Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 

Banca Transilvania - opinii , pareri , impresii

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
10641 replies to this topic

#37
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostM0D3, on 07 decembrie 2015 - 12:10, said:

De ce ai pierde 20 de minute ascultand ceva ce nu te intereseaza?
Eu, cand ii aud ca incep cu diverse oferte, le-o tai scurt "multumesc, nu sunt interesat" si inchid...

Avea un accen de la Cluuuj :)) nu puteam sa-i inchid telefonul in nas.

#38
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Dacă nu ai nevoie sa faci multe OP-uri este cea mai bună bancă. Prost e ca nu au nici card in dolari. Alte dezavantaje nu prea mai au. In alta ordine de idei in Ro nu sunt nici mici, nici falimentari iar ib-ul e chiar decent dupa ce ajungi sa vezi ce e pe la alte bănci. Lucrez cu ei de peste 10 ani și momentan nu am motive sa ii schimb.

#39
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Lucrez de peste 5 ani cu băncile. De la BancProst, la BRD Group Jumuliete General, la Banca Cămercială Română și în final (inclusiv în prezent) Banca Transilvania.

Părerea mea este că BT este prea bună pentru români (mai ales cei prețioși, cu fițe, care s-au născut la coada vacii și dau cu capul de asfalt la 18 ani). Da, se stă la coadă. Da, nu au multe casierii. Dar BT dă clasă cel puțin la serviciile pe care le utilizez (Internet Banking + încasări + utilități + utilizări ATM + utilizări card la plăți prin POS + altele). (pentru mine, clasă = cât mai puține costuri, când vorbim de bănci. )

Corect, are și puncte negre (ca orice bancă). De la comisioane pt. plăți intra și interbancare până la comision de retragere (a banilor mei!?!?!?!) de la casierie. NU recomand de asemenea BT la operații precum:  schimb valutar, credite (de orice tip).

Dar, cu toate acestea, am observat că unii sunt jigniți de această bancă. Îi trimit cu drag la BRD Grup Jumuliete, să vadă ce înseamnă când: din 400 de lei primiți (să spunem) nu puteam scoate de la bancomat decât 380 !, când o interogare sold era peste 3 lei !!!!!!!!

Pentru un om simplu, fără buburuze-n cap (adică: salar + plăți online + utilizări ale ATM-urilor băncii + plăți prin POS) BT este cea mai bună.

Edited by Rhesus, 07 December 2015 - 20:30.


#40
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014

View Postdanaciu, on 07 decembrie 2015 - 02:35, said:

Sunt tare curios ce sume ai tu daca simti 0,5%! Cred ca ti-ai dat seama ca aia e dobanda anuala.

Sunt client de peste 10 la BT. Sunt exact la fel ca ceilalti, au plusuri si minusuri. Adica aceeasi Marie cu alta palarie.
Dar totusi ii prefer chiar daca numai din motive subiective.

Pentru mine un mare minus este platforma lor online care pur si simplu ma uimeste. Negativ.
Au reusit sa faca un site care merge si arata ca inaintea inventarii internetului, ba chiar pe alocuri chiar inaintea inventarii calculatorului. Ceea ce e o mare realizare!!!
Daca vrei sa lucrezi mult online atunci sa te astepti sa fie un cosmar.
Plus ca iti iau  si bani pt asta. Nu multi, e adevarat, dar gestul conteaza.
Alegerea bancii in Ro e mai mult subiectiva cred eu, eventual alegi pe cea care are o sucursala cat mai aproape de tine.

Pai iti dai seama ca am o suma maricica daca ma intereseaza acel 0.5% diferenta dar nu  ma mutam expres pentru chestiunea aia. Ma mut pentru ca adunate impreuna comisioanele anuale Raiffeisen frizeaza bunul simt.

58,8 LEI - Taxa anuala administrare cont
48 lei - taxa anuala raiffeisen  online
10 lei taxa anuala de adminstrare card
Taxat la fiecare eliberare de numerare de la ATM-urile lor 0.2% din suma. ( sa zicem  scoti 200 lei , pac isi baga hotii mana si pusca si ei 0,4 lei)
Poate parea putin dar daca calculam intr-un an vreo 20-30-40 de retrageri pe putin cu cume variabile 200-400 lei...mai pusca si de acolo vreo 12-20 lei asa fara sa faca nimic.
Card de cumparaturi - 40 lei papa si de acolo comision de administrare anual. Fara sa mai adaug ciupelile sau alte cheltuieli (pierdere card , retragere ghiseu etc etc)

Si  iata cum la un calcul simplist (nici nu am adaugat alte comisioane la plati interbancare si altele)  si am ajuns la un cost anual  in jur la 170-200 lei.
Si asta "pe banii tai" ca doar nu banca ma tine pe mine. Tare , nu? Ei imi tin banii , corect ,eu  ii investesc cu banii mei. Ei castiga de pe urma mea ca doar investesc banii aia , ma mai taxeaza si din comisioane (castiga si de acolo) si imi da o amarata de 1,2% anual iar eu daca scad comisioanele si impozitul pe dobanda a statului ...ete na.

Edited by cuddles, 07 December 2015 - 21:18.


#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
cuddles, deci tu preferi ceva cat mai ieftin; pai atunci BT este banca potrivita pentru tine.
Sunt oameni cu bani care prefera sa fie clientii unor banci mari, cu nume, si pentru care cateva zeci de lei taxe bancare anuale nu-i sperie, in Occident o banca te costa mai mult.

#42
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
De ce sa fii clientul unei banci "mari" daca serviciile pe care le ofera sunt de rahat?!
Trebuie sa fii istet si sa alegi ce e mai potrivit pentru tine, de obicei sunt de evitat colosii [prea multi clienti, servicii proaste, taxe mari] si bancile obscure. O banca de talie mijlocie, serioasa, care sa aiba comisioane decente si care sa nu-si trateze clientii cu sictir, e o solutie de preferat.

Edited by M0D3, 07 December 2015 - 22:39.


#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu stiu daca s-a schimbat intre timp, da aplicatia de online banking de la BT acu vreo 2 ani era o boritura oligofrena. Cind mi-am facut cont la ei, nu doar am stat la coada de-am intepenit, da si cu mine a stat aia si m-a frecat pina m-am cretinit. Cit despre bancomate, problema la Cluj e ca toti au cont la BT, plus mamele lor etc. Inca imi amintesc cum ieseam de la lucru si ma duceam sa scot bani, doar ca sa vad ca AMBELE bancomate din sediul bancii n-au bani in ele si ca se baga imediat la pastele cailor. Dacachiar cistigi asa de mult, faptul ca stai la bancomat chiar si dupa o singura persoana, anuleaza acel comision de 0.4 lei. Iar daca nu poti sa scoti pentru ca nu-s bani si tre sa mergi la urmatorul, benzina costa mult mai mult decit comisionul :lol:

Nu exista banca perfecta :w00t:

#44
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Apropo de banci mari,vedeti cine e in spatele BT si mai vb după. Există aplicații bancare mai cretinoide decat cea a celor de la BT. In plus cum la mine nu e cazul de autenti prin SMS sunt chiar multumit cu faptul ca pot cara tokenul în portofel. Iar de probleme si tîmpenii cum am avut parte la BCR,BRD și Raiffaisen nu am avut niciodată la BT.

#45
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Îmi pare rău că în postul meu am fost prea dur. Dar vreau să subliniez că există specimene care cred că dacă sunt clienți la o bancă cu renume sunt baștani . Nu se uită la serviciile oferite de alte bănci ci cataloghează o bancă strict pe principiul E mai cunoscută, e mai bună. Îmi cer scuze încă o dată.

În principiu, când vorbim de bancă vorbim doar de servicii și comisioane. Nu vorbim de cât de drăguțe sunt casierițele, cât stai la coadă, etc. Contează comisioanele (mai exact costul tău / an calendaristic) în primul rând, iar în al doilea rând serviciie (ce servicii oferă: Internet Banking, ATM-uri cât mai multe, etc.).

Nu pot să refuz o bancă doar că o tanti care poate are și ea probleme în familie, e plictisită și scârboasă....

Edited by Rhesus, 07 December 2015 - 23:28.


#46
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View PostMosotti, on 07 decembrie 2015 - 23:11, said:

Nu stiu daca s-a schimbat intre timp, da aplicatia de online banking de la BT acu vreo 2 ani era o boritura oligofrena.

Au schimbat aplicatia si e cu cateva clase peste ce ofera BCR - Erste (le folosesc pe ambele).

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbobo666, on 07 decembrie 2015 - 15:11, said:

Asta-i "din putul gandirii". Logic n-ar fi pe dos? Cu cat o banca e mai mare, cu atat comisioanele sa fie mai mici? Sau tu ai impresia ca Auchan/Kaufland/Carrefour au preturi mai mari decat buticurile de cartier Posted Image

Daca banca mica nu vine cu comisioane mai mici, atunci cum sa se lanseze ? :huh:

View PostRhesus, on 07 decembrie 2015 - 23:25, said:

Nu pot să refuz o bancă doar că o tanti care poate are și ea probleme în familie, e plictisită și scârboasă....

O banca cu prestigiu are un control mai bun asupra angajatilor, spre deosebire de bancile mici care platesc putin si deci au angajati mai slab pregatiti. Conteaza.

View PostMosotti, on 07 decembrie 2015 - 23:11, said:

Nu exista banca perfecta Posted Image

Toate sunt banci romanesti ! :lol:

#48
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postdark, on 08 decembrie 2015 - 09:34, said:

Daca banca mica nu vine cu comisioane mai mici, atunci cum sa se lanseze ?
Dobanzi mai mari la depozite? Credite cu dobanzi mai mici?
Oricum, daca faci mai multe tranzactii bancare luna de luna, BT nu e chiar asa de ieftina ;)

View Postdanaciu, on 07 decembrie 2015 - 02:35, said:

Sunt tare curios ce sume ai tu daca simti 0,5%! Cred ca ti-ai dat seama ca aia e dobanda anuala.
Pe principiul asta, de ce ar mai vrea cineva dobanda anuala. Ba chiar, un comision de 0.5% pentru onoarea de a-ti tine banii in banca n-ar trebui sa deranjeze :D

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbobo666, on 08 decembrie 2015 - 09:46, said:

Dobanzi mai mari la depozite? Credite cu dobanzi mai mici?
Oricum, daca faci mai multe tranzactii bancare luna de luna, BT nu e chiar asa de ieftina Posted Image

BT nu mai e asa de ieftina fiindca deja are o baza de clienti destul de mare (aproape cat Raiffeisen, daca nu la fel). Era foarte ieftina, inainte. Acum a ajuns aproape pe locul 2 la active. Sigur cu timpul, BT va introduce taxe, comisioane.
Asa procedeaza orice corporatie care vinde ceva. Prima data vine cu produse promotionale.
BT e foarte foarte buna pentru incasat salariu.
Totusi, eu nu mi-as face depozite la BT, nu am incredere, e totusi o banca no name worldwide, nefiind o banca sistemica la nivel european (Societe Generale, Unicredit, sunt banci sistemice la nivel european, deci teoretic prea mari pentru a da faliment si implicit nici filalele lor din Romania, pe care le vor sustine).

Domnii de la BNR au majoritatea dintre ei, depozite la BCR sau la alte banci "cu greutate": ING, spre exemplu.
Comparati BT cu ING (77 de tari). Pai BT e un pigmeu.

#50
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Daca ai tine in depozit sume pana 100.000 euro sau echivalentul in lei/dolari/etc. nu ai pierde bani, chiar daca bt ar da faliment deoarece acea suma este garantata de BNR.

#51
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Nu exista "banca prea mare pt a da faliment". Si presupunind ca o banca internationala are probleme,ghici carer vor fi primele filiale inchise?

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postalin g, on 09 decembrie 2015 - 15:56, said:

Nu exista "banca prea mare pt a da faliment". Si presupunind ca o banca internationala are probleme,ghici carer vor fi primele filiale inchise?
Nu vor fi inchise, ci vandute.
Dimpotriva, o banca de renume va avea grija ca nicio filiala sa nu dea faliment, fiindca asta ar avea un efect de domino.

#53
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
No shit! Ba eu cred ca o banca cu renume in astfel de cazuri o sa sacrifice ce poate si o sa calce pe cadavre doar si pentru a-și mai limita din pierderi. Asa ca prefer o banca cu acționariat pestriț, condusă de BERD,și având SIF-uri printre ei.

#54
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Postdark, on 09 decembrie 2015 - 18:29, said:

Nu vor fi inchise, ci vandute.
Dimpotriva, o banca de renume va avea grija ca nicio filiala sa nu dea faliment, fiindca asta ar avea un efect de domino.

Ai prea multa incredere in marile banci...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate