Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10636 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 _Smiley_, on 06 decembrie 2015 - 12:34, said:

angajatii sunt foarte prost pregatiti.
-am fost sa intreb daca la credite iau in calcul si veniturile pe PFA; o tanti mi-a spus ca trebuie sa discut cu tanti care se ocupa de persoane juridice, dar e la masa si sa revin dupa 30 min; dupa 30 min tanti de la persoane juridice mi-a spus ca de fapt trebuie sa discut cu tanti de la persoane fizice (cea de mai devreme), dar e acum la masa si sa revin dupa 30 min. "tanti" e peiorativ, de fapt sunt niste fete pe la 25 de ani
-am vrut sa lichidez conturile, mi-au spus ca se vor inchide singure (nu stiau exact cum); am vrut sa scot restul de bani de la casierie, au facut ochii mari si au insistat (nu stiu de ce) sa ii scot cu cardul
Pt ca daca-i scoti cu cardul nu ai cum sa retragi sume sub 10 lei, le mai ramenea si lor de o ciunga.

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 cuddles, on 06 decembrie 2015 - 11:48, said:

singura reticenta ce o am e ca intotdeauna serviciile astea ieftine (ma rog , relativ)si prea imbietoare sunt cu dus si intors. Intotdeauna este vre-o smecherie la mijloc

Sigur ca da. Angajatii BT sunt mai slab pregatiti decat cei de la Raiffeisen.
Nu stiu de ce te intereseaza atat de mult cine ia profitul, ca Raiffeisen il trimite in Austria, crezi ca patronatul din Romania se ingrijeste cumva de noi cei din popor, ca sa ne faca si noua cota-parte din castig? Oricum, multi actionari ai bancii Transilvania sunt straini. Intr-un timp, BT era chiar banca cu capital majoritar strain.

#21
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Sint client la Banca Transilvania de mai multi ani. Prima data am avut niste depozite la ei pentru ca aveau dobinzi mult mai mai decit Reiffeisen unde eram client atunci. Dupa aceea la sfatul lor am contopit toate depozitele intr-un cont de economii si a fost o decizie buna. Cind am facut contul de economii a trebuit sa fac si unul curent pe care nu l-am folosit mult timp. De acum sase ani mi se vireaza salarul in contul curent iar atunci am facut si card.
In prezent nu am nici un motiv ca ma mut la alta banca pentru ca:
- Comisionul de administrare al contului curent si al celui de economii este 0
- Se percepe un comision de 0,3 RON la interogarea soldului.
- Pentru retragerile in numerar de la bancomat nu se percepe comision
- Pentru ca folosesc contul curent numai pentru salar nu ma deranjeaza comisionul perceput la depunerile in cont
- Nu se percepe taxa la schimbarea cardului
- Dobinda este o mizerie dar asa este la toate bancile
- Comparativ cu alte banci, la noi in oras au foarte multe sedii

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Acum ceva ani, BT era in prag de faliment si BRD se pregatea sa o cumpere.

#23
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sunt multumit de BT, nu am avut probleme, comisioanele sunt cele mai bune, aplicatia de internet banking este printre cele mai flexibile, bancomate in Bucuresti sunt destule. Comparativ cu restul ramane cea mai buna alegere pentru persoane fizice.

#24
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
La ghiseu nu cred ca o sa fac vizite prea dese , probabil cand o sa semnez anumite acte ( odata la an, poate mai rar) in rest o sa folosesc aplicatia online. Strict ca si design , e cam in urma versus cea de la raiffeisen (comparand strict din ochi)   dar si 1 leu vs 1 euro (12 lei / an vs ~55 lei / an) e cam mare diferenta.


 Bucifon, on 06 decembrie 2015 - 12:34, said:

Din ce vad eu aici parca n-ar fi carduri cu taxa de administrare 60Ron/an. Posted Image

Ai dreptate , eu cand mi-am facut cardul de credit acum 6 ani era 56 lei parca / an. Acum vad ca a scazut. Oricum 40 lei. Tot e mai mult ca la BT , practic dublu.

 Gaby_M, on 06 decembrie 2015 - 14:21, said:

- Dobinda este o mizerie dar asa este la toate bancile


Eu zic ca e decenta. 1,6  pentru un depozit la 3 luni este mai mult decat bine. Putine banci cu pretentii din Romania (bine , nici chiar necunoscute) au asa ceva. Raiffeisen are 1,2%  -preferential inca si pe 4 luni (plus ca faptul ce m-a nemultumit pe mine cel mai mult la ei e ca au scos la jumatatea anului depozitul de 1 luna , chestie ce m-a enervat la culme)

 slai, on 06 decembrie 2015 - 12:08, said:

E o banca low-cost, si asta se simte.
Angajati aglomerati, slab pregatiti, cu putere mica de decizie. sedii plicticoase. Uneori aglomeratie.
Oricum, daca nu ai treaba toata ziua cu banca, se poate trece usor peste incovieniente, pana la urma costurile primeaza.
Singurul comision relativ ascuns e ala de primire a banilor in cont prin transfer de la alta banca.

Pai low-cost sau nu , chestiile alea nu ma afecteaza. Ca la Raiffeisen atata premium am inghitit  , tot pe banii mei, evident si la sfarsit nu m-am simtit ca am vre-un folos real de pe urma lor. Deci am tras linie cat castiga banca de pe mine /an relativ la cat castig eu de la ei (dobanzi , etc etc) si cam fluier a paguba. Si mai e si chestia aia ca decat sa umflu un bancher austriac , mai bine umflu pe un roman de-al nostru.

Ochiometric asa ii pe astia de la BT , un fel de succes local. Ca si RDS. Preturi foarte bune , pentru romani ca sa zic asa , servicii OK. Raiffeisen ii vad : Servicii ok dar jumulire de strainatate. Cel putin asa vad eu treaba. Luni merg pe la ei sa vedem ce posibilitati de transfer am.

Edited by cuddles, 06 December 2015 - 17:51.


#25
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
lucrez si eu cu cei de la bt din 2007, mi s-au parut mai seriosi decat alte banci cu care am avut "placerea" de a relationa. (respectiv bcr, brd, unicredit, celetem)

Edited by demin2609, 06 December 2015 - 22:28.


#26
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
Depinde la ce si cat de mult folosesti contul. Daca doar iti incasezi salarul, BT este ok. Chiar si cu acel comision de incasare. Daca insa vrei sa faci si plati intra-/interbancare, atunci BT devine rapid nerentabila. In afara de gratuitate la transferurile intre conturile proprii, au comision la orice (nu ma refer la utilitati).
Din acest motiv, eu am renuntat la BT si am trecut la ING. Ma declar mult mai multumit acum. Si partea de online la ING este mult peste BT24.
Insa totul depinde de ce ai nevoie de la banca.

#27
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006

 cuddles, on 06 decembrie 2015 - 11:48, said:

1,2% preferential inca . la BT am 1,7% non preferential. La sume mari se simte.

Sunt tare curios ce sume ai tu daca simti 0,5%! Cred ca ti-ai dat seama ca aia e dobanda anuala.

Sunt client de peste 10 la BT. Sunt exact la fel ca ceilalti, au plusuri si minusuri. Adica aceeasi Marie cu alta palarie.
Dar totusi ii prefer chiar daca numai din motive subiective.

Pentru mine un mare minus este platforma lor online care pur si simplu ma uimeste. Negativ.
Au reusit sa faca un site care merge si arata ca inaintea inventarii internetului, ba chiar pe alocuri chiar inaintea inventarii calculatorului. Ceea ce e o mare realizare!!!
Daca vrei sa lucrezi mult online atunci sa te astepti sa fie un cosmar.
Plus ca iti iau  si bani pt asta. Nu multi, e adevarat, dar gestul conteaza.
Alegerea bancii in Ro e mai mult subiectiva cred eu, eventual alegi pe cea care are o sucursala cat mai aproape de tine.

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 cuddles, on 06 decembrie 2015 - 17:34, said:

La ghiseu nu cred ca o sa fac vizite prea dese , probabil cand o sa semnez anumite acte ( odata la an, poate mai rar) in rest o sa folosesc aplicatia online. Strict ca si design , e cam in urma versus cea de la raiffeisen (comparand strict din ochi)   dar si 1 leu vs 1 euro (12 lei / an vs ~55 lei / an) e cam mare diferenta.




Ai dreptate , eu cand mi-am facut cardul de credit acum 6 ani era 56 lei parca / an. Acum vad ca a scazut. Oricum 40 lei. Tot e mai mult ca la BT , practic dublu.



Eu zic ca e decenta. 1,6  pentru un depozit la 3 luni este mai mult decat bine. Putine banci cu pretentii din Romania (bine , nici chiar necunoscute) au asa ceva. Raiffeisen are 1,2%  -preferential inca si pe 4 luni (plus ca faptul ce m-a nemultumit pe mine cel mai mult la ei e ca au scos la jumatatea anului depozitul de 1 luna , chestie ce m-a enervat la culme)



Pai low-cost sau nu , chestiile alea nu ma afecteaza. Ca la Raiffeisen atata premium am inghitit  , tot pe banii mei, evident si la sfarsit nu m-am simtit ca am vre-un folos real de pe urma lor. Deci am tras linie cat castiga banca de pe mine /an relativ la cat castig eu de la ei (dobanzi , etc etc) si cam fluier a paguba. Si mai e si chestia aia ca decat sa umflu un bancher austriac , mai bine umflu pe un roman de-al nostru.

Ochiometric asa ii pe astia de la BT , un fel de succes local. Ca si RDS. Preturi foarte bune , pentru romani ca sa zic asa , servicii OK. Raiffeisen ii vad : Servicii ok dar jumulire de strainatate. Cel putin asa vad eu treaba. Luni merg pe la ei sa vedem ce posibilitati de transfer am.

Daca functioneaza ca si RDS-ul, mi-e clar...

#29
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

 gumball3000, on 06 decembrie 2015 - 11:52, said:

Nu au nici automat pt depunere bani, se lucreaza ca in 1980, cu depunere la ghiseu.
Exista, s-ar putea sa fie singurul, in Feeria (Bucuresti-Baneasa). Pt e aur :)

#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 scaiba, on 06 decembrie 2015 - 13:06, said:

Spunea un coleg mai sus că sunt slăbuți la calitatea angajaților.
Mie nu îmi par deloc așa (cel puțin nu în Timișoara).

Eu am observat ca angajati ai BT pleaca la alte banci: BRD, Unicredit, care platesc mai bine. Deci e clar ca nivelul angajatilor BT e cel mai jos.

#31
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Că pleacă în alte părți, este treaba lor.
Am acordat atenție relației mele cu ei ca și reprezentanți ai băncii și nu am avut ce să le reproșez.

Dacă zici că alte bănci plătesc mai bine angajații este clar de ce sunt taxele/comisoanele mai mici la BT Posted Image
Și pe măsură ce banii vor deveni tot mai virtuali, din partea mea să funcționeze și făra angajați, că doar nu mă duc să-i invit la cină Posted Image

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004

 scaiba, on 07 decembrie 2015 - 11:38, said:

Dacă zici că alte bănci plătesc mai bine angajații este clar de ce sunt taxele/comisoanele mai mici la BT Posted Image

Comisioanele sunt mai mici, fiindca banca e mai mica. E mult mai mica decat colosul Societe Generale, care detine BRD, sa zicem.
De asemenea, un alt argument: banca e relativ noua.
Cu siguranta ca atunci cand va avea baza de clienti pe care si-o doreste, va incepe "ciupirea" cu comisioane aplicate clientilor (deja a inceput, cu acela de incasare, mult mai mare ca la alte banci).

#33
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
BT s-a adaptat cel mai bine la nevoile societatii noastre, de aici si succesul lor. Contul meu principal [cu cardul aferent] il am la BT, pana acum nu pot spune ca am avut vreo problema cu angajatii sau cu sistemul lor... e drept ca nici nu interactionez cu ei decat foarte rar, de ex cand ma duc sa-mi ridic noul card. De-a lungul timpului am mai avut conturi/carduri la diverse banci, dintre toate doar BCR s-a dat in stamba si am incheiat colaborarea cu ei.

#34
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca tot mi-am amintit, spameaza in nesimtire pe telefon cu apeluri, ba sa-ti faci nu stiu ce asigurare de viata, ba card de cumparaturi.
Am dus o data 20 minute munca de convingere cu o duduie ca nu am nevoie de asigurarea lor de viata...
Acum le-am pus direct numerele pe black list.

#35
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

 gumball3000, on 07 decembrie 2015 - 12:06, said:

Am dus o data 20 minute munca de convingere cu o duduie ca nu am nevoie de asigurarea lor de viata...
De ce ai pierde 20 de minute ascultand ceva ce nu te intereseaza?
Eu, cand ii aud ca incep cu diverse oferte, le-o tai scurt "multumesc, nu sunt interesat" si inchid...

#36
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 dark, on 07 decembrie 2015 - 11:52, said:

Comisioanele sunt mai mici, fiindca banca e mai mica.

Asta-i "din putul gandirii". Logic n-ar fi pe dos? Cu cat o banca e mai mare, cu atat comisioanele sa fie mai mici? Sau tu ai impresia ca Auchan/Kaufland/Carrefour au preturi mai mari decat buticurile de cartier :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

11 user(s) are reading this topic

1 members, 10 guests, 0 anonymous users

r0b3r70

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate