Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Legea prin care dai băncii casa și scapi de datorie definitiv.

- - - - -
  • Please log in to reply
6181 replies to this topic

#37
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostBodCasa, on 24 noiembrie 2015 - 16:54, said:




Lege facuta de ei pentru ei....
DAr este camata!
Nu.
Nu este camătă decât dacă tu vrei să plătești datoria in rate.
O poți plăti anticipat, fără dobândă.

Hai sa intelegi șmecheria.
Tu cu var-tu va înțelegeți.
Te duci la bancă, împrumuți 100 k si-i cumperi ap lui var-tu.
A 2-a zi, asa de chichi, te duci la banca cu cheile si îi pupi dulce între urechi.

Var-tu are casa vândută, tu zero datorii...

Edited by porphyrogenitus, 24 November 2015 - 18:23.


#38
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postporphyrogenitus, on 24 noiembrie 2015 - 18:22, said:

Nu.
Nu este camătă decât dacă tu vrei să plătești datoria in rate.
O poți plăti anticipat, fără dobândă.

Hai sa intelegi șmecheria.
Tu cu var-tu va înțelegeți.
Te duci la bancă, împrumuți 100 k si-i cumperi ap lui var-tu.
A 2-a zi, asa de chichi, te duci la banca cu cheile si îi pupi dulce între urechi.

Var-tu are casa vândută, tu zero datorii...

E problema bancii cat cere avans si la cat evalueaza/ cat da credit din valoarea ipotecii.

#39
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postvacantamijlocie, on 24 noiembrie 2015 - 18:26, said:

E problema bancii cat cere avans si la cat evalueaza/ cat da credit din valoarea ipotecii.
Așa.
Dar asta nu înseamnă că nu se pot face fraude.
O astfel de lege trebuie coroborată cu falimentul personal dictat de un judecător sau o comisie de judecători.

E de înțeles că sunt unii care chiar nu pot plăti.

#40
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postjm2010, on 24 noiembrie 2015 - 16:44, said:

Preturi mici presupune ca oferta de vanzare versus cumparatori este mai bogata. Insa nu exista nici un motiv pentru care cineva sa fie fortat sa vanda un imobil in momentul de fata (la un apartament platesti vreo 100-200 lei impozit pe an). Piata se va bloca si atata. Iti faci iluzii.
Cine are nevoie sa vanda va vinde oricum.
Teze d-astea apocaliptice au fost si dupa 2009 cand s-a oprit creditarea. Si incet incet cloacele au inceput sa se vanda iar. Chiar si la preturi cu 50% mai mici fata de 2009.

Posibil sa fie un blocaj pana ce propitarii isi vor da seama ca huzureala cu 60.000€ pe orice speluca nu mai tine.

View Postjm2010, on 24 noiembrie 2015 - 16:51, said:

Pai BNR-ul deja a zis ca va contesta legea la CC. In plus, BNR-ul stabileste conditiile de creditare si indatorarea nu guvernul. Asa ca...
BNR-ul stabileste un prag minim. In momentul de fata este de 15% pe RON la un ipotecar clasic. Asta nu inseamna ca banca n-are voie sa ceara 25%,50% sau chiar 75% avans.

#41
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postporphyrogenitus, on 24 noiembrie 2015 - 18:22, said:

Nu.
Nu este camătă decât dacă tu vrei să plătești datoria in rate.
O poți plăti anticipat, fără dobândă.

Hai sa intelegi șmecheria.
Tu cu var-tu va înțelegeți.
Te duci la bancă, împrumuți 100 k si-i cumperi ap lui var-tu.
A 2-a zi, asa de chichi, te duci la banca cu cheile si îi pupi dulce între urechi.

Var-tu are casa vândută, tu zero datorii...

HA HA HA HA  tu ii vezi pe astia de la banca atat de prosti? poate varu-tau are casa de 100 de k, dar banca iti va aproba doar 50, ca nu sunt prosti colega, nu se incurca ei cu cotetele altora sa le dea la pret de dumping, daca era asa de frumos maine ma apucam de schema

#42
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postporphyrogenitus, on 24 noiembrie 2015 - 18:30, said:

Așa.
Dar asta nu înseamnă că nu se pot face fraude.
O astfel de lege trebuie coroborată cu falimentul personal dictat de un judecător sau o comisie de judecători.

E de înțeles că sunt unii care chiar nu pot plăti.

Trebuie corelata cu legile similare din statele civilizate. Dar Bogdan Olteanu de la BNR spunea ca Romania nu se poate compara cu SUA !Posted Image

#43
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postvacantamijlocie, on 24 noiembrie 2015 - 20:48, said:

Trebuie corelata cu legile similare din statele civilizate. Dar Bogdan Olteanu de la BNR spunea ca Romania nu se poate compara cu SUA !Posted Image

aha, dar @vacanta sa inteleg ca poate compara RO cu SUA, nu???

#44
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Legea asta e pentru dementi, mai ales daca s ar aplica retroactiv. Daca o fi sa iasa o astfel de lege va fi taraboi mare si ciuciu credite cu avans de 5-10% si evaluari 50k euro ap 2 camere in relicvele comuniste.

S a activat pacilea o turma de imobiliaristi, vechi si noi.

Edited by gicafranica, 24 November 2015 - 23:45.


#45
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View Postvacantamijlocie, on 24 noiembrie 2015 - 20:48, said:

Trebuie corelata cu legile similare din statele civilizate. Dar Bogdan Olteanu de la BNR spunea ca Romania nu se poate compara cu SUA !Posted Image

http://www.hotnews.r...a-garantat.htm:

Quote

"In SUA, aceasta situatie a “darii in plata” e intalnita in doua state, Arizona si California, insa mecanismul este prevazut in contractul initial (deci agreat intre creditor si debitor!), impreuna cu costurile aferente, iar cei care recurg la acest instrument sunt raportati la un birou de credit, datele fiind stocate pe o perioada mare de timp (intre 4 si 7 ani).  Si mai exista si in Spania, insa in conditii extrem de restrictive, [...]"

E drept, parerea unui 'banchist'.

In alta ordine de idei, 'as it is', se incaleca cu 'falimentul personal'. In plus, oricat de mult isi doresc politrucii capital pe spuza bancilor, singura chestie care se poate intampla fortand mana bancilor la modul asta e ca bancile-si vor mari considerabil 'marja de eroare': avansuri grandioase si evaluari modeste. Rezulta? Preturi mici.
Ori unde-i regres in preturi, e regres si pe alte planuri (nu, nu ne vom lua fiecare cate 3-4 cloace a 10k bucata), motiv pt care eu nu vad cum poate trece asa ceva. Cel putin nu in forma asta (retroactiv, auzi... Posted Image).

Edited by Immortal, 25 November 2015 - 11:35.


#46
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Sa treaca legea si sa opreasca prima casa.

#47
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Immortal de ce e ok sa avem preturi din ce in ce mai mici la alimente,haine,medicamente,electrocasnice,gadgeturi..etc dar la cloace trebuie sa fie preturile cat mai mari?
Cu te te avantajeaza pe tine, sa zicem, daca dai 100k pe o spelunca in loc de 10k? Lumineaza-ma si pe mine te rog.

#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postestropy, on 25 noiembrie 2015 - 11:43, said:

Sa treaca legea si sa opreasca prima casa.

Miza nu este neaparat pentru viitor, acolo o sa se stie regulile si o sa se gaseasca portite. Avans baban si pentru el credit de nevoi personale (doar n-o sa-l interzica complet). Tot indatorat pina termini de platit tot esti, eventual cu dobinda si mai mare. Se va intimpla ceva cu preturile dar nu fantastic, oricum sint destul de inghetate.

Smecheria si bataia e desigur pe aplicarea retroactiva care asta ar putea produce ceva cutremure (daca cumva trece si se pune in aplicare) - si nu numai pe piata imobiliara!

#49
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View Postdaybreak246, on 25 noiembrie 2015 - 11:49, said:

Immortal de ce e ok sa avem preturi din ce in ce mai mici la alimente,haine,medicamente,electrocasnice,gadgeturi..etc dar la cloace trebuie sa fie preturile cat mai mari?
Cu te te avantajeaza pe tine, sa zicem, daca dai 100k pe o spelunca in loc de 10k? Lumineaza-ma si pe mine te rog.

Inflatie, crestere economica? In plus, n-am zis "cat mai mari", ci doar ca, atunci cand ai un colaps al preturilor (in cam orice domeniu), asta atrage cu sine alte prabusiri. Economy 101.

Ba mai mult, imagineaza-ti ca maine cloaca-i 10k. Numa' d-aici de pe pagina asta suntem vreo 20 de cumparatori care ne-am lua, pana la ora 5pm, cate 5-6 cloace in 'zone bune' - cam cum iti imaginezi ca s-ar desfasura lucrurile? Chiar si facand abstractie de cei pe care-i pomeneste vacanta-n fiecare zi, pe fiecare thread (asa-zisii 'investitori si oameni de afaceri')...

Iar lucrurile nu merg pe principiul a 'cu ce ma avantajeaza pe mine', ca pe mine ma avantajeaza mai tare sa am 100k si sa-i dau pe o cloaca decat sa fie cloacele 10k in teorie (pt ca, in practica, ele n-ar fi disponibile - sunt prea multi bani acum in economie pt ca pretu' de 10k sa aibe vreo logica) iar eu sa n-o pot achizitiona.

LE: In plus, comparatiile tale sunt oarecum ilogice. gadgeturi se fabrica cacalau, le-nlocuim zilnic, iar domeniul are parte de o competitie fara de egal; alimentele nu se ieftinesc niciunde (ah, ca-ti ia statul mai putine taxe arareori? asta nu-nseamna ca ele valoareaza mai putin) iar medicamentele...chiar le vezi tu ieftinindu-se? Posted Image Eventual de zece ori?
Si compari cu...ce, imobiliarele? Unde dureaza cativa ani sa ridici o cladire, unde zonele sunt finite/limitate (iar alea bune, chiar foarte limitate), unde legislatia e mega-tampa si oamenii toti experti?
Ah, pe segmentu' 'locuinte vechi' poate ca s-ar putea discuta, insa nu cred ca comparam apartamente din '77 cu electronice si alimente din '77 care inca 'merg', rite? Posted Image


Preturile cresc. Productivitatea creste (tehnologizare, desteptare, etc), idee e ca salariile fortei active sa creasca PESTE cresterea preturilor + inflatiei ca 'sa ne fie bine', nu 'sa se ieftineasca toate'. Ca asta nu se-ntampla decat in cazul colapsurilor. Si da, cica ar fi unu' la usa, dar de la 100k la 10k, never ever.

Edited by Immortal, 25 November 2015 - 12:01.


#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostImmortal, on 25 noiembrie 2015 - 11:52, said:

Ba mai mult, imagineaza-ti ca maine cloaca-i 10k. Numa' d-aici de pe pagina asta suntem vreo 20 de cumparatori care ne-am lua, pana la ora 5pm, cate 5-6 cloace in 'zone bune' - cam cum iti imaginezi ca s-ar desfasura lucrurile?

EXACT. Oferta nu are suficienta flexibilitate ca sa acopere cererea. In conditiile in care unii deschid threaduri si vorbesc (presupun serios) ca vor sa ia un Sandero la aproape 13 kEUR e clar ca nu poti avea o locuinta folosibila intr-o locatie vag ok la 10 kEUR. De ce? Pentru ca s-a dat!

La alimente e cu tot altceva, vrea lumea sa cumpere piine cu 1 leu atita vreme cit tu produci (+distribui etc) cu sub 1 leu si faci profit si poti sa inunzi piata pina nu mai vrea lumea piine pretul nu creste. Dar nu poti face acelasi lucru cu locuintele, atit din cauza terenului cit si din cauza construitului (incluzind proiect, avize, toate timpeniile) care nu sint asa ieftine.

#51
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View PostImmortal, on 25 noiembrie 2015 - 11:52, said:

Inflatie, crestere economica? In plus, n-am zis "cat mai mari", ci doar ca, atunci cand ai un colaps al preturilor (in cam orice domeniu), asta atrage cu sine alte prabusiri. Economy 101.

Ba mai mult, imagineaza-ti ca maine cloaca-i 10k. Numa' d-aici de pe pagina asta suntem vreo 20 de cumparatori care ne-am lua, pana la ora 5pm, cate 5-6 cloace in 'zone bune' - cam cum iti imaginezi ca s-ar desfasura lucrurile? Chiar si facand abstractie de cei pe care-i pomeneste vacanta-n fiecare zi, pe fiecare thread (asa-zisii 'investitori si oameni de afaceri')...

Iar lucrurile nu merg pe principiul a 'cu ce ma avantajeaza pe mine', ca pe mine ma avantajeaza mai tare sa am 100k si sa-i dau pe o cloaca decat sa fie cloacele 10k in teorie (pt ca, in practica, ele n-ar fi disponibile - sunt prea multi bani acum in economie pt ca pretu' de 10k sa aibe vreo logica) iar eu sa n-o pot achizitiona.

LE: In plus, comparatiile tale sunt oarecum ilogice. gadgeturi se fabrica cacalau, le-nlocuim zilnic, iar domeniul are parte de o competitie fara de egal; alimentele nu se ieftinesc niciunde (ah, ca-ti ia statul mai putine taxe arareori? asta nu-nseamna ca ele valoareaza mai putin) iar medicamentele...chiar le vezi tu ieftinindu-se? Posted Image Eventual de zece ori?
Si compari cu...ce, imobiliarele? Unde dureaza cativa ani sa ridici o cladire, unde zonele sunt finite/limitate (iar alea bune, chiar foarte limitate), unde legislatia e mega-tampa si oamenii toti experti?
Ah, pe segmentu' 'locuinte vechi' poate ca s-ar putea discuta, insa nu cred ca comparam apartamente din '77 cu electronice si alimente din '77 care inca 'merg', rite? Posted Image


Preturile cresc. Productivitatea creste (tehnologizare, desteptare, etc), idee e ca salariile fortei active sa creasca PESTE cresterea preturilor + inflatiei ca 'sa ne fie bine', nu 'sa se ieftineasca toate'. Ca asta nu se-ntampla decat in cazul colapsurilor. Si da, cica ar fi unu' la usa, dar de la 100k la 10k, never ever.

Dar cine zice ceva de colaps?Privesti prea prapastios si doar dintr-un unghi. Poate acum preturile sunt supraevaluate tinand cont ca 1mp construit costa cam 250€ si se vinde cu 1000€. Ori tu crezi ca un profit de 100% sau peste este normal?

20 clienti x 5 cloace fiecare = 100 cloace cerere. Daca exista la vanzare doar 10 cloace atunci pretul va urca fara niciun dubiu, nu se va vinde niciuna cu 10k.

Sunt bani in piata acum dar sunt vasta majoritate din viitor. Odata cu limitarea aducerea banilor din viitor in prezent se va domoli frenezia asta.

Alimentele,medicamentele..etc s-au ieftinit fara doar si poate constant in ultimii 100 de ani la fel ca si gadgeturile,daca le compari cu venitul mediu.

Tu ai luat totul prea ad litteram din ce am zis. Evident ca o scadere la 10% nu este posibila pe timp de pace dar o scadere cu 30-40% nu mi se pare un capat de tara,ba chiar benefic. A avea un acoperis deasupra capului este o nevoie de baza si nu trebuie sa muncesti ca sclavu 30 de ani pentru asa ceva.
Aici vorbim de locuinte medii,daca vrei 300mp vedere la herastrau sau alte extravagante e normal sa dai cat nu face.

Edited by daybreak246, 25 November 2015 - 12:48.


#52
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Nu, un mp construit de locuinta nu costa 250Euro mai nicaieri. Si incepi prin a zice ca eu privesc 'prapastios si dintr-un singur unghi'?!
Iar ieftinirea de care vorbesti tu nu s-a intamplat pentru produsele 'de masa' (cum sunt locuintele); zau, nu stiu de unde le-ai scos pe astea. Ah, ca 'the latest release' apare la un pret mare de unde tot scade...asta nu face INTREGUL DOMENIU sa coboare pretul.

Reciteste ce-am zis eu, apoi ce-ai scris tu, si mai analizeaza unde-i prapastia. Da, 20-30% ar fi benefic, nu neg, si probabil nici n-ar mai fi incadrat ca COLAPS, ci doar ca parte a ciclicitatii economiei (ca tot pusese un coleg zilele trecute linku' asta genial - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PHe0bXAIuk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]). Ba chiar cred ca vom obtine acest 20-30% in momentul in care PC se opreste iar dobanzile o iau iarasi in sus - asta presupunand ca o vor face. Dar de banuieli si previziuni am tot scris toti si-am tot citit Posted Image

LE: Intre timp, astia nu-s in stare nici macar sa opreasca fumatul in locuri publice, lege care chiar este in vasta majoritate a statelor civilizate (spre deosebire de cea de care vorbim), probabil "pt ca lobby de la 2-3 firme". Ori chiar crede cineva ca se pun ei asa de'a curmezisul impotriva bancilor, mai ales cand nici nu pare a ajuta prea mult cetateanu' - decat aparent? Si eventual asta se-ntampla cu o foarte mica parte din creditori - cei ce chiar intra in imposibilitate de plata, insa chiar si-asa, asta dupa ce banca transfera parte din nou-descoperitul risc catre creditor (dobanda mai mare si/sau comisioane extra si/sau evaluare mult sub).

En fin, eu cel putin asa o vad.

Edited by Immortal, 25 November 2015 - 12:56.


#53
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View PostImmortal, on 25 noiembrie 2015 - 12:51, said:

Nu, un mp construit de locuinta nu costa 250Euro mai nicaieri. Si incepi prin a zice ca eu privesc 'prapastios si dintr-un singur unghi'?!
Iar ieftinirea de care vorbesti tu nu s-a intamplat pentru produsele 'de masa' (cum sunt locuintele); zau, nu stiu de unde le-ai scos pe astea. Ah, ca 'the latest release' apare la un pret mare de unde tot scade...asta nu face INTREGUL DOMENIU sa coboare pretul.

Reciteste ce-am zis eu, apoi ce-ai scris tu, si mai analizeaza unde-i prapastia. Da, 20-30% ar fi benefic, nu neg, si probabil nici n-ar mai fi incadrat ca COLAPS, ci doar ca parte a ciclicitatii economiei (ca tot pusese un coleg zilele trecute linku' asta genial - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PHe0bXAIuk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]). Ba chiar cred ca vom obtine acest 20-30% in momentul in care PC se opreste iar dobanzile o iau iarasi in sus - asta presupunand ca o vor face. Dar de banuieli si previziuni am tot scris toti si-am tot citit Posted Image

LE: Intre timp, astia nu-s in stare nici macar sa opreasca fumatul in locuri publice, lege care chiar este in vasta majoritate a statelor civilizate (spre deosebire de cea de care vorbim), probabil "pt ca lobby de la 2-3 firme". Ori chiar crede cineva ca se pun ei asa de'a curmezisul impotriva bancilor, mai ales cand nici nu pare a ajuta prea mult cetateanu' - decat aparent? Si eventual asta se-ntampla cu o foarte mica parte din creditori - cei ce chiar intra in imposibilitate de plata, insa chiar si-asa, asta dupa ce banca transfera parte din nou-descoperitul risc catre creditor (dobanda mai mare si/sau comisioane extra si/sau evaluare mult sub).

En fin, eu cel putin asa o vad.
Cate locuinte ai construit in ultimii ani?Eu am pe cineva apropiat in familie care si-a ridicat o vila. Mi-a spus ca l-a costat in jur de 300€/mp cu finisaje peste medie.
Cand ridici blocuri intregi ai cu totul alt discount la materiale plus de asta majoritatea folosesc doar produse si mana de lucru lowend, tinand cont de asta pretul la care se vand acum locuintele este unul artificial.
Exista o marja de profit extrem de mare dar calitatea unui procent foarte mare din locuintele noi este mult sub ce s-a construit in anii 80.Cand se costruieste scump si prost este normal ca mai devreme sau mai tarziu sa vina si nota de plata.

Edited by daybreak246, 25 November 2015 - 13:08.


#54
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Cat populism grotesc din partea parlamentarilor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate