Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Lanturi de iarna obligatorii?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Shimano eu sunt pentru cauciucuri de iarna cand temperatura scade sub 7 grade. Am pe masina.

Insa sunt si pentru respectarea legii de catre toata lumea!!!

Atata timp cat ala sta in boscheti cu radarul si nu nici un administrator de drum nu a fost vreodata amendat nu il f.... grija daca are unul lanturi sau prezervative la el!

#38
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Dorin, pe trusă am trecut termen de valabilitate ca și pe extinctor. La asta se uită polițistul, nu-l interesează altele. Eu am făcută trusă de intervenție de maică-mea care a fost cadru medical dar aia e pentru mine, dpdv legal e neconformă chit că este mai completă ca cea cerută de legislație.

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001

View Postviks, on 29 noiembrie 2015 - 13:06, said:


n ai înțeles nimic ,eu am ştiut să ,,negociez,, de la 15 la 5 euro !! (ia o ca o glumă !)
Mult ;) (ai dat). Fara gluma. In UA 10 hrivny. (1,7 lei, 0,4€).

#40
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

View Postdorin_2k, on 29 noiembrie 2015 - 13:14, said:

Mult Posted Image (ai dat). Fara gluma. In UA 10 hrivny. (1,7 lei, 0,4€).

sunt la al treilea paşaport în 5 ani şi ăsta pe jumate plin.sunt vulpe bătrana Posted Image .a fost ,,the best şpaga,, pentru trusă expirată.
da lasă că nu mi pare rău ,să pape şi gura lor .

să nu uităm şi de şoferii care au şi cauciucuri noi şi lanțuri si de toate dar cu f. puțină experiența pe timp de iarnă ,polei,zăpadă.

#41
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am si eu o intrebare. Cata spaga ati dat si de cate ori pt lipsa trusa sau extinctor? Si cati timp ati pierdut "negociind" ?
Daca a fost de mai mult de 3 ori, ati depasit pretul trusei si ati iesit in paguba.
Pe mine nu ma doare capul, nu ca sunt un om bogat, in plus decat sa ma caciulesc, ia "darul"...
Si daca eu nu stiu ca ala stie ca are stie ca are camera in spate si ma baga la dare de mita, ca sa scape el?
Am incercat mai de mult dupa o depasire pe dunga continua si era sa o incurc.. Noroc ca formulasem "nu stiu decat ca legile s-au tot modificat.."dar ideea era extrem de clara, ia...si lasa-ma .
Abia cand m-am chiombit mai bine am vazut camera de filmare..
Asa ca am zis mersi ca am ramas doar fara abecedar..
Adevarul e ca as trece in lege ceva de genul. OK, te scot din zapada, dar daca nu ai lanturile puse si gumele de iarna platesti echipajul, combustibilul, adica de la 1000 euro in sus..
Si 3000 daca ai intrat pe un drum inchis in mod oficial si te-am prins..
Faptul ca esti gagica tembela si nu sti sa ti le pui, putin in pasa. Vrei sa mergi, faci semn si te rogi de altcineva  Si zici mersi, scoti banu sau ..
Daca ai si gume si lanturi, se cheama doar ghinon. Din asta putem avea cu totii. Asa ca in acest caz e scot din zapada, si iti urez drum bun, Costuri 100 lei sau nimic..

#42
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdorin_2k, on 29 noiembrie 2015 - 10:23, said:

Multi nu stiu unde e roata de rezerva si cricul. Si vrei sa ii pui sa stie sa monteze lanturile afara pe viscol?
Io am descoperit unde-i bateria dupa vre-o doi  ani la ultima masina :)

#43
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
sunt sigur ca daca n-ar fi cauciucurile de iarna obligatorii,s-ar gasi destui sa ne probeze ca ei se descurca fara ele! lanturile le-am luat pentru mine,nu pentru altii!

#44
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostBogdansv1, on 29 noiembrie 2015 - 13:13, said:

Dorin, pe trusă am trecut termen de valabilitate ca și pe extinctor. La asta se uită polițistul, nu-l interesează altele. Eu am făcută trusă de intervenție de maică-mea care a fost cadru medical dar aia e pentru mine, dpdv legal e neconformă chit că este mai completă ca cea cerută de legislație.

Imi spui si mie ce contine si ce speri sa faci cu ea?

Ps. Sunt doctor...

Prien dar daca in fata mea s-a pus un tir de-a curmezisul ce faci?...

View Postsanderoalex, on 29 noiembrie 2015 - 16:57, said:

sunt sigur ca daca n-ar fi cauciucurile de iarna obligatorii,s-ar gasi destui sa ne probeze ca ei se descurca fara ele! lanturile le-am luat pentru mine,nu pentru altii!
Unii nici macar nu au loc sa monteze lanturile. Au jante mari si spatiu mic intre roata si aripa. Cu aia ce faci?


#45
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010

View Postcatalin11catalin, on 29 noiembrie 2015 - 13:11, said:

Shimano eu sunt pentru cauciucuri de iarna cand temperatura scade sub 7 grade. Am pe masina.
Insa sunt si pentru respectarea legii de catre toata lumea!!!
Atata timp cat ala sta in boscheti cu radarul si nu nici un administrator de drum nu a fost vreodata amendat nu il f.... grija daca are unul lanturi sau prezervative la el!
Daca am incerca sa ne vedem mai mult de ale noastre si mai putin de ce face unul si altul, cred ca am duce-o mai bine. Puterea exemplului propriu poate (speram sa poata) schimba la un moment dat si mentalitatea celor care actioneaza impotriva logicii, pana la urma. Cat de cretini ar fi unii, pana la urma eu cred ca tot s-ar da pe brazda, usor-usor, vazand ca in jurul lor ceilalti actioneaza altfel. E o parere, o speranta ... Pana la urma, cred ca n-ar fi chiar necesar sa stea organu' in capul drumului inchis din cauza zapezii, sa se certe cu toti idiotii care nu inteleg ca nu se poate merge mai departe; un simplu indicator mi-ar fi de ajuns. Eu le-as face altceva: ai indicator si ai trecut mai departe, ignorandu-l ?? Stai acolo, zmeule, te gasim la primavara ... nu-i nimeni obligat sa-si riste viata ca esti tu cretin ... Ca cine trebuie sa se ocupe de deszapeziri sau de masuri care sa limiteze efectele viscolului (parazapezi, etc) nu-si face treaba, asta-i alta poveste, adiacenta. Aia trebuiesc arsi la sange, schimbati pana se gasesc unii care sa fie oameni. Dar ca sa faci p-al dracu' si sa intri fara minte pe un drum inchis, doar ca sa te simti tu mai zmeu, ca asta e mentalitatea la noi, mi se pare mai mult decat prostie. (la "tu" ma refer la modul general ...)

#46
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postcatalin11catalin, on 29 noiembrie 2015 - 17:07, said:


Unii nici macar nu au loc sa monteze lanturile. Au jante mari si spatiu mic intre roata si aripa. Cu aia ce faci?
aia sunt idiotii care isi pun jante si anvelope neomologate ptr masina respectiva.pe urma se plang pe forumuri ca au luat amenda si au ramas fara talon.

#47
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postsanderoalex, on 29 noiembrie 2015 - 18:32, said:

aia sunt idiotii care isi pun jante si anvelope neomologate ptr masina respectiva.pe urma se plang pe forumuri ca au luat amenda si au ramas fara talon.
nu toti conduc loganuri...

#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsanderoalex, on 29 noiembrie 2015 - 18:32, said:

aia sunt idiotii care isi pun jante si anvelope neomologate ptr masina respectiva.pe urma se plang pe forumuri ca au luat amenda si au ramas fara talon.

Exact la aia ma gindeam si eu. Dar macar arata bine, nu?

#49
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015

View PostPrien, on 29 noiembrie 2015 - 14:01, said:

Am si eu o intrebare. Cata spaga ati dat si de cate ori pt lipsa trusa sau extinctor? Si cati timp ati pierdut "negociind" ?

Nu s-a uitat nici dracu la ele vreodata. Matiz din 2007.

#50
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
la  itp  se  uita  de  fiecare  data. mai  ales  daca  n-au  de  ce  sa  se  lege.  prefer  sa  le  am  valabile.  costa  tot  atat  
ca  si  spaga.  in  trafic  o  singura  data,  aveau  norma  neindeplinita!  mi-au  cerut  si  becurile  de  rezerva.  n-aveam
bec  rosu  pozitie/frana,  aveam  alb,  dar  nu  s-au  prins.
legat  de  faza  cu  lanturile,  daca  nu  gresesc,  era  vorba  de  drumul  spre  ranca.  daca  au  semnalizat  ca-ti
trebuie  lanturi  pe  sectorul  ala,  ma  gandesc  ca  putea  sa verifice  politia  daca  ai  sau  nu.
toate  automobilele  pot  fi  echipate  cu  lanturi.poate  alea  gen  ferarri,  lambo,.....,nu.

#51
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014

View Postsanderoalex, on 30 noiembrie 2015 - 13:32, said:

la  itp  se  uita  de  fiecare  data. mai  ales  daca  n-au  de  ce  sa  se  lege.  prefer  sa  le  am  valabile.  costa  tot  atat  
ca  si  spaga.  in  trafic  o  singura  data,  aveau  norma  neindeplinita!  mi-au  cerut  si  becurile  de  rezerva.  n-aveam
bec  rosu  pozitie/frana,  aveam  alb,  dar  nu  s-au  prins.
legat  de  faza  cu  lanturile,  daca  nu  gresesc,  era  vorba  de  drumul  spre  ranca.  daca  au  semnalizat  ca-ti
trebuie  lanturi  pe  sectorul  ala,  ma  gandesc  ca  putea  sa verifice  politia  daca  ai  sau  nu.
toate  automobilele  pot  fi  echipate  cu  lanturi.poate  alea  gen  ferarri,  lambo,.....,nu.

Pe asta cu becurile de rezeva de unde ai scoso?

#52
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
a  fost  prin  2004-2005. nu  stiu  daca  mai  e  valabil  acum,  dar  daca  ti  se  arde  vre-un  bec  primesti  amenda  
daca  n-ai  de  schimb.
vezi  ordinul  MLPT  211/2003  cap.2  pct.  19.9.-  nu  pot  sa  pun  link  acum.
revenind  la  lanturi,  nu  e  obligatoriu  sa  le  ai,  numai  ca  in  caz  de  zapada  n-ai  voie  pe  drumul  care
are  semnul roata  cu  lanturi  . politistul  ala  aia  facea-  daca  n-avea  lanturi  nu-l  lasa  sa  treaca.

Edited by sanderoalex, 30 November 2015 - 16:32.


#53
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Imi da si mie textul de lege?...

Sunt o multime de masini standard (cum au venit din fabrica) care nu permit montarea lanturilor...

Ultimul exemplu care imi vine in minte: Fiat 500s

#54
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
[ http://chestionare.auto.ro/resources/images/uploads/an_2009/luna_10/zi_02/75.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] cod-rutier-2015-indicatoare-de-obligare sau  indicatoare-de-obligare

Edited by sanderoalex, 30 November 2015 - 23:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate