Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Amplificator 12V 2x25w

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Ok. La pinul 7 mi—a dat ceva batai de cap. Deci, eu vin cu + trec prin rezistenta de 10k ma duc la pinul 7 apoi din acest circuit iau un cond de 10uf si il leg la masa. Asa ar fi trebuit nu? Gresesc? Si faza cu s—gnd si pw—gnd imi poate explica cineva?

Attached Files



#38
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
La o sursa de tensiune ai PLUS si MINUS.
      pw+ si pw_GND
      Mai exact, ti se indica locurile pw_gnd unde e preferat sa conectezi minusul sursei, GND fiind prescurtarea de la ground.
      s_gnd iti indica unde sa conectezi borna minus de la sursa de semnal.
      Ai canal de semnal stanga+, dreapta+ dar trebuie sa nu uiti sa conectezi si bornele de minus pentru fiecare canal in parte.

#39
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Deci s_gnd inseamna minisul de la sursa de semnal. Spre ex. am un fir de semnal mono, cu un fir rosu si restul lita. Unde scrie s_gnd voi lega totul la acea lita adica minusul de pe cablul de semnal?

#40
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 eduard_edutzu, on 28 noiembrie 2015 - 22:46, said:

Eu vreau sa imi bag degetele in ele , cum s-ar spune. Am incercat sa imi fac un mini amplificator cu un tda 7377 dar nu am reusit din motive necunoscute.

Vezi sa nu iti bagi incet-incet degetele de la picioare. ;) Un montaj cu circuit integrat este redus la limita extrema a simplitatii, iar tu voiai sa treci direct la un montaj cu componente discrete. Scuze, sau sa faci un salt peste. ;)

#41
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt doar niste incercari. Pasiunea e prea mare ca sa ma opreasca asa usor.

#42
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai nici nu trebuie sa te opreasca. Ar trebui sa buchisesti schema aia singur pana ii dai de capat. Asa am inceput toti si doar asa capeti niste deprinderi pe care nu le vei uita niciodata.

#43
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Ia pune o poză, să vedem ce minunății faci tu pe acolo?
Pentru mine e de neimaginat toată seria asta de uimiri și intrebari când ai o schemă în față și nu ai altceva de făcut decât să lipești câteva piese și sârmulițe de picioarele unui integrat.
Fiind făcut în aer (fără cablaj) nu se pune problema buclelor de masă atât timp cât există punct de masă comun.

LE
Și așa, ca o părere personală, ce faci tu acolo nu se poate numi electronică atât timp cât ai în  față doar un paralelipiped cu niste picioare de care mai lipești niște alte chestii cu câte două picioare și atât...ar trebui să funcționeze.
Apucă-te să construiești montaje cu componente discrete dacă vrei să înveți.
E ca și cum tu ai afirma ca esti constructor doar pentru ca ți-ai pus în curte o casa gata făcuta (prefabricată) de care ai mai lipit un garaj gata făcut, și o bucatarie de vară, magazie etc, toate gata făcute (de alții)

Edited by Dobrin_M, 29 November 2015 - 15:15.


#44
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
La experienta pe care o detin, imi este imposibl sa imi creez propria schema. Singurul lucru pe care il pot face este sa respect lucrurile pe care altii le-au creeat. Asta ar fi singurul procedeu de initiere. Faptul ca am esuat in realizarea acelui mic amplificator face parte din procesul de invatare. O sa incerc pana imi iese. Oricat de hateri ati fi voi, eu nu o sa mau batut.

Ca sa clarific totul, unde scrie pw_gnd leg la minusul de la sursa de putere si unde scrie s_gnd leg la minusul de la semnalul audio. Iar rezistenta de 10k o leg la + de pe sursa de putere si apoi la pinul 7 dupa care pun un cond de 10uf legat la masa de pe sursa. Corect sau gresit???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate