Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10676 replies to this topic

#1
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
Salut.

Pentru ca sunt in proces de schimbare a bancii la care sunt acum (Raiffeisen) si pentru ca :

1) Ma atrag dobanzile la depozite de la BT (destul de mari pentru marimea si numele bancii . La raiffaisen la acelasi depozit aveam 1,2% preferential inca . la BT am 1,7% non preferential. La sume mari se simte.
2) Comisioane mai mici (se simt ,anual). La raiffeisen ma taxeaza pe fiecare retragere de la bancomatul lor (au introdus anul trecut comision). La BT e 0  (pentru moment)
3) Online Banking 1 RON la BT. La Raiffeisen platesc 1 EURO.
4. Cardul de cumparaturi basic de la BT -> 20 lei anual // 60 lei anual Raiffeisen.

Am tot stat eu sa gandesc de ce platesc eu costurile astea premium la Raiffeisen si nu am gasit motive. Le sunt client de 7 ani , in afara ca mi-au marit suma la cardul de cumparaturi nu mi-au venit sa ma imbie cu o dobanda mai maricica , cu o maslina... nimic. Au venit doar cu cereri sa mai iau credite ca probabil depozitele mele faceau cam multa dobanda si banca nu ma prea jumulea destul.


Ca atare am decis sa schimb catre BT.


Ce probleme ati avut cu BT-ul de-a lungul timpului? Sunteti multumit in comparatie cu alte banci la care ati fost client? Singura reticenta ce o am e ca intotdeauna serviciile astea ieftine (ma rog , relativ)si prea imbietoare sunt cu dus si intors. Intotdeauna este vre-o smecherie la mijloc Care e pana la urma dusul si intorsul la BT? Mersi! din ce am observat eu : la bancomatele BT e mai tot timpul coada. (cel putin prin zonele in care trec eu - sunt din cj)

Ah si sa nu uit , sunt pana la urma romani , deci nu trimit profitul in Austria cu face RF. (suport afacerile romanesti ! Posted Image )

So bagati aici clienti actuali si fosti ai BT , sa-mi (ne) clatesc si eu  (noi) ochii.

Edited by cuddles, 06 December 2015 - 11:55.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
O sa imbatranesti la cozile de la transilvania.

Si nu mi s-a intamplat intr-o singura sucursala, ci in mai multe.

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
BT multe am avut,ma taxau nejustificat,aplicata de mobile e petarda,angajatele habar nu au ce fac,te taxeaza la incasare.
Pentru cei care au conventie cu BT si primesc salarul la ei e ok,pentru restu este ING.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu au nici automat pt depunere bani, se lucreaza ca in 1980, cu depunere la ghiseu.

Edited by gumball3000, 06 December 2015 - 11:57.


#5
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
E ok pentru persoane fizice/afaceri mici,daca faci totul online eviti cozile,oricum fetele de la ghiseu se misca binisor si sunt amabile.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Confirm si eu treaba cu angajatii, le-am spus sa-mi trimita cardul nou in sucursala pe care o avea mai aproape de noua adresa unde m-am mutat, am asteptat la coada vreo 20 minute, ca sa-mi spuna ca nu este posibila schimbarea sucursalei in care primesc cardul si ca ei nu au primit nimic.
L-am luat din vechea sucursala, acolo mi-au spus iar ca este posibil...

Edited by gumball3000, 06 December 2015 - 11:55.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
sunt client de aproape 15 ani. am avut si credit la ei, la un moment dat,am avut si salariu pe card la ei, sunt ok. intradevar , au comisioane mici. nu stiu la depozite, dar la restul operatiilor, sunt ok. in orasele mari cred ca au sucursale putine => cozi uneori. la mine in oras nu prea sunt cozi.am colegi care au internet banking de la ei si e ok.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
E o banca low-cost, si asta se simte.
Angajati aglomerati, slab pregatiti, cu putere mica de decizie. sedii plicticoase. Uneori aglomeratie.
Oricum, daca nu ai treaba toata ziua cu banca, se poate trece usor peste incovieniente, pana la urma costurile primeaza.
Singurul comision relativ ascuns e ala de primire a banilor in cont prin transfer de la alta banca.

#9
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
O chestie pe care trebuie sa o stii despre BT este legata de comisioanele aplicate oricarei tranzactii realizate in/din cont.

Edited by M0D3, 06 December 2015 - 12:09.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lasa cateva exemple.
Stiu doar de comision la incasare din alta banca.

#11
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postcuddles, on 06 decembrie 2015 - 11:48, said:

Comisioane mai mici (se simt ,anual). La raiffeisen ma taxeaza pe fiecare retragere de la bancomatul lor (au introdus anul trecut comision). La BT e 0  (pentru moment)
Depinde de cardul pe care ti-l alegi. Nu toate au comision 0 pentru retragere de la bancomat.

View Postgumball3000, on 06 decembrie 2015 - 11:51, said:

O sa imbatranesti la cozile de la transilvania.
Asta am observat si in Iasi in ultime perioada. Am stat zilele trecute 30 min la coada ca sa-mi primesc noul card. Posted Image

View Postslai, on 06 decembrie 2015 - 12:08, said:

Singurul comision relativ ascuns e ala de primire a banilor in cont prin transfer de la alta banca.
Pe saitul lor, jos, la capatul paginii, exista un link catre un document PDF cu toate comisioanele pentru operatiunile bancare.

Eu mai am un cont la BCR si BT este mult mai fain. De exemplu, la BCR am onoarea de a plati 5 Lei pentru modificarea limitelor pt card, comision 2% pentru conversie valutara (aplicat la un curs valutar cu minim 0.5% mai prost decat la BT), aceleasi cozi, cu internet bankingul de la BCR nu poti face decat tranzactii bancare, in timp ce la BT poti incarca si cartele, achizitiona rovinieta, modifica limitele cardurilor s.a.m.d.


https://www.bancatra...misioane_PF.pdf

Edited by bobo666, 06 December 2015 - 12:27.


#12
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postcuddles, on 06 decembrie 2015 - 11:48, said:

4. Cardul de cumparaturi basic de la BT -> 20 lei anual // 60 lei anual Raiffeisen.

Din ce vad eu aici parca n-ar fi carduri cu taxa de administrare 60Ron/an. Posted Image

Edited by Bucifon, 06 December 2015 - 12:34.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
angajatii sunt foarte prost pregatiti.
-am fost sa intreb daca la credite iau in calcul si veniturile pe PFA; o tanti mi-a spus ca trebuie sa discut cu tanti care se ocupa de persoane juridice, dar e la masa si sa revin dupa 30 min; dupa 30 min tanti de la persoane juridice mi-a spus ca de fapt trebuie sa discut cu tanti de la persoane fizice (cea de mai devreme), dar e acum la masa si sa revin dupa 30 min. "tanti" e peiorativ, de fapt sunt niste fete pe la 25 de ani
-am vrut sa lichidez conturile, mi-au spus ca se vor inchide singure (nu stiau exact cum); am vrut sa scot restul de bani de la casierie, au facut ochii mari si au insistat (nu stiu de ce) sa ii scot cu cardul

#14
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu sint multumit de serviciile bancii Transilvania. In momentul cind nu o sa mai fiu, o schimb.Ca sint destule....

#15
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Post_Smiley_, on 06 decembrie 2015 - 12:34, said:

angajatii sunt foarte prost pregatiti.
-am fost sa intreb daca la credite iau in calcul si veniturile pe PFA; o tanti mi-a spus ca trebuie sa discut cu tanti care se ocupa de persoane juridice, dar e la masa si sa revin dupa 30 min; dupa 30 min tanti de la persoane juridice mi-a spus ca de fapt trebuie sa discut cu tanti de la persoane fizice (cea de mai devreme), dar e acum la masa si sa revin dupa 30 min. "tanti" e peiorativ, de fapt sunt niste fete pe la 25 de ani
-am vrut sa lichidez conturile, mi-au spus ca se vor inchide singure (nu stiau exact cum); am vrut sa scot restul de bani de la casierie, au facut ochii mari si au insistat (nu stiu de ce) sa ii scot cu cardul
Asa mi-au spus si mie ca daca nu faci vreo tranzactie 6 luni se inchid singure.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
pe mine ma sperie putin ideea ca banca poate sa-mi inchida conturile asa, fara acordul meu explicit.

#17
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@cuddles:
Am trecut prin trei bănci.
BCR, imediat după '90, ING mai apoi și m-am oprit din 2004 la Transilvania.
BCR-ul era de-a dreptul comunist îți făceau parcă favoruri. Angajații bănuiesc că aveau în fișa postului câte o linguriță de ulei de pește la fiecare oră, altminteri nu-mi pot explica fețele și atitudinea lor, scârbită de viață.
ING-ul era prea bun pentru mine, îmi murea instant când le vedeam comisioanele.

Transilvania este decentă, (plăți cu cardul, administrare conturi, plăți în trezo, salarii, transferuri externe).
Nu excelează la credite, meri la ei și îi rogi, zic că nu mere.
Te sună apoi ca disperații, să îți facă tot felul de oferte.
Da' prea târziu...

Peste 90% rezolv din fața calculatorului cu BT24.
Am avut chiar și o problemă cu un card Visa, golit de niște șmecherași.
S-au implicat mai mult decât mă așteptam cei de la BT, am avut banii înapoi în cont după nici două săptămâni.

Spunea un coleg mai sus că sunt slăbuți la calitatea angajaților.
Mie nu îmi par deloc așa (cel puțin nu în Timișoara).

#18
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Nu ti-l inchide decat in cazul in care nu mai ai fonduri pe el si nu se mai fac miscari de fonduri in cele 6 luni. Daca sunt banii in cont nu se inchide, chiar daca nu exista activitate.
In plus reactivarea se face imediat si fara costuri suplimentare precum la alte banci.

Eu am doua carduri de la BT: un Visa Electron Classic (debit, fost cont de salariu) si un MasterCard Forte (Star BT, credit, pentru rate fara dobanda).
La primul am comision de administrare 0 lei, iar la al doilea 25 lei pe an. Am BT24 Banking activat (1 leu/luna) si de acolo le controlez pe ambele.
Internet-ul banking merge foarte bine la BT, eu sunt mai multumit de el decat de cel de la BCR, care costa si mai mult, de multe ori nu merge cand ai nevoie de el si care nu iti permite sa faci transfer intre conturi daca ai un cont de tip clasic atasat cardului. O alta chestie interesanta, nu mai sunt sigur daca mai e valabila (folosesc mai rar cardul Visa de la BT), la BT nu mai ai nevoie de interogare. Dupa ce faci o retragere de la bancomat, pe chitanta eliberata se afiseaza automat soldul ramas in cont. Legat de cozile de la bancomate, la mine in Pitesti nu sunt, chiar nu am cozi la bancomatele BT, in schimb la ghisee sunt cozi uneori, mai ales lunea si vinerea. Fata de BRD\BCR sunt mai rare ATM-urile BT.

Edited by antinVidia, 06 December 2015 - 13:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

Arizona, bobo323

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate