Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Sensibilitate extrema la zgomot.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Pai in cazul tau poti sa tratezi cauza nu efectul.
De ce sa nu te muti undeva departe de oras unde sa fie liniste si pace?
mai ales ca ai norocul sa poti lucra de acasa.
Si eu sunt f sensibil la zgomot si acuma locuiesc la tara si sunt fericit.

#20
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
ai grijă că şi statul pe laptop ți au adus aceste probleme.statul cu orele (cred eu ,cel puțin 6-9 ore pe zi).
e posibil să fie o accentuată oboseală psihică.

#21
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Si pe mine a inceput sa ma deranjeaze zgomotul. Cred ca am ramas cu sechele dupa ce niste vecini nesimtiti de la parter au dat bass-ul la maxim zi de zi vreo doua saptamani(eu stau la 2).

#22
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 viks, on 06 decembrie 2015 - 10:31, said:

ai grijă MARE ce tratamente vei lua ,mai mult ca sigur vei merge la psiholog,psihiatru.
In principiu nu ma incanta ideea de a baga pastile in mine,merg la medicul de familie si de acolo mai vad.

 Patrulescu, on 06 decembrie 2015 - 10:48, said:

Trebuie sa te obisnuiesti cu zgomotele, exista terapie pentru hiperacuzie, prin aplicarea de zgomote pentru desensibilizare, pune video-ul asta pe repeat de pilda si asculta-l non-stop, dupa cateva saptamani nu o sa te mai deranjeze.
Cu ce am gresit pacatele mele?Posted Image aia e tortura curata,am ascultat 1 min si e prea mult :P

 danaciu, on 06 decembrie 2015 - 11:15, said:

De ce sa nu te muti undeva departe de oras unde sa fie liniste si pace?
mai ales ca ai norocul sa poti lucra de acasa.
Pe termen lung asta o sa fie miscarea,la tara ma simt perfect.

 viks, on 06 decembrie 2015 - 11:20, said:

ai grijă că şi statul pe laptop ți au adus aceste probleme.statul cu orele (cred eu ,cel puțin 6-9 ore pe zi).
e posibil să fie o accentuată oboseală psihică.
Posibil,lipsa unui program clar combinata cu o nedeconectare completa ma tine permament intr-un stres de fundal.


Bun,acum alte detalii/observatii:
-7 ore de somn sunt optime pentru mine,am experimentat diverse variante;
-pot controla ora de trezire si perioada de timp in care sunt treaz(alarme si cafele) dar nu pot controla ora de culcare,ma culc cand imi cere organismul;
-sportul ajuta doar daca e intens,minim 30 min exercitii serioase,problema e ca nu am timp/chef zilnic de sport,o ora jumate de mers alert nu e mare lucru,doar iau putin aer(am o forma fizica bunicica).
-mancatul/sexul inainte de somn ajuta,cu conditia sa adorm in urmatoarele 20 min,altfel nu.
-daca prind 7 ore de somn de la 11-06 ma simt excelent in ziua respectiva,necazul e ca o serie de cateva zile de somn in intervalul asta poate fi distrusa usor  de o singura noapte in care stau pana la 3 si de acolo iar incepe balamucul.

Ma gandesc sa imi stabilesc o ora fixa de trezire pe care sa o respect cu sfintenie cu orice pret,care ora e mai potrivita?6,6:30,7?

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Dupa parerea mea este  o oboseala cronica a creerului pe care trebuie sa o tratezi cu maxima seriozitate.
lucrezi acasa, probabil mai mult efort intelectual decat efort fizic (nu cred ca faci caramizi in centrul bucurestiului) si nu lasi crerului timp de relaxare.
solutia este un program de lucru cat de cat fix, macar trezeste-te la ora fixe.
impuneti cel putin 2 reprize de odihna  a creerului in timpul zilei de cel putin jumate de ora,  dar nu prin liniste absoluta , ci prin ceva care te relaxeaza. daca bagi liniste absoluta inveti creerul asa,  si iti va fi greu. dupa parerea mea, plimbare sau film ...foarte important, seara impuneti o ora la care opresti activitatea lucrativa care te solicita atat si o ora fixa de culcare.
sa stii ca simpla cautare pe net, timp de 40 de minute ( ca sa gasesti pe ebay, amazon, alibaba cel mai ieftin dispozitiv), solicita creerul enorm. accentuezi simtul vizual si procesele cognitive, neglijand celelalte simturi, apoi ajungi ca acestea sa te deranejze.
baga si ceva sala, nu pentru a face sport, ci doar pentru a face ceva care nu solicita creerul. toate lucrurile de relaxare trebuie sa le faci in natura, unde exista un nivel minim de zgomot, altfel, te vei obisnui si mai mult cu linistea si iti va fi si mai greu sa revii la normal.

trebuie sa contientizezi faptul ca, asa cum nu poti merge non stop,  nici creerul nu poate lucra non stop. mai ales ca el este prins si in alte activitati.
da-i ocazia sa se odihneasca, dar nu in liniste abosluta , pentru ca vei deveni dependent de liniste.

Edited by strongsss, 06 December 2015 - 12:23.


#24
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 strongsss, on 06 decembrie 2015 - 12:20, said:

Dupa parerea mea este  o oboseala cronica a creerului pe care trebuie sa o tratezi cu maxima seriozitate.

sa stii ca simpla cautare pe net, timp de 40 de minute ( ca sa gasesti pe ebay, amazon, alibaba cel mai ieftin dispozitiv), solicita creerul enorm. accentuezi simtul vizual si procesele cognitive, neglijand celelalte simturi, apoi ajungi ca acestea sa te deranejze.
Cata dreptate aiPosted Image
Pe net zboara timpul,o replica pe forum,un filmulet pe youtube,o cautare dupa ceva ce am vazut/auzit recent,etc si nici nu imi dau seama cand se face 2 noapteaPosted Image
E clar ca am nevooie de mai mult disciplina,cu pauze suficiente si ferme,multumesc.Posted Image

#25
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
într adevăr cel mai deştept răspuns @strongsss şi ni se întampla oricărui dintre noi ,mai mult sau mai puțin.la această oboseală cronică (pdihică) are de suferit şi ficatul în unele cazuri .mai ales la cei ce fac din noapte zi şi viceversa.

#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fara sa-ti dau consultatie, ati nimerit-o: e de la stat prea mult pe pc + stres + oboseala cronica.

 viks, on 06 decembrie 2015 - 10:31, said:

să nu uiți sfatul meu.CU CAPUL nu te joci !
si o completare din batrani: CAPUL face, CURUL trage!

#27
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 alinmihai1, on 06 decembrie 2015 - 11:47, said:

Cu ce am gresit pacatele mele?Posted Image aia e tortura curata,am ascultat 1 min si e prea mult Posted Image
N-ai citit ca e tratament pentru hiperacuzie? Se prescriu chiar si casti pe care le porti permanent cu zgomot continuu in ureche. In timp te obisnuiesti si ajungi sa le ignori . Daca fugi de ele, ajungi sa tresari pe urma la cel mai mic sunet.

#28
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 alinmihai1, on 06 decembrie 2015 - 11:47, said:



Neaparat sport!!!! :)
Dar nu mers in ritm alert, sport de-adevaratelea, sa transpiri si sa obosesti pana simti ca-ti dai duhu'. Secreti endorfine, secreti hormon de crestere, te destresezi, te simti minunat de reconfortat dupa.
Sa nu zici ca nu gasesti timp macar de 3 ori pe saptamana, nu exista asa ceva :D.

Spoiler


#29
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 she_wolf, on 06 decembrie 2015 - 19:52, said:

Neaparat sport!!!! Posted Image
Dar nu mers in ritm alert, sport de-adevaratelea, sa transpiri si sa obosesti pana simti ca-ti dai duhu'.
Da,mersul pe jos imi place dar nu prea ma ajuta,sa merg la sala nu prea ma incanta ideea,am fost si nu am rabdare sa stau la rand dupa banda/aparat plus muzica naspa,alergatul in parc nu prea e specialitatea mea mai ales ca se alearga pe ciment si iti cam zdruncina genunchii,o sa vad cum fac.

#30
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 Patrulescu, on 06 decembrie 2015 - 14:41, said:

N-ai citit ca e tratament pentru hiperacuzie? Se prescriu chiar si casti pe care le porti permanent cu zgomot continuu in ureche. In timp te obisnuiesti si ajungi sa le ignori . Daca fugi de ele, ajungi sa tresari pe urma la cel mai mic sunet.
Am citit cate ceva despre asta acum,multumesc,eu nu am nici o problema/durere  fizica la urechi ,nu am fost supus la zgomote puternice,nu m-am lovit la cap,etc disconfortul e pur psihologic.

#31
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Dacă nu vrei sport, poate te-ar ajuta niște ședințe de yoga :)

#32
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 she_wolf, on 07 decembrie 2015 - 19:05, said:

Dacă nu vrei sport, poate te-ar ajuta niște ședințe de yoga Posted Image
Suna dubios....Posted Image  :P

#33
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Suna doar :P
Faci exercitii de respiratie, te relaxezi, din astea. Nu orice yoga e baut de pipi in compania lui Bivolaru :lol:

#34
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Consult la doctori, in nici un caz  in capul listei psiholog sau psihiatru.
Pt inceput, din proprie initiativa poti pleca de la ideea ca lumea e schimbatoare si intr-un ritm din ce in ce mai accelerat. In consecinta peste 20 de ani vor fi si mai multe zgomote in Bucuresti dar lumea nu intra in panica din cauza asta. Nu intra nici tu. Nu iti lasa memoria sa inregistreze tot felul de 'fleacuri'.

#35
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Gata,am rezolvat necazul,nu mai sunt deranjat deloc de zgomote(a adevarat ca nici nu le iubesc Posted Image)  se pare ca nu eram suficient de obosit fizic si odihnit psihic,am introdus in program o ora de sport zilnic de intensitate medie plus drumetii la sfarsit de saptamana si acum dorm si ma simt foarte bine,multumesc tuturor pentru idei si sugestii.Posted Image

Edited by alinmihai1, 13 January 2016 - 20:41.


#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Unii medici recomandă dopurile antifonate pentru hiperacuzie, alții sunt total contra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate