pentru dependenta totala de NFC.

Si le-am spus si care e treaba cu Revolut, din perspectiva clientului.
Nu ai de ce sa fii suparat ca este necesar NFC, pentru ca nfc-ul este singura posibilitate pentru a plati cu telefonul.

Si ce le-ai zis despre revolut?Posted Image

#1262
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostVlad_22, on 05 martie 2019 - 15:45, said:

E ok cardul de debit Visa Electron,neembosat?
Am văzut că au comision 0 la administrare cont anual și lunar.L-am ridicat și activat azi,după ce m-am înregistrat în prealabil la ei pe site,ca pers.fizica.N-am ales embosat,adică cu cifrele in relief,pt ca pt mine este irelevant.Oricum,sunt student,și depun sume mici pe acest card,gen 100-200 lei lunar.Care e faza cu BT internet banking si BT mobile banking?Plătești ceva pt ele sau sunt moca?Și,mai ales cum activez aceste servicii?Am înțeles că mai aveau ceva,cu SMS alert,dar la 5 lei lunar cat este,nu prea merita,părerea mea.

E ok. Depinde ce faci.

Are probleme cu acceptabilitatea prin afara EU însă.

Poți lua backup și mastercardul. Și ăla e gratuit și mai avantajos in afara.

Inclusiv la rata de schimb. Pe visa ai la schimbul BT. Pe MC ai la schimbul MC care e mai bun fata de BT.

#1263
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmenaloty, on 06 martie 2019 - 00:35, said:

Nu ai de ce sa fii suparat ca este necesar NFC, pentru ca nfc-ul este singura posibilitate pentru a plati cu telefonul.
Si ce le-ai zis despre revolut?Posted Image

Pai nu e vorba numai de platit cu telefonul aici (asta e o nevoie secundara, a oamenilor cu fitze sau comozi, care nu vor sa dea cu cardul la POS).. e vorba de functionalitatea BT Pay ca apicatie de mobil pentru gestionarea unui card.

Despre Revolut le-am zis ca aplicatia e moka, transferul bancar e moka, plati programate moka, schimb valutar la BNR + 70 pps si toate celelalte pe care un utilizator de Revolut le stie.
Si le-am recomandat sa renunte la comisionul ala de incasare RON in cont curent ca e penibil...

#1264
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
rosix, nu poti sa compari BT Pay, care nu este dedicata administrarii cardului, cu aplicatia celor de la Revolut. Compari mere cu pere.
Pe principiul asta si celor de la Revolut le lipseste posibilitatea sa iti faci platile direct cu telefonul.

BT24 totusi este o aplicatie utila si care are cam tot ce are nevoie un utilizator obisnuit.

#1265
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 10:33, said:

rosix, nu poti sa compari BT Pay, care nu este dedicata administrarii cardului, cu aplicatia celor de la Revolut. Compari mere cu pere.
Pe principiul asta si celor de la Revolut le lipseste posibilitatea sa iti faci platile direct cu telefonul.

BT24 totusi este o aplicatie utila si care are cam tot ce are nevoie un utilizator obisnuit.

BT Pay este un proiect esuat dupa parerea mea, conceputi de tampiti care nu stiu sa judece o nevoie a clientului.  Mai precis, plata e una, aplicatia e alta.. Trebuia conceputa aplicatia pentru toti, ca de aia e aplicatie si functionalitatea de plata cu telefonul sa fie disponibila doar celor cu telefoane cu NFC.  Pe cand BT a facut ca aplicatia sa nu poata fi instalata pe telefoane fara NFC, de aceea am dat un review negativ mare cat casa acestei aplicatii pe unde am prins-o.

Ati vazut voi undeva la Monese, Trasnsferwise sau in alte locuri sa va conditioneze o aplicatie cu care gestionezi cardul de telefon cu NFC?  Eu nu am auzit.

Edited by rosix, 06 March 2019 - 11:59.


#1266
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 11:56, said:

Pe cand BT a facut ca aplicatia sa nu poata fi instalata pe telefoane fara NFC, de aceea am dat un review negativ mare cat casa acestei aplicatii pe unde am prins-o.
Ati vazut voi undeva la Monese, Trasnsferwise sau in alte locuri sa va conditioneze o aplicatie cu care gestionezi cardul de telefon cu NFC?  Eu nu am auzit.
BT are deja aplicatie mobile pentru toate telefoanele, mobile banking, care costa 4 lei pe luna, BTPay este doar un bonus pentru cei cu nfc pe telefon.Posted Image
In curand o sa-ti schimbi telefonul si iti vei lua unul cu nfc si atunci nu vei mai avea nimic impotriva aplicatiei, dar tu ai fi vrut sa-i sari cu aia 4 lei, fara sa schimbi telefonul.

Edited by menaloty, 06 March 2019 - 12:04.


#1267
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmenaloty, on 06 martie 2019 - 12:01, said:

BT are deja aplicatie mobile pentru toate telefoanele, mobile banking, care costa 4 lei pe luna, BTPay este doar un bonus pentru cei cu nfc pe telefon.Posted Image
In curand o sa-ti schimbi telefonul si iti vei lua unul cu nfc si atunci nu vei mai avea nimic impotriva aplicatiei, dar tu ai fi vrut sa-i sari cu aia 4 lei, fara sa schimbi telefonul.

Pai nu ar trebui sa coste nimic, asta e problema... Eu nu-mi schimb telefonul decat odata la 10 ani sau numai daca sar tablele din el.

#1268
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 12:13, said:

Pai nu ar trebui sa coste nimic, asta e problema... Eu nu-mi schimb telefonul decat odata la 10 ani sau numai daca sar tablele din el.
Nu stiu daca mai este vreo banca in ro,  la care sa platesti mobile banking, chiar ca astia de la BT sunt lesinati dupa bani. Ai si tu dreptate.

#1269
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmenaloty, on 06 martie 2019 - 12:39, said:

Nu stiu daca mai este vreo banca in ro,  la care sa platesti mobile banking, chiar ca astia de la BT sunt lesinati dupa bani. Ai si tu dreptate.

Toate trebuie scoase in afara legii pentru ca percep comisioane abuzive si uneori ilegale.

#1270
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
BT24 ar trebui sa fie gratuită. E 2019 pana mea...

Ăștia de la BT s-au tâmpit cu taxele. Is clientul lor de foarte mulți ani (vreo 9) dar in ultimul an au luat-o aiurea de tot.
Deși îmi plăceau și ii recomandam, au ajuns nașpa.

Eu cel putin dacă as sta in România mi-aș face cont la ing sau libra.

In momentul in care Revolut da conturi locale le-am zis pa la BT...

#1271
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Oare pot face ceva pt a putea beneficia de aplicația de mobile banking si SMS alert,moca?

#1272
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Daca n-ai intre 18 si 26 de ani, doar la alte banci se poate. ;)

#1273
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVlad_22, on 06 martie 2019 - 20:24, said:

Oare pot face ceva pt a putea beneficia de aplicația de mobile banking si SMS alert,moca?
Pesemne ca da...asteapta black friday si poate o baga la reducere 100%.
Sau...schimba naibii banca, sunt o gramada care ofera cu 0 IB si MB, ce te leaga asa de tare de BT?

#1274
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postalex_bv2001, on 06 martie 2019 - 20:28, said:

Daca n-ai intre 18 si 26 de ani, doar la alte banci se poate. ;)
Pai mă incadrez in segmentul de varsta 18-26.

View Postcuculea, on 06 martie 2019 - 20:29, said:


Pesemne ca da...asteapta black friday si poate o baga la reducere 100%.
Sau...schimba naibii banca, sunt o gramada care ofera cu 0 IB si MB, ce te leaga asa de tare de BT?
Am făcut zilele astea un cont pe pers fizica pt un card de debit.N-am stat sa analizez toate băncile că sa vad care oferă mobile banking și mai știu eu ce,gratis,și care nu.Ma așteptăm să nu coste nimic,atâta tot.Pana și pt SMS alert-ul ăla te taxează.Mai au ceva cu *8028,unde apelezi și îți spune ce și cum despre cont,dar nu e practic deloc.Prefer o aplicație.

Edited by Vlad_22, 06 March 2019 - 20:36.


#1275
Octav111

Octav111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.03.2019

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 09:39, said:



Despre Revolut le-am zis ca aplicatia e moka, transferul bancar e moka, plati programate moka, schimb valutar la BNR + 70 pps si toate celelalte pe care un utilizator de Revolut le stie.
Si le-am recomandat sa renunte la comisionul ala de incasare RON in cont curent ca e penibil...
Le ai spus și cum blochează conturi aiurea și refuza sa facă refund?
Nu ca oamenii nu ar mai putea de contul lor revolut ci de banii lor...

View Postcuculea, on 06 martie 2019 - 20:29, said:


Pesemne ca da...asteapta black friday si poate o baga la reducere 100%.
Sau...schimba naibii banca, sunt o gramada care ofera cu 0 IB si MB, ce te leaga asa de tare de BT?
Care sunt băncile alea?
Spune, ca vreau și eu.

La care bănci ai cont curent fără comisioane plus internet și mobile banking gratuit? Și fără steluțe?

#1276
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostVlad_22, on 06 martie 2019 - 20:31, said:

Pai mă incadrez in segmentul de varsta 18-26.

Am făcut zilele astea un cont pe pers fizica pt un card de debit.N-am stat sa analizez toate băncile că sa vad care oferă mobile banking și mai știu eu ce,gratis,și care nu.Ma așteptăm să nu coste nimic,atâta tot.Pana și pt SMS alert-ul ăla te taxează.Mai au ceva cu *8028,unde apelezi și îți spune ce și cum despre cont,dar nu e practic deloc.Prefer o aplicație.
Deci...tu ti ai facut cont fara sa faci cel mai mic studiu de taxe si comisionae la serviciile de baza, adica ai semnat ca primarul la prima banca colorata care ti a iesit in cale...bravo, iti urez succes in viata

#1277
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcuculea, on 06 martie 2019 - 21:24, said:


Deci...tu ti ai facut cont fara sa faci cel mai mic studiu de taxe si comisionae la serviciile de baza, adica ai semnat ca primarul la prima banca colorata care ti a iesit in cale...bravo, iti urez succes in viata
Pai tocmai la astea m-am uitat prima data.Oricum,pun sume mici pe card pt că nu-l voi folosi prea des.Si nu,nu m-am dus la prima banca care mi-a ieșit în cale pe strada.Vorbesti doar că sa nu taci,și nu ai deloc dreptate.Au cam cele mai mici taxe și comisioane din ce am găsit.Si nu,daca nu mi-a trecut prin cap sa verific daca serviciile lor de banking sunt gratis say contra-cost,inseamna ca nu m-am informat?

Edited by Vlad_22, 06 March 2019 - 21:29.


#1278
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostOctav111, on 06 martie 2019 - 20:55, said:



La care bănci ai cont curent fără comisioane plus internet și mobile banking gratuit? Și fără steluțe?
Prima care imi trece prin cap acu, ...libra bank 0 pe linie

Restul te las pe tine sa mai studiezi

View PostVlad_22, on 06 martie 2019 - 21:27, said:

Pai tocmai la astea m-am uitat prima data.Oricum,pun sume mici pe card pt că nu-l voi folosi prea des.Si nu,nu m-am dus la prima banca care mi-a ieșit Ă®n cale pe strada.Vorbesti doar că sa nu taci,și nu ai deloc dreptate.Au cam cele mai mici taxe și comisioane din ce am găsit.Si nu,daca nu mi-a trecut prin cap sa verific daca serviciile lor de banking sunt gratis say contra-cost,inseamna ca nu m-am informat?
Pe bune?....inca odata iti doresc succes in viata. Ai toata dreptatea din lume, scuza mi imbecilitatea

Edited by cuculea, 06 March 2019 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate