Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tele 7 ABC.

- - - - -
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#19
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Cu o datorie de peste 6 miliarde de lei,
Postul Tele 7abc paraziteaza cladirea fostului Teatru Giulesti
Directoarea Odeon, Dorina Lazar, e nedumerita de decizia Tribunalului Bucuresti de respingere a evacuarii


Dupa greva din februarie a angajatilor postului Tele 7abc, care nu-si mai primisera salariile de luni de zile si sufereau din cauza lipsei caldurii si a oricaror utilitati, proprietarii postului se vad implicati intr-un nou scandal legat de neplata unor obligatii. Desi ocupa o buna parte a cladirii salii Grant (fostul Teatru Giulesti), aflata in proprietatea Primariei Municipiului Bucuresti si administrata de Teatrul Odeon, proprietarii postului nu au mai platit teatrului nici un leu din februarie 2004. Suma totala care trebuia virata de SC Cardinal Com Romania SRL, societatea care exploateaza spatiile in care se afla televiziunea Tele 7abc, in conturile Teatrului Odeon se ridica - potrivit documentatiei puse la dispozitie de conducerea acestuia - la 6,202 miliarde de lei. In octombrie 2001, intre Teatrul Odeon si SC Cardinal Com Romania SRL a fost incheiat un "contract de asociere in participatiune", pe o perioada de 5 ani, prin care societatea Cardinal urma sa primeasca spre exploatare o parte din cladire, pentru "activitati de productie si exploatare a spectacolelor de teatru si televiziune". In urma contractului, profitul net obtinut revenea in proportie de 97 la suta societatii si de 3 la suta teatrului. In contract se mai specifica, de asemenea, ca "partea care revine teatrului nu va fi mai mica decat contravaloarea in lei a 15.000 USD lunar, cu TVA inclus". "Totul a mers bine o vreme pana am inceput sa avem probleme cu achitarea de catre Cardinal a sumelor pe care ni le datora", ne-a declarat Dorina Lazar, director al Teatrului Odeon. Acest fapt a creat dificultati teatrului, intrucat suma pe care trebuia sa o primeasca in urma acestui contract era prevazuta in buget si nu mai era acoperita de catre Primarie, finantatorul principal al teatrului. "Am avut dificultati cu ei si pentru ca nu au platit o serie de facturi la apa sau salubritate", ne-a mai spus Dorina Lazar. Mai mult, din cauza frigului, 38 de calorifere din zona folosita de postul de televiziune au crapat, desi societatea Cardinal se angajase prin contract sa mentina spatiul folosit "in buna stare de functionare", la fel cum se angaja sa suporte contravaloarea utilitatilor (apa, electricitate, caldura). In mod surprinzator, desi in contract era prevazut explicit ca "pentru plata cu intarziere mai mare de o luna a sumei prevazuta la art. 8 alin 2 (cei 15.000 n. n.) teatrul poate rezilia unilateral contractul, fara a necesita nici o procedura prealabila", Teatrul Odeon nu poate scapa de chiriasul rauplatnic. Ca intr-o adevarata piesa absurda, solicitarile inaintate Tribunalului Bucuresti - Sectia Comerciala, de reziliere a contractului si evacuare a ocupantilor Salii Grant, au fost respinse pe 2 martie, dupa o serie de amanari, ca neintemeiate. Decizia Tribunalului ii mira pe reprezentantii teatrului, mai ales ca aceeasi Sectie Comerciala a Tribunalului Bucuresti, intr-o alta actiune initiata de teatru, a somat firma SC Cardinal Com sa achite datoriile pe care le are (firma a deschis insa o actiune pentru anularea acestei hotarari, actiune aflata in acest moment pe rol). Conducerea Teatrului Odeon a anuntat ca intentioneaza sa atace hotararea Tribunalului, prin care acesta respinge cererea de evacuare a postului Tele 7abc. Mai mult, reprezentantii Teatrului Odeon au intrerupt, joi, alimentarea cu energie electrica a "chiriasilor rauplatnici". In ciuda insistentelor noastre, pana la inchiderea editiei nu am reusit sa contactam nici un reprezentant al Tele 7abc, la telefoanele postului neraspunzand decat portarul.
Gheorghita Aurelian  ION / Adevarul, 5 martie 2005

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Din nou imagine de ''cosmar'', pe Tele7abc
Din pacate...
Probabil se muta in sediu nou

Attached Files


Edited by rz, 09 March 2005 - 17:25.


#21
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
Yo creca` mai drgraba s`au mutat in istorie :)

#22
mig

mig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.05.2003
Barele astea-s de aseara pe 7abc.

#23
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
tele 7 vineri seara a ramas fara curent din  cauza neplatii...
pana luni seara mergeau pe generator propriu non stop...
acum cred ca nu mai au bani de motorina
trist dar adevarat...
s-a vrut cumpararea lui dar a fost oferit un pret derizoriu...
mai multev nu stiu acum ca nu m-am mai interesat...
se lucreaza la lumanare...asta e ultima informatie

#24
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
Cred ca in curand vom avea un nou canal pe cablu :)...numai sa nu fie Taraf TV .

#25
starsoft

starsoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.03.2004
:wave:  Tele7abc   :wave:

#26
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004
si-au intrerupt emisia pe 45 de zile. asa scrie pe www.cna.ro

#27
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004

lheloo, on Mar 10 2005, 11:57, said:

si-au intrerupt emisia pe 45 de zile. asa scrie pe www.cna.ro

<{POST_SNAPBACK}>


Am cautat si nu am gasit nimic, imi poti spune exact unde scrie?

#28
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
am inteles ca s-a pus sigiliu pe usa, nimeni nu intra 2 saptamani..

#29
Cris7i

Cris7i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.02.2004

anonimix, on Mar 10 2005, 12:13, said:

Am cautat si nu am gasit nimic, imi poti spune exact unde scrie?

<{POST_SNAPBACK}>

uitate pe www.cna.ro
activitate-extrase-08.03.2005
ps. 15 zile este intreruperea

#30
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Cea mai neplacută mi-ar părea dispariție lui Activ FM, un post de radio la care încă mai caut echivalent în București, deși în ultimul timp alternanța dintre rock și muzică populară mă face să mă dau cu capul de pereți!  :w00t: Oricum îi simt că-s pe moarte și ei, deși rezistă eroic...

#31
mixfm00

mixfm00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.02.2004
@retele
Moshule ca sa rezisti pe piata media trebuie ori sa fii super mega comercial... ORI SA AI PE CINEVA PUTERNIC IN SPATE SA TE FINANTEZE, ceea ce cred ca la cele doua posturi activ fm si tele7abc nu au parte.. :coolspeak:
COMPARA si tu banii ACTIVfm cu banii FAVORIT FM... :death:

#32
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Victorie!!!
Am scapat in sfirsit de TL7abc, in locul lui a fost introdus N24, sunt abonat la UPC Cluj.

#33
_Patrick99

_Patrick99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.01.2005
Si la Blaj avem in sfarsit N24,in locul Tele7TBC.Sunt abonat UPC Blaj :worthy:

#34
size

size

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 26.09.2004
Tele 7 abc a intrerupt emisia pentru 15 zile.E posibil sa revina...

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aici
http://www.revistapr...televiziune.htm
gasim ultimele noutati cu privire la Tele7abc

#36
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

rz, on Mar 14 2005, 16:40, said:

Aici
http://www.revistapr...televiziune.htm
gasim ultimele noutati cu privire la Tele7abc

<{POST_SNAPBACK}>


La RCS Bucuresti Tele7 e inca in grila. Presupun ca nu au de gand sa-l scoata. Probabil ca stiu ei, cablistii, ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate