Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Rusia: Fundațiile lui George Soros, amenințări la adresa ordinii constituționale și a securității

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#19
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

 spider_zero_sapte, on 01 decembrie 2015 - 10:47, said:

”Enumerăm doar câteva din ONG-urile apărute după 1990: "Soros Advising and Placement Center", "Soros Educational Advising Center" , "Uniunea pentru Reconstructia Romaniei”, "Centrul de Parteneriat pentru Egalitate”, "Centrul pentru Dezvoltare Economica”, Fundatia "Concept” , "Centrul pentru Drepturile Omului - București",  "Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România - Comitetul Helsinki (APADOR-CH)", "Asociația "Pro Democrația", "Societatea Academică Română” etc, care la rândul lor au "născut" alte ONG-uri.”

Sandra Pralong - fost consilier al președintelui Emil Constantinescu
Alexandru Lăzescu - fost director al TVR
Andrei Pippidi - istoric, membru în Comisia care a elaborat Raportul Tismăneanu și Raportul Elie Wiesel privind participarea României la Holocaust
Vladimir Tismăneanu - politolog,președinte al Comisiei Prezidentiale de Analiză a Dictaturii Comuniste din România
Andrei Pleșu - scriitor, Ministru al Culturii(28 decembrie 1989 - 16 octombrie 1991), Ministru de Externe (29 decembrie 1997 - 22 decembrie 1999), membru al CNSAS(2000 - 2004), consilier al președintelui Traian Băsescu ( decembrie 2004 - mai 2005)
Catrinel Pleșu - fost  director, Centrul Naţional al Cărţii, din cadrul ICR (2009 - 2012)
Mihai Șora - filosof, Ministrul Educației  (decembrie 1989 - 28 iunie 1990)
Renate Weber -  consilier al președintelui Traian Băsescu, (2004 - 2005) europarlamentar PNL.
Liviu Antonesei - scriitor, jurnalist
Alin Teodorescu - sociolog, primul președinte al GDS, consilier al premierului Adrian Năstase, Ministru cancelar, șeful Cancelariei Primului Ministru Adrian Năstase, fondator IMAS
Andrei Marga - filosof, Ministru al Educației (1997 - 2000), Ministru de Externe (mai 2012 - august 2012), președinte al ICR (septembrie 2012 - iunie 2013)
HR Patapievici - filosof, membru al CNSAS (2000 - 2004), președinte al ICR (2005 - 2012)
Mircea Mihaieș - critic literar, eseist, fost vice-președinte al ICR( 2005-2012)
Mihai-Răzvan Ungureanu - consilier al Președintelui Iohannis, fost ministru de externe (2004 - 2007), șed al SIE (2007 - 2012), premier al ROmâniei (februarie 2012 - mai 2012)
Cristian Pârvulescu - politolog, președintele Asociației "Pro Democrația"
Victor Rebengiuc - actor
Sabina Fati - jurnalist România Liberă, revista 22
Andrei Oișteanu - etnolog, antropolog, membru în Comitetul educațional al Institutului Național pentru Studierea Holocaustului din România "Elie Wiesel”
Andreea Pora - jurnalist
Teodor Baconschi - teolog, fost ministru de Externe, decembrie 2009 - ianuarie 2012, ambasador al României la Vatican, în Portugalia, San Marino. Secretar de stat în MAE(2005-2006), Consilier al Președintelui Traian Băsescu (2006 - 2007)
Monica Macovei - europarlamentar, fost Ministru al Justiției(2004 -2007), fost candidat la președinția României
Alina Mungiu - politolog, șef al Știrilor TVR (1997 - 1998), a fondat Societatea Academică din România, profesoară la SNSPA
Stelian Tănase - scriitor, președinte-director general al TVR, fost director al Realitatea TV
Laura Ștefan - membră a ONG-ului "Expert Forum", director în Ministerul Justiției( 2005-2007),  a fost declarată expert - anticorupție de către Ambasada SUA
Adrian Cioroianu - istoric, decan al Facultății de Istorie a Universității București, a fost unul din susținătorii introducerii Manualelor alternative, inițiativă a Fundației Soros. Fost senator, de Timiș, fost europarlamentar, fost ministrul de externe (aprilie 2007 - aprilie 2008)
Rodica Culcer - jurnalist, fost referent la Ambasada SUA de la București( 1985 - 1991), fost director al Știrilor TVR
Adrian Cioflâncă - cercetător științific, fost membru al CNSAS, coator al Raportului Tismăneanu și al Raportului Elie Wiesel.
Stere Gulea - regizor, fost președinte al TVR
Gabriel Liiceanu - filosof, director al Editurii Humanitas( fosta Editură Politică)
Sorin Ioniță - politolog, fost consultant al Consiliului Europei, Băncii Mondiale şi UNDP pe Europa de Est şi Balcani; reprezentant al României ȋn Comitetul Economic şi Social European (EESC), sectiunile Transport-Energie şi Mediu-Agricultură, fost membru în Comisia Prezidențială Pentru Analiza Riscurilor Sociale și Demografice
Smaranda Enache - președinte al ONG-ului Liga Pro Europa, fost ambasador al României în Finlanda (1998 - 2001)
Edward Helvig - șef al SRI, fost director General al Institutului de Studii Sociale, Fost consilier al Ministrului de Interne, C. Dudu Ionescu, Fost consilier al lui Mugur Isărescu, fost deputat de Bihor, fost europarlamentar
fost Ministru  Dezvoltării Regionale și Turismului în Guvernul Ponta
Radu Filipescu -  nepotul fratelui lui Petru Groza, membru fondator al GDS
Armand (Armant-Constantin) Goșu - istoric, fost consilier al Ministrului de Externe (2010 - 2012), fost membru al Comisiei Prezidențiale pentru analiza Dictaturii Comuniste în România, fost director al Institului Român pentru Istoria Recentă
Dan Perjovschi - desenator, ilustrator
Mircea Toma - activist, ActiveWatch.
Mihail Bumbeș - istoric, co-fondator al ONG-ului Miliția Spirituală, cercetător în cadrul  IICCMER. A obținut, prin Miliția Spirituală, o bursă de 30.000 de dolari de la CEE Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.
Claudiu Crăciun - politolog, lector al Catedrei de Științe Politice și Studii Europene de la SNSPA,  fost expert în cadrul Secretariatului General al Guvernului şi Ministerului Educaţiei (2004-2009). Lucrarea sa "The Learning Government Research Project:Assessing Policy Making Reform in Romania" a fost editată sub auspiciile Open Network Society și a Centrului pentru Studii Politice din cadrul Universității Central Europene, ambele înființate de George Soros.
Persoane: Adrian Cioroianu Andrei Pleşu Emil Constantinescu Gabriel Liiceanu George Soros Mihai Răzvan Ungureanu Silviu Brucan Traian Băsescu Victor Ponta Vladimir Tismăneanu
Acelasi articol vroiam sa-l pun si eu.

 kingsky, on 01 decembrie 2015 - 11:19, said:

si cind te gandesti ca a adus internetul in romania...ce om ce suflet ...
Au adus internetul in romania ??

 Patrulescu, on 01 decembrie 2015 - 11:49, said:

Rusii stiu de ce sunt in stare fundatiile, si ei au sponsorizat o droaie prin tari straine, inclusiv la noi, sa lupte de pilda impotriva exploatarii gazelor de sist, dar numai cand erau implicate companii vestice, atunci apareau o gramada de protestatari platiti de fundatii, dar la exploatarile companiilor rusesti de la noi, nu aparea nici dracu'...
Phai rusi n-au inceput cu gazele de sist, cand o sa inceapa, ceilalti o sa scoata si ei protestatari in strada, asta daca rusi i-a scos, dar cam multi pe tot mapamondul, de la documentare pana la politicieni straini anti sist, cam ciudat totusi.

#20
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 radumiki, on 01 decembrie 2015 - 10:44, said:

Ai dovezi certe ca acestea actioneaza impotriva intereselor Romaniei?
Dovezile sunt in vazul tuturor, atat ca iti trebuie macar juma de neuron functonal ca sa le recunosti.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 rich1974, on 01 decembrie 2015 - 11:19, said:

@andreic
termina cu prostia asta cu democratia, cred ca esti printre ultimii care mai crede in asta!
e democratie pana ii superi pe niste smecheri.....
Este o realitate, unii stiu ce este democratia si cred in ea altii cred in bau bau Posted Image

 MrReason, on 01 decembrie 2015 - 12:57, said:

Dovezile sunt in vazul tuturor,
Si a niciunora in acelasi timp. Romanii au talent in a gasi vina la altcineva pentru ce nu le merge lor Posted Image

 Patrulescu, on 01 decembrie 2015 - 11:49, said:

Rusii stiu de ce sunt in stare fundatiile, si ei au sponsorizat o droaie prin tari straine, inclusiv la noi, sa lupte de pilda impotriva exploatarii gazelor de sist,
Exista dovezi indiscutabile ?

Edited by andreic, 01 December 2015 - 13:08.


#22
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Avem aici niste Sorosisti pe forum.
Intr-o zi o sa fuga mancand pamantul si tastaturile.

#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 radumiki, on 01 decembrie 2015 - 10:44, said:

Ai dovezi certe ca acestea actioneaza impotriva intereselor Romaniei?

intai trebuie definit ce sunt ala "interesele Romaniei"... :D

#24
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 andreic, on 01 decembrie 2015 - 13:04, said:

Este o realitate, unii stiu ce este democratia si cred in ea altii cred in bau bau Posted Image
Cei care au si un minim de inteligenta stiu ca e o eroare logica democratia.

 andreic, on 01 decembrie 2015 - 13:04, said:

Si a niciunora in acelasi timp. Romanii au talent in a gasi vina la altcineva pentru ce nu le merge lor
Exista vreun fel de dubii ca fundatiile lui sunt implicate impotriva proiectului rosia montana?

#25
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003

 Pollux, on 01 decembrie 2015 - 13:16, said:


intai trebuie definit ce sunt ala "interesele Romaniei"... Posted Image

Interesele Romaniei coincid cu interesele cetatenilor sai: prosperitate cu tot ceea ce presupune asta si pace.

#26
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Ma distreaza ca iarasi sunt aruncate acuze fara sa se aduca niciun fel de dovezi. Patapievici, Liiceanu, oamenii lui Soros?!? Hai sa fim seriosi, cu asemenea prostii isi dau cu firma-n cap cei care ridica problema asta, inca din start.

#27
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
in cazul asta este imposibil de stabilit daca o institutie contribuie sau nu la pace si prosperitate. cu exceptia celor extremiste care militeaza explicit pentru razboi si trai auster. ceea ce nu cred ca este cazul fundatiilor soros...

#28
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Cris007, on 01 decembrie 2015 - 13:26, said:

Ma distreaza ca iarasi sunt aruncate acuze fara sa se aduca niciun fel de dovezi. Patapievici, Liiceanu, oamenii lui Soros?!? Hai sa fim seriosi, cu asemenea prostii isi dau cu firma-n cap cei care ridica problema asta, inca din start.

Cica si Sadoveanu a fost cumparat la vremea lui :)

#29
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Topicul vrea sa fie reclama la Russia Today sau doar propaganda prorusa in general?

#30
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,695
  • Înscris: 13.10.2003
Daca nu eram atat de prezent pe forum sincer eu nici habar nu aveam de fundatiile astea a lui Soros care lucreaza asa cum spuneti voi contra Romaniei. Am fost abordat de mai multi useri pe privat cum ca de ce permitem propaganda acestor fundatii aici. Le-am raspuns evident ca nu am deloc expertiza in domeniul asta, stiu doar cateva chestii generale despre miliardarul asta si nimic despre fundatiile sale. Topicul asta ar putea sa-mi deschida orizonturile insa vad ca cei ce lupta impotriva ,,sorosistilor'' sugereaza ca e suficient sa-mi folosesc jumatate din neuronul functional sau  ca nu exista nici un dubiu in privinta asta fara a intra in detalii, ori asta chiar nu ma ajuta.
Sa nu mai zic de lista aia care cuprinde nume de mare prestigiu, oameni care se sugereaza din cate vad ca lupta impotriva intereselor Romaniei si a romanilor. Dati-mi voie sa ma indoiesc de multe nume de acolo ca ar fi asa ceva, eu ii percep ca si patrioti.
Repet: interesele noastre sunt simple, ptr. un roman obisnuit are mai putina impotanta cine e in spatele cortinei daca chiar exista asa ceva, important este cum traieste si ce sperante sunt ca si copiii sai sa o duca si mai bine decat el. Razboaiele astea fumegande unde sunt implicate tot felul de agenturi pro americani, pro rusi, pro evrei, pro kkat nu-mi provoaca decat instinctul primar de a face ceva cu bolta pe ele.

Edited by radumiki, 01 December 2015 - 13:47.


#31
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 tenzen, on 01 decembrie 2015 - 12:53, said:

Au adus internetul in romania ??
Prin '95 asa am inceput sa ma dau pe netu' moka Soros. Numa' Romtelecom nu era de acord cu moka si ma taxa de ma rupea da' macar nu mai plateam si net-ul.
Asa ca eu nu-s contra Soros fara ceva dovezi.

#32
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Sigur, exista o doza de cospiratita in privinta lui soros. Multe din idealurile promovate de fundatiile sale sunt chiar foarte, foarte ok. Atat ca, din cand in cand, omul pare sa aiba niste interese mai ... bizare ... sau poate personale. In ceea ce priveste afectarea vreunui interes al romaniei, cazul rosia montana cred ca e cel mai evident. Sigur, aici intervine si pozitia fiecaruia vizavi de acest proiect. Dar implicarea sa(sau daca vrei a fundatiilor sale) in impiedicarea proiectului este mai mult decat evidenta:

Suntem recunoscători tuturor celor care au pus suflet,
ONG-uri naţionale şi internaţionale
Fundaţia SOROS
http://fundatia-cult...12/sustinatori/

Si aici am putea incheia discutia cu dezbaterile daca fundatiile lui soros sunt sau nu implicate impotriva proiectului de exploatare a aurului de la rosia montana.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 MrReason, on 01 decembrie 2015 - 13:19, said:

Cei care au si un minim de inteligenta stiu ca e o eroare logica democratia.
Nu e nicio eroare de logica, este doar un hype al celor anti-libertate si antidemocratie.

 MrReason, on 01 decembrie 2015 - 13:19, said:

Exista vreun fel de dubii ca fundatiile lui sunt implicate impotriva proiectului rosia montana?
Vorbeam de gaze de sist in primul rand si protestele impotriva lor.

Edited by andreic, 01 December 2015 - 14:19.


#34
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

 radumiki, on 01 decembrie 2015 - 13:38, said:

Sa nu mai zic de lista aia care cuprinde nume de mare prestigiu, oameni care se sugereaza din cate vad ca lupta impotriva intereselor Romaniei si a romanilor. Dati-mi voie sa ma indoiesc de multe nume de acolo ca ar fi asa ceva, eu ii percep ca si patrioti.
Pai cu asta cred ca se ocupa ONG-urile si fundatiile lui Soros - sa creeze un cadru pentru finantarea unor astfel de oameni, pentru ca politica si sustinerea principiilor democratice vest-europene, a drepturilor omului nu prea se poate face pe burta goala.
In Romania nu cred ca au avut mare influenta, pentru ca populatia oricum e mai degraba pro-americana decat pro-rusa, dar in spatiul ex-sovietic probabil fac ravagii ... de aici si aversiunea rusofililor pentru ele.

#35
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 andreic, on 01 decembrie 2015 - 14:18, said:

Nu e nicio eroare de logica, este doar un hype al celor anti-libertate si antidemocratie.
Ba este. Argumentum ad populum ii zice.

Anti-libertate? Buna gluma! Tocmai democratia duce la limitarea drastica a libertatii caci paduchele e rand e paranoic si vrea cat mai multe legi penale si pedepse cat mai lungi.

 andreic, on 01 decembrie 2015 - 14:18, said:

Vorbeam de gaze de sist in primul rand si protestele impotriva lor.
Eu vorbesc de altceva. Nu e valabil sau ce?

#36
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 MrReason, on 01 decembrie 2015 - 14:31, said:

democratia duce la limitarea drastica a libertatii caci paduchele e rand e paranoic si vrea cat mai multe legi penale si pedepse cat mai lungi.
Wow.
Asta suna de parca-i citata din manualele KGB :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate